راهنمای مبتدیان برای تحلیل تکنیکال طلا، بررسی بهترین نقاط ورود

در حالی که طلا به عنوان یک دارایی پایدار و ارزشمند در نظر گرفته می شود، اما از سود و زیان مصون نیست. به همین دلیل، درک روندهایی که قیمت طلا را تغییر می دهند برای سرمایه گذارانی که این فلز گرانبها محبوب را در سبد خود دارند مهم است.

با درک تحلیل تکنیکال طلا، فعالان بازار ابزارهایی را خواهند داشت که برای تصمیم گیری آگاهانه هنگام معامله این فلز زرد ارزشمند نیاز دارند. 

در ادامه بررسی می کند که تحلیل تکنیکال طلا چیست، از چه ابزارهایی برای انجام این تحلیل استفاده می شود و چرا می تواند برای سرمایه گذارانی که می خواهند در فضای معاملاتی طلا موفق باشند، مهم باشد.

همچنین بهترین زمان معامله طلا و بهترین استراتژی معاملاتی طلا در فارکس را بررسی می نماییم، پس تا انتها همراه ما بمانید:

 

تحلیل تکنیکال طلا چیست؟

برای اینکه بفهمیم چرا تحلیل تکنیکال طلا مهم است، اجازه دهید ابتدا آن را تعریف کنیم. به بیان ساده، تحلیل تکنیکال طلا جهت قیمت را از طریق مطالعه داده های گذشته بازار پیش بینی می کند و در درجه اول با بررسی قیمت و حجم انجام می شود. تحلیل تکنیکال را می توان برای دارایی های مختلف از جمله طلا اعمال کرد.

تحلیل تکنیکال طلا یک دیدگاه عینی ارائه می‌کند، احساسات را از بین می‌برد و به ما فرصتی می‌دهد که بهترین نقاط ورود به معاملات طلا را بیابیم و از سرمایه گذاری بر روی طلا بتوانیم به سود برسیم.

 به خصوص اگر نگاهی بلند مدت به سرمایه گذاری در طلا داشته باشیم، می توانیم با کمک تحلیل تکنیکال طلا و بررسی داده های گذشته آن بهترین تصمیمات را بگیریم.

تحلیل تکنیکال حول محور تعیین روندها می چرخد. بنابراین از آنجایی که طلا به سه جهت حرکت می کند – بالا، پایین و جانبی – تحلیل تکنیکال طلا از دیدگاه روند صعودی، روند نزولی و روند جانبی انجام می شود.

نمودار تحلیل تکنیکال طلا

تحلیل تکنیکال طلا در این نمودار روند صعودی قیمت را نشان می دهد.

نمودار بالا یک خط روند صعودی را نشان می دهد. پایین ترین سطح در این خط نشان دهنده سطوح حمایتی برای قیمت طلا است که همگی در امتداد خط روند قرار می گیرند.

 تحلیل تکنیکال طلا در روند صعودی، با افزایش قیمت های گذشته و نحوه ارائه شواهدی برای سودهای آتی سروکار دارد. در مقابل، تحلیل تکنیکال طلا در روند نزولی به کاهش های گذشته و چگونگی نشان دادن رکودهای آینده می پردازد.

نمودار تحلیل تکنیکال طلا

تحلیل تکنیکال طلا در این نمودار، روند نزولی قیمت طلا را نشان می دهد.

خط روند نشان داده شده در نمودار بالا به سمت پایین حرکت می کند و پایین ترین سطح نشان دهنده سطوح حمایت از قیمت طلا است. در همین حال، سطح های بالا نشان دهنده سطوح مقاومت برای فلز زرد هستند.

در مورد تجزیه و تحلیل روند جانبی، این می تواند توسط ناظران بازار و به وسیله تحلیل تکنیکال طلا استفاده شود، زمانی که قیمت طلا در یک سطح خاص برای مدت زمان معینی در نوسان است. این می تواند نشان دهد که آیا در آینده باید انتظار افزایش یا کاهش قیمت را داشت.

تحلیل تکنیکال طلا

تحلیل تکنیکال طلا در این نمودار، روند جانبی قیمت طلا را نشان می دهد.

مهم است که به خاطر داشته باشید که به دلیل دیدگاه‌های مختلف بازار و انواع مختلف تحلیل تکنیکال طلا در  بلندمدت و کوتاه‌مدت ، این فلز زرد می‌تواند بیش از یک روند در یک زمان مشخص داشته باشد.

 

استراتژی معاملاتی طلا چیست

استراتژی معاملاتی طلا را می توان به عنوان مجموعه ای از قوانین توصیف کرد که به معامله گر کمک می کند تا تعیین کند که چه زمانی وارد معامله شود، چگونه آن را مدیریت کند و چه زمانی آن را ببندد.

 یک استراتژی معاملاتی تکمیل کننده تحلیل تکنیکال طلا است و می تواند بسیار ساده یا بسیار پیچیده باشد و همانند تحلیل تکنیکال برای هر فرد تریدر متفاوت باشد.

اگر یک معامله گر از قبل استراتژی معاملاتی داشته باشد، ممکن است بتواند از همان استراتژی در تحلیل تکنیکال طلا استفاده کند. با این حال، در برخی موارد، استراتژی معاملاتی شما ممکن است نامناسب باشد.

به عنوان مثال، یک استراتژی معاملات در تحلیل تکنیکال جفت ارزهایی که معمولاً نوسانات کمتری دارند  مانند  EUR/GBP به خوبی عمل می کند، به احتمال زیاد در مورد طلا ضعیف عمل می کند، زیرا طلا تمایل به نوسانات بالاتری دارد.

این یک نکته بسیار مهم برای استراتژی معاملاتی طلا است که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید و در تحلیل تکنیکال طلا از استراتژی معاملاتی استفاده کنید که کاملا مناسب باشد.

بخوانید  تحلیل فارکس 7 دسامبر 2023 ( جفت ارزهای اصلی)

بهترین راه برای پیدا کردن استراتژی معاملاتی طلا مناسب این است که استراتژی معاملاتی خود را در یک محیط آزمایشی بدون ریسک همانند حساب دمو خود آزمایش کنید.

 در داخل حساب دمو، شما به وجوه مجازی دسترسی دارید، اما لطفاً به یاد داشته باشید که موفقیت در این محیط ممکن است مستقیماً در زمانی که به صورت واقعی در حال معامله در پلتفرم MT4 هستید تکرار نشود.

 

بهترین استراتژی های معاملاتی طلا در فارکس

لیست پیش رو از 6 استراتژی معاملاتی در طلا که حائز اهمیت بسیاری هستند تشکیل شده است که هر کدام را به صورت مختصر بررسی می نماییم:

 1. Position Trading

وقتی سهامی را معامله می کنید، معمولاً به اخبار مربوط به شرکت یا صنعت نگاه می کنید. هنگام معامله ارزها، داده ها و رویدادهای اقتصادی مربوط به کشوری است که ارز آن را معامله می کنید. با طلا، همه چیز کمی پیچیده تر می شود.

 عوامل مختلفی می توانند بر قیمت طلا تأثیر بگذارند که باید آن ها را در تحلیل خود در نظر داشته باشید:

 • تحولات ژئوپلیتیک

فلز گرانبها به طور کلی به عنوان یک دارای ارزشمند و امن در نظر گرفته می شود و قیمت ها در زمان تنش های ژئوپلیتیکی افزایش می یابد.

 • ترس از تورم 

 در مواقعی که سرمایه گذاران نگران افزایش تورم هستند، قیمت طلا به طور کلی افزایش می یابد، زیرا نگهداری پول نقد به طور فزاینده ای برای افراد مختلف غیرجذاب می شود.

 • سیاست پولی 

طلا و دلار آمریکا رابطه معکوس دارند. بنابراین، انتظار افزایش نرخ بهره در ایالات متحده، دلار را تقویت کرده و قیمت طلا را تحت فشار قرار خواهد داد. از سوی دیگر، در صورت کاهش انتظارات نرخ بهره آمریکا، ممکن است دلار آمریکا کاهش یابد در حالی که قیمت طلا افزایش می یابد.

 • عرضه و تقاضای فیزیکی 

خرید ETF طلا یا معامله CFD طلا و معاملات آتی رایج شده است، اما طلای فیزیکی هنوز برای تولید جواهرات و سرمایه گذاری (مانند سکه و شمش) استفاده می شود. تقاضا برای چنین محصولاتی بر قیمت طلا نیز تاثیر خواهد داشت.

استفاده از تحلیل فاندامنتال در معاملات طلا مستلزم این است که رویدادها و روندهای مختلف در سراسر جهان را زیر نظر داشته باشید. این برای معامله گران میان مدت و بلند مدت مناسب است.

    1. معاملات خبری

در حالی که این استراتژی به تحلیل فاندامنتال مربوط می شود نه تحلیل تکنیکال طلا، معاملات خبری اصطلاحی است که عموماً برای معامله گرانی استفاده می شود که پس از یک رویداد خاص معامله می کنند و ممکن است در نهایت پوزیشن های خود را تنها برای چند ثانیه یا چند دقیقه حفظ کنند. 

در حالی که قیمت طلا گاهی تحت تاثیر اتفاقاتی قرار می گیرد که همه را غافلگیر می کند، رویدادهای برنامه ریزی شده ای مانند انتشار اطلاعات اقتصادی و جلسات بانک مرکزی وجود دارد که می تواند تاثیر قابل توجهی بر قیمت طلا داشته باشد.

    2. استراتژی های معاملاتی روند

استراتژی های معاملاتی روند شامل شناسایی فرصت های معاملاتی در جهت روند است. ایده پشت آن این است که با تحلیل تکنیکال طلا به درستی، روند قیمتی در همان جهتی که در حال حاضر دارد به حرکت خود ادامه دهد.

هنگامی که قیمت ها به طور مداوم در حال افزایش هستند، ما در مورد یک روند صعودی صحبت می کنیم. بالعکس، کاهش قیمت ها (ابزار معاملاتی در حال کاهش است) نشان دهنده روند نزولی خواهد بود.

خبر خوب این است که طلا نسبتاً بی ثبات است، که منجر به شکل گیری روندهای قوی گهگاهی می شود. در زیر نموداری وجود دارد که دوره‌هایی را نشان می‌دهد که طلا به شدت روند صعودی و نزولی داشته است.

تحلیل تکنیکال طلا

با تحلیل تکنیکال طلا در این نمودار می توانید به سطوح حمایتی و مقاومتی قیمت آن دست یابید

معامله گران اغلب هنگام اعمال استراتژی معاملاتی روند از اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال طلا استفاده می کنند. در ادامه مقاله به برخی از محبوب ترین اندیکاتورها اشاره خواهیم کرد.

 

    3. استراتژی معاملاتی روز

معامله گران روزانه معمولا معاملات را فقط برای چند ثانیه همانند اسکالپرها انجام نمی دهند. با این حال، روز معاملاتی آنها نیز بر روی یک زمان خاص از روز متمرکز است، زمانی که آنها سعی می کنند بر اساس فرصت ها عمل کنند. 

در حالی که اسکالپرها ممکن است از نمودار در تایم فریم 1 دقیقه ای برای معامله استفاده کنند، معامله گران روزانه تمایل دارند از نمودار در تایم فریم 15 دقیقهای تا 1 ساعت استفاده کنند.

 اسکالپرها تمایل دارند بیش از 10 معامله در روز باز کنند (برخی از معامله گران بسیار فعال ممکن است حتی بیش از 100 معامله در روز داشته باشند)، در حالی که معامله گران روزانه معمولاً آن را کمی کندتر انجام می دهند و سعی می کنند 2-3 فرصت خوب در روز پیدا کنند.

بخوانید  تحلیل فارکس 22 نوامبر (جفت ارزهای اصلی)

طلا برای معاملات روزانه مناسب است زیرا یک دارایی معاملاتی با نقدینگی بالا است، اسپردها پایین هستند (مخصوصاً در مقایسه با سایر کالاها) و نوسان در اکثر روزها به اندازه کافی زیاد است که فرصت های معاملاتی خود را با تحلیل تکنیکال طلا نشان دهد.

 

   4. معاملات پرایس اکشن

معاملات پرایس اکشن استراتژی است که به جای ترکیب شاخص های فنی (مانند RSI، MACD، باندهای بولینگر) در تحلیل تکنیکال طلا، بر تصمیم گیری بر اساس حرکات قیمت یک دارایی خاص همانند طلا تمرکز دارد.

در پرایس اکشن استراتژی‌های قیمتی متنوعی وجود دارد که معامله‌گران می‌توانند از آن استفاده کنند، از شکست‌ها گرفته تا برگشت‌ها تا الگوهای شمعدانی ساده و پیشرفته. به راحتی می توان آن را در تمام بازه های زمانی پیاده سازی کرد که یک مزیت بزرگ برای این استراتژی معاملاتی است.

 

    5. کپی تریدینگ

تحلیلگران متخصص زیادی وجود دارند که به طور خاص برای تحلیل تکنیکال طلا و معاملات موفقیت آمیز آن ساخته شده اند.

 در عین حال، ارائه دهندگان سیگنالی وجود دارند که در معاملات طلا تخصص دارند و معامله گران می توانند از طریق برنامه های مختلف کپی تریدینگ استفاده کنند. 

این استراتژی بیشتر برای مبتدیان یا معامله گران با تجربه ای مناسب است که استراتژی های موجود خود را با طلا سازگار نمی دانند و زمان کافی برای یادگیری تحلیل تکنیکال طلا به صورت دقیق و حرفه ای را ندارند.

 

چگونه بهترین استراتژی معاملاتی طلا را انتخاب کنیم

هیچ استراتژی معاملاتی وجود ندارد که بتوان آن را “بهترین” برای معاملات طلا توصیف کرد. یک استراتژی ممکن است برای معامله‌گر A بسیار خوب عمل کند، اما برای معامله‌گر B ضعیف عمل می‌کند. یک عامل مهم این است که روان‌شناسی معاملات نقش بزرگی در بازار بازی می‌کند.

قبل از شروع توسعه استراتژی‌های معاملاتی، توصیه می‌شود که نوع معامله‌گری خود را بدانید و یک طرح معاملاتی که شامل قوانین مدیریت ریسک باشد (مثلاً چقدر مایل به ریسک در هر معامله هستید) تهیه کنید.

هنگامی که ایده خوبی در مورد اینکه آیا می خواهید یک اسکالپر باشید یا یک تریدر بلندمدت و اینکه آیا می خواهید بر تحلیل تکنیکال طلا، تحلیل بنیادی یا ترکیبی از هر دو تکیه کنید، می توانید شروع به توسعه یک استراتژی معاملاتی مناسب برای خود باشید کنید.

وقتی نوبت به مرحله تست می رسد، یک حساب دمو می تواند بهترین دوست شما باشد. این به شما امکان می‌دهد تا تست بک‌آزمایی انجام دهید، اما همچنین استراتژی خود را در زمان واقعی آزمایش کنید، در حالی که هیچ ریسکی نمی‌کنید. 

شما می‌توانید از قبل با ویژگی‌های طلا و عواملی که باعث افزایش قیمت آن می‌شود آشنا شوید، اما مشاهده عملکرد قیمت و آزمایش استراتژی در حساب واقعی خود، بسیار ریسک پذیرتر می باشد.

 

بهترین زمان معامله طلا در فارکس

طلا را می توان به صورت معاملات اسپات و معاملات فیوچرز با اکسی معامله کرد. نماد معاملات اسپات XAU/USD است و از دوشنبه ساعت 01:01 بامداد تا جمعه 23:58 با استراحت روزانه بین 23:59 تا 01:01 قابل معامله است. همه زمان ها به زمان سرور MT4 است.

معاملات فیوچرز طلا را می توان تحت نام نماد ” ” GOLD.fsیافت. ساعات معاملات از ساعت 18:01 یکشنبه تا 16:59 جمعه با استراحت روزانه بین 16:59 تا 18:01 ادامه دارد. همه زمان‌ها به وقت نیویورک است، زیرا معاملات فیوچرز پایه در نیویورک معامله می‌شود.

به طور کلی، نقدینگی بین زمان باز شدن بازار لندن و نیمه اول معاملات نیویورک به بالاترین حد خود خواهد می رسد. 

اسکالپرها و معامله گران حرفه ای ترجیح می دهند که معاملات طلای خود را در این مدت زمان انجام دهند زیرا موقعیت های معاملاتی بسیار خوبی در این زمان وجود دارد و میزان اسپرد در کمترین حالت ممکن است.

 

تا بدین قسمت از مقاله با بهترین استراتژی معاملاتی طلا، بهترین زمان معامله طلا، تحلیل تکنیکال طلا و موارد دیگر به صورت کامل آشنا شدیم و در ادامه به معرفی بهترین اندیکاتورها برای طلا و سه اصل مهم قیمت، مومنتوم و احساسات در تحلیل تکنیکال طلا می پردازیم.

 

بهترین اندیکاتورهای طلا 

شاخص های متعددی وجود دارد که می تواند به پیش بینی حرکت قیمت در تحلیل تکنیکال طلا کمک کند. برخی از بهترین اندیکاتورها برای معاملات طلا را در ادامه معرفی می کنیم:

 • RSI

شاخص قدرت نسبی RSI،یکی از محبوب ترین اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال طلا است که مورد استفاده معامله گران قرار می گیرد. RSI ابزار مفیدی برای شناسایی زمانی است که یک ابزار معاملاتی، در این مورد، طلا بیش از حد خرید یا فروش می شود.

 1. شاخص میانگین متحرک
بخوانید  تحلیل طلا امروز، 1 اسفند 1402

میانگین های متحرک شاخص های ساده اما موثری هستند که می توانند به معامله گران در تحلیل تکنیکال طلا درست کمک کنند. از این اندیکاتورها می توان به سادگی برای یافتن روند اصلی بازار استفاده کرد.

 • Bollinger bands

Bollinger bands مجموعه‌ای از سه خط هستند که نشان‌دهنده نوسان می باشند و محدوده قیمت‌هایی است که آنها در گذشته در آن معامله می‌کردند.

ابزار تحلیل تکنیکال طلا

اندیکاتورها یا همان شاخص های فنی نقش بسزایی در تحلیل تکنیکال طلا دارند که نباید از آن غافل شوید.

 

بررسی اصول مهم در تحلیل تکنیکال طلا

تریدرها با استفاده از تحلیل تکنیکال طلا تلاش می کنند تا الگوهای تأثیر گذار و روند قیمت طلا را در بازار به درستی تشخیص بدهند. سپس سعی می‌کنند از این داده‌ها و اطلاعات برای پیش‌بینی قیمت‌های آینده استفاده کنند که در نهایت می‌تواند پرتفوی آنها را تقویت کند.

اگرچه بدون شک اساسی ترین جنبه در تحلیل تکنیکال طلا قیمت است، مووینگ و احساسات نیز در پیش بینی حرکات طلا مهم هستند. در اینجا نگاهی به این سه اصل مهم می اندازیم.

 • احساسات (Sentiment)

این اصل به احساس یا لحن بازار اشاره می کند، توجه سرمایه گذاران را به خود جلب می کند – به احساس یا لحن بازار اشاره می کند و در تحلیل تکنیکال طلا می توان با توجه به این اصل روندهای قیمتی طلا را به خوبی درک کرد.

ردیابی احساسات ممکن است دشوار به نظر برسد، اما تحلیلگران تکنیکال طلا مراقب هستند که آن را به خاطر این واقعیت که بر شاخص های فنی تأثیر می گذارد، در نظر داشته باشند. 

تحلیلگران از این شاخص‌های فنی برای اندازه‌گیری و کسب سود از حرکت‌های کوتاه‌مدت قیمت که اغلب ناشی از نگرش سرمایه‌گذاران نسبت به یک سهم است، استفاده می‌کنند.

به عنوان مثال، هنگامی که فدرال رزرو ایالات متحده نرخ بهره را افزایش یا کاهش می دهد، احساسات بازار می تواند تغییر دهد. از آنجایی که طلا نیز تحت تأثیر حرکت دلار آمریکا قرار می گیرد، احساسات می تواند تحت تأثیر عواملی مانند تنش های ژئوپلیتیکی یا اقتصادی نیز قرار بگیرد.


 • تکانه (momentum)

در حوزه تحلیل تکنیکال طلا، مومنتوم به سرعت تغییرات قیمت اشاره دارد. زمانی که تحلیلگران در تلاش برای تعیین قدرت یا ضعف قیمت لحظه ای طلا هستند، ردیابی شتاب تغییرات قیمتی برای تحلیلگران سودمند است. 

شایان ذکر است که مومنتوم به طور کلی در بازارهای رو به رشد مفیدتر از بازارهای نزولی است. این به این دلیل است که بازارها بیشتر از اینکه نزولی باشند، افزایش می یابند.

اساسا، مومنتوم یا شاخص حرکت، محل قرارگیری قیمت فعلی طلا را در رابطه با جایی که قیمت در گذشته بوده، مقایسه می‌کند.


 • قیمت (Price)

 قیمت مهمترین عامل در کاری است که آنها انجام می دهند و به وسیله آن چگونه روند طلا را دنبال می کنند.  قیمت چگونگی حرکت روند طلا را توصیف می کند و برای تحلیل تکنیکال طلا کلیدی است. 

 قیمت مبنای تمام تحلیل‌های تکنیکال یک نمودار سهام، کالا یا سایر دارایی‌ها را تشکیل می‌دهد. بسیاری از معامله‌گران کوتاه‌مدت برای تصمیم‌گیری‌های معاملاتی منحصراً بر عملکرد قیمت و شکل‌گیری‌ها و روندهای ایجاد شده از آن تکیه می‌کنند.

 

کلام آخر

طلا به عنوان یک کالای ارزشمند و امن از دیرباز مورد توجه سرمایه گذاران قرار داشته است و بسیاری از افراد به دنبال یک سرمایه گذاری مطمئن در آن هستند.

برای یافتن نقاط ورود مناسب در معاملات طلا باید به موارد مختلفی توجه کنید و با استفاده از تحلیل تکنیکال طلا در کنار تحلیل فاندامنتال بتوانید نقاط مناسب ورود به بازار را بیابید.

توجه داشته باشید که همانطور که اشاره کرده ایم باید با استراتژی های معاملاتی مناسب به معامله طلا بپردازید و در بهترین ساعت ها از طول روز که در این مقاله با آن آشنا شدیم به خرید یا فروش طلا در بازار فارکس بپردازید.

 

FAQ

 1. تحلیل تکنیکال طلا چیست؟

 به بیان ساده، تحلیل تکنیکال طلا جهت قیمت را از طریق مطالعه داده های گذشته بازار پیش بینی می کند و در درجه اول با بررسی قیمت و حجم انجام می شود.

    2. بهترین زمان برای معاملات طلا در طول روز چه زمانی است؟

به طور کلی، نقدینگی بین زمان باز شدن بازار لندن و نیمه اول معاملات نیویورک به بالاترین حد خود خواهد می رسد. اسکالپرها و معامله گران حرفه ای ترجیح می دهند که معاملات طلای خود را در این مدت زمان انجام دهند زیرا موقعیت های معاملاتی بسیار خوبی در این زمان وجود دارد و میزان اسپرد در کمترین حالت ممکن است.

منابع:

https://www.axi.com/int/blog/education/commodities/gold-trading-strategiesدیدگاهتان را بنویسید