مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

سبدگردانی در بورس چیست؟|چگونه در سبدگردانی سرمایه گذاری کنیم؟
بورس ایران

سبدگردانی در بورس چیست؟|چگونه در سبدگردانی سرمایه گذاری کنیم؟ 

سبدگردانی مدیریت نمونه کارها و علم انتخاب و نظارت بر گروهی از سرمایه گذاری ها است که اهداف مالی طولانی را تحقق می بخشد اما باید به مدت و تحمل ریسک مشتری ، شرکت یا موسسه توجه بسیار کرد. مدیریت سرمایه از طریق سبد گردانی به توانایی وزن گیری، نقاط قوت و ضعف ، فرصت ها و تهدیدات در طیف گسترده سرمایه گذاری بستگی دارد. مدیران سبدگردانی دارای مجوز حرفه ای هستند و به نمایندگی از مشتری کار مدیریت سرمایه را انجام می دهند. در هر صورت، هدف نهایی مدیر سبدگردانی حداکثر کردن بازده مورد انتظار فرد سرمایه گذار برای سرمایه گذاری در سطح مناسب است.

یکی از نکات مثبت سبدگردانی استفاده از مدیران با سطح اطلاعاتی بسیار بالا برای یک سرمایه گذاری مطمئن است. این ویژگی باعث می شود تا مدیر سبدگردانی با بررسی اخبار مربوط به بازار بورس، نتیجه های مالی و تحلیل آن ها مدیریت سهام را انجام دهد. این عاملی است که موجب تفاوت سرمایه گذاری در سبدگردانی با سایر انواع سرمایه گذاری در بازار می شود.

آشنایی با اصطلاحات سبدگردانی

اصطلاحات سبدگردانی

در زمینه سرمایه گذاری از طریق سبدگردانی اصطلاحات بسیار زیادی داریم که ابتدا برای شناخت روش سرمایه گذاری با کمک سبدگردانی باید با اصطلاحات آن آشنا شویم.

 • سرمایه گذار

سرمایه گذار همان طور که از اسم آن مشخص است یک فرد حقیقی یا حقوقی است که برای مدیریت سرمایه خود آن را در اختیار سبدگردان قرار می دهد.

پیشنهاد می کنیم مقاله مار ار در زمینه خصوصیات اخلاقی موفق ترین سرمایه گذاران دنیا را مطالعه نمایید.

 • سبد اختصاصی

سرمایه گذار برای سرمایه گذاری، میزان دارایی خود را طبق قراردادی که بین خود و سبدگردان بسته می شود را به طور تمام و کمال در اختیار سبدگردان می گذارد.

 • سبدگردانی

در ابتدا سبدگردان باید از مراکز و نهاد های نظارت بر سرمایه گذاری مجوز داشته باشد به تمام فعالیت هایی که سبدگردان برای مدیریت سرمایه گذاری انجام می دهد سبدگردانی می گویند.

 • پرتفو گردان

در سرمایه گذاری به روش سبدگردانی شخصی که سرمایه فرد حقیقی یا حقوقی را مدیریت می کند و نسبت به فعالیتی که انجام می دهد کارمزد دریافت می کند پرتفو گردان می گویند.

 • امین

کسی که کار نظارت بر روی سبد را انجام می دهد امین می گویند. این فرد را در هنگامی که سبدگردانی به وجود می آید انتخاب می کنند و مسئولیت های خاصی در مقابل سبد گردان دارد. امین یک شخص حقوقی است.

 • متمم قرارداد

در صورتی که در قراردادی که بین فرد سرمایه گذار و سبدگردان بسته شده است تغییراتی به وجود آید در قرارداد اصلی بخشی به نام متمم قرارداد اضافه می کنند. سپس هر دو طرف باید متمم قرارداد را امضا کنند.

بهترین شرکت سبد گردانی

بسیاری برای سرمایه گذاری امن  به دنبال بهترین شرکت سبدگردانی هستند اما باید بدانید که عملکرد شرکت های سبد گردانی در زمان های مختلف با هم متفاوت است. گاهی مدیران یک سبد گردانی به خوبی کار می کنند و تمام تلاش خود را می کنند اما ممکن است سود بسیار پایینی در یک بازه زمانی داشته باشند. به همین دلیل توصیه می کنیم کسانی که وارد سرمایه گذاری از طریق سبد گردانی می شوند از مدیر سبد در مورد بیشترین مدت زمانی که آن سبد به سود می رسد اطلاعات کسب کند. اگر می خواهید در بورس سرمایه گذاری کنید باید بدانید که برای رسیدن به سود باید صبر و مداومت بالایی داشته باشید. و از یک سبدگردان با تجربه برای سرمایه گذاری خود استفاده کنید.

مفهوم سبدگردانی در بورس

در واقع سبد گردانی یکی از انواع روش های سرمایه گذاری به صورت غیر مستقیم است. بسیاری از تحلیلگران سرمایه گذاری، به مرور زمان به مدیران سبدگردانی تبدیل می شوند. از این گذشته هدف همه ی مدیران برای تجزیه و تحلیل سرمایه گذاری، تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری یا توصیه به شخصی برای سرمایه گذاری است. تجزیه و تحلیل سهام و مدیریت اوراق بهادار سهام با یکدیگر ارتباط نزدیکی دارند. به همین دلیل است که بیشتر تحلیلگران در تحلیل عدالت و موضوعاتی مانند نظریه مدرن نمونه کارها (MPT) از پیشینه تحصیلی خوبی برخوردار هستند. برای ایجاد و اداره گروهی از سبدگردانی های مجزا، باید مکانیک های مدیریت سبد سهام را بدانید، اطمینان حاصل کنید که آنها نه تنها عملکرد خوبی دارند بلکه از عناصر همگن استفاده می کنند.

کارمزد سبد گردانی

کارمزد سبدگردانی

کارمزد سبدگردانی طبق مقررات و قوانین تصویب شده توسط سازمان های اوراق بهادار و بورس بین اشخاص سرمایه گذار بررسی می شود. سبد گردان برای کارمزد در مدت زمانی که قرارداد دارد یک درصد از ارزش سرمایه خود را باید به صورت ثابت پرداخت کند. به عبارت دیگر کارمزدی که از سبدگردان گرفته می شود به دو صورت ثابت و متغییر است.

 • از ارزش سرمایه سبد حدود یک درصد را شرکت سبدگردان به صورت روزانه بررسی می کند و در انتهای قرارداد آن را از سبد برداشت می کند.
 • در روش دومی که کار مزد از سبدگردان کسر می شود به صورتی آن را برنامه ریزی کردند تا منافع هر دو طرف یعنی سرمایه گذار و شرکت سبدگردان حفظ شود. در این روش تا حداکثر میزان سودی که مشخص شده است کارمزدی کسر نمی شود ولی در صورتی که سود از مقدار تعیین شده در قرارداد بیشتر شود به میزان ۲۰ درصد سود دریافت می شود.

این کارمزدی که سرمایه گذار در سبدگردانی دریافت می کنند برای مخارجی چون هزینه نظارت سازمان بورس، هزینه مدیر سبدگردانی و هزینه نرم افزار سبدگردانی استفاده می شود. برای به دست آوردن کارمزد سبدگردانی می توان از یک فرمول بسیار راحت استفاده کرد این فرمول به این صورت است که کارمزد سبدگردانی برابر است با کارمزد عملکرد به علاوه کارمزد ثابت مدیریت. کارمزدی که برای هر سبدگردانی تعیین می شود متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. میزان کارمزد با توجه به میزان پیشرفت سرمایه مشتری و با توافق دو نفر مشخص می شود.

قرارداد سبد گردانی

مدت زمان قرارداد سرمایه گذاری در سبدگردان ها حداقل یک سال است. اگر فرد سرمایه گذار به دنبال این است که سریعا به سود برسد این روش مناسبی برای آن نیست. و اگر فرد سرمایه گذار بعد از مدت کوتاهی از سرمایه گذاری خود پشیمان شود باید طبق قانون قرارداد سبدگردان عمل کند و از سرمایه گذاری خارج شود. در تمام قرارداد های سبدگردانی یک کد وجود دارد که این کد اختصاصی است و مخصوص آن سبد است. این کد های اختصاصی توسط سازمان بورس داده می شود و آن را به صورت PRX نشان می دهند. وقتی اسم کد بر روی سبدگردان ها ثبت می شود نشان می دهد که سرمایه گذار یا یک فرد حقیقی است یا حقوقی و این سبدگردان متعلق به شرکت نیست.

حداقل سرمایه برای سبدگردانی

برای سرمایه گذاری از راه سبدگردانی باید مبلغی را به عنوان سرمایه اولیه وارد سرمایه گذاری کرد. این سرمایه مبلغ مشخصی ندارد و سرمایه گذار هر مقداری که دوست داشته باشد می تواند سرمایه گذاری کند اما از یک مقدار خاص نباید کمتر باشد. زیرا باید هزینه ای برای انجام خدماتی از قبیل مشاوره برای خرید و فروش سهام و مدیریت سهام توسط سبدگردان دریافت شود. حداقل سرمایه برای سبدگردانی باید ۵۰۰ میلیون یا یک میلیارد تومان باشد.

مجوز سبد گردانی

معمولا همه کارگزاری ها از سازمان بورس و اوراق مشارکت دارای مجوز سبدگردانی هستند. بنابراین دفاتر کارگزاری با داشتن این مجوزات می توانند به راحتی فعالیت کنند. اگر شرکت و یا دفتری مجوز سبدگردانی را نداشته باشد شما نمی توانید در آن ثبت نام خود را انجام دهید. هر دفتر می تواند برای کسب مجوز، تمام مدارک خود را به سازمان بورس تحویل داده تا در صورت بررسی آن ها مجوز لازم را اخذ کنند.

سبد گردانی خصوصی

در سبدگردانی های اختصاصی برای هر شخص سهام مخصوصی را برای سرمایه گذاری اختصاص می دهند. و این سهام توسط مدیر سبدگردانی مدیریت می شود. در این نوع سرمایه گذاری بین فرد سرمایه گذار و سبدگردان قراردادی مبنی بر میزان سود و کارمزد و سایر عوامل منعقد می شود.

مزایای سبدگردانی

مزایای سبد گردانی

سودی که از سرمایه گذاری در سبدگردانی حاصل می شود همه به مدیریت مدیر سبد بستگی دارد. اگر یک فرد با تجربه مدیریت سرمایه گذاری را بر عهده بگیرد قطعا سودی که از سرمایه گذاری حاصل می شود چشم گیر است و باعث ضرر شما نمی شود. سبدگردانی مزایای بسیار زیادی دارد.

 • عدم نیاز به تصمیم گیری در استراتژی سرمایه گذاری

انتخاب روش سبدگردانی برای سرمایه گذاری این امکان را فراهم می آورد تا فرد سرمایه گذار بدون این که در سرمایه گذاری و خرید و فروش دخالتی کند تمام کار را به مدیر سبد بسپارد. هم چنین برای کسانی که اطلاعات کافی برای سرمایه گذاری را ندارند روش بسیار مناسبی است.

 • سرمایه گذاری به دور از استرس و بدون نیاز به زمان برای معامله

برای سرمایه گذاری در هر یک از روش های سرمایه از جمله سبدگردان باید دائما نوسانات بازار را در هر لحظه از زمان مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانیم در زمان مناسب با حداکثر سود و حداقل ضرر سهام را خرید و فروش کنیم. اما بعضی از سرمایه گذاران به دلیل مشکل وقت و نداشتن زمان لازم قادر به این کار نیستند اما با انتخاب روش سبدگردانی می توانند خرید و فروش سرمایه ی خود را به مدیر سبد واگذار کنند.

 • مدیریت سرمایه به بهترین شکل و ریسک بسیار کم

یک سبدگردان با تجربه طبق اطلاعات خود می داند برای کاهش ریسک سرمایه گذاری، سرمایه شخص را به چه سهامی اختصاص دهد و آن را به بهترین شکل مدیریت کند تا نتیجه خوبی به ارمغان آورد.

 • پتانسیل کسب سود معقول

بین سودی که سرمایه گذار از سرمایه می کند با میزان درآمدی که سبدگردان از کار خود کسب می کند ارتباط مستقیم وجود دارد. میزان سود و این کارمزد درصدی است. بنابراین سبدگردان برای اینکه بتواند درآمد بیشتری داشته باشد تمام تلاش خود را می کند تا فرد سرمایه گذار حداکثر سود را دریافت کند. نکته قابل توجه این است که اگر فرد سرمایه گذار سود بسیار کمی اندازه سود بانکی یا حتی کمتر دریافت کند سبدگردان کارمزدی کسب نمی کند.

معایب سبدگردانی

تنها عیبی که به سبدگردانی می توان نسبت داد استفاده از سبدگردان بی مهارت است. اگر سبدگردان برای انجام فعالیت های سرمایه گذاری تجارب لازم و اطلاعات کافی را نداشته باشد باعث می شود تا سرمایه فرد سرمایه گذار از بین برود و فرد دچار ضرر شود. این ضرر جبران ناپذیر است پس توصیه می شود در سرمایه گذاری به روش سبدگردانی از مدیران فعال و با مهارت استفاده کنید. در سبدگردانی اگر فرد سرمایه گذار دچار ضرر شود بسیار جبران ناپذیر است زیرا تمامی سرمایه به اسم یک شخص است. ولی در صندوق های سرمایه گذاری به دلیل وجود چندین سرمایه گذار در کنار یکدیگر ضرر بین همه افراد تقسیم می شود و از شدت آن می کاهد.

عوامل وابسته به انتخاب نوع سرمایه گذاری

صندوق های سبدگردانی و سهام، مزایای خود را دارند. تعیین اینکه بهترین وجهی که با سبک سرمایه گذاری شما متناسب است ، تا حد زیادی به دو عامل بستگی دارد.

 • اول، شما باید تصمیم بگیرید که چقدر ریسک می توانید در مقابل میزان بازگشتی که می خواهید یا نیاز دارید تحمل کنید. اگر می خواهید بازدهی بالاتری داشته باشید، پس باید خطر بیشتری را بپذیرید.
 • همچنین بستگی به این دارد که چقدر زمان دارید و مایل هستید برای تحقیق در مورد سرمایه گذاری خود چه میزان زمان اختصاص دهید. میزان زمانی که شما به طرز معقول انتظار دارید برای تحقیق در صورت های مالی و یا پیش بینی صندوق هزینه کنید، تأثیر خواهد گذاشت که کدام یک از دو راه سرمایه گذاری برای شما مناسب است.

تفاوت سبدگردانی و صندوق سرمایه گذاری

 • از بارزترین تفاوت هایی که بین سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری و سبدگردانی وجود دارد این است که در سبدگردانی تمام سهام ها به اسم شخص سرمایه گذار خریداری می شود و فقط مدیر سبد وظیفه نظارت و مدیریت آن را بر عهده دارد. در صورتی که در صندوق های سرمایه گذاری شخص به صورت غیر مستقیم مالکیت سهام خود را برعهده دارد و مدیر صندوق وظیفه قرار دادن سرمایه ها در کنار هم و ایجاد صندوق و در آخر خرید و فروش آن ها را برعهده دارد.
 • در سبدگردانی هر فرد سبد مخصوص خود را دارد و سهام مخصوص آن فرد است و فرد دیگری در آن شراکت ندارد. در صورتی که در صندوق های سرمایه گذاری چندین شخص ممکن است در یک صندوق سهام داشته باشند و آن سهام متعلق به یک شخص نباشد.
 • هزینه هایی که برای صندوق های سرمایه گذاری در نظر گرفته می شود بسیار کمتر از سبدگردانی ها است زیرا در صندوق سرمایه گذاری هزینه بین سرمایه گذاران تقسیم می شود ولی در سبدگردانی چون سهام به یک فرد تعلق دارد تمام هزینه ها را باید آن فرد پرداخت کند.
 • یکی از تفاوت های اصلی در بین این دو روش سرمایه گذاری مقدار مبلغی است که برای هر روش میتوان سرمایه گذاری کرد. در روش سرمایه گذاری از طریق صندوق های سرمایه گذاری مقدار مبلغی که برای خرید یک واحد از صندوق نیاز است ۱۰۰ هزار تومان است. اما برای این که فرد سرمایه گذار در روش سبدگردانی بتواند وارد عرصه سرمایه گذاری شود باید حداقل مبلغ یک میلیارد تومان پول را در سبدگردانی ها سرمایه گذاری کند.
 • در روش سبدگردانی سبدگردان با توجه به روحیات شخصی فرد و میزان ریسک پذیری که سرمایه گذار دارد به خرید و فروش سهام می پردازد. اما در صندوق های سرمایه گذاری روحیات و ریسک پذیری تمام اشخاص سرمایه گذار را مورد سنجش قرار می دهند و میانگینی از آن به دست می آورند و طبق میانگین، مدیر صندوق پایین ترین میزان ریسک پذیری را در نظر می گیرد و به خرید و فروش سهام می پردازد.
 • میزان کارمزدی که از افراد سرمایه گذار در صندوق های سرمایه گذاری کسر می شود بسیار کم است و میزان کارمزد به واحد هایی که سرمایه گذار در صندوق دارد بستگی دارد. همان گونه که سود بین تمام افراد سرمایه گذار در صندوق تقسیم می شود میزان کارمزد نیز از همان سرمایه گذاران صندوق کسر می شود.

پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ما را در زمینه رویه سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری چگونه است؟ مطالعه نمایید.

چگونه در سبدگردانی سرمایه گذاری کنیم

اگر شما سرمایه بسیار زیادی دارید و به دنبال سرمایه گذاری در سبدگردانی هستید برای شروع ابتدا باید شرکت های سبدگردانی که مایل هستید سرمایه خود را در آن قرار دهید انتخاب کنید. سپس به یکی از کارگزاری ها مراجعه کرده و سرمایه گذاری خود را انجام دهید. توجه کنید در هنگام مراجعه، کارگزاری باید مجوز سبدگردانی را داشته باشد. بنابراین باید برای سرمایه گذاری به دفتر کارگزاری رفته و قرارداد فی مابین را امضا کنید. قراردادی که بین سرمایه گذار و سبدگردانی بسته می شود طبق قوانین سازمان بورس و اوراق بهادار است. پس از اینکه ثبت نام خود را انجام دادید به شما یک کد بورسی تعلق می گیرد این کد به اسم شخص سرمایه گذار است ولی طبق قراردادی که با سبدگردانی بسته شده است مدیریت سرمایه را سبدگردان انجام می دهد.

 مدیریت نمونه کارها از طریق سبدگردانی ممکن است ماهیتی منفعل یا فعال داشته باشد

مدیریت منفعل یک استراتژی بلند مدت است که آن را فراموش کرده و فراموش کنید. این ممکن است سرمایه گذاری در یک یا چند صندوق شاخص ارزی (ETF) باشد. این معمولاً به عنوان فهرست بندی یا سرمایه گذاری در ایندکس گفته می شود. کسانی که سرمایه گذاری Indexed را انجام می دهند. ممکن است از تئوری جدید نمونه کارها (MPT) استفاده کنند تا به بهینه سازی این ترکیب کمک کنند.

مدیریت فعال شامل تلاش برای ضرب و شتم عملکرد یک شاخص با خرید و فروش فعال سهام و سایر دارایی ها است. صندوق های بسته شده عموماً به طور جدی مدیریت می شوند. مدیران فعال ممکن است از مدل های کمی یا کیفی برای کمک به ارزیابی خود به سرمایه گذاری های بالقوه استفاده کنند.

پیشگویی های کلیدی

مدیریت نمونه کارها شامل ایجاد و نظارت بر انتخاب سرمایه گذاری است که اهداف مالی بلند مدت و تحمل ریسک یک سرمایه گذار را برآورده سازد. مدیریت فعال نمونه کار ها به منظور دستیابی به بازار گسترده تر نیاز به خرید و فروش سهام و سایر دارایی ها دارد. مدیریت منفعل کار ها به دنبال تطبیق بازده بازار با تقلید از آرایش شاخص یا شاخص های خاص است.

عناصر اصلی سبدگردانی

کلید اصلی برای مدیریت موثر پرتفوی، مخلوط بلند مدت دارایی ها است. به طور کلی، این به معنی سهام ، اوراق قرضه و وجه نقد مانند گواهی سپرده است. برخی دیگر نیز وجود دارند که اغلب از آنها به عنوان سرمایه گذاری های جایگزین مانند املاک و مستغلات، کالا ها و مشتقات یاد می شود. تخصیص دارایی مبتنی بر درک این موضوع است که انواع مختلف دارایی در کنسرت حرکت نمی کنند و برخی از آن ها بی ثبات تر از سایرین هستند. ترکیبی از دارایی ها تعادل را فراهم می کند و در برابر خطر محافظت می کند.

تعادل مجدد، دستاورد ها را به دست می آورد و ضمن حفظ نمونه کارها ، مطابق با ریسک بازگشت اصلی، فرصت های جدیدی را باز می کند سرمایه گذاران با نمایه تهاجمی، اوراق بهادار خود را به سمت سرمایه گذاری های بی ثبات تر مانند سهام رشد افزایش می دهند.

تنها اطمینان در سرمایه گذاری این است که بدانید پیش بینی مداوم برندگان و بازندگان غیرممکن است. تنوع سبدگردانی در حال گسترش ریسک و پاداش در یک کلاس دارایی است. از آنجا که دشوار است بدانید که زیرمجموعه یک طبقه دارایی یا بخش ممکن است از دیگری فراتر رود، متنوع سازی درصدد است تا ضمن کاهش نوسانات در هر زمان خاص، بازده همه بخش ها را در طول زمان به دست آورد. تنوع واقعی در کلاس های مختلف اوراق بهادار، بخش های اقتصادی و مناطق جغرافیایی صورت می گیرد.

برای داشتن سرمایه گذاری موفق در بازار بورس ایران مقالات آموزشی ما را در زمینه آموزش بورس و آموزش سرمایه گذاری دنبال کنید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *