مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

سه مرحله برای شروع آموزشهای مالی
سه مرحله برای شروع آموزشهای مالی
آموزشی

سه مرحله برای شروع آموزشهای مالی 

یادگیری مفاهیم مالی ممکن است در ابتدا کمی ترسناک و پیچیده به نظر برسد. اما میتوانید آن را یک سفر هیجان انگیز تصور کنید . مسیری که در پایان آن به یک سرمایه گذار با سواد و مطمئن تبدیل میشوید و پاداش خوبی هم از آن میگیرید.

نکته ی اصلی در دستیابی به سواد و دانش مالی این است که اهداف خود را در همان ابتدا ساده سازی کنید و به طور همزمان اطلاعات کمی را یاد بگیرید و به طور مداوم تمرین کنید. با گذشت زمان، چیزی که از ابتدا خیلی پیچیده به نظر میرسید شروع میکند به تغییر کردن. ایده ها مثل یک پازل کنار هم قرار میگیرند و به هم وصل میشوند و به این ترتیب سیستم از ابزارها و استراتژی های کاربردی در اختیار خواهید داشت.

با این سه مرحله ی ساده می توانید سفر خود را به سمت دانش مالی شروع کنید:

  • اهداف خود را تنظیم کنید

اولین قدم، مشخص کردن چیزهایی است که قصد دارید یاد بگیرید، این اهداف بسته به هدف سرمایه گذاری تان دارد. ایا میخواهید رشد کنید، میخواهید کسب درآمد کنید و یا میخواهید دارایی خود را حفظ کنید.

رشد سرمایه :

رشد سرمایه شامل تمرکز روی افزایش سرمایه و بازدهی بالاتر است. این رویکرد دارای ریسک بالاتری است و طیف وسیعتری از انتخاب ها را برای سهام، صندوق های مشترک، تبادل ارز، و حتی معاملات آتی را در بر میگیرد. از آنجا که رشد  سرمایه شامل استراتژی های کوتاه مدت و بلند مدت است بیشتر در معرض خطر قرار دارد. این برنامه برای افرادی که سرمایه گذاری های بلند مدت را در نظر دارند مناسب تر است. قبل از سرمایه گذاری، باید انواع مختلف سرمایه گذاری و چرخه ی هر یک و نحوه ی عملکرد آنها را در محیط های مختلف اقتصادی به دقت یاد بگیرید. هر چند که عملکرد گذشته ی یک سهام هیچ تضمینی برای نتایج آینده به ما نمی دهد.

کسب درآمد :

با این هدف، سرمایه گذاران به دنبال سود سهام هستند و در واقع این افراد سود محورند تا بتوانند درآمد فعلی خود را افزایش دهند. افرادی که بازنشسته شده اند و یا به دوران بازنشستگی نزدیک شده اند معمولا از این رویکرد استفاده می کنند. قبل از اقدام به سرمایه گذاری باید موارد مربوط به سهام و سود آن را یاد بگیرید و بدانید سهام چیست و سود آن چگونه پرداخت می شود و چگونه می توان آنها را مورد استفاده قرار داد. سرمایه گذاری برای کسب درآمد شامل اوراق قرضه و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت میشود. اگر این نوع استراتژی را دنبال می کنید باید با مبانی سرمایه گذاری با درآمد ثابت به طور کامل آشنا شوید.

حفظ و نگهداری :

برخی سرمایه گذاران ، اوراق بهادار قابل توجهی داشته و نیاز به یک استراتژی خاص برای حفظ سرمایه خود دارند. استراتژی حفاظت از دو استراتژی قبل محافظه کارانه تر است و در پی حفظ ثروت برای کسب بازدهی بالاتر است اما در ازای رشد آهسته ی دارایی ها در این استراتژی پر ریسک تر هم می باشد. اگر شما هم جزو این افراد هستید باید اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی ایجاد یک سبد خرید و متعادل کردن رشد و ریسک داشته باشید.

زمانی که هدف خود را در سرمایه گذاری مشخص کردید باید به این نکته دقت کنید که سبک سرمایه گذاری تان باید ساده باشد. معمولا سبک های سرمایه گذاری به دو دسته کلی تقسیم می شوند: فعال و غیر فعال

اگر شما یک سرمایه گذار منفعل باشید، یک سهام را خریداری میکنید و تا مدت طولانی آن را نگه میدارید.

اگر این طور است، پس اطلاعات خود را در زمینه ی فرآیند برنامه ریزی، ساخت، مدیریت دارایی ها بیشتر کنید تا بتوانید با اهداف خود هماهنگ تر شوید.

تجزیه و تحلیل بنیادی (فاندامنتال)؛

این نوع تجزیه و تحلیل در سرمایه گذاری از دیدگاه اقتصادی بسیار وسیع است و چیزی که بسیاری از سرمایه گذاران بلند مدت از آن به عنوان مرجع اصلی استفاده می کنند. گذشته از این هدف سرمایه گذاران غیر فعال، خرید و نگهداری سهام برای بلند مدت است.

از طرفی، شاید شما جزو سرمایه گذاران فعال باشید و در خرید و فروش سهام بسیار فعال عمل کرده و رویکردی کوتاه مدت داشته باشید.

در این صورت باید از روش تجزیه و تحلیل فنی استفاده کنید. زیرا این روش الگوهای قیمتی و اطلاعات بازار را در نمودار تفسیر میکند. افراد با رویکرد کوتاه مدت می توانند از این روش کسب سود کنند.

همچنین این روش می تواند به شما در پیدا کردن گزینه های مناسب کمک کند. استراتژی های گزینه ها و انتخاب ها برای هر حرکتی از بازار، ( بالا، پایین، طرفین) طراحی شده اند اما خطرات خاص خود را نیز دارند و ممکن است برای همه مناسب نباشند. یادگیری الفبای گزینه ها می تواند برای تصمیم گیری شما بسیار مناسب باشد.

  • منابعی که به پیشبرد اهداف شما کمک می کنند شناسایی کنید

هنگامی که هدف خود را از یادگیری تعیین کردید، نوبت به مرحله جمع آوری منابع آموزشی میرسد. این کار به شما کمک میکند تا مفاهیم و تکنیک هایی که به شما در رسیدن به اهدافتان کمک میکنند را بهتر یاد بگیرید.

آیا شما یک تریدر فعال هستید یا میخواهید به یک تریدر فعال تبدیل شوید؟

تجزیه و تحلیل فنی(تکتیکال) :

خواندن نمودار های سهام و مشخص کردن الگوها در نمودار

گزینه های معاملاتی :

یاد بگیرید که گزینه های معاملاتی چگونه کار میکنند، استراتژی های مربوط به بازار و خطرات مربوط به معاملات را بررسی کنید.

اگر نمیدانید چطور میتوانید حساب کاربری داشته باشید ، می توانید به منابع آموزشی مراجعه کنید و یا به صورت حضوری و یا اینترنتی، فایل ها و فیلمهای آموزشی را پیدا کنید. همه ی این فایلها به راحتی روی گوشی و یا سیستم خانگی شما قابل مشاهده هستند.

  • یادگیری را از پایه شروع کنید

حال که همه ی منابع را جمع آوری کرده اید، وقت آن رسیده که در یادگیری غرق شوید و سپس از دانش خود استفاده کنید. در کل میتوان این فرآیند را اینگونه تعریف کرد: یاد بگیرید، تمرین کنید، انجام دهید.

مطمئن شوید که کاملا از نحوه ی یادگیری خود آگاه هستید. آیا شما یک فرد شنیداری هستید ؟ یعنی مطالب را با گوش دادن یاد میگیرید؟ ایا شما فردی لمسی هستید؟ یعنی برای یادگیری یک چیز باید حتما آن را لمس کنید و با آن در تعامل باشید؟ آیا در جای شلوغ بهتر یاد میگیرید یا ترجیح میدهید مکانی خلوط را انتخاب کنید؟ آیا باید مدام و بدون وقفه یادگیری را انجام دهید یا باید مرتب وقفه ایجاد کنید؟

اگر از یادگیری در کنار سایر سرمایه گذاران لذت میبرید می توانید از سایتهایی که دارای چت روم اینترنتی هستند استفاده کنید و با آنها در تعامل باشید.

اگر ترجیح میدهید رویدادها و برنامه ها را به صورت حضوری دنبال کنید بسته به اینکه در چه موقعیت و شهری قرار دارید می توانید از شرکت های سرمایه گذاری آموزشی مربوط به این کار بهره ببرید. مربیان و سرمایه گذاران زیادی هستند که می توانند در یک محیط حضوری به شما مطالب را یاد بدهند.

برنامه های آموزشی زیادی وجود دارد که توسط متخصصان این صنعت طراحی شده است. این برنامه ها و اپلیکیشن ها اطلاعات واقعی را در مورد استراتژی های سرمایه گذاری در اختیار شما قرار میدهند و به شما در گرفتن بهترین تصمیمات در لحظات مناسب کمک می کنند.

زمانی که حس کردید به حدی رسیده اید که قبلا نبوده اید و پیشرفت کرده اید ، حال دانش خود را به مرحله ی آزمایش بگذارید و در بازارهای شبیه سازی شده مثل حسابهای کاربری آزمایشی آنها را امتحان کنید. با این نوع حسابهای آزمایشی می توانید استراتژی های خود را در یک محیط بدون ریسک تمرین، آزمایش و پشتیبانی کنید.

امیدواریم با شروع سفر به آموزش مالی بتوانید این منابع را بیابید.

هرگز یادگیری را متوقف نکنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *