اوردر بلاک به مناطق قیمتی خاصی اشاره می‌کنند که در آن شرکت‌کنندگان بزرگ بازار مانند معامله‌گران نهادی قبلاً سفارش‌های خرید یا فروش قابل توجهی را انجام داده‌اند.

خوشه هایی از سفارشات در این مناطق وجود دارند که می توانند بر حرکت قیمت، نقدینگی و احساسات بازار تأثیر بگذارند.مفهوم بلوک های سفارش نوع خاصی از رویکرد برای شناسایی سطوح کلیدی حمایت و مقاومت بر اساس رفتار معامله گران نهادی است. سپس از این سطوح کلیدی به عنوان نقطه ورود یا خروج برای معاملات استفاده می شود.

 

تحلیل بازار‌ها و پیش‌بینی روند قیمت‌ها از جمله چالش‌هایی است که معامله‌گران در دنیای مالی با آن مواجه می‌شوند. هر روز هزاران تراکنش در بازار‌های مالی انجام می‌شود و تحلیل نمودار‌های قیمتی به منظور شناسایی نقاط ورود و خروج معاملاتی از اهمیت بالایی برخوردار است. در این میان، مفهوم اوردر بلاک (Order Block) به عنوان یکی از ابزار‌های کارآمد و مؤثر در تحلیل بازار برجسته شده است. اوردر بلاک، به نقاط خاصی در نمودار قیمت اشاره دارد که معمولاً بلاک‌های سفارش با حجم بالا در آن‌ها قرار دارند. این بلاک‌های سفارش نمایانگر قدرت و تأثیر قابل توجهی در روند قیمتی بازار هستند و به عنوان نقاط حیاتی برای تصمیم‌گیری معاملاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه این مقاله به طور کلی با این ابزار آشنا می‌شوید و نحوه پیدا کردن آن را آموزش می‌بینید.

اوردر بلاک چیست؟

بلوک‌های سفارش در فارکس به مجموعه سفارشات بانک‌ها و مؤسسات بزرگ در معاملات فارکس اشاره دارد. بانک‌های بزرگ فقط یک سفارش خرید/فروش را باز نمی‌کنند، بلکه یک سفارش واحد را در یک چک از بلوک‌ها توزیع می‌کنند تا پتانسیل سود را به حداکثر برسانند. به این دسته از سفارشات، بلوک‌های سفارش یا اوردر بلاک در معاملات گفته می‌شود.

به بیان ساده‌تر، بلاک‌های سفارش محدوده‌های قیمت تعریف شده‌ای هستند که در آن‌ها سفارش‌های خرید یا فروش قابل‌توجهی قبلاً توسط شرکت‌کنندگان بزرگ بازار، مانند معامله‌گران نهادی، انجام شده است. حجم بالای سفارشات در این مناطق می‌توانند بر حرکت قیمت، نقدینگی و احساسات بازار تأثیر بگذارند.

ما بر یافتن بلوک‌های سفارش در نمودار‌های کندل استیک تمرکز می کنیم. این امر به ما امکان می‌دهد با مؤسسات و بانک‌های بزرگ در بازار معامله و با استفاده از قدرت تحلیل آن‌ها سود کنیم این فرآیند چالش‌برانگیزی است، اما می‌توانیم با استفاده از تلاقی‌ها و سایر ابزار‌های فنی، آن‌ها را در نمودار پیدا کنیم.

اردر بلاک

انواع مختلف بلوک سفارش

به طور کلی، انواع اوردر بلاک در بازار فارکس به دو دسته صعودی و نزولی تقسیم می‌شوند. بلاک‌های سفارشی صعودی و نزولی با توجه به تأثیر آن‌ها بر قیمت تعریف می‌شوند. اگر قیمت به یک بلوک سفارش خاص رسید و شاهد کاهش قیمت یا افزایش آن بودیم، آن را یک بلوک سفارش نزولی مینامیم و اگر قیمت به یک بلوک سفارش خاص رسید و دیدیم که پوزیشن قیمت طولانی می‌شود، این یک بلوک سفارش صعودی است. واکنش‌های قیمت تعیین می‌کند که آیا یک بلوک سفارش صعودی یا نزولی است.

 • بلوک سفارش صعودی

هنگامی که یک موج حرکتی صعودی پس از شکست یک ساختار یا بلوک بازار در حال تغییر شکل می‌گیرد، نشان‌دهنده تشکیل یک بلوک سفارش صعودی است. هنگامی که قیمت به منطقه بلوک سفارش بازگشت، ما سفارشات خرید را برای تجارت با مؤسسات باز خواهیم کرد.

 

 • بلوک سفارش نزولی

هنگامی که یک موج ضربه‌ای نزولی پس از شکست محدوده قیمت یا بلوک تشکیل می‌شود، یک بلوک سفارش نزولی تشکیل می‌شود. زمانی که قیمت در آینده به این منطقه بازگردد، سفارش‌های فروش را از منطقه بلوک سفارش نزولی باز می‌کنیم.

 

نحوه پیدا کردن اوردر بلاک

سفارش‌گذاری در فارکس به معامله‌گران نشان می‌دهند که در کدام سطوح قیمتی فعالیت زیادی در بازار صورت می‌گیرد. بلوک‌های سفارش ممکن است به صورت متمرکز در یک نقطه خاص باشند یا بر روی یک بازه قیمتی توزیع شده باشند. در هر دو حالت، این بلوک‌ها نشان‌دهنده تقاضا یا عرضه قوی در این سطوح قیمتی هستند و معمولاً به عنوان سطوح مهم تجاری در نظر گرفته می‌شوند.

 • تشخیص اوردر بلاک با نمودار کندل

فرض کنید در نمودار قیمت فارکس، شما الگوی قیمتی معکوس مثل الگوی سر و شانه (Head and Shoulders) را مشاهده کرده‌اید. این الگو شامل سه قله است که قله مرکزی بلندتر از دو قله کناری است. در این حالت، بلوک سفارش می‌تواند در منطقه گردن الگو یا منطقه پشتیبانی که جلوی قیمت را می‌گیرد تشکیل شود. این اوردر بلاک نشان‌دهنده تقاضای قوی در آن منطقه و علاقه معامله‌گران به خرید است.

بخوانید  چگونه در معاملات طلا موفق ظاهر شویم؟ 5 تکنیک فوق العاده

تصور کنید در نمودار قیمت فارکس، شما یک سطح قیمتی قوی به عنوان سطح مقاومت را مشاهده کرده‌اید که قیمت در آن بار‌ها به آن رسیده و برگشته است. در این حالت، می‌توانید اوردر بلاک را در این سطح مشاهده کنید که نشان‌دهنده عرضه قوی در آن سطح و عدم تمایل معامله‌گران به ادامه صعود قیمت است.

 

 • حجم معاملات

بررسی حجم معاملات در نمودار قیمت می‌تواند به شناسایی بلوک‌های سفارش کمک کند. اوردر بلاک معمولاً با حجم بالا همراه است. ابزار‌هایی مانند Volume Profile و تراز عمق بازار (DOM) به شما کمک می‌کنند تا حجم معاملات در سطوح مختلف را بررسی کنید و بلوک‌های سفارش را شناسایی نمایید.

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، بلوک سفارش، تجمع سفارشات در بازار است. بنابراین ابتدا باید بتوانید علائم انباشت سفارش را در نمودار از نظر فنی شناسایی کنید.

به طور کلی، در تحلیل تکنیکال، زمانی که یک ساختار بازار شکل می‌گیرد یا قیمت به شکل یک بلوک افقی حرکت می‌کند، سفارش‌ها در آن ناحیه جمع می‌شوند. پس از انباشته شدن سفارشات و شکستن بلوک یا محدوده قیمت، یک موج ضربه‌ای شکل می‌گیرد. این موج تکانشی نشان دهنده عدم تعادل و روند قیمتی است که توسط معامله گران نهادی و بانک‌های بزرگ ایجاد شده است. زیرا بیشتر حرکت‌های بزرگ بازار توسط بانک‌ها انجام می‌شود.

در زیر یک معیار ساده برای باز کردن سفارشات خرید و فروش در صورت بلوک سفارش را توضیح داده‌ام.

 • سفارش خرید

هنگامی که یک منطقه بلوک سفارش صعودی در نمودار شکل گرفت، یک سفارش محدود خرید در حال انتظار را چند پیپ بالاتر از منطقه قرار دهید. استاپ لاس را چند پیپ زیر زون قرار دهید.

 • سفارش فروش

هنگامی که یک منطقه بلوک سفارش نزولی در نمودار شکل می‌گیرد، یک سفارش محدود فروش معلق را چند پیپ زیر منطقه باز کنید و توقف ضرر را بالای منطقه قرار دهید.

به خاطر داشته باشید که این یک روش ساده برای باز کردن سفارش است. این یک استراتژی تجاری نیست. یک استراتژی معاملاتی شامل سایر ابزار‌های فنی، مدیریت ریسک و روانشناسی تجارت است.

آموزش نحوه معامله با استفاده از اردر‌گذاری

استفاده از بلوک‌های سفارش در معاملات، معامله‌گران را قادر می‌سازد تا با تحلیل دقیق بازار و شناسایی این بلوک‌ها، وارد معاملات موفقیت‌آمیز شوند. با استفاده از این روش، آن‌ها می‌توانند به طور هوشمندانه و با توجه به نقاط قوت بازار، نقاط ورود و خروج مناسب را تعیین کنند و از ریسک‌های مرتبط با معامله کاسته شود. در ادامه یک راهنمای گام به گام برای انجام معامله با استفاده از بلوک‌های سفارش در فارکس آورده شده است:

گام اول: بلوک‌های سفارش را شناسایی کنید

در ابتدا، با تحلیل بازار، به دنبال بلوک‌های سفارش در نزدیکی الگو‌ها و سطوح قیمتی مهم باشید. بررسی حجم معاملات در سطوح مختلف و تشخیص سطوحی که حجم بالایی در آن‌ها وجود دارد، از اصلی‌ترین قسمت‌های این مرحله است. در واقع این نقاط می‌توانند نشان‌دهنده وجود بلوک‌های سفارش باشند.

اردر بلاک

گام دوم: رفتار قیمت را زیرنظر بگیرید

همانطور که قیمت به یک بلوک سفارش نزدیک می‌شود، مراقب حرکت قیمت ٖآن باشید. در صورتی که قیمت از سطح آن بالا برود، سطح یک مکان قوی برای حمایت یا مقاومت است. بلوک سفارش را به عنوان یک منطقه به جای یک سطح دقیق در نظر بگیرید زیرا ممکن است قیمت در بالا یا پایین‌تر از آن حرکت کند.

گام سوم: نقاط ورودی را مشخص کنید

در صورتی که بلوک قیمت به بالا شکسته شده و به عنوان حمایت عمل می‌کند که نشان دهنده ادامه حرکت قیمت به سمت بالا است. به بررسی الگو‌های کندل ((مانند ستاره تیرانداز، چکش یا پویا)، میانگین‌های متحرک، نمودار‌های سطحی و سایر شاخص‌های فنی بپردازید تا اطمینان حاصل کنید که شکست سطح بلوک قیمت احتمالاً به همراه رشد قیمت خواهد بود.

بخوانید  ۱۰ استراتژی فارکس برتر با درصد موفقیت بالا

در صورتی که بلوک قیمت به پایین شکسته شده و به عنوان مقاومت عمل می‌کند که نشان دهنده ادامه حرکت قیمت به سمت پایین است. استفاده از الگو‌های کندل، شاخص‌های فنی و حرکت قیمت برای تأیید شکست سطح بلوک قیمت می‌تواند به شما کمک کند تا بهبود عملکرد خود را اعمال کنید و از ریسک‌های مرتبط با شکست سطح بلوک قیمت جلوگیری کنید.

گام چهارم: محل تقاطع را پیدا کنید

بلوک‌های سفارش را می‌توان همراه با سایر تکنیک‌های تحلیل تکنیکال، مانند خطوط روند، میانگین‌های متحرک، سطوح فیبوناچی یا الگو‌های نمودار استفاده کرد تا احتمال سودآوری یک معامله را افزایش دهد.

گام پنجم: اقدامات مربوط به مدیریت ریسک را انجام دهید

در هر معامله، مدیریت ریسک بسیار مهم است. مطمئن شوید که سطح حد ضرر یا همان استاپ لاس (Stop Loss) به درستی تعیین شده و مقدار ریسک برای هر معامله قابل قبول است. همچنین، استراتژی‌های مدیریت معامله مانند تعیین سطح جلوگیری از ضرر (Take Profit) و مقداری که می‌خواهید به عنوان سود دریافت کنید را در نظر بگیرید. به یاد داشته باشید که ممکن است نیاز به استفاده از سایر ابزار‌ها و شاخص‌ها برای تأیید تصمیمات معامله داشته باشید.

گام ششم: سفارش خود را دائماً بررسی کنید

مراقب معاملات خود باشید و هر لحظه آماده به روز کردن سفارش‌های خود باشید. در صورت تغییر شرایط بازار، حد ضرر خود را نیز تغییر دهید. بلوک‌های سفارش معاملاتی، درست مانند هر استراتژی معاملاتی دیگر، یک روش معاملاتی برتر نیست. بسیار مهم است که این روش را قبل از استفاده از آن در یک محیط معاملاتی واقعی تمرین کرده و بک تست کنید.

اندیکاتور اوردر بلاک

برخی از پلتفرم‌های معاملاتی و نرم‌افزار‌های تحلیل تکنیکال‌اندیکاتور‌هایی را برای نمایش بلوک‌های سفارش در نمودار‌ها ارائه می‌کنند. این‌اندیکاتور‌ها معمولاً بر اساس قیمت و حجم بلوک‌های سفارش ایجاد می‌شوند و به شما اجازه می‌دهند بلوک‌های سفارش را در نمودار‌های تحلیلی خود مشاهده کنید.

هر پلتفرم معاملاتی ممکن است‌اندیکاتور‌های مختلفی را برای نمایش بلوک‌های سفارش ارائه دهد، بنابراین بهتر است با استفاده از پلتفرم معاملاتی خاص خود یا با استفاده از نرم‌افزار‌های تحلیل تکنیکال معروف، مانند MT۴ یا TradingView اوردر بلاک مد نظر خود را تنظیم کنید.

در هر صورت، قبل از استفاده از هر‌اندیکاتوری، مهم است که با کارکرد آن و نحوه تفسیر سیگنال‌ها آشنا شوید و آن را در یک محیط تست و تمرین کنید تا به درستی بتوانید از آن استفاده کنید.

اردر بلاک

۳ نکته‌ایی که باید هنگام تعیین اوردر بلاک رعایت کنید

به طور کلی، اوردر بلاک‌ها معامله گران را قادر می‌سازد تا یاد بگیرند که مؤسسات مالی برای یک بازار خاص چه چیزی در ذهن دارند و حرکت قیمت آینده را با دقت بیشتری پیش‌بینی کنند.

اگر می‌خواهید با موفقیت از استراتژی معاملاتی اردربلاک‌های معتبر استفاده کنید، ۳ نکته مهم زیر را قبل از تعیین بلاک سفارش رعایت کنید:

 1. اوردر بلاک هر روز اتفاق نمی‌افتد!

یافتن بلوک‌های سفارش در بازار چیزی نیست که بتوانید هر روز به دنبال آن باشید یا آن‌طور که انتظار دارید در استراتژی معاملاتی فارکس خود بگنجانید.

هیچ کس از زمان ورود بانک‌های مرکزی یا سایر شرکت‌کنندگان مهم به یک بازار آگاه نیست و هیچ اطلاعیه‌ای مبنی بر اینکه آن‌ها در شرف انجام این کار هستند وجود ندارد. علاوه بر این، بلوک‌های سفارش بیشتر شبیه به یک اتفاق نادر هستند تا یک پدیده معمول تکراری.

در نتیجه، نمی‌توانید به بلوک‌های سفارش به‌عنوان تکنیک اصلی معاملات خود تکیه کنید. در عوض، آن‌ها را در سیستم معاملاتی خود بگنجانید و هر زمان که در شناسایی بلوک‌های سفارش در بازار مهارت پیدا کردید، از آن‌ها استفاده کنید.

بخوانید  استراتژی پوزیشن تریدینگ چیست؟ + راهکارهای طلایی برای کسب موفقیت

   2. هر چه بازه بلوک سفارشی بیشتر باشد، حرکت آن بزرگ‌تر است

بازار‌ها معمولاً به صورت جانبی در سراسر مرحله توزیع یا انباشت قبل از حرکت در جهت خاصی پس از پایان انباشته شدن، معامله می‌کنند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، تنها یک راهنما وجود دارد که باید به خاطر بسپارید: هر چه بازه بلوک سفارشی بیشتر باشد، حرکت آن بزرگ‌تر است. 

این بازه معمولاً به عنوان یک ناحیه مشخص از حمایت یا مقاومت در نمودار تشخیص داده می‌شود که در آن قیمت برای مدت زمان طولانی تحت تأثیر قرار گرفته است و حرکت قیمت به طور مؤثر متوقف شده است.

با توجه به این جمله، رابطه بین طول بازه و اندازه حرکت قیمت بیان می‌شود. به عبارت دیگر، هرچه بازه قیمتی طولانی‌تر باشد، احتمال حرکت قیمت بزرگ‌تر نیز بیشتر می‌شود. این اصل از آنجا نشأت می‌گیرد که وقتی قیمت برای مدت طولانی در یک بازه محدود حرکت می‌کند، تجمع خریداران و فروشندگان در آن بازه ایجاد می‌شود و هنگام برخورد با حدود این بازه، حرکت قوی قیمت رخ می‌دهد.

به عنوان مثال، اگر قیمت برای مدت طولانی در یک بازه محدود حرکت کرده باشد، احتمالاً وقتی از حدود این بازه خارج می‌شود، حرکت قوی و بزرگی را تجربه خواهد کرد. این اصل می‌تواند به عنوان یکی از معیار‌های تحلیلی در استراتژی‌های معاملاتی مورد استفاده قرار بگیرد.

    3. از شاخص‌های حجم استفاده کنید

هنگام استفاده از تکنیک‌های معاملات بلوک سفارش، ترکیب شاخص‌های حجم یکی از واجبات است. باید تعیین کنید که آیا دوره انباشت با حجم زیاد مشخص می‌شود و آیا یک بازیگر اصلی در واقع دارایی را در منطقه عرضه یا تقاضا جمع می‌کند یا خیر.

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، بلوک‌های سفارش به نظر یک بازار رنج هستند، اما هر رنج یک بلوک سفارش نیست. بنابراین، بهتر است از یک شاخص حجم استفاده کنید تا مشخص شود که حجم معاملات استثنایی است تا مطمئن شوید که محدوده یک وضعیت بلوک سفارش است. ‌اندیکاتور روند قیمت حجم، VWMA،   کلینگر نمونه‌هایی از بهترین شاخص‌های حجم هستند.

بطور خلاصه … 

در اصل، بلوک‌های سفارش اطلاعاتی در مورد عوامل اصلی بازار که بر حرکات بازار فارکس تأثیر می‌گذارند، ارائه می‌کنند. علی رغم این واقعیت که استراتژی بلوک سفارش داده‌های مفید بازار را نشان می‌دهد، هیچ تکنیک برتری برای گنجاندن آن در سیستم‌های معاملاتی وجود ندارد. راه حل‌ایده‌آل این است که این روش معاملاتی را به خاطر بسپارید و هر زمان که مناطقی از انباشت یا توزیع را که در نتیجه فعالیت‌های بانک‌های مرکزی و سایر مؤسسات اصلی در بازار‌ها انجام می‌شود، کشف کردید، آگاهانه از آن استفاده کنید.

سؤالات پرتکرار

 • منظور از بلوک‌های سفارش چیست؟

بلوک‌های سفارش، محدوده‌هایی در نمودار قیمت هستند که در آن‌ها فعالیت خرید یا فروش قوی رخ داده است و می‌توانند به عنوان ناحیه‌های حمایت یا مقاومت در نظر گرفته شوند.

 • چگونه بلوک‌های سفارشی را شناسایی کنم؟

شناسایی بلوک‌های سفارشی می‌تواند بر اساس تحلیل نمودار قیمت، الگو‌های فنی، حجم معاملات و فعالیت بازار انجام شود. در عمل، این شناسایی نیازمند تجربه و مهارت تحلیل تکنیکال است.

 • آیا تعداد بلوک‌های سفارش مهم است؟

تعداد بلوک‌های سفارش مهم نیست. بلوک‌های سفارشی به تنهایی نشان‌دهنده وضعیت بازار نیستند، بلکه باید با عوامل دیگری نظیر الگو‌های قیمتی و تحلیل فاندامنتال ترکیب شوند.

 • می‌توان از اوردر بلاک‌های در همه بازار‌ها استفاده کرد؟

بلوک‌های سفارشی می‌توانند در هر بازاری، از جمله بازار فارکس، سهام، کریپتوکارنسی و سایر بازار‌ها قابل استفاده باشند. با این حال، ممکن است تفسیر و استفاده از بلوک‌های سفارشی در هر بازار متفاوت باشد.

 • آیا بلوک‌های سفارشی می‌توانند به صورت تضمینی سودآور باشند؟

بلوک‌های سفارشی تنها یک ابزار تحلیلی هستند و نمی‌توانند به صورت تضمینی سودآور باشند. در معاملات، همواره نوسانات و اتفاقات ناگهانی مانند جنگ یا زلزله وجود دارد و هیچ روش یا ابزاری نمی‌تواند سود تضمینی را فراهم کند. برای موفقیت در تجارت برنامه‌ریزی، مدیریت ریسک، و ترکیب صحیح ابزار‌ها و روش‌های مختلف از واجبات است.

 

دیدگاهتان را بنویسید