پیش بینی قیمت طلا در سال 2023 منوط به تجزیه و تحلیل عواملی است که بر عرضه و تقاضای این فلز گرانبها و همچنین شناسایی الگوها، فراکتال ها و روندهای نوظهور در بازار تأثیر می گذارد، است.

آیا طلا افزایش قیمت خواهد داشت؟ قیمت این فلز گرانبها در آینده نزدیک چقدر خواهد بود؟ در این مقاله، داده‌های تاریخی را بررسی می‌کنیم، خواهیم دید که کارشناسان چه می‌گویند و پیش‌بینی قیمت طلا در سال‌های 2023، 2024 و بلندمدت تا پایان سال 2030 را ارائه می‌کنیم.

نکات کلیدی

 • قیمت طلا در بلندمدت بدون رشد ثابتی خواهد داشت. بالاترین قیمت تاریخی ای در می 2023 در 2073 دلار تعیین شد.
 • اکثر تحلیلگران خبره پیش بینی می کنند که نرخ XAU/USD افزایش خواهد یافت. انتظار می رود این فلز گرانبها اوج قیمتی تاریخی خود را به دست آورد: همچنین ممکن است در اوایل سال 2024 قیمت طلا از 2300 دلار فراتر رود.
 • قیمت در سال های 2025 تا 2030 به افزایش خود ادامه خواهد داد. در سناریوهای خوش بینانه، نرخ به بالای 3000 دلار خواهد رفت. با این حال، اصلاحات عمیق تا 1928 دلار نیز امکان پذیر است.
 • قیمت طلا در زمان بی ثباتی بازار و در بحبوحه تقاضای بالا برای فلزات گرانبها افزایش می یابد. XAU/USD یک دارایی عالی برای سرمایه گذاری بلند مدت در نظر گرفته می شود.

 

پیش بینی قیمت طلا را چگونه می توان انجام داد

 

پیش بینی قیمت طلا در سال 2023
پس از رشد سهام از ابتدای سال 2023 بسیاری از سرمایه گذاران به دنبال پیش بینی قیمت طلا در سال 2023 و 2024 هستند!

 

سه رویکرد کلیدی برای پیش‌بینی قیمت طلا به صورت قابل اعتماد وجود دارد:

 • تحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال به شما امکان می دهد تغییرات در سیاست پولی و سایر عوامل موثر بر قیمت طلا را دنبال کنید. اول از همه، تغییرات در سیستم مالی جهانی و اقدامات بانک مرکزی ایالات متحده در اولویت است. بنابراین، توجه به شاخص های مختلف اقتصاد کلان بسیار مهم است:

 • تغییرات نرخ بهره توسط فدرال رزرو
 • انتظارات تورمی
 • حرکت قیمتی ارزها و میزان عرضه پول
 • تراز واردات و صادرات

همچنین مهم است که وضعیت کشورهای واردکننده اصلی طلا در نظر گرفته شود زیرا بیش از نیمی از تقاضای جهان برای XAUUSD از هند و چین است. به خوبی می‌دانیم که اقتصاد جهانی ارتباط تنگاتنگی با مسائل ژئوپلیتیک دارد.

این عامل خطر دیگری است که بر بازارهای فلزات گرانبها از جمله طلا تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، تشدید روابط چین و آمریکا می تواند منجر به جهش شدید قیمت طلا شود.

تغییرات احتمالی در سیاست تحریم‌ها علیه روسیه یا چین، جنگ‌های تجاری و بی‌ثباتی سیاسی می‌تواند تا حد زیادی بر نرخ XAU نیز تأثیر بگذارد، همچنین، کشورهای تولیدکننده اصلی را فراموش نکنید، زیرا چین، استرالیا، روسیه و کانادا یک سوم از کل عرضه دلار US/OZ را تشکیل می دهند.

به یاد داشته باشید که تحلیل فاندامنتال معمولاً در پیش بینی روندهای جهانی استفاده می شود و یکی از عوامل مهم در پیش بینی قیمت طلا به حساب می آید.

تقویم اقتصادی فارکس نیز یکی از ارکان اصلی در تحلیل فاندامنتال است که شما می توانید در Nikvest.com به صورت هفتگی از مهمترین اخبار و رویدادها و تحلیل تأثیرگذاری آن ها بر روند بازار با خبر شوید و تصمیمات آگاهانه تری در معاملات و سرمایه گذاری ها خود بگیرید.

 

 • تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال. این رویکرد شامل مطالعه تاریخچه قیمت های XAU/USD در نمودارها با استفاده از اندیکاتورها و سایر ابزارها برای تجزیه و تحلیل حرکات قیمت است. تحلیل تکنیکال می‌تواند به تعیین سطوح حمایت و مقاومت، خطوط روند، شکست‌های احتمالی قیمت و معکوس‌ها هم در بلندمدت و هم در معاملات روزانه کمک کند.

طلا در بلندمدت حرکت جهت دار دارد. بنابراین، برای تحلیل تکنیکال، در درجه اول از شاخص های روند مانند میانگین متحرک، RSI، MACD و Bollinger Bands استفاده می شود.

تحلیل تکنیکال و ترکیب آن با تحلیل فاندامنتال می تواند در پیش بینی قیمت طلا بسیار تأثیرگذار و مهم باشد.

 

 • تحلیل احساسات بازار

این رویکرد شامل ارزیابی روحیه خریداران و فروشندگان است، یعنی اینکه چه کسی در حال حاضر موقعیت مسلط در بازار دارد. ابزارهای تحلیل احساسات بازار شامل نظرسنجی، نظارت بر محتوا در شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های آنلاین تخصصی است.

مهم است که به یاد داشته باشید که احساسات بازار می تواند خیلی سریع تغییر کند. این امر متاثر از پیش‌بینی‌های آتی قیمت طلا از سوی تحلیلگران حرفه‌ای یا، برای مثال اطلاعاتی است که جروم پاول، رئیس فدرال رزرو ارائه می دهد.

 

تاریخچه اخیر طلا و قیمت طلا امروز

علاقه سرمایه گذاران غربی به طلا منجر به افزایش نرخ آن از حداقل 1160 دلار در تابستان 2018 به بالاترین رکورد تقریباً 2073 دلار در می 2023 شد. در این مدت، این فلز گرانبها به یکی از جذاب ترین دارایی های مالی جهان تبدیل شده است. عوامل متعددی در این رشد قوی نقش داشتند که مهمترین آن ها عبارت اند از:

 • بی ثباتی ژئوپلیتیکی

تحریم های اعمال شده و مسدود کردن ذخایر طلا و ارز روسیه در حساب های بانک های اروپایی و آمریکایی به یک سابقه خطرناک تبدیل شده است. طلای فیزیکی در شمش ها تنها ضامن استقلال اقتصادی و سیاسی است.

بخوانید  چگونه از الگوهای کندلی و سطوح حماتی مقاومتی به صورت همزمان استفاده کنیم

این را آمار کشورهایی که اخیراً ذخایر طلای خود را افزایش داده اند تأیید می شود. ده کشور اول مصرف طلا عبارتند از ترکیه، چین، سنگاپور، ازبکستان، هند، عراق، روسیه.

 

 • دلار زدایی

برای حدود 80 سال، دلار آمریکا ارز اصلی در تجارت بین المللی و واحد اصلی برای اندازه گیری ارزش کالاها و خدمات در سطح جهان بوده است. با این حال، پس از بحران مالی 2007-2008، مشخص شد که اقتصاد بسیاری از کشورها به شدت به وضعیت ایالات متحده وابسته است.

روسیه اولین کشوری بود که انتقال به ارز محلی را با چین و آمریکای لاتین اعلام کرد. بعدها این ابتکار مورد حمایت همه کشورهای بریکس قرار گرفت. در حال حاضر 85 کشور از دلارزدایی حمایت می کنند. در همین زمان، ذخایر طلا و ارز ذخیره شده به دلار آمریکا از 73 درصد (2001) به 58 درصد (2023) کاهش یافت. بانک های مرکزی اکثر کشورها به دنبال تنوع بخشیدن به ذخایر طلا و ارز خود هستند و XAU را به عنوان جایگزین مناسبی برای دلار آمریکا در نظر می گیرند.

 

 • مشکلات اقتصادی آمریکا و رکود بالقوه

برخلاف بانک‌های مرکزی که توجه کمی به نوسانات قیمت طلا دارند، صندوق‌های تامینی و بازیگران اصلی سازمانی به دقت تغییرات شاخص‌های اقتصاد کلان ایالات متحده را رصد می‌کنند.

طلا به طور سنتی به عنوان یک دارایی امن در نظر گرفته می شود، به همین دلیل است که در دوره های نابسامانی اقتصادی و همچنین در دوران رکود تقاضای زیادی برای آن وجود دارد.

به عنوان نمونه، شایان ذکر است که اوج تورم در اقتصاد ایالات متحده در جولای 2022 رخ داد، زمانی که به 9.1٪ رسید. تا تابستان 2023، تورم مصرف کننده به 3 درصد کاهش یافته است.

پس از چنین اخباری، تقاضای طلا و همچنین قیمت آن کاهش یافت. در عین حال، نرخ وجوه فدرال در ایالات متحده به بالاترین میزان خود در 20 سال گذشته یعنی 5.5 درصد رسیده است.

در حال حاضر کارشناسان انتظار ندارند در آینده نزدیک کاهش یابد. از یک طرف این خبر خوبی برای بازار طلا است. با نرخ بهره بالاتر، اشتهای سرمایه گذاران برای ریسک کاهش می یابد و تقاضای XAUUSD به عنوان یک دارایی امن افزایش می یابد. اما از سوی دیگر بازدهی اوراق خزانه نیز رو به افزایش است که این امر موجب جذب برخی سرمایه گذاران می شود.

 

پیش بینی قیمت طلا در سال 2023 و 2024: کارشناسان چه پیش بینی می کنند؟

 

پیش بینی قیمت طلا در سال 2023
کارشناسان نظرات متفاوتی در باره پیش بینی قیمت طلا در آینده نزدیک دارند، اما همگی بر رشد آن در بلند مدت تأکید دارند.

 

با وجود رشد 20 درصدی بازار سهام از ابتدای سال 2023، تقاضا برای پیش بینی قیمت طلا افزایش یافته است که به این دلیل است که بسیاری از تنظیم کننده ها سیاست خود را در قبال ذخایر طلا و ارز تجدید نظر کرده اند و شروع به افزایش ذخایر XAU کرده اند.

در عین حال، تورم یک عامل کلیدی برای شکل‌گیری نرخ XAUUSD در آینده نزدیک باقی می‌ماند. در ایالات متحده، این رقم از بالاترین سطح 40 سال گذشته به 3 درصد کاهش یافته است. با این حال، کارشناسان مطمئن نیستند که وضعیت به ثبات برسد. عوامل خطر اصلی جنگ تجاری چین و آمریکا و تحریم های ضد روسیه است.

همه اینها می تواند منجر به قطع زنجیره تامین و افزایش قیمت تمام شده تعدادی از کالاها از جمله محصولات ضروری شود. چشم انداز افزایش قیمت گاز و نفت تنها می تواند وضعیت را تشدید کند و رشد سریع قیمت طلا را تسریع کند. بنابراین، احتمال زیادی وجود دارد که وضعیت طلا به عنوان ابزار پوششی برتر در برابر تورم بهتر شود، قیمت این فلز گرانبها افزایش یابد و به بیش از 2000 دلار در هر اونس برساند.

عوامل زیر همچنان بر پیش‌بینی قیمت طلا در سال‌های 2023-2024 تأثیر خواهند گذاشت:

 1. افزایش انتظارات تورمی و تضعیف پول ایالات متحده ناشی از محرک های مالی و پولی سبب افزایش قیمت طلا خواهد شد.
 2. بهبود تدریجی تقاضای مصرف کننده در چین و هند و سرمایه گذاری های جدید در اقتصاد این کشورها از نرخ فلزات گرانبها در سطح بالایی حمایت می کند.
 3. شرایط ژئوپلیتیکی پرتنش منجر به تبدیل شدن طلا به ابزار پوششی در مقیاس بزرگتر می شود و باعث رشد قیمتی آن می شود.(همانند جنگ اسرائیل و حماس)
بخوانید  پرده برداری از راز مخفی در معاملات طلا برای کسب حداکثر سود + بررسی 5 تا از مهمترین انواع استراتژی ترید طلا

در عین حال، سرمایه گذاری در طلا افزایش می یابد و تقاضا برای آن زیاد می شود. این قطعاً از محبوبیت این فلز گرانبها در بین سرمایه گذاران در سال 2023 حمایت می کند و به رشد XAUUSD در سال 2024 کمک می کند.

همچنین آژانس های تحلیلی بین المللی در پیش بینی قیمت طلا برای سال 2023 و 2024 از احتمال رشد قیمتی خبر داده اند و آینده طلا را بسیار روشن پیش بینی کرده اند که در ادامه به مهمترین آن ها خواهیم پرداخت:

 • UBS

با توجه به تحلیل UBS برای پیش بینی قیمت طلا، XAUUSD تا پایان سال 2023 به 2100 دلار افزایش خواهد یافت. تا مارس 2024، قیمت آن می تواند به 2200 دلار برسد. تحلیلگران UBS در حال حاضر به سه دلیل مهم برای سرمایه گذاری در طلا اشاره می کنند:

 1. تقاضای ثابت بانک های مرکزی
 2. ضعف بنیادی دلار آمریکا
 3. افزایش خطر رکود اقتصادی در ایالات متحده

 

 • بانک آمریکا

بر اساس پیش‌بینی قیمت طلا بانک آمریکا، انتظار می‌رود میانگین قیمت طلای هدف سالانه به 1923 دلار در سال 2023 کاهش یابد. این تصمیم تحت تأثیر افزایش نرخ فدرال رزرو، کندی در بهبود اقتصاد چین و رکود جهانی در تولید بود. لازم به ذکر است که کاهش نرخ پیش‌بینی قیمت طلا از سوی کارشناسان BoA بر تمامی فلزات گرانبها تأثیر گذاشته است.

 

 • Wallet investor

به گفته Wallet Investor، پیش‌بینی قیمت طلا در سال جاری 1958.51 دلار خواهد بود. قیمت این فلز گرانبها بدون تغییرات شدید در سطوح فعلی باقی خواهد ماند. رشد متوسط در طول سال 2024 انتظار می‌رود و XAUUSD بالای 2000 دلار معامله می‌شود.

 

 • Long Forecast

پیش بینی کارشناسان آژانس پیش بینی اقتصاد از قیمت طلا در سال 2023 خوش بینانه است. آنها XAUUSD را در اوایل آگوست 2023 در بالای 2000 دلار پیش بینی می کنند. این فلز گرانبها در آوریل 2024 به بالاترین قیمت در حدود 2500 دلار خواهد رسید. سپس اصلاح ملایمی تا قیمت حدود 2000 دلار تا پایان سال آینده امکان پذیر است.

 

 • Coin Price Forecast

بر اساس پیش بینی کارشناسان Coin Price Forecast، نرخ طلا تا پایان سال 2023 به حدود 2030 دلار خواهد رسید. روند صعودی در سال 2024 ادامه خواهد داشت. تحلیلگران انتظار دارند که طلا در نیمه اول سال آینده به 2032 دلار افزایش یابد. تا پایان سال 2024، قیمت XAUUSD حدود 2100 دلار در هر اونس خواهد بود.

 

تحلیل تکنیکال طلا

برای انجام یک تحلیل تکنیکال با کیفیت بالا، نمودار ماهانه پیش بینی قیمت طلا را تحلیل می کنیم.

 

محدوده های مهم با اعداد نشان گذاری شده است.

 

همانطور که در نمودار قیمت طلا در بالا نشان داده شده است، XAUUSD از سال 2001 در یک روند صعودی جهانی بوده است. با قرار دادن شبکه فیبوناچی بر روی الگوی قیمت طلا، برخی از مراحل توسعه طول عمر روند طلا را مشاهده خواهیم کرد که چهار مورد از آنها را در نمودار بالا مشخص کرده ایم:

 • 1 – ناحیه مقادیر پیک: منطقه قرمز از 2.618 به 4.236 بر اساس نسبت های فیبوناچی می رود. قیمت برای مدت طولانی در آن منطقه باقی نمانده است زیرا بازار بیش از حد خرید است.
 • 2 – منطقه تثبیت قیمت: محدوده آبی از 1.618 به 2.618 می رود. سطوح حمایت/مقاومت قوی در مرزهای این محدوده وجود دارد.
 • 3 – منطقه تحکیمی سابق: یک منطقه حمایتی محکم که اکنون یک منطقه سریع در حال حرکت است. در اینجا، قیمت نوسانات را افزایش داده است. اگر وارد این منطقه شود،  طلا می تواند به سرعت نوسان بدهد.
 • 4 – منطقه آخرین امید خریداران: اگر قیمت اینجا باشد، احتمالاً روند صعودی به زودی پایان خواهد یافت. با این حال، محدودیت های آن منطقه می تواند حمایت خریداران را فراهم کند و منجر به عقب نشینی شود.

اکنون قیمت در مرز بالایی منطقه 2 در حال تثبیت است. تلاش های متعددی برای تثبیت در منطقه 1 وجود دارد که نشان دهنده پتانسیل حرکت صعودی است.

قیمت بالای 2080 دلار (بالاترین قیمت) برای چندین ماه به عنوان سیگنال قوی برای خریداران خواهد بود. در صورت تلاش ناموفق دیگری از سوی گاوها برای ادامه، انتظار اصلاح تا 1890 دلاری را داشته باشید. در صورت یک سناریوی منفی، قیمت ممکن است به منطقه 1720 تا 1820 دلار سقوط کند. احتمال ورود قیمت به منطقه 3 کم است. در چند سال آینده انتظار قیمت طلا زیر 1600 دلار را نداشته باشید.

بخوانید  تحلیل فارکس امروز (جفت ارزهای اصلی و بیت کوین)

 

پیش بینی قیمت طلا برای سه ماه آینده

از تحلیل تکنیکال مشابهی برای قیمت طلا با استفاده از کانال های فیبوناچی انجام داده ایم تا پیش بینی آینده قیمت طلا در سال 2023  را برای سه ماه آینده انجام دهیم.

 

5 مرحله از یک روند صعودی بلندمدت در نمودار هفتگی طلا

 

پنج منطقه را در نمودار قیمت هفتگی XAUUSD برای یک روند صعودی محلی که از ابتدای سال 2016 در حال توسعه است، علامت‌گذاری کرده‌ایم. قیمت در ناحیه تثبیت است که در مرز بالایی با منطقه تثبیت روند جهانی منطبق است. چنین تحمیل مرزهای سطوح مختلف، اهمیت سطوح را برای فعالان بازار افزایش می دهد، که تلفیق قیمت بالای 2080 دلار را دشوارتر می کند.

نکته جالب دیگر، تقسیم منطقه 3 توسعه پویا به دو قسمت نزدیک به مرز پایینی تثبیت روند جهانی است. این تقسیم ریزمنطقه های 3a و 3b را ایجاد می کند. مرز بین این مناطق مانعی جدی برای فروشندگان است. بنابراین، 3a یک منطقه حمایتی بزرگ است.

 

پیش بینی قیمت طلا در سال 2023
تلاش های ناموفق خریداران برای بالا بردن قیمت طلا را مشاهده می کنید.

 

همانطور که نمودار بالا نشان می دهد، دو تلاش ناموفق قبلی توسط خریداران برای تثبیت قیمت در منطقه 1 باعث اصلاح تا منطقه 2 شده است. دلیلی وجود دارد که پیش بینی کنیم قیمت XAUUSD دوباره همان سناریو را دنبال خواهد کرد. این سناریو با چندین سیگنال نشان داده می شود:

 • خط روند میکرو نوامبر 2022 شکسته شده است. الگوی مشابهی در سال 2020 وجود داشت که در آن قیمت از 2074 دلار به 1677 دلار کاهش یافت.
 • شاخص MACD یک واگرایی نزولی کلاسیک را نشان می دهد.

بنابراین، یک اصلاح متوسط به سطح حمایتی حداقل 1800 دلار را به احتمال زیاد تا قبل از پایان سال ببینیم.

 

تحلیل بلند مدت طلا برای 2023/2024

برای تخمین پتانسیل طلا در سال های آینده، باید امکان تثبیت XAU/USD در منطقه 1 و به روز رسانی بالاترین قیمت های تاریخ را درک کنید.

 

فروش طلا در قیمت های بالای 2000 دلار توسط بسیاری از تریدرها را مشاهده می کنید!

 

نمودار بالا نشان می دهد که این فلز گرانبها زمانی که قیمت آن به بیش از 2000 دلار می رسد به طور فعال فروخته می شود. بعید است که دفعه بعدی که خریداران سعی در به‌روزرسانی قیمت‌ها دارند، وضعیت تغییر کند.

شاخص MACD در بازه زمانی ماهانه ضعیف به نظر می رسد و نوید رشد سریع در سال 2024 را نمی دهد. بنابراین، انتظار هیچ شگفتی از طلا را نداشته باشید.

به احتمال زیاد، روند جانبی در کانال صعودی، مشابه سناریوی 2021، اما در سطوح بالاتر ادامه خواهد داشت. احتمال زیادی وجود دارد که در سال 2024 حداقل یک تلاش برای رسید به بالاترین قیمت تاریخی انجام شود و به احتمال زیاد ناموفق خواهد بود. با این حال، برای معامله گران، این خبر نسبتاً خوبی است زیرا هرچه پیش بینی آینده بازار آسان تر باشد، تجارت امن تر و سود بالقوه بالاتر است.

 

دامنه نوسانات قیمتی طلا به صورت ماهانه بر اساس پیش بینی های واقعی قیمت آن

 

 

نمودار بالا دامنه نوسانات قیمت XAUUSD را برای هر ماه بر اساس پیش بینی واقعی قیمت طلا نشان می دهد. محدوده معاملاتی مورد انتظار با استفاده از Bollinger bands محاسبه شده است. جدول زیر همان مقادیر را در قالب متن ارائه می دهد.

 

نتیجه گیری

با توجه به پیش بینی قیمت طلا در سال 2023 و 2024 آیا طلا برای سرمایه گذاری مناسب است؟

طلا نه تنها به دلیل تنوع بخشیدن به پرتفوی شناخته شده است، بلکه با توجه به نگرانی های تورمی در حال افزایش، سرمایه گذاران تمایل دارند به طلا روی بیاورند زیرا پوشش خوبی در برابر افزایش قیمت ها و تورم محسوب می شود.

از سوی دیگر همانطور که مشاهده کردید بیشتر تحلیلگران سرشناس بازارهای مالی افزایش قیمت طلا را برای آینده پیش بینی کرده اند که می تواند این فلز گرانبها را برای سرمایه گذاری بلند مدت بسیار مناسب سازد.

 

سوالات متداول

 • قیمت طلا چه زمانی افزایش می یابد؟

قیمت طلا در واکنش به عوامل کلان اقتصادی و ژئوپلیتیکی حرکت می کند، زیرا در زمان نوسانات در بازارهای مالی و تلاطم جهانی ارزش بیشتری پیدا می کند. بسیاری از آژانس های تحلیلی قیمت طلا را در آغاز یک روند صعودی طولانی مدت می دانند.انتظار می‌رود وضعیت جهانی حتی سخت‌تر شود و این می‌تواند یک دلیل بالقوه دیگر برای رشد طلا باشد – که در زمان عدم اطمینان اقتصادی یک دارایی امن همانند طلا سرمایه‌گذاری مطمئنی محسوب می‌شود.

 • قیمت طلا در 5 سال آینده چقدر خواهد بود؟

برای ابتدای ژانویه 2027، تحلیلگران قیمت بیش از 3500 دلار را پیش بینی کرده اند. حداکثر پیش بینی قیمت طلا برای سال 2027 به 3794 دلار و حداقل پیش بینی قیمت طلا 3529 دلار است.

دیدگاهتان را بنویسید