تحلیل روند چیست؟

تحلیل روند تکنیکی است که در تحلیل تکنیکال استفاده می شود و تلاش می کند تا حرکت های آتی قیمت سهام را بر اساس داده های روند اخیر مشاهده شده پیش بینی کند. تحلیل روند از داده های تاریخی مانند حرکت قیمت و حجم تجارت برای پیش بینی جهت بلندمدت احساسات بازار استفاده می کند.

اقلام کلیدی
تحلیل روند سعی می‌کند یک روند، مانند روند صعودی بازار را پیش‌بینی کند، و سپس آن روند را تا زمانی که داده‌ها نشان‌دهنده معکوس شدن روند، مانند بازار گاو به خرس، نشان دهد، آن را دنبال می‌کند.
تحلیل روند مبتنی بر این ایده است که آنچه در گذشته اتفاق افتاده است به معامله گران ایده ای از آنچه در آینده اتفاق خواهد افتاد می دهد.
تحلیل روند بر سه افق زمانی معمول تمرکز دارد: کوتاه-; حد واسط-؛ و بلند مدت.
1:27
تحلیل روند

درک تحلیل روند

تحلیل روند سعی می‌کند یک روند، مانند روند صعودی بازار را پیش‌بینی کند و آن روند را تا زمانی که داده‌ها معکوس شدن روند را نشان دهد، مانند بازار گاو به خرس، حرکت می‌کند. تجزیه و تحلیل روند مفید است زیرا حرکت با روندها، و نه بر خلاف آنها، منجر به سود برای سرمایه گذار می شود. بر اساس این ایده است که آنچه در گذشته اتفاق افتاده است به معامله گران ایده می دهد که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. سه نوع اصلی از روندها وجود دارد: کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت.

روند یک جهت کلی است که بازار در یک دوره زمانی مشخص در حال حرکت است. روندها می توانند هم صعودی و هم نزولی باشند که به ترتیب مربوط به بازارهای صعودی و نزولی است. در حالی که برای اینکه یک جهت به عنوان یک روند در نظر گرفته شود، حداقل زمان مشخصی لازم نیست، هر چه جهت طولانی تر حفظ شود، روند قابل توجه تر است.

تجزیه و تحلیل روند، فرآیند بررسی روندهای فعلی به منظور پیش بینی روندهای آینده است و نوعی تحلیل مقایسه ای به حساب می آید. این می تواند شامل تلاش برای تعیین اینکه آیا یک روند فعلی بازار، مانند سود در یک بخش خاص بازار، احتمالاً ادامه دارد یا خیر، و همچنین اینکه آیا یک روند در یک منطقه بازار می تواند منجر به روند در بازار دیگر شود یا خیر. اگرچه تجزیه و تحلیل روند ممکن است شامل حجم زیادی از داده ها باشد، هیچ تضمینی وجود ندارد که نتایج صحیح باشد.

بخوانید  بهترین روش ­های سرمایه گذاری با ریسک کم اما سود زیاد

برای شروع تجزیه و تحلیل داده های کاربردی، ابتدا لازم است که مشخص شود کدام بخش از بازار مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد. به عنوان مثال، شما می توانید بر روی یک صنعت خاص، مانند بخش خودرو یا داروسازی، و همچنین نوع خاصی از سرمایه گذاری، مانند بازار اوراق قرضه تمرکز کنید.

پس از انتخاب بخش، امکان بررسی عملکرد کلی آن وجود دارد. این می تواند شامل چگونگی تأثیرگذاری این بخش از نیروهای داخلی و خارجی باشد. به عنوان مثال، تغییرات در یک صنعت مشابه یا ایجاد یک مقررات دولتی جدید به عنوان نیروهای تأثیرگذار بر بازار واجد شرایط است. سپس تحلیلگران این داده ها را گرفته و سعی می کنند مسیر حرکت رو به جلوی بازار را پیش بینی کنند.

منتقدان تحلیل روند، و به طور کلی معاملات فنی، استدلال می‌کنند که بازارها کارآمد هستند و در تمام اطلاعات موجود قیمت دارند. این بدان معناست که تاریخ لزوماً نیازی به تکرار ندارد و گذشته آینده را پیش‌بینی نمی‌کند. برای مثال، پیروان تحلیل بنیادی، وضعیت مالی شرکت ها را با استفاده از صورت های مالی و مدل های اقتصادی برای پیش بینی قیمت های آتی تحلیل می کنند. برای این نوع سرمایه گذاران، حرکات روزانه سهام از مسیری تصادفی پیروی می کند که نمی توان آن را به عنوان الگو یا روند تفسیر کرد.

تجارت با پول مجازی را تمرین کنید
دریابید که یک سرمایه گذاری فرضی امروز چه ارزشی دارد.

 

استراتژی های معاملاتی روند

معامله گران روند تلاش می کنند تا از روندها منزوی و سود استخراج کنند. بسیاری از استراتژی های معاملاتی روند مختلف با استفاده از شاخص های فنی مختلف وجود دارد:

میانگین متحرک: این استراتژی‌ها شامل ورود به موقعیت‌های بلند زمانی است که میانگین متحرک کوتاه‌مدت از میانگین متحرک بلندمدت عبور می‌کند و زمانی که میانگین متحرک کوتاه‌مدت از میانگین متحرک بلندمدت عبور می‌کند، وارد موقعیت‌های کوتاه می‌شود.
شاخص‌های مومنتوم: این استراتژی‌ها شامل ورود به موقعیت‌های خرید زمانی که یک اوراق بهادار در حال روند با حرکت قوی است و خروج از موقعیت‌های خرید زمانی که یک اوراق بهادار شتاب خود را از دست می‌دهد، می‌شود. اغلب در این استراتژی ها از شاخص قدرت نسبی (RSI) استفاده می شود.
خطوط روند و الگوهای نمودار: این استراتژی‌ها شامل وارد کردن موقعیت‌های خرید زمانی که یک اوراق بهادار روند بالاتری دارد و قرار دادن یک توقف ضرر زیر سطوح پشتیبانی خط روند کلیدی است. اگر سهام شروع به معکوس کند، موقعیت برای کسب سود خارج می شود.
دنبال روند یک سیستم معاملاتی مبتنی بر استفاده از تجزیه و تحلیل روند و پیروی از توصیه های تولید شده برای تعیین سرمایه گذاری است. اغلب، تجزیه و تحلیل از طریق تجزیه و تحلیل کامپیوتری و مدل سازی داده های مربوطه انجام می شود و با حرکت بازار مرتبط است.
شاخص‌ها می‌توانند اطلاعات قیمت را ساده‌سازی کنند، همچنین سیگنال‌های تجاری روند را ارائه دهند یا در مورد برگشت‌ها هشدار دهند. آنها ممکن است در تمام بازه های زمانی مورد استفاده قرار گیرند، و دارای متغیرهایی هستند که می توان آنها را متناسب با ترجیحات خاص هر معامله گر تنظیم کرد.

بخوانید  خرید پله ای چیست ؟

معمولاً توصیه می‌شود استراتژی‌های شاخص را ترکیب کنید یا دستورالعمل‌های خود را ارائه دهید، بنابراین معیارهای ورود و خروج به وضوح برای معاملات تعیین می‌شوند. هر شاخص را می توان به روش های بیشتری از آنچه که ذکر شد استفاده کرد. اگر اندیکاتوری را دوست دارید، بیشتر درباره آن تحقیق کنید و مهمتر از همه، قبل از استفاده از آن برای انجام معاملات زنده، آن را آزمایش کنید.

ترند چیست؟

یک روند، جهت کلی بازار در یک دوره زمانی مشخص است. روندها می توانند هم صعودی و هم نزولی باشند که به ترتیب مربوط به بازارهای صعودی و نزولی است. در حالی که برای اینکه یک جهت به عنوان یک روند در نظر گرفته شود، حداقل زمان مشخصی لازم نیست، هر چه جهت طولانی تر حفظ شود، روند قابل توجه تر است. روندها با رسم خطوطی که به عنوان خطوط روند شناخته می شوند، شناسایی می شوند که عمل قیمت را به هم متصل می کنند که برای یک روند صعودی، اوج و پایین تر را ایجاد می کند، یا برای یک روند نزولی، پایین ترین و اوج های پایین تر را ایجاد می کند.

نمونه هایی از استراتژی های معاملاتی روند چیست؟

استراتژی‌های معاملاتی روند تلاش می‌کنند تا با ترکیب انواع شاخص‌های فنی همراه با عملکرد قیمت ابزار مالی، سود را از روندها جدا کرده و از آن‌ها سود استخراج کنند. به طور معمول، این موارد شامل میانگین متحرک، شاخص‌های حرکت، و خطوط روند و الگوهای نمودار است.

استراتژی‌های میانگین متحرک شامل وارد شدن به موقعیت‌های بلند یا کوتاه زمانی است که میانگین متحرک کوتاه‌مدت از بالاتر یا پایین‌تر از میانگین متحرک بلندمدت عبور می‌کند. استراتژی‌های شاخص حرکت شامل ورود به موقعیت‌هایی است که یک امنیت دارای شتاب قوی است و زمانی که این حرکت کاهش می‌یابد خارج می‌شود. خطوط روند و استراتژی‌های الگوی نمودار شامل وارد کردن موقعیت‌های بلند یا کوتاه زمانی که یک اوراق بهادار روند بالاتر یا پایین‌تری دارد، و قرار دادن یک توقف ضرر در زیر یا بالاتر از سطوح حمایتی خط روند کلیدی برای خروج از معامله است.

بخوانید  بازار دوطرفه بورس چیست؟

برخی از انتقادات به تحلیل روند چیست؟

منتقدان تحلیل روند، و به طور کلی معاملات فنی، استدلال می‌کنند که بازارها کارآمد هستند و در تمام اطلاعات موجود قیمت دارند. این بدان معناست که تاریخ لزوماً نیازی به تکرار ندارد و گذشته آینده را پیش‌بینی نمی‌کند. برای مثال، پیروان تحلیل بنیادی، وضعیت مالی شرکت ها را با استفاده از صورت های مالی و مدل های اقتصادی برای پیش بینی قیمت های آتی تحلیل می کنند. برای این نوع سرمایه گذاران، حرکات روزانه سهام از مسیری تصادفی پیروی می کند که نمی توان آن را به عنوان الگو یا روند تفسیر کرد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید