اندیکاتورها و ابزارهای زیادی برای تحلیل تکنیکال وجود دارد، اما تنها تعداد کمی از آنها دارای ویژگی های برجسته مانند ابزار Fibonacci هستند، به همین دلیل است که ترید با استراتژی فیبوناچی در بین معامله گران بسیار محبوب است.

اما چگونه می توان با استفاده از استراتژی فیبوناچی یک معامله موفق انجام داد؟

استراتژی فیبوناچی استفاده از ابزارهای فیبوناچی در تحلیل تکنیکال  است. ابزار محبوب فیبوناچی شامل ابزار فیبوناچی اصلاحی (Retracements)، ابزار فیبوناچی گسترشی (Expansion) می باشد.این ابزارها برای یافتن نقاط حمایتی و مقاومتی در نمودار استفاده می شود و به معامله گر کمک می کند تا نقاط ورود و خروج از معاملات خود را مطابق با آن برنامه ریزی کند.

در ادامه به آموزش صفر تا صد استراتژی فیبوناچی و ابزارهای آن خواهیم پرداخت و 6 ترفند مهم استفاده از این استراتژی برای دستیابی به موفقیت در معاملات را بررسی خواهیم کرد. پس اگر می خواهید با استفاده از Fibonacci به سود حداکثری برسید، این مقاله مخصوص شما می باشد.

 

فیبوناچی 1
نسبت های Fibonacci از نظم حیرت انگیزی برخوردارند و می توانند در معاملات فارکس بسیار کمک کننده باشند.

 

فیبوناچی (Fibonacci) چیست

فیبوناچی یک دنباله ریاضی است که برای توصیف الگوهای طبیعت، هنر، موسیقی و امور مالی استفاده می شود. این دنباله به افتخار لئوناردو فیبوناچی، ریاضیدان ایتالیایی که این دنباله را در قرن سیزدهم کشف کرد، نامگذاری شده است.

دنباله با 0 و 1 شروع می شود و هر عدد بعدی مجموع دو عدد قبلی است که دنباله زیر را ایجاد می کند: 0، 1، 1، 2، 3، 5، 8، 13، 21 و … . دنباله فیبوناچی دارای یک ویژگی ریاضی منحصر به فرد است که در آن نسبت هر دو عدد مجاور در دنباله به نسبت طلایی 1.618 نزدیک می شود.

نسبت طلایی (Golden Ratio) در بسیاری از سازه های طبیعی و دست ساز انسان، تناسبات بدن انسان، ابعاد معبد پارتنون در یونان و طرح های نقاشی های معروفی مانند مونالیزا دیده می شود.

 

 • استراتژی Fibonacci در معاملات فارکس چیست

استراتژی فیبوناچی در بازار فارکس روشی برای تجزیه و تحلیل و انجام معاملات بر اساس دنباله فیبوناچی است که به آن اشاره کردیم.معامله گران در معاملات فارکس از فیبوناچی اصلاحی (Retracements) برای تعیین سطوح احتمالی حمایت و مقاومت در روند قیمتی ارزها استفاده می کنند.

این سطوح با محاسبه فواصل عمودی بین نقاط بالا و پایین قیمت دارایی، و سپس تقسیم این فاصله ها بر نسبت های کلیدی فیبوناچی (23.6٪، 38.2٪، 50٪، 61.8٪ و 100٪) تعیین می شوند.

اگر قیمت پس از یک حرکت صعودی یا نزولی قابل توجه به یکی از این سطوح بازگردد، ممکن است نشان دهنده تغییر بالقوه در روند باشد و معامله گران حرفه ای از این اطلاعات برای تصمیم گیری و ورود به پوزیشن خرید یا فروش استفاده کنند.

 

 • خاستگاه فیبوناچی یا نسبت طلایی چیست

منشاء اعداد فیبوناچی و نسبت طلایی را می توان به ریاضیدان باستانی لئوناردو پیزا که به فیبوناچی نیز معروف است، ردیابی کرد. او در کتاب خود “” Liber Abaci  که در سال 1202 منتشر شد، دنباله ای از اعداد را معرفی کرد که اکنون به عنوان دنباله فیبوناچی شناخته می شود.

دنباله با 0 و 1 شروع می شود و هر عدد بعدی مجموع دو عدد قبلی است. این توالی در بسیاری از پدیده های طبیعی از جمله الگوهای رشد گیاهان و جانوران ظاهر می شود.

نسبت طلایی نیز یک مفهوم ریاضی است که رابطه بین دو کمیت را توصیف می کند که در آن نسبت کمیت کوچکتر به بزرگتر با نسبت بزرگتر به مجموع هر دو یکسان است.

نسبت طلایی تقریباً برابر با 1.6180339887 است و با حرف یونانی فی(φ)  نشان داده می شود.

نسبت طلایی نیز همانطور که در بالا اشاره کردیم در انواع سازه های طبیعی و ساخته دست بشر مشاهده شده است و به عنوان یک اصل زیبایی و هماهنگی در جهان شناخته می شود.

بخوانید  پرده برداری از راز مخفی در معاملات طلا برای کسب حداکثر سود + بررسی 5 تا از مهمترین انواع استراتژی ترید طلا

 

دنباله Fibonnaci
نحوه ایجاد سری Fibonacci و 15 عدد اول در دنباله را در تصویر مشاهده می کنید.

 

ابزار فیبوناچی اصلاحی و فیبوناچی گسترشی

فیبوناچی اصلاحی و گسترشی ابزارهای استراتژی فیبوناچی در تحلیل تکنیکال هستند که از خطوط افقی برای شناسایی سطوح بالقوه حمایت و مقاومت در حرکت قیمت دارایی استفاده می کند.

با ترسیم نوسانات قیمت از بالا به پایین، معامله گران می توانند از نسبت های فیبوناچی 23.6٪، 38.2٪، 50٪، 61.8٪ و 100٪ برای پیش بینی نقاطی که ممکن است قیمت دوباره به آن برسد، استفاده کنند.

تریدرها و تحلیل گران از ابزار فیبوناچی اصلاحی برای تعیین سطوح حمایتی استفاده می کنند، در حالی که ابزار فیبوناچی گسترشی برای شناسایی سطوح سود بالقوه استفاده می شود.

این سطوح به طور گسترده در معاملات فارکس، سهام و ارزهای دیجیتال برای اتخاذ تصمیمات معاملاتی آگاهانه و افزایش شانس کسب سود حداکثری استفاده می شود.

 

 1. ابزار فیبوناچی اصلاحی (Fibonacci Retracements)

Fibonacci Retracements یک ابزار تحلیل تکنیکال است که برای شناسایی سطوح حمایت و مقاومت احتمالی در بازار استفاده می شود.

این سطوح بر اساس دنباله فیبوناچی هستند و با گرفتن نقاط بالا و پایین حرکت قیمت و تقسیم فاصله بر نسبت های کلیدی دنباله فیبوناچی محاسبه می شوند.

رایج ترین نسبت های مورد استفاده برای اصلاحات فیبوناچی 38.2٪، 50٪ و 61.8٪ است. این نسبت ها برای شناسایی سطوح حمایتی یا مقاومتی استفاده می‌شوند که ممکن است در این سطوح، قیمت‌ها به عقب برگردند یا سطوح را بشکنند.

 

استفاده از Fibonacci ریتریسمنت می تواند شانس موفقیت شما را در ترید بالا ببرد.

 

 • نحوه استفاده از فیبوناچی ریتریسمنت در معاملات فارکس

این ابزار در معاملات فارکس برای شناسایی نقاط ورود و خروج احتمالی بر اساس حرکت قیمت یک جفت ارز استفاده می شود. در اینجا مراحل استفاده از اصلاحات فیبوناچی در معاملات فارکس آمده است:

مرحله 1: نقاط بالا و پایین را شناسایی کنید

اولین قدم شناسایی نقاط بالا و پایین حرکت قیمت است. این را می توان با مشاهده نمودار جفت ارز و یافتن بالاترین و پایین ترین نقاط قیمت در یک بازه زمانی معین انجام داد.

مرحله 2: سطوح فیبوناچی ریتریسمنت را رسم کنید

هنگامی که نقاط بالا و پایین مشخص شد، سطوح فیبوناچی ریتریسمنت را می توان ترسیم کرد. این کار با تقسیم فاصله بین نقاط بالا و پایین قیمت بر نسبت های کلیدی دنباله فیبوناچی (38.2٪، 50٪ و 61.8٪) انجام می شود.

مرحله 3: سطوح پشتیبانی و مقاومت احتمالی را شناسایی کنید

سطوح اصلاح فیبوناچی برای شناسایی سطوح حمایت و مقاومت احتمالی استفاده می شود که ممکن است قیمت ها به عقب بازگردند یا از بین بروند. سطح 38.2% یک محدوده اصلاحی سطحی در نظر گرفته می شود و اغلب به عنوان سطح حمایت یا مقاومت استفاده می شود.

سطح 50% یک محدوده اصلاحی متوسط در نظر گرفته می شود و همچنین به عنوان سطح حمایت یا مقاومت استفاده می شود. سطح 61.8% یک محدوده اصلاحی عمیق در نظر گرفته می شود و اغلب به عنوان یک سطح معکوس استفاده می شود.

مرحله 4: نقاط ورود و خروج را شناسایی کنید

پس از شناسایی سطوح حمایت و مقاومت احتمالی، معامله گران می توانند از آنها برای شناسایی نقاط ورود و خروج احتمالی استفاده کنند.به عنوان مثال، اگر قیمت یک جفت ارز به سطح اصلاحی 38.2٪ رسیده باشد و شروع به بازگشت از آن کند، این می تواند نقطه ورود احتمالی برای یک پوزیشن خرید باشد.

برعکس، اگر قیمت از سطح فیبوناچی 61.8% عبور کند، این می تواند یک نقطه خروج احتمالی از یک پوزیشن خرید باشد.برای درک بهتر فیبوناچی ریترسمنت به مثال زیر توجه کنید:

به عنوان مثال، فرض کنید یک دارایی با قیمت 100 دلار معامله می شود و در یک دوره زمانی، قیمت آن به 150 دلار افزایش می یابد. برای محاسبه سطوح ریتریسمنت، ابتدا اختلاف قیمت های بالا و پایین راباید حساب کنید:

بخوانید  معرفی حساب دمو و آموزش افتتاح حساب آزمایشی

150-100=50

سپس، این تفاوت را در نسبت های کلیدی فیبوناچی (0.382، 0.5 و 0.618) ضرب کنید و نتیجه را به قیمت پایین اضافه کنید.

38.2% retracement level: $100 + ($50 x 0.382) = $119.10

50% retracement level: $100 + ($50 x 0.5) = $125

61.8% retracement level: $100 + ($50 x 0.618) = $130.90

سپس این سطوح را به صورت افقی بر روی نمودار رسم کنید و به عنوان مناطق بالقوه حمایت یا مقاومت استفاده کنید. اگر قرار باشد قیمت دارایی بازگردد و به یکی از این سطوح برسد، شما بایستی بسته به جهت حرکت قیمت، وارد یک پوزیشن خرید یا فروش شوید.

 

سطوح Fibonacci Retracement
در این تصویر سطوح Fibonacci اصلاحی مشخص شده است.

 

 1. ابزار فیبوناچی گسترشی (Fibonacci Extension)

فیبوناچی اکستنشن ابزاری هستند که معامله‌گران می‌توانند از آن برای تعیین اهداف سود یا تخمین مسافتی که ممکن است قیمت پس از پایان pullback طی کند، استفاده کنند.

همچنین از فیبوناچی گسترشی می توان برای شناسایی سطح مقاومتی جدید قیمت استفاده نمود، به عنوان مثال اگر یک ارز مقاومت خود را بشکند می توان با استفاده از این ابزار سقف قیمتی جدید یا همان مقاومت جدید را یافت.

این سطوح که به عنوان اتصال به نقاط روی نمودار ترسیم می شوند، بر اساس نسبت های فیبوناچی (به صورت درصد) هستند. سطوح رایج فیبوناچی اکستنشن 61.8%، 100%، 161.8%، 200% و 261.8% است.

 • ترسیم فیبوناچی Extension

ابزار فیبوناچی اکستنشن (Fibonacci Extension) که برخی از تریدها آن را با اسم اکسپنشن نیز می شناسند یک ابزار 3 کلیک بر روی نمودارهای شما است . در ادامه یک روش ساده برای ترسیم آن را توضیح می دهیم:

ابزار ترسیم فیبوناچی گسترشی را در نمودارهای خود پیدا و فعال کنید. اگر در ابتدا آن را نمی بینید، ممکن است به نام Fib Extension یا Trend-Based Fib Extension یا حتی ممکن است به عنوان Fibonacci Expansion نامگذاری شود.

لطفاً توجه داشته باشید که برخی از نمودارها ممکن است این ابزار را به عنوان یک ابزار با 4 کلیک ارائه دهند، و این نیز اشکالی ندارد.

اگر بازار در یک روند صعودی است، یک نوسان پایین را پیدا کنید تا به عنوان اولین کلیک، ترسیم شروع شود.

سپس، نوسان بالا را پیدا کنید و دوباره برای کلیک دوم خود کلیک کنید. اساساً، فیبوناچی اسکتنشن طول روند بین کلیک اول و دوم یعنی نوسان پایین و بالا را اندازه گیری می کنند.

سپس، بعد از کلیک دوم، نوسان بعدی پایین را پیدا کنید. این نوسان پایین باید بالاتر از نوسان پایین باشد که برای اولین کلیک استفاده کره اید.

در واقع، این نوسان پایین یک ریتریسمنت از رالی قبلی است و از نوسان بالا که انتخاب کردید پایین‌تر است. سومین کلیک خود را روی این نوسان پایین قرار دهید. در این زمان، سطوح فیبوناچی به صورت خطوط افقی در نمودار شما ظاهر می شود.

ابزار فیبوناچی اسکتنشن همچنین در روندهای نزولی استفاده می‌شود و از همان اصول برای پیش‌بینی عمق ممکن یک اصلاح استفاده می‌کند و حمایت بعدی را می توانید با استفاده از آن پیش بینی نمایید.

 

سطوح Fibonacci Extension
در این تصویر سطوح Fibonacci گسترشی را مشاهده می کنید.

 

فیبوناچی ریتریسمنت و اکستنشن چه تفاوتی دارند

در حالی که اکستنشن ها نشان می‌دهند که قیمت پس از نزول به چه محدوده ای خواهد رسید، سطوح فیبوناچی ریتریسمنت نشان می‌دهد که اصلاحات تا چه حد می‌تواند عمیق باشد.

به عبارت دیگر، فیبوناچی های اصلاحی عقب نشینی ها را در یک روند اندازه گیری می کنند، در حالی که فیبوناچی گسترشی امواج ضربه ای را در جهت روند اندازه گیری می کنند.

 

6 ترفند مهم در استفاده از فیبوناچی ریتریسمنت برای کسب سود حداکثری

در ادامه به معرفی 6 ترفند مهم می پردازیم که بهره بردن از آن ها در فیبوناچی اصلاحی می توانید در معاملات خود موفق ظاهر شوید:

 1. روند قیمتی قابل توجه را شناسایی کنید

برای اجرای موثر فیبوناچی ریترسمنت ، شناسایی یک حرکت قیمتی قابل توجه در نمودار بسیار مهم است.بسته به جهت بازار، این حرکت می تواند یک نوسان قیمتی از بالا به سمت پایین یا نوسان قیمتی از پایین به بالا باشد. هرچه حرکت قیمتی قابل توجه تر باشد، سطوح فیبوناچی قابل اعتمادتر خواهد بود.

 1. سطوح فیبوناچی ریتریسمنت را ترسیم کنید

هنگامی که حرکت قیمتی قابل توجه شناسایی شد، سطوح فیبوناچی اصلاحی را روی نمودار ترسیم کنید.با استفاده از ابزار فیبوناچی ارائه شده توسط پلتفرم معاملاتی شما، با اتصال نوسان بالا به نوسان پایین یا برعکس شروع کنید. این ابزار به طور خودکار خطوط افقی را در سطوح فیبوناچی ترسیم می کند.

 1. از سطوح فیبوناچی به عنوان حمایت و مقاومت بالقوه استفاده کنید

سطوح فیبوناچی ریترسمنت به عنوان سطوح حمایت و مقاومت بالقوه در بازار عمل می کند.معامله گران به دنبال واکنش های قیمت در این سطوح هستند، مانند جهش قیمت یا برگشت قیمت.

بخوانید  تحلیل تکنیکال و بهترین راه برای یادگیری آن

اگر قیمت به سطح فیبوناچی بازگردد و نشانه هایی از برگشت روند را نشان دهد، می تواند یک نقطه ورود یا خروج بالقوه برای معامله باشد.

 1. ابزار فیبوناچی را با سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال ترکیب کنید

در حالی که فیبوناچی ریتریسمنت می تواند به تنهایی یک ابزار قدرتمند باشد، توصیه می شود آن را با سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال برای تایید ترکیب کنید.

به عنوان مثال، می‌توانید از سطوح فیبوناچی همراه با خطوط روند، میانگین‌های متحرک یا الگوهای شمعی برای افزایش احتمال یک معامله موفق و کسب سود حداکثری در معامله استفاده کنید.

 1. از چند تایم فریم برای تایید استفاده کنید

برای افزایش اطمینان به سطوح فیبوناچی اصلاحی ، توصیه می شود از چندین تایم فریم برای تایید استفاده کنید.به عنوان مثال، اگر یک سطح فیبوناچی با یک سطح حمایت یا مقاومت قابل توجه در یک بازه زمانی بالاتر منطبق باشد، اعتبار بیشتری به تحلیل و پیش بینی شما می‌افزاید.

 1. مدیریت ریسک را فراموش نکنید

مانند هر استراتژی معاملاتی، مدیریت ریسک مناسب هنگام اجرای فیبوناچی اصلاحی ضروری است.دستورات استاپ لاس را برای محدود کردن ضررهای احتمالی تنظیم کنید و از اندازه پوزیشن ترید مناسب برای محافظت از حساب معاملاتی خود استفاده کنید.

 

کلام آخر

استراتژی فیبوناچی در معاملات فارکس بسیار محبوب و پرطرفدار است و روزانه بسیاری از تریدرهای حرفه ای از ابزار فیبوناچی اصلاحی، گسترشی و … استفاده می کنند تا بتوانند در معاملات خود موفق ظاهر شوند.

در استفاده از فیبوناچی اصلاحی و گسترشی دقت لازم را داشته باشید و سعی کنید برای رسیدن به سود حداکثری در معاملات از ترفندها و نکات طلایی عنوان شده به صورت مناسب استفاده به عمل آورید.

 

سوالات پرتکرار

 

 1. فیبوناچی چیست؟

فیبوناچی یک دنباله ریاضی است که برای توصیف الگوهای طبیعت، هنر، موسیقی و امور مالی استفاده می شود. این دنباله به افتخار لئوناردو فیبوناچی، ریاضیدان ایتالیایی که این دنباله را در قرن سیزدهم کشف کرد، نامگذاری شده است.

 1. تفاوت میان فیبوناچی ریتریسمنت و اکستنشن چیست؟

در حالی که اکستنشن ها نشان می‌دهند که قیمت پس از نزول به چه محدوده ای خواهد رسید، سطوح فیبوناچی ریتریسمنت نشان می‌دهد که اصلاحات تا چه حد می‌تواند عمیق باشد. به عبارت دیگر، فیبوناچی های اصلاحی عقب نشینی ها را در یک روند اندازه گیری می کنند، در حالی که فیبوناچی گسترشی امواج ضربه ای را در جهت روند اندازه گیری می کنند.

 1. چگونه فیبوناچی ریتریسمنت را محاسبه کنیم؟

ابتدا اختلاف قیمتی را بین قیمت های بالا و پایین بدست آورید، سپس نتیجه را در نسبت های فیبوناچی ضرب نمایید و در آخر عدد بدست آمده را به قیمت پایین اضافه کنید.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید