مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

بررسی قیمت طلا / اسفند ماه ۹۸
سکه و طلا

بررسی قیمت طلا / اسفند ماه ۹۸ 

هر کسی با داشتن کمی سواد اقتصادی می داند که وضعیت اقتصاد و قیمت کالاها در بازار به میزان و وضعیت عرضه و تقاضا بستگی دارد. در این مقاله به بررسی قیمت طلا در سال ۹۸ می پردازیم.

اما عرضه و تقاضا پایه ترین حالت بازار را تعیین می کنند و با وارد شدن فاکتورهای دیگر وضعیت بازار می تواند بسیار متفاوت تر باشد و حتی در نگاه اول غیرمنطقی به نظر برسد.

در بازار امروز هم وضعیت قیمت ها بیشتر از عرضه و تقاضا به ویروس کرونا بستگی دارد. ویروسی که باعث شد سازمان بهداشت جهانی شرایط را پاندمی اعلام کند.

 

بررسی قیمت طلا : نقش طلا برای سرمایه گذاران

در دوران رکود سرمایه گذاران تمایل دارند سرمایه خود را در بازار هایی که امنیت بیشتری دارند نگه دارند. طلا یکی از سرمایه‌ های امن به شمار می رود.

فلزی که در طول سال ها ارزش خود را حفظ کرده و مدت زمان زیادی است که با انسان و تکامل او، در داد و ستد ها همراه بوده است.

با همه گیر شدن کرونا همان طور که انتظار می رفت سرمایه گذاران شروع به خرید طلا، این فلز گران بها کردند.  اونس جهانی روند صعودی خود را طی کرد و هر روز رکورد جدیدی را به ثبت رساند.

یکی دیگر از دلایل افزایش  قیمت طلا سقوط قیمت نفت بود.

بعد از نشستی که اوپک برگزار کرد، بازارهای سهام بسیار افت کردند. سرمایه گذاران هم سریعاً به سمت سرمایه‌های امن هجوم آوردند.

بنا بر این قیمت طلا برای اولین بار بعد از سال ۲۰۱۲ مرز ۱۷۰۰ دلار را رد کرد.

بررسی قیمت طلا

بررسی قیمت طلا : شروع روند کاهش

بعد از این که اوپک و روسیه  موفق نشدند به توافق برسند،  قیمت نفت ۳۰ درصد سقوط کرد و بازار سهام تا ۶ درصد ارزش خود را از دست داد.

بعد از این نشست و افت قیمت نفت و سهام، قیمت خرید نقدی یک اونس طلا، اسپات گلد یک و نیم درصد کاهش را تجربه کرد و به قیمت ۱۶۹۹ دلار و ۲۰ سنت رسید.

هر اونس طلای آمریکا هم تا ۱۷۰۴ دلار و ۳۰ سنت پیش خرید شد، اما قیمت آن در کانال  ۱۶۹۹ دلار و ۷۰ سنت به ثبات رسید.

اما با اصلاح بازار های سهام بین المللی و تدابیری که کشورها برای مقابله با این ویروس اندیشیدند قیمت طلا روند صعودی خود را ادامه نداد.

قیمت طلا از دوشنبه که بالاترین رقم خود را پس از بیشتر از ۷ سال تجربه کرد و ۱۷۰۲ دلار و ۵۶ سنت معامله شد، شروع به کاهش کرد و حدود ۲۰۰ دلار ارزان تر معامله شد. یکی از دلایل ارزان تر شدن طلا افزایش ۱.۲ درصدی ارزش دلار آمریکا بود.

 

بنابر گزارشی که رویترز تهیه کرده است سرمایه‌گذاران برای جبران زیان هایی که در بازار بورس تجربه کردند شروع به نقد کردن دارایی های خود در بازار طلا کردند.

قیمت طلا روز جمعه افتی تا چهار و نیم درصد را تجربه کرد. این افت می تواند بیشترین افت هفتگی از سال ۱۹۸۳ میلادی باشد.

نکته جالب اینجاست که پالادیوم هم بعد از افت ۲۸ درصدی ای که دو روز قبل داشت، جمعه باز هم ۱۱ درصد افت قیمت را تجربه کرد و می تواند بیشترین افت هفتگی در تاریخ را رقم بزند.

قیمت هر اونس طلا در در پایان معاملات روز جمعه ۲.۹۴ درصد کاهش داشت و ۱۵۲۹ دلار و ۸۳ سنت معامله شد. این قیمت نشان دهنده افت بیشتر از ۹ درصد است.

بیشتر بخوانید :‌ بازار آتی طلا چه خواهد بود؟

قیمت طلا در بازار آمریکا هم امروز کاهش ۴.۶۳ درصدی را تجربه کرد و به ۱۵۱۶ دلار و ۷۰ سنت رسید.

دنیای اقتصاد به نقل از سوکی کوپر، تحلیلگر بانک استاندارد چارترد می نویسد: «در حالی که بازارهای بورس همچنان تحت فشار قرار دارند و این مسئله فشارها برای نفت کردن دارایی‌ها در سایر بازار ها را افزایش داده است، افت قیمت در بازار طلا چندان غیره منتظره نیست. »

او در ادامه می‌گوید: « در کوتاه مدت قیمت طلا ممکن است باز هم کاهش یابد، زیرا سرمایه گذاران برای پاسخگویی به دعوت های نهایی در سایر بازارها به نقدینگی نیاز دارند.»

تای وونگ، تحلیل گر ارشد فلزات گران بها در موسسه بی ام و می گوید: « طلا و سهام در روزهای اخیر رابطه مثبت و مستقیمی را طی می‌کردند، اما پس از اینکه شاخص سهام به مدار سودی خود برگشت قیمت طلا نتوانست مسیر افزایشی  را طی کند. ‌»

دلیل بازگشت وضعیت سهام به حالت صعودی و ترمیم شاخص های آن در وال استریت، اعلام وضعیت فوق‌العاده در آمریکا از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور بود .

ترامپ اعلام کرد که آمریکا برای مقابله با کرونا در وضعیت فوق‌العاده ملی  قرار گرفته است. او همچنین اعلام کرد ۵۰ میلیارد دلار برای مقابله با شروع بیشتر کرونا در آمریکا اختصاص داده خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *