جفت ارز یورو/دلار یا همان EUR/USD یکی از جفت ارزهای اصلی است. این بدان معناست که یکی از جفت‌های قابل ترید مهم در فارکس است. با این حال، معامله گران در سراسر جهان سعی می کنند قیمت آینده آن را بیشتر از افتتاح معاملات پیش بینی کرده و تحلیل یورو/دلار را انجام دهند.

جهت EURUSD ممکن است منعکس کننده قدرت اقتصاد اتحادیه اروپا یا ایالات متحده باشد. علاوه بر این، نرخ یورو به دلار آمریکا ممکن است منعکس کننده احساسات کلی بازار جهانی باشد.

از آنجایی که این جفت به طور گسترده معامله می شود، ممکن است تحلیل و پیش بینی قیمت آن در بلندمدت دشوار باشد. نرخ یورو/دلار آمریکا تابع عواملی مانند تفاوت نرخ بهره، تورم، داده های شغلی، تجارت و جریان سرمایه است.

به طور همزمان، بخش بزرگی از قیمت‌گذاری نیز به رویدادهای اقتصادی مربوط می‌شود که نمی‌توان از قبل آن را اندازه‌گیری کرد. بیایید در این مقاله به پیش بینی قیمتی یورو/دلار و تجزیه و تحلیل تکنیکال این جفت ارز از تحلیلگران بزرگ بازار بپردازیم.

 

دیدگاه کلی

 • در میان مدت، اکثر تحلیلگران انتظار دارند EUR/USD تا پایان سال 2023 به 1.15 افزایش یابد.
 • در صورت اجرای یک سناریوی خوش بینانه، نرخ این جفت ارز می تواند قبل از سال 2027 به 1.296 برسد. شایان به ذکر است که قیمت یورو ممکن است در حین اصلاح به زیر 1 دلار سقوط کند.
 • نرخ یورو/دلار در هنگام بی ثباتی بازار کاهش می یابد. با این حال، نقدینگی بالای EURUSD، آن را به ابزاری بهینه برای معاملات سفته بازی تبدیل می کند.

 

نرخ فعلی یورو/دلار (EUR/UDS)

نرخ فعلی جفت ارز EURUSD تقریباً برابر با 1.06250 دلار است. در زیر می توانید نمودار این جفت ارز و نرخ آن را مشاهده کنید:

 

یورو/دلار در تاریخ 3 نوامبر 2023
نرخ یورو/دلار در تاریخ 3 نوامبر 2023

 

ویژگی های مشخصه جفت ارز یورو/دلار

جفت یورو در مقابل دلار که تحت عنوان EUR/USD در فارکس معامله می شود، جزو جفت ارزهای اصلی می باشد و با افزایش نقدینگی مشخص می شود. این تعجب آور نیست، زیرا شامل دو ارز ذخیره اصلی جهان است: USD و EUR. یورو/دلار بیشترین حجم معاملات در طول معاملات روزانه در بازار فارکس (تقریباً 20 درصد از کل حجم) را دارد که نشان از اهمیت و محبوبیت بالای این جفت ارز دارد.

رفتار جفت EURUSD نوعی شاخص است که وضعیت مقایسه ای اقتصاد ایالات متحده و اتحادیه اروپا را نشان می دهد. اگر اقتصاد ایالات متحده به طور پیوسته در حال رشد باشد و مشکلاتی در اتحادیه اروپا ایجاد شود، ممکن است باعث کاهش یورو و افزایش دلار آمریکا شود.

برعکس، اگر کاهش نرخ رشد در ایالات متحده وجود داشته باشد و منطقه یورو عملکرد خوبی را نشان دهد، جفت یورو دلار رشد خواهد کرد. بیایید ویژگی های اصلی معاملات این جفت ارز اصلی و مهم را بررسی کنیم:

این جفت ارز پنج روز در هفته به صورت شبانه روز معامله می شود اما بیشتر در طول جلسات معاملاتی اروپا و آمریکا فعال است. در این زمان بیشترین حجم معاملات در یورو/دلار اتفاق می افتد و می توان حرکات و روندهای اصلی EUR/USD را مشاهده کرد.

 • نوسانات

یورو به دلار دارای نوسانات متوسطی است. در طول انتشار داده های مهم، این جفت قادر به انجام حرکات قوی از 100 پیپ و بیشتر است. اما به طور کلی، اگر به داده های تاریخی نگاه کنید، میانگین نوسانات روزانه جفت یورو دلار آمریکا حدود 80 پیپ است.

 • اسپرد (Spread)

اسپرد کم یکی از مزیت های اصلی این جفت ارز است. به دلیل بالاترین نقدینگی، اسپرد یورو/دلار  کمترین میزان را دارد. در حساب های محبوب ECN، اسپرد معمولا کمتر از 1 پیپ است.

 

دلار در سال 2023: غیرقابل پیش بینی تر از همیشه

در دوران ریاست جمهوری جو بایدن، دلار آمریکا در بازارهای جهانی کمتر نوسان می کند. بازارهای مالی خاطرنشان کردند که رئیس جمهور جدید ایالات متحده بر مسائل داخلی تمرکز کرده و در مذاکرات تجاری سازنده شرکت کرده است. این عوامل باعث کاهش تنش در بازارهای مالی شده و تقاضا برای دلار آمریکا به عنوان ارز امن را کاهش داد.

بخوانید  آموزش فارکس + تکنیک های مهم فارکس

جو بایدن همچنین یک طرح محرک بزرگ در ایالات متحده راه اندازی کرد که به اقتصاد کمک کرد تا پس از همه گیری ویروس کرونا بهبود یابد، اما کسری بودجه ایالات متحده را بیشتر کرد. در آخرین جلسه فدرال رزرو، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو گفت که تا پایان سال 2023 نرخ بهره را افزایش نخواهد داد، که این امر نیز بر دلار آمریکا تأثیر گذاشت.

علاوه بر این، چین، کره جنوبی و تایوان به خوبی با همه گیری کرونا کنار آمدند و در نهایت رشد اقتصادی را از سر گرفتند. این بدان معناست که سرمایه گذاران به سمت بازارهای پرریسک روی آورده اند. با توجه به آخرین حرکات دلار در فارکس، انجام پیش بینی ها برای فردا، نرخ ها و همبستگی ها می تواند چالش برانگیز باشد.

به گفته تحلیلگران، آینده بازار فارکس و جفت ارزهای اصلی امیدوار کننده به نظر می رسد. هدف بسیاری از معامله گران، یک معامله طولانی است، یعنی سرمایه گذاری طولانی مدت. مدت چنین خریدی را می توان بسته به محبوبیت جفت ارز تعیین کرد.

تحلیل تکنیکال نیز بخش مهمی از پیش بینی است. تحلیلگران و شرکت های تحلیلی بزرگ از ابزارهای مختلفی مانند میانگین متحرک، نوسانگرها و نقاط محوری برای تجزیه و تحلیل داده های گذشته و تعیین روندهای آینده بازار استفاده می کنند. این ابزار به سرمایه گذاران کمک می کند تا تصمیمات آگاهانه ای برای سرمایه گذاری و ترید بگیرند.

پیش بینی 30 روزه یورو/دلار به لطف حرکت ها و سرمایه گذاری های اخیر امیدوارکننده به نظر می رسد. اگرچه معاملات فارکس پر ریسک است، اما مقایسه دقیق ویژگی های بازار و انجام تجزیه و تحلیل به معامله گران کمک می کند تا تصمیمات سودآوری بگیرند.

 

تحلیل تکنیکال یورو/دلار (EUR/USD)

برای ایجاد یک پیش‌بینی واقعی برای جفت ارز یورو/دلار، انجام یک تحلیل تکنیکال عمیق در بازه‌های زمانی مختلف ضروری است. بیایید با مطالعه نمودار ماهانه EURUSD شروع کنیم. هر چه احساسات بازار بیشتر شود، چشم انداز قیمتی EURUSD خوش بینانه تر می شود.

 

تحلیل یورو/دلار
نمودار ماهانه جفت ارز EUR/USD

 

برای انجام یک تحلیل کلی اما بسیار دقیق، باید از میانگین متحرک (با دوره های رمانی 20، 50، 100 و 200)، اسیلاتورها (RSI ،stochastic ،MACD، CCI و غیره)، نقاط محوری و استراتژی فیبوناچی استفاده کرد.

این ابزار به ما کمک می کنند روند، سطوح حمایت و مقاومت و همچنین مناطق بالقوه اشباع خرید و فروش بیش از حد را تعیین کنیم. استفاده از این نوع تحلیل تکنیکال به طور قابل توجهی پیش بینی قیمتی ارزها در فارکس را بهبود می بخشد.

پس از رسیدن قیمت به 1.6 در طول بحران مالی آوریل 2008، یک روند نزولی مشخص (خط قرمز) با اصلاحات واضح آغاز شد تا اینکه در سال 2015، یورو/دلار وارد کانال بلندمدتی با مرز پایین تر 1.04 و بالای حدود 1.23 شد. این باعث تشویق معامله گران شد و سرمایه گذاری های سودآوری به همراه داشت.

علاوه بر این، پس از رویدادهای سیاسی فوریه 2022، مظنه یورو دلار با شکست سطح پایین کانال بر بازار و درصد حجم معاملات تأثیر گذاشت. در سال 2023، این جفت ارز مجدد به کانال اشاره شده بازگشت، که نشان دهنده افزایش احتمالی تا حداقل 1.25 قبل از دسامبر است.

بیایید نگاهی به نمودار قیمت بیندازیم. این یک الگوی جالب از ورود قیمت به یک مثلث تا سال 2015 با سقوط بعدی را نشان می دهد. سپس نمودار یک روند جانبی را تا سال 2017 نشان می دهد.

اکنون می توانید انبساط آینه را از مثلث مشاهده کنید که هر اصلاح جدید عمیق تر از اصلاح قبلی باشد. این یک بار دیگر تأیید می کند که احتمال رسیدن به 1.25 و با شکست بعدی به 1.30 در دو سال آینده بسیار زیاد است. همه این عوامل در مورد چشم انداز معامله گران و فرصت های اضافی برای ترید و سرمایه گذاری موفق فارکس صحبت می کنند.

بخوانید  تقویم اقتصادی چیست؟ بررسی 6 داده کلیدی در معاملات

 

پیش بینی قیمت هفتگی یورو/دلار از 30.10.2023

روند نزولی میان مدت EUR/USD همچنان ادامه دارد. محدوده مقاومتی 1.0659 – 1.0640 که در تصویر پایین مشخص است هفته گذشته آزمایش شد، اما با قدرت شکسته نشد. قیمت کاهش یافت و هدف نزولی در حال حاضر پایین ترین حد قیمتی در 13 اکتبر است. در صورت شکستن پایین ترین سطح نشان داده شده، هدف بعدی در روند نزولی میان مدت، پایین ترین سطح در 3 اکتبر خواهد بود.

اگر قیمت از محدوده 1.0507 – 1.0488 خارج شود، هدف نزولی بعدی، محدوده 1.0315 – 1.0296 خواهد بود. اگر قیمت EUR/USD شروع به افزایش کند و از بالاترین سطح هفته گذشته عبور کند، مقاومت کلیدی  1.0765 – 1.0736 را آزمایش می کند، جایی که احتمال اصلاح بالا است و برای ورود به پوزیشن فروش نیز مناسب است.

 

سطوح حمایتی و مقاومتی
نمودار 4 ساعته یورو/دلار که در آن محدوده های حمایتی و مقاومتی مشخص شده است.

 

 • ایده های معاملاتی EURUSD برای هفته

فروش بر اساس الگوی مقاومتی در محدوده1.0765-1.0736 با هدف 1.0455، استاپ لاس را طبق شرایط الگو در نمودار قرار بگیرد.

 

پیش بینی یورو/دلار آژانس های تحلیلی تا پایان سال 2023

یورو دلار آمریکا از ابتدای سال تا اواخر جولای افزایش زیادی داشته است. آیا گاوها تسلط بیشتری خواهند داشت؟

پیش‌بینی‌های کارشناسان بلومبرگ، مورگان استنلی، بانک آمریکا، Moneycorp و دیگران دیدگاه‌های متفاوتی را در مورد نرخ آتی یورو/دلار ارائه می‌کنند. آنها وضعیت فعلی بازار را در نظر می گیرند و سناریوهای مختلف حرکت قیمت را پیش بینی می کنند، در ادامه مهمترین پیش بینی ها را بررسی می نماییم:

 • بلومبرگ (Bloomberg)

بر اساس پیش‌بینی بلومبرگ از نرخ یورو، یورو/دلار در سه ماهه سوم به 1.15 و در سه ماهه چهارم به 1.18 خواهد رسید.

 

پیش بینی کارشناسان بلومبرگ از نرخ EUR/USD

 

 • Morgan Stanley

در حال حاضر، سرمایه گذاران خارجی به دلیل بازدهی بالا و بازارهای سرمایه قوی و نقد در اقتصاد ایالات متحده، تقاضای زیادی برای دارایی های دلار آمریکا نشان داده اند.

بنابراین، ما انتظار داریم که دلار تا پایان سال بیشتر تقویت شود زیرا رشد کند و ریسک های اقتصادی منحرف شده تقاضای سرمایه گذاران برای معاملات حمل و نقل و دارایی های امن را تقویت می کند. بر اساس پیش‌بینی جدید EUR/USD توسط مورگان استنلی، قیمت تا پایان سال 1.15 خواهد بود که تجدیدنظری در پیش‌بینی قبلی 1.08 است.

 

 • بانک آمریکا (Bank of America)

تحلیلگران بانک آمریکا (BoA) خوشبین تر هستند و معتقدند که یورو در برابر دلار آمریکا در سال 2023 تقویت خواهد شد: “دلار آمریکا از نظر تاریخی بیش از حد ارزش گذاری شده است و ما انتظار داریم که در میان مدت ضعیف شود، اما مسیر نامشخص و در معرض خطرات زیادی است.”

 

 • بانک دویچه (Deutsche Bank)

دلار آمریکا در سال‌های 2024 و 2025 تضعیف خواهد شد. پیش‌بینی EUR/USD تا پایان سال 2023 نرخ 1.15 است و افزایش آن به 1.20 کاملاً ممکن است.

 

 • Investing

آنچه برخی از تحلیلگران شرکت Investing می گویند این است که پیش بینی های کنونی حاکی از کاهش نرخ تورم ایالات متحده از 4 درصد به 3.1 درصد در شرایط سالانه است.

اگر پیش‌بینی‌ها محقق شود، فدرال‌رزرو حتی به هدف تورم ۲ درصدی نزدیک‌تر می‌شود که احتمال دو افزایش دیگر نرخ بهره را تا پایان سال جاری کاهش می‌دهد. در چنین سناریویی، دلار آمریکا تحت فشار قرار می‌گیرد و به یورو اجازه می‌دهد به بهبود روند خود ادامه دهد و از 1.1100 عبور کند.

 

پلن معاملاتی بلند مدت برای یورو/دلار

هنگام معامله یورو/دلار در فارکس، ابزارهای زیادی وجود دارد که معامله گران می توانند از آنها برای تجزیه و تحلیل بازار و تصمیم گیری در مورد معاملات استفاده کنند:

نمودارها و تحلیل تکنیکال: از نمودارهای قیمت استفاده کنید که در آن می توانید شاخص های مختلفی را برای تجزیه و تحلیل بازار اعمال کنید. تحلیل تکنیکال به شناسایی سطوح حمایت و مقاومت و همچنین سیگنال هایی برای ورود و خروج از معاملات کمک می کند.

بخوانید  صندوق های سرمایه گذاری با درامد ثابت و هرآنچه که باید از این سرمایه گذاری بدانید

تحلیل فاندامنتال: اخبار اقتصادی و رویدادهای ژئوپلیتیکی را دنبال کنید و همچنین شاخص های اقتصاد کلان کشورآمریکا و اتحادیه اروپا را که قرار است با جفت ارز آنها معامله کنید مطالعه کنید. تجزیه و تحلیل بنیادی به شما امکان می دهد روندهای بلندمدت بازار را ارزیابی کنید.

اندیکاتورها: از شاخص های فنی مختلف همانند میانگین متحرک، استوکاستیک، RSI، MACD و موارد دیگر استفاده کنید. آنها به شناسایی مناطق خرید و فروش بیش از حد در بازار و همچنین تغییر روند احتمالی کمک می کنند.

الگوهای تحلیل تکنیکال: الگوهای قیمتی مانند زیگزاگ ها، مثلث ها و دیگر شکل های نمودار را مطالعه کنید. آنها می توانند به عنوان سیگنال های ورود و خروج عمل کنند و به شناسایی سطوح Stop Loss کمک کنند.

رویدادهای و اخبار مهم: برنامه تقویم اقتصادی را زیر نظر داشته باشید تا از اخبار مهم آتی که ممکن است بر نرخ جفت ارز یورو/دلار تأثیر بگذارند آگاه شوید.

هنگام ساخت برنامه های سرمایه گذاری بلند مدت در EUR/USD، عوامل زیر را در نظر بگیرید:

 1. اهداف و استراتژی: اهداف معاملاتی را تعریف کنید، مانند اینکه چقدر می خواهید سود کسب کنید و چه سبک معاملاتی را ترجیح می دهید (در روز، معاملات نوسانی، سرمایه گذاری بلند مدت و غیره). یک استراتژی معاملاتی مناسب برای اهداف خود ایجاد کنید.
 2. خطرات: سطح ریسک قابل قبول در هر موقعیت را تعیین کنید و از این مقدار تجاوز نکنید. از قانون 2% استفاده کنید: بیش از 2% از سپرده خود را در یک معامله به خطر نیندازید.
 3. مدیریت مالی: سرمایه خود را به چند قسمت تقسیم کنید و بسته به ریسک، اندازه بهینه هر معامله را محاسبه کنید.
 4. Stop loss و Take Profit: همیشه برای هر معامله Stop loss و Take Profit تعیین کنید، استاپ لاس از سرمایه شما در برابر ضررهای بزرگ محافظت می کند و حد سود به شما این امکان را می دهد که به طور خودکار سود کنید.
 5. نظارت مستمر: اجرای طرح معاملاتی خود را پیگیری کنید و تغییرات بازار و پیش بینی های تحلیلی را نظارت کنید. اگر شرایط تغییر کرد، در استراتژی خود تغییراتی ایجاد کنید.

 

کلام آخر

آیا EUR/USD هنوز یک سرمایه گذاری خوب است؟ با توجه به نقدینگی بسیار زیاد در بازار و قابل پیش بینی بودن تغییرات قیمت EURUSD، سرمایه گذاران می توانند با اطمینان این جفت ارز را برای معاملات و سفته بازی در نظر بگیرند.

از اوایل آگوست 2023، بازار در یک روند صعودی ثابت قرار دارد و تحلیلگران انتظار دارند یورو/دلار در سال جاری افزایش یابد. پیش بینی سال 2023 ارائه شده توسط Longforecast تقاضا بالا برای جفت یورو/دلار را تأیید می کند و به تقویت احتمالی یورو در برابر دلار آمریکا اشاره می کند.

 

سوالات متداول

 • نرخ EUR/USD بالا می رود یا پایین؟

پیش بینی های بلندمدت قابل اعتماد نیستند. با این حال، جفت EURUSD از روندهای بلندمدت خاصی پیروی می کند. برای معاملات کوتاه مدت، باید عوامل اساسی را که معمولاً بر نرخ EURUSD تأثیر می گذارند، بررسی کنید. این جفت ارز در حال حاضر در یک روند صعودی پایدار معامله می شود.

 • آیا یورو تا پایان سال 2023 افزایش می یابد؟

بر اساس پیش بینی های قیمت، یورو در سال 2023 به احتمال زیاد در برابر دلار آمریکا افزایش خواهد یافت.

 • چه چیزی بر نرخ مبادله یورو به دلار تأثیر می گذارد؟

نرخ EURUSD نسبت ارزهای دو اقتصاد بزرگ جهان یعنی اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا است. بنابراین، اخبار مهم اقتصادی و سیاسی از اتحادیه اروپا و ایالات متحده به طور مستقیم بر نرخ یورو/دلار تأثیر می گذارد. اینها در میان سایر عوامل تأثیرگذار، عوامل بنیادی نامیده می شوند. علاوه بر آنها، نباید عوامل تکنیکال را نیز فراموش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید