در این اواخر، توجهات زیادی به امکان افزایش قیمت طلا جلب شده است. با این حال، مهم است که با استفاده از ابزارهای تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، توجهی نیز به وضعیت بازار نقره داشته باشیم. بررسی الگوی سر و شانه در نمودارهای نقره می‌تواند بینش‌های مفیدی درباره روندهای جاری و پتانسیل تغییرات آینده در این بازار را ارائه دهد.

 

طلا و نقره محرک های اصلی یکسانی دارند

طلا در این زمان به دلیل توانایی‌اش به عنوان یک پناهگاه در برابر تورم، جذابیت زیادی دارد. در شرایطی که بانک‌های مرکزی سراسر جهان ممکن است برای مبارزه با افزایش تورم مجبور به بالا بردن نرخ‌های بهره شوند، این امر می‌تواند به کندی رشد اقتصادی منجر شود. در چنین وضعیتی، احتمال رویارویی با تورم بالا وجود دارد، که این امر شرایط لازم برای افزایش قیمت طلا را فراهم می نماید.

همچنین، در صورتی که قیمت طلا افزایش یابد، انتظار می‌رود که قیمت نقره نیز به دنبال آن رشد کند زیرا تغییرات قیمتی این دو فلز گرانبها در اکثر مواقع با یکدیگر همسو و مرتبط هستند.

در دوره‌هایی مانند این، اهمیت بازده‌های واقعی و وضعیت دلار به شدت افزایش می‌یابد. اگر بازده‌های واقعی به همراه قیمت طلا کاهش یابند، معمولاً شاهد افزایش قیمتی طلا و نقره خواهیم بود.

بنابراین، توصیه می‌شود که به دقت بازارها را تحت نظر داشته باشید. علی‌رغم تقویت دلار در چند هفته اخیر، طلا نیز روند صعودی داشته است. تغییرات قابل توجه در ارزش دلار آمریکا و بازدهی اوراق قرضه می‌تواند تأثیر چشمگیری بر روند قیمت طلا و نقره داشته باشد.

بخوانید  الگوهای هارمونیک در تحلیل تکنیکال / معرفی 6 الگوی کاربردی هارمونیک

 

الگوی سر و شانه در طلا

در نمودار روزانه طلا اگر همانند تصویر پایین شاهد شکل گیری یک الگوی سر و شانه ساده باشیم، ممکن است نشان دهنده احتمال افزایش قیمت طلا در آینده نزدیک باشد. با دقت به نمودار موجود در تصویر زیر، مشاهده می‌شود که قیمت طلا در حال نزدیک شدن به یک سطح مقاومت کلیدی می‌باشد.

 

الگوی سر و شانه
تشکیل الگوی سر و شانه در نمودار طلا را مشاهده می کنید.

 

نمودار فصلی (seasonal Pattern)

الگوی فصلی تمایل یک ارز به پایین یا بالا و افزایش یا کاهش در مقاطع خاصی از سال است (یعنی تغییرات قیمتی ارزها در یک فصل از سال).

بازار طلا معمولاً از ماه دسامبر تا اوایل فوریه رونق می‌گیرد. در این دوره، نقره نیز می‌تواند با تکیه بر عوامل بنیادی تأثیرگذار، پیروی از تغییرات قیمتی طلا و یک الگوی تکنیکال قوی، عملکرد مثبتی را از خود به نمایش بگذارد.

 

آمار تغییرات طلا در فصول مختلف 2023

دیدگاهتان را بنویسید