الگوهای کندل استیک مدتهاست که به عنوان یک ابزار قدرتمند در دنیای بازارهای مالی شناخته شده است. نمودارهای کندل استیک برای اولین بار در ژاپن در اوایل قرن شانزدهم استفاده شد و بینش ارزشمندی را در مورد احساسات بازار و پویایی حرکت قیمت ارائه می دهد.

الگوهای کندل استیک برای پیش بینی جهت آینده حرکت قیمت استفاده می شود. هدف این مقاله این است که به عنوان یک راهنمای جامع برای الگوهای کندل استیک کمک کننده باشد و به شما دانش عملی کافی را برای شناسایی، تفسیر و استفاده موثر از آنها در استراتژی معاملاتی خود بدهد.

در ادامه 16 مورد از برترین الگوهای کندل استیک و نحوه استفاده از آنها را برای شناسایی فرصت های معاملاتی معرفی خواهیم کرد. الگوهای کندل استیک معرفی شده در این مقاله از برترین الگوهای موجود می باشد که هر معامله گری باید آن ها را بشناسد و بتواند در راستای کسب سود حداکثری از این الگوها به نحو احسنت استفاده نماید.

 

الگوهای کندل استیک چیست

کندل استیک راهی برای نمایش اطلاعات مربوط به حرکت قیمت یک دارایی است. الگوهای کندل استیک یکی از محبوب‌ترین مؤلفه‌های تحلیل تکنیکال است که معامله‌گران را قادر می‌سازد تا اطلاعات قیمت را به سرعت و تنها از چند کندل قیمتی تفسیر کنند.

این مقاله بر یک نمودار روزانه تمرکز دارد، که در آن هر کندل، معاملات یک روز را به تفصیل شرح می دهد و دارای سه ویژگی اساسی است:

 1. بدنه: که محدوده باز تا بسته را نشان می دهد.
 2. فتیله، یا سایه: که نشان دهنده بالا و پایین بودن درون روز است.
 3. رنگ کندل: که جهت حرکت بازار را نشان می دهد – بدنه سبز (یا سفید) نشان دهنده افزایش قیمت است، در حالی که بدنه قرمز (یا سیاه) کاهش قیمت را نشان می دهد.

 

با گذشت زمان، کندل های منفرد الگوهایی را تشکیل می دهند که معامله گران می توانند از آنها برای تشخیص سطوح حمایت و مقاومت اصلی استفاده کنند.

الگوهای کندل استیک (شمعدانی) زیادی وجود دارند که نشان‌دهنده یک فرصت معاملاتی مناسب در بازار هستند، برخی بینشی در مورد تعادل بین فشار خرید و فروش یا عرضه و تقاضا را ارائه می‌دهند، در حالی که برخی دیگر الگوهای، ادامه روند یا عدم آن را در بازار  شناسایی می‌کنند.

قبل از معرفی برترین الگوهای کندل استیک، مهم است که با اصول اولیه الگوهای شمعدانی (Candle Stick) و اینکه چگونه آنها می توانند تصمیمات شما را آگاهانه تر سازند، آشنا شوید.

 

خواندن الگوهای کندل استیک را تمرین کنید

بهترین راه برای یادگیری خواندن الگوهای شمعی تمرین ورود و خروج از معاملات از سیگنال هایی است که آنها ارائه می دهند. می‌توانید با باز کردن یک حساب دمو مهارت‌های خود را در یک محیط بدون ریسک تقویت کنید، یا اگر به اندازه کافی برای شروع معاملات اطمینان دارید، می‌توانید همین امروز یک حساب کاربری واقعی باز کنید.

هنگام استفاده از هر الگوی Candle Stick، مهم است که به خاطر داشته باشید که اگرچه برای پیش‌بینی سریع روندها عالی هستند، اما باید در کنار سایر روش های تحلیل تکنیکال برای تأیید روند کلی استفاده شوند.

 

شش الگوی کندل استیک صعودی (bullish candle sticks)

ابتدا اجازه دهید به معرفی 6 تا از برترین الگوهای شمعدانی صعودی بپردازیم، الگوهای صعودی ممکن است پس از یک روند نزولی بازار شکل بگیرد و نشانه معکوس شدن حرکت قیمت باشد. آنها شاخصی برای معامله گران هستند که به باز کردن یک موقعیت خرید برای سود بردن از هر روند صعودی فکر کنند.

 • الگوی Hammer (چکش)

الگوی کندل استیک Hammer از بدنه ای کوتاه با فتیله پایینی بلند تشکیل شده است و در پایین روند نزولی قرار دارد. این الگو نشان می‌دهد که اگرچه فشارهای فروش در طول روز وجود داشت، اما در نهایت فشار خرید قوی باعث افزایش قیمت شده است. رنگ بدنه می تواند متفاوت باشد، اما چکش های سبز نشان دهنده بازار صعودی به مراتب قوی تر از چکش های قرمز است.

بخوانید  نرخ بهره + آموزش جامع و تکنیک ها

 

برترین الگوهای کندل استیک
همانطور که در تصویر مشاهده می کنید الگوی Hammer در پایین روند نزولی شکل گرفته است.

 

 • الگوی Inverse Hammer (چکش معکوس)

یک الگوی صعودی مشابه با الگوی Hammer، چکش معکوس است. تنها تفاوت این است که در این الگو بر خلاف چکش فتیله بالایی بلند و فتیله پایینی کوتاه است.

این الگو نشان دهنده فشار خرید و به دنبال آن فشار فروش است که به اندازه کافی قوی نبوده است تا قیمت بازار را پایین بیاورد و باعث تغییر روند شود. چکش معکوس نشان می دهد که خریداران به زودی کنترل بازار را در دست خواهند داشت.

 

Inverse Hammer Candle Stick
یکی از برترین الگوهای کندل استیک صعودی چکش معکوس است.

 

 • الگوی فراگیر صعودی (Bullish engulfing)

الگوی فراگیر صعودی از دو کندل استیک تشکیل شده است. شمع اول یک بدنه قرمز کوتاه است که به طور کامل توسط یک شمع سبز بزرگتر فرو رفته است. اگرچه قیمت در روز دوم کمتر از روز اول باز می‌شود، اما پس از تشکیل این الگو بازار صعودی قیمت را بالا می‌برد و به یک برد آشکار برای خریداران ختم می‌شود.

 

الگوی فراگیر صعودی
یکی از الگوهای کندل استیک محبوب که روند صعودی را نشان می دهد.

 

 • الگوی خط پیرسینگ (Piercing line)

خط پیرسیتگ نیز یک الگو با دو استیک است که از یک شمع قرمز بلند و به دنبال آن یک شمع سبز بلند تشکیل شده است. معمولاً بین قیمت بسته شدن اولین کندل و باز شدن کندل سبز فاصله قابل توجهی وجود دارد. این موضوع نشان دهنده فشار خرید قوی است، زیرا قیمت به بالا یا بالاتر از قیمت متوسط روز قبل فشار آورده است.

 

الگوی خط پیرسینگ
الگوی Piercing Line نشان دهنده فشار خرید بالا و در نیتجه ارائه سیگنال معکس بعد از روند نزولی است.

 

 • الگوی Morning star

الگوی Morning Star به عنوان نشانه امیدواری در روند نزولی تیره بازار در نظر گرفته می شود ( علت نام گذاری آن). Morning Star یکی از برترین الگوهای کندل استیک است که سه گانه است، در پایین یک روند نزولی شکل می گیرد و به ما یک علامت هشدار می دهد که روند نزولی ادامه دار معکوس می شود. از سه شمع تشکیل شده است. اولی شمع نزولی است، دومی می تواند صعودی یا نزولی با بدنه کوچک باشد و سومی کندل صعودی است.

 

الگوی Morning Star
Morning Star یکی از محبوب ترین الگوهای کندل استیک صعودی است.

 

 • الگوی سه سرباز سفید (Three White Soldiers)

الگوی سه سرباز سفید طی سه روز رخ می دهد. این شامل شمع های متوالی سبز (یا سفید) بلند با سایه های کوچک است که به تدریج بالاتر از روز قبل باز و بسته می شوند.

این الگوی یکی از الگوهای کندل استیک با سیگنال صعودی بسیار قوی است که پس از یک روند نزولی رخ می دهد و نشان دهنده پیشرفت مداوم فشار خرید است.

 

الگوهای کندل استیک
یکی از قوی ترین الگوهای کندل استیک با سود دهی فوق العاده

 

شش الگوی کندل استیک نزولی (bearish candle sticks)

الگوهای کندل استیک نزولی معمولاً پس از یک روند صعودی شکل می گیرند و محدوده مقاومتی قیمت را نشان می دهند. بدبینی های شدید در مورد قیمت بازار اغلب باعث می شود معامله گران موقعیت های خرید خود را ببندند و برای استفاده و کسب سود از کاهش قیمت، یک موقعیت فروش باز کنند، که باعث به وجود آمدن این الگوهای نزولی می شود، مهمترین الگوهای کندل استیک نزولی عبارت اند از:

 • الگوی Hanging Man (مرد حلق آویز)

الگوی Hanging Man معادل روند نزولی الگوی چکش است. شکل یکسانی دارد اما در انتهای یک روند صعودی شکل می گیرد. این نشان می دهد که فروش قابل توجهی در طول روز وجود داشته است، اما خریداران توانستند قیمت را دوباره بالا ببرند.

بخوانید  استراتژی پوزیشن تریدینگ چیست؟ + راهکارهای طلایی برای کسب موفقیت

فروش بزرگ اغلب به عنوان نشانه ای از دست دادن کنترل بازار توسط خریداران در نظر گرفته می شود و پس از آن کنترل بازار در دست افراد دارای پوزیشن های فروش خواهد بود.

 

الگوهای کندل استیک نزولی
Hanging man را می توان نقطه مقابل الگوی Hammer دانست.

 

 • الگوی Shooting Star (از مهمترین الگوهای کندل استیک)

Shooting Star دقیقاً شبیه چکش Inverted به نظر می رسد، اما به جای اینکه در یک روند نزولی پیدا شود، در یک روند صعودی یافت می شود و بنابراین پیامدهای متفاوتی دارد. مانند Reverse Hammer از یک شمع با بدنه پایینی کوچک، سایه پایینی کم یا بدون سایه و یک سایه بالایی بلند که حداقل دو برابر اندازه پایین تنه است تشکیل شده است.

 

الگوی Shooting Star
این الگوی به عنوان نوعی از الگوهای معکوس تعبیر می شود.

 

 • الگوی نزولی فراگیر (Bearish engulfing)

یک الگوی فراگیر نزولی در پایان یک روند صعودی رخ می دهد. شمع اول بدنه سبز رنگ کوچکی دارد که  یک شمع قرمز بلند بعدی آن را فرا گرفته شده است.

این الگو نشان دهنده اوج یا کاهش سرعت حرکت قیمت است و نشانه رکود قریب الوقوع بازار است. هرچه شمع دوم پایین‌تر رود، روند ارائه داده شده احتمالاً مهم‌تر خواهد بود.

 

الگوهای کندل استیک نزولی
اگر این الگو را تشخیص دادید بدانید که به احتمال خیلی زیاد رکود اتفاق خواهد افتاد!

 

 • الگوی Evening Star

الگوی Evening Star یک الگوی سه گانه است که نقطه عکس Morning star صعودی است. از یک شمع کوتاه تشکیل شده است که بین یک شمع سبز بلند و یک شمع قرمز بزرگ قرار گرفته است. این الگو نشان دهنده معکوس شدن یک روند صعودی است و به ویژه زمانی بسیار قوی است که کندل سوم دست آوردهای اولین کندل را پاک کند.

 

الگو Evening Star
دقیقاً همانند الگوی صعودی Morning star با این تفاوت که نشان دهنده روند نزولی است و یکی از مهمترین الگوهای کندل استیک نزولی می باشد!

 

 • الگوی سه کلاغ سیاه (Three black crows)

الگوی کندل استک سه کلاغ سیاه متشکل از سه شمع قرمز بلند متوالی با فتیله های کوتاه یا غیر موجود است. هر جلسه با قیمتی مشابه روز قبل باز می شود، اما فشارهای فروش، قیمت را با هر بسته شدن کاهش و کاهش می دهد. معامله گران این الگو را به عنوان شروع یک روند نزولی تفسیر می کنند، زیرا فروشندگان طی سه روز معاملاتی متوالی از خریداران پیشی گرفته اند.

 

الگوهای کندل استیک نزولی
این الگو شروع کننده روند نزولی می باشد.

 

چهار الگوی کندل استیک ادامه دار

اگر الگوی کندل استیک نشان دهنده تغییر جهت بازار نباشد، همان چیزی است که به عنوان الگوی ادامه دهنده شناخته می شود. این الگوهای کندل استیک می تواند به معامله گران کمک کند تا دوره استراحت در بازار را شناسایی کنند، زمانی که بلاتکلیفی بازار یا حرکت رنج قیمت وجود دارد. این الگوها عبارت اند از:

 • Doji

زمانی که باز و بسته شدن بازار تقریباً در یک محدوده قیمت است، الگوی کندل استیک دوجی شبیه علامت ضربدر یا بعلاوه است و معامله گران باید به دنبال بدنه ای کوتاه تا ناموجود با فتیله هایی با طول های مختلف باشند.

بخوانید  آموزش تحلیل فاندامنتال (تحلیل بنیادی) کامل و جامع

این الگوی دوجی کشمکش بین خریداران و فروشندگان را نشان می‌دهد که منجر به هیچ سود خالصی برای هیچ یک از طرفین نمی‌شود. یک دوجی به تنهایی سیگنال خنثی است، اما می توان آن را در الگوهای معکوس مانند Morning Star صعودی و Evening Star نزولی یافت.

 

الگوی کندل استیک دنباله دار
الگوی Doji یکی از معروف ترین الگوهای دنباله دار است.

 

 • الگوی Spinning Top

الگوی کندل استیک Spinning Top دارای بدنه ای کوتاه است که در مرکز بین سایه هایی با طول مساوی قرار دارد. این الگو نشان‌دهنده بلاتکلیفی در بازار است و در نتیجه تغییر معنی‌داری در قیمت ایجاد نمی‌شود: گاوها قیمت را بالاتر فرستادند، در حالی که خرس‌ها دوباره آن را پایین آوردند. Spinning tops اغلب به عنوان دوره تثبیت یا استراحت پس از یک روند صعودی یا نزولی قابل توجه تفسیر می شوند.

 

معمولاً پس از یک روند صعودی قوی یا یک روند نزولی قوی الگوی Spinning Top تشکیل می شود.

 

 • الگوی Falling three methods

الگوهای Three-method formation برای پیش بینی ادامه روند فعلی، خواه نزولی یا صعودی، استفاده می شود. الگوی نزولی “Falling three methods” نامیده می شود. این الگو از یک بدن قرمز دراز تشکیل شده است، به دنبال آن سه بدن کوچک سبز رنگ، و بدنه قرمز دیگر، شمع های سبز همه در محدوده  نزولی قرار دارند.  این الگو به معامله گران نشان می دهد که گاوها قدرت کافی برای معکوس کردن روند را ندارند.

 

Falling three methods
این الگوی یکی دیگر از مهمترین الگوهای دنباله دار نزولی است.

 

 • الگوی Rising three methods

عکس الگوی قبلی در مورد الگوی صعودی که الگوی کندل استیک «rising three methods» نامیده می شود صادق است. این شامل سه رنگ قرمز کوتاه است که در محدوده دو سبز بلند قرار گرفته اند. این الگو به معامله گران نشان می دهد که با وجود برخی فشارهای فروش، خریداران کنترل بازار را حفظ می کنند.

 

در این الگوی ادامه دار خریداران کنترل بازار را حفظ کرده اند.

 

کلام آخر

به پایان رسیدن این راهنمای جامع را تبریک می گوییم! شما گام مهمی برای به دست آوردن برتری در بازارهای مالی برداشته اید. مهم است که به یاد داشته باشید که تسلط بر الگوهای کندل استیک و تشخیص آن ها نیاز به زمان و تمرین دارد، بنابراین اگر یک شبه متخصص نشدید، ناامید نشوید.

از حساب دمو استفاده کنید و در محیطی بدون ریسک سعی بر تشخیص و یافتن الگوهای مختلف کندل استیک کنید و زمانی که مطمئن شدید که کاملا آماده و مسلط هستید در حساب واقعی خود از این الگوهای به بهترین شکل استفاده نمایید و سود خود را تضمین کنید.

 

 

سوالات متداول

 • الگوهای کندل استیک چیست؟

الگوهای کندل استیک یکی از محبوب‌ترین مؤلفه‌های تحلیل تکنیکال است که معامله‌گران را قادر می‌سازد تا اطلاعات قیمت را به سرعت و تنها از چند کندل قیمتی تفسیر کنند.

 • الگوی کندل استیک Hanging Man چیست؟

الگوی Hanging Man معادل روند نزولی الگوی چکش است. شکل یکسانی دارد اما در انتهای یک روند صعودی شکل می گیرد. این نشان می دهد که فروش قابل توجهی در طول روز وجود داشته است، اما خریداران توانستند قیمت را دوباره بالا ببرند. فروش بزرگ اغلب به عنوان نشانه ای از دست دادن کنترل بازار توسط خریداران در نظر گرفته می شود و پس از آن کنترل بازار در دست افراد دارای پوزیشن های فروش خواهد بود.

 • الگوهای دنباله دار کدامند؟

الگوی Doji- الگوی Spinning Top- الگوی Falling Three Methods و الگوی Rising Three Methods

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید