راهنمای الگوی QM، بررسی 4 مرحله برای بهره بردن از این الگو در فارکس

استفاده از الگوی Quasimodo (QM) دشوارتر از Head and Shoulders نیست. با این حال، تنها تعداد کمی از معامله گران در مورد آن می دانند و برخی حتی الگوی های دیگر را با آن اشتباه می گیرند. با این حال، این دلیلی برای اجتناب از این ابزار سودمند در استراتژی معاملاتی فارکس برای شما نیست.

برای آشنایی کامل با الگوی Quasimodo، با ما بمانید تا بیاموزید که چگونه با توجه به شرایط بازار، از الگوی مناسب به بهترین شکل ممکن استفاده کنید:

 

تعریف الگوی QM

الگوی Quasimodo یا به اختصار  QM  یک الگوی نموداری است که شکل گیری اوج های بالاتر، پایین تر و سطح شانه چپ را نشان می دهد. همچنین این الگو به عنوان یکی از ارزشمندترین الگوها شناخته می شود.

الگوی QM پیشرفته ترین الگویی است که برای شناسایی روند معکوس در بازار استفاده می شود. نسبت ریسک به پاداش ورود به یک پوزیشن معاملاتی را با ورودی های دقیق افزایش می دهد.

الگوی QM

الگوی QM یکی از معروف ترین الگوهای مناسب برای کسب سودهای عالی در معاملات فارکس است، تنها باید بتوانید آن را به درستی تشخیص داده و قوانین آن را درست اجرا کنید.

 

انواع الگوی QM

در ادامه به بررسی انواع الگوی QM می پردازیم دانستن انواع این الگو شما را در تشخیص تشکیل آن در نمودارهای مختلف یاری می رساند:

  • الگوی QM نزولی (Bearish QM)

یک QM نزولی در پایان یک روند صعودی رخ می دهد و نشان دهنده شکل گیری یک روند نزولی جدید است. از سه قله (یک سر در وسط و دو شانه در طرفین) و دو فرورفتگی تشکیل شده است. قله دوم (سر) بالاترین و دومین فرورفتگی پایین ترین سطح است.

الگوی QM

الگوی QM دارای دو نوع نزولی و صعودی است که استفاده درست از آن ها بسیار سودآور است.

 

  • الگوی QM صعودی

Quasimodo صعودی (معکوس) در پایان یک روند نزولی رخ می دهد و یک روند صعودی بالقوه را نشان می دهد. از پایین سه سر (یک سر در وسط و دو شانه در طرفین) و دو ماکزیمم تشکیل شده است که دومین فرورفتگی (سر) پایین ترین و دومین ماکزیمم بالاترین سطح است.

 

استراتژی معاملاتی فارکس با استفاده از الگوی QM

مزیت قابل توجه تشکیل الگوی QM این است که به معامله گران کمک می کند نقاط ورود و خروج را برای باز کردن معاملات مختلف با استفاده از آن شناسایی کنند.

  • شورت بگیرید (سیگنال فروش)
بخوانید  تحلیل فارکس 22 نوامبر (جفت ارزهای اصلی)

این تئوری پیشنهاد می‌کند که یک معامله‌گر باید به محض شکل‌گیری سطح پایین (شانه دوم) موقعیت فروش را باز کند. فرورفتگی بین سر و شانه راست می تواند به عنوان یک هدف سود استفاده شود. در این موقعیت سر به عنوان سطح استاپ لاس باید در نظر گرفته شود.

الگوی QM

الگوی QM نزولی، که پس از تشخیص این الگو می توانید در نقاط مناسب تعیین شده وارد پوزیشن فروش شوید.

 

  • لانگ بگیرید (سیگنال خرید)

طبق قوانین الگوی QM صعودی، پوزیشن خرید می تواند به محض ظاهر شدن شانه دوم باز شود. برای ورود به بازار در بهترین سطح ممکن، پایین ترین قیمت (شانه دوم) را به عنوان نقطه ورود بالقوه در نظر بگیرید. می توانید یک دستور Take profit را در اوج بین سر و شانه راست تنظیم کنید و از سر به عنوان دستور استاپ لاس استفاده کنید.

الگوی QM

الگوی QM صعودی، پس از تشخیص الگو در نقطه مشخص شده می توانید وارد پوزیشن خرید شوید.

 

سطح شانه سمت چپ درالگوی QM چیست

در الگوی QM، سطح شانه چپ نقطه ای است که پس از ایجاد یک روند، بازار شروع به تثبیت می کند. 

الگوی Quasimodo از چهار جزء اصلی تشکیل شده است: شانه چپ، سر، شانه راست و خط گردن. شانه چپ اولین قدم در الگو است و پس از ایجاد یک روند رخ می دهد. 

مشخصه آن یک دوره تثبیت یا بلاتکلیفی در بازار است که در طی آن محدوده قیمت کندل یا میله شانه چپ کاملاً در محدوده کندل یا میله قبلی قرار می گیرد.

سطح شانه سمت چپ بسیار مهم است زیرا نقطه ای را نشان می دهد که در آن بازار شروع به تحکیم و تثبیت می کند و الگوی QM شروع به شکل گیری می کند.

 

بهترین مکان الگوی QM در نمودارها

الگوی QM اغلب در سطوح کلیدی حمایت و مقاومت در نمودار یافت می شود. هنگامی که بازار به سطح کلیدی حمایت یا مقاومت نزدیک می شود، ممکن است برای شکستن آن تلاش کند، که منجر به یک دوره تثبیت و شکل گیری یک الگوی QM می شود.

الگوی QM را می توان در خطوط روند روی نمودار نیز یافت. هنگامی که بازار روند صعودی یا نزولی دارد، ممکن است با نزدیک شدن به یک خط روند، با دوره ای از تثبیت مواجه شود. این موقعیت همچنین می تواند منجر به تشکیل یک الگوی Quasimodo شود.

بخوانید  پرسودترین الگوهای پرایس اکشن کدامند؟ بررسی 12 الگوی پرسود Price Action

در نهایت، الگوی QM را می توان در نقاط محوری نمودار نیز یافت. نقاط محوری سطوح کلیدی هستند که در آن بازار احتمالاً تغییر روند قابل توجهی را تجربه می کند و شکل گیری یک الگوی Quasimodo در این نقاط می تواند نشان دهنده آماده شدن بازار برای شکست یک سطح مقاومتی یا حمایتی مهم باشد.

 

چگونه با استفاده از الگوی QM معامله کنیم

اگر به استراتژی معامله فارکس الگوی QM علاقه مند هستید، در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید برای افزایش شانس موفقیت خود در معاملات دنبال کنید:

  • الگوی QM را در نمودار خود شناسایی کنید

به دنبال یک کندل یا میله با سطوح بالا و پایینی باشید که کاملاً در محدوده کندل یا میله قبلی قرار دارد.

  1. الگوی QM را با سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال تأیید کنید

برای شروع معاملات الگوی QM باید از آن به همراه سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال مانند خطوط روند، میانگین متحرک و نوسانگرها، نشانگر تقاضا برای تأیید اعتبار الگوی تشکیل شده استفاده کرد.

  1. نقطه ورود و خروجی خود را تعیین کنید

برخی از معامله گران ممکن است از یک سطح توقف ضرر از پیش تعیین شده را برای خروج از معامله استفاده کنند یا منتظر شکل گیری یک الگوی فنی دیگر بمانند تا نشان دهد روند معکوس شده باشد و از آن برای ورود به معامله استفاده کنند. 

  1. استراتژی‌های مدیریت ریسک خود را در نظر بگیرید

پس از ورود به الگوی QM باید مدیریت ریسک داشته باشید که شامل تعیین سطح استاپ لاس برای محدود کردن زیان‌های احتمالی یا استفاده از استراتژی‌های اندازه‌گیری موقعیت با استراتژی معاملاتی شبه‌سازی باشد تا اطمینان حاصل شود که ضررهای احتمالی شما مطابق با تحمل ریسک شما است.

 

تفاوت های الگوی QM با الگوی سر و شانه

همانطور که اشاره کردیم برخی از کاربران الگوی QM را با الگوی Head and Shoulders اشتباه می گیرند و نمی توانند به درستی از آن استفاده کنند.

 QM و Head and Shoulders الگوهای معکوس هستند. آنها شبیه به هم هستند اما در شکل گیری و نقاط ورود/خروج متفاوت هستند. به نمودار زیر نگاهی بیندازید تا بیشتر متوجه تفاوت آن ها شوید:

بخوانید  معرفی نمادهای پیشرو در بازار بورس + بهترین سهام برای بلند مدت

انواع الگوی QM

در این تصویر تفاوت های اصلی الگوی QM و Head and shoulders با یکدیگر به وضوح قابل مشاهده است.

الگوی Head and Shoulders نزولی نیز دارای سه ماکزیمم (قله) و دو فرورفتگی است که قله دوم (سر) بالاترین است. با این حال، فرورفتگی دوم در همان سطح اول است. این تفاوت بین الگوی QM و الگویHead and Shoulders است.

سر و شانه معکوس از سه قعر و دو قله تشکیل شده است که در آن فرورفتگی دوم (سر) پایین ترین سطح است و بالا دوم در همان سطح اول است.

برای آسان‌تر کردن کار، یک خط، از میان دو فرورفتگی در الگوی نزولی و یک خط از میان دو ماکزیمم در الگوی صعودی بکشید. اگر خط گردن افقی باشد، سر و شانه است. اگر زاویه دار باشد، QM است.

 

کلام آخر

به طور کلی، استراتژی معاملاتی الگوی QM برای معامله گرانی است که به دنبال شناسایی فرصت های شکست بالقوه در معاملات و تایید قدرت روند در نمودار قیمت هستند.

با تجزیه و تحلیل دقیق الگوی QM در ارتباط با سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال، معامله گران می توانند شانس خود را برای انجام معاملات آگاهانه و سودآور افزایش دهند. همچنین توجه داشته باشید که آیا الگوی QM نزولی یا صعودی است.

در صورت تشخیص درست الگوی QM می توانید بهترین نقاط را برای ورود به معاملات بیابید و به موفقیت های چشمگیری دست بیابید، اما فراموش نکنید که استراتژی مدیریت ریسک خود را تحت هر شرایطی عملی سازید.

 

FAQ

الگوی QM چیست؟

الگوی Quasimodo یا به اختصار  QM  یک الگوی نموداری است که شکل گیری اوج های بالاتر، پایین تر و سطح شانه چپ را نشان می دهد. همچنین این الگو به عنوان یکی از ارزشمندترین الگوها شناخته می شود. الگوی QM پیشرفته ترین الگویی است که برای شناسایی روند معکوس در بازار استفاده می شود. نسبت ریسک به پاداش ورود به یک پوزیشن معاملاتی را با ورودی های دقیق افزایش می دهد.

  • الگوی QM و الگوی سر و شانه چه تفاوتی بایکدیگر دارند؟

این دو الگوی محبوب در شکل گیری و نقاط ورود خروج متفاوت هستند که باید توجه داشته باشید که آن ها را به جای یکدیگر تشخیص ندهید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید