الگوهای کندل استیک ژاپنی کدامند و چرا به آن ها نمودار ژاپنی می گویند؟ در مباحث مربوط به بازارهای مالی، اصطلاح “کندل استیک” که به معنای شمعدان است، اغلب به کار می‌رود و به نوعی از نمودار قیمت اشاره دارد که به خاطر شکل ظاهری‌اش شبیه به شمع است

به همین دلیل، گاهی به این نمودارها با اصطلاح “شمع ژاپنی” نیز اشاره می‌شود. استفاده از این نمودارها در معاملات مالی به تریدرها امکان می‌دهد تا تصمیم‌های دقیق‌تر و منطقی‌تری بر اساس تحلیل قیمت‌ها اتخاذ کنند.

 

الگوهای کندل استیک ژاپنی کدامند

کندل‌ها در بازار فارکس دارای ریشه‌های تاریخی از بازرگانان برنج ژاپنی در قرون وسطی هستند. در آن زمان، بازرگانان برای تجزیه و تحلیل و پیش‌بینی تغییرات قیمت برنج از این نمودارها استفاده می‌کردند.

استفاده مستمر از این روش در ژاپن باعث شد که به مرور زمان الگوهای کندل استیک ژاپنی تکامل یابند و به عنوان ابزاری مؤثر برای تحلیل بازارها شناخته شود.

در نهایت، استیو نیسون، یک معامله‌گر غربی، این روش را از یک بازرگان ژاپنی آموخت و آن را در میان جامعه بین‌المللی معامله‌گران معرفی کرد. از آن پس، این نمودارها با نام ” الگوهای کندل استیک ژاپنی” در جهان مالی شناخته و استفاده شدند.

استیو نیسون با تعهد و دقت بالایی به بررسی و تحلیل روش کندل استیک ژاپنی پرداخت و حتی اقدام به نوشتن کتابی در این زمینه کرد. در دهه 1990، این تکنیک به تدریج در میان معامله‌گران محبوبیت یافت و تا به امروز به یکی از روش‌های متداول تحلیل بازار مالی تبدیل شده است. بدون تلاش‌های استیو نیسون، احتمالاً الگوهای کندل استیک ژاپنی هنوز به عنوان یک ابزار تحلیلی ناشناخته باقی می‌ماندند.

بخوانید  الگوی سر و شانه + تکنیک ها

 

کارایی کندل استیک ژاپنی در چیست

این نوع از الگوهای کندل استیک به تریدرها این امکان را می‌دهند تا به خوبی درک کنند که قیمت در چه نقطه‌ای شروع و در کجا پایان یافته است. طبق تصویری که در زیر مشاهده می‌شود، بدنه کندل می‌تواند به دو صورت باشد: سفید (یا سبز و توخالی) نشان‌دهنده افزایش قیمت، و مشکی (یا قرمز و توپر) که نشان‌دهنده کاهش قیمت است.

 

الگوهای کندل استیک ژاپنی
الگوی اسپینیگ تاپ که یکی از پرکاربرد ترین الگوهای کندل استیک ژاپنی به حساب می آید.

این نوع از کندل‌ها قابلیت به‌کارگیری در بازه‌های زمانی متفاوتی دارند، مانند روزانه، ساعتی، یا حتی هر 30 دقیقه. این نوع نمودارها قادر هستند تا تحرکات و وضعیت قیمت‌ها را در بازه زمانی انتخابی به تصویر بکشند.

  • کندل صعودی

زمانی که کندل در نمودار با قیمت پایین‌تری آغاز شود و با قیمت بالاتری بسته شود، به آن کندل صعودی می‌گویند. این نوع کندل نشان‌دهنده افزایش قیمت در آن دوره زمانی خاص است.

همانطور که اشاره شد این نوع از کندل صعودی می تواند تو خالی، سفید و یا سبز رنگ باشد.

  • کندل نزولی

در صورتی که در یک نمودار کندل استیک، قیمت بسته شدن کمتر از قیمت باز شدن باشد، یک کندل نزولی تشکیل می‌شود. این نوع کندل نمایانگر کاهش قیمت در بازه زمانی مربوطه است.

همانطور که اشاره شده این نوع از کندل نزولی می تواند توپر، سیاه و یا قرمز باشد.

 

  1. قسمت پُر یا خالی که در وسط کندل قرار دارد، به نام بدنه یا بدنه واقعی شناخته می‌شود.
  2. خطوط نازکی که در بالا و پایین بدنه کندل دیده می‌شوند، سایه‌ها نام دارند و محدوده‌های بالایی و پایینی قیمت را مشخص می‌کنند.
  3. نقطه بالایی سایه بالایی، بالاترین قیمت، و نقطه پایینی سایه پایینی، پایین‌ترین قیمت در آن دوره زمانی را نشان می‌دهد.
بخوانید  استراتژی ترید بیت کوین (۷۰٪ موفقیت معاملات)

 

دیدگاهتان را بنویسید