پولکادات بازار ارزهای رمزپایه را طوفانی به خود اختصاص داده است و یک بلاک چین غیرمتمرکز وب 3 را ارائه می دهد و توکن اصلی DOT خود را به صورت قدرتمند در بین پنج دارایی دیجیتال برتر بر اساس مارکت کپ (ارزش بازار) تثبیت می کند.

طراحی انقلابی Polkadot راه‌حلی را برای مشکلات مقیاس‌پذیری پیشنهاد می‌کند که دیگر بلاکچین را با مشکل مواجه کرده و منجر به مسدود شدن شبکه‌ها و هزینه‌های تراکنش بالا می‌شود.

هر چند وقت یکبار یک بلاک چین جدید با هدف بهبود آنچه در حال حاضر وجود دارد ساخته می شود. Polkadot یک مثال عالی است که یک رویکرد منحصر به فرد برای قابلیت همکاری، مقیاس پذیری و حاکمیت در Web3 ارائه می دهد.

برخلاف بلاک چین‌های سنتی، پولکادوت تلاش می‌کند تا یک اکوسیستم فراگیر و قابل تعامل ایجاد کند که در آن زنجیره‌های تخصصی مختلف بتوانند به طور یکپارچه با هم ارتباط برقرار کرده و اطلاعات را به اشتراک بگذارند.

به Polkadot (DOT) علاقه دارید، اما مطمئن نیستید که در مورد چیست یا حتی از کجا شروع کنید؟ جای نگرانی نیست این راهنما طراحی شده است تا همه آنچه را که باید در مورد پروژه و ارز دیجیتال DOT بدانید را به شما آموزش می دهد و شما را آماده می کند تا وارد کاربرپسندترین تجربه معاملاتی موجود در بازار شوید.

 

پولکادات (Dot) چیست

 

پولکادات چیست
پولکادات انقلابی در نسل بعدی وب است.

 

Polkadot یک شبکه چند زنجیره ای مقیاس پذیر، ایمن و غیرمتمرکز برای Web 3.0 است که با استفاده از Substrate ساخته شده است، Substrate چارچوبی است که امکان ایجاد بلاک چین های سازگار و هدفمند متشکل از اجزای سفارشی یا از پیش ساخته شده را فراهم می کند.

Polkadot به دنبال ایجاد یک وب کاملاً غیرمتمرکز است که در آن کاربران کنترل کامل دارند و یک پروتکل با قابلیت همکاری ارائه می‌دهد که از بخش‌ها یا قسمت های کوچکی برای مقیاس‌بندی شبکه استفاده می‌کند.

شبکه Polkadot می‌تواند زنجیره‌های خصوصی، شبکه‌های عمومی و اوراکل‌ها را به هم متصل کند، همچنین شکل جدیدی از وب را تسهیل می‌کند که در آن زنجیره‌های بلوکی مستقل می‌توانند داده‌ها و تراکنش‌ها را به روشی غیرمتمرکز مبادله کنند.

DOT رمز ارز بومی شبکه پولکادوت است که کوچکترین واحد آن پلانک نام دارد و پرداخت‌ها، حاکمیت شبکه، سرمایه‌گذاری، مشوق‌های پاداش، هزینه‌های تراکنش و سایر فرآیندهای پیوند را تسهیل می‌کند در جایی که توکن‌ها به عنوان بخشی از اتصال زنجیره‌های جدید به شبکه پولکادوت یا ایفای نقش دیگری در اکوسیستم قفل می‌شوند.

برخلاف اکثر ارزهای دیجیتال دیگر، DOT از نظر عرضه محدود نیست. عدم محدودیت در عرضه برای ایجاد انگیزه در شبکه و تنظیم پویا با توجه به نرخ مشارکت کاربران طراحی شده است که تا 10٪ در سال افزایش می یابد.

  • ساختار پولکادات چگونه است

شبکه پولکادات شامل یک بلاک چین اصلی به نام زنجیره رله (Relay Chain) و بسیاری از زنجیره های موازی (Parachains) ایجاد شده توسط کاربر است. همچنین دارای یک لایه اتصال یا «Bridge» است که اجازه می‌دهد ارزش و داده‌ها بین اکثر بلاکچین ها منتقل شود و حتی می‌توان از آن برای اتصال به پایگاه‌های داده غیربلاک‌چینی استفاده کرد.

 

تاریخچه شبکه پولکادات

تاریخچه Polkadot ارتباط نزدیکی با اتریوم دارد. بنیانگذار آن گاوین وود است که مدیر ارشد فناوری و توسعه دهنده اصلی اتریوم بود. او زبان برنامه نویسی قرارداد هوشمند خود، Solidity را پیش از ترک در سال 2016 برای ساخت پولکادوت، که در ابتدا به عنوان یک بلاک چین خرد شده در نظر گرفته شده بود، توسعه داد و در اکتبر همان سال، وایت پیپر Polkadot را منتشر کرد.

زمانی که وود هنوز در اتریوم بود، شرکت فناوری بلاک چین EthCore را تأسیس کرد که بعداً به فناوری‌های برابری تبدیل شد. این شرکت فناوری زیرساخت بلاک چین مهمی مانند  Parity Ethereum، چارچوب توسعه Substrate و شبکه Polkadot را توسعه داد.

در سال 2017، وود همچنین بنیاد Web3 را تأسیس کرد، یک نهاد غیرانتفاعی که برای حمایت از تحقیق و توسعه Polkadot و نظارت بر تلاش‌های جمع‌آوری سرمایه آن تأسیس شده است.

در ماه اکتبر، این بنیاد میزبان یک عرضه اولیه کوین (ICO) بود و 145 میلیون دلار در کمتر از دو هفته جمع آوری کرد، که آن را به یکی از بزرگترین ICOها در آن زمان تبدیل کرد. در ماه‌های بعد، از طریق یک فروش خصوصی، تیم بنیاد Web3 به جمع‌آوری بودجه برای کمک به اهداف توسعه خود ادامه داد.

پولکادات (Polkadot) چگونه کار می کند

همانطور که در مقاله ذکر شد، پولکادوت یک شبکه اصلی، زنجیره رله و بلاک چین های موازی به نام پاراچین ارائه می دهد. بیایید نگاهی دقیق‌تر به معماری شبکه، اجزای فنی سیستم و نحوه عملکرد آنها در ارتباط با یکدیگر بیندازیم.

پروتکل زنجیره رله امنیت مشترک، اجماع و قابلیت همکاری متقابل زنجیره ای را تعیین می کند. این موتوری است که کل زیرساخت را در کنار هم نگه می دارد و سایر شرکت کنندگان شبکه را به هم متصل می کند و نهایی شدن تراکنش را فراهم می کند.

زنجیره رله عمداً برای میزبانی حداقل عملکرد ساخته شده است. برای مثال، قراردادهای هوشمند مستقیماً پشتیبانی نمی‌شوند و مسئولیت اصلی زنجیره در هماهنگی کل سیستم، از جمله پاراچین‌ها است، این کار با برون سپاری عملکرد به پاراچین های مربوطه، ظرفیت را آزاد می کند.

بخوانید  نظریه‌ ی بازی ها

 

پاراچین ها (Parachins)

اصطلاح پاراچین کوتاه برای زنجیرهای موازی شده است. هر پاراچین به خودی خود یک بلاک چین کامل با منطق و ویژگی های خاص خود است. آنها با توکن ها و حاکمیت خود به شیوه ای مستقل عمل می کنند و موارد استفاده خاص خود را ارائه می دهند.

با این حال، پاراچین ها از امنیت و قابلیت همکاری زنجیره رله برای نهایی شدن تراکنش ها استفاده می کنند و از آن بهره می برند. استفاده از زنجیره رله به سیستم هر پاراچین اجازه می دهد تا یکپارچه کار کند، در حالی که توسعه دهندگان و کاربران روی اهداف خاص دیگری مانند حریم خصوصی یا مقیاس پذیری و برنامه های خاص خود تمرکز می کنند.

در اصل، پاراچین‌ها از یکی از مهم‌ترین مزایای شبکه برخوردار می‌شوند که استفاده از امنیت تثبیت‌شده Polkadot در کنار سرعت تراکنش‌های سریع و مقیاس‌پذیر می باشد.

در حال حاضر، پاراچین‌ها برای مشارکت در شبکه باید اسلات‌هایی را در Polkadot اجاره کنند و انتظار می‌رود که شبکه از حدود 100 اسلات با معماری فعلی خود پشتیبانی کند.

 

پولکادات
پاراچین ها امنیت در کنار سرعت و بهبود عملکرد را ارائه می دهند.

 

با این حال، برنامه‌هایی برای ارائه راه‌های انعطاف‌پذیرتر و مقرون‌به‌صرفه‌تر برای اتصال به پولکادات و افزایش ظرفیت آن تا 1000 پاراچین وجود دارد. در حال حاضر، سه راه برای به دست آوردن تخصیص اسلات وجود دارد:

  • فضای بلاک پولکادات

وود آینده Polkadot را به عنوان یک اکوسیستم متصور شده است که به طور کلی از فضای بلاک پشتیبانی می کند، نه فقط بلاک چین. به این معنی که توسعه دهندگان DApp می توانند بدون ایجاد یک پاراچین کامل از امنیت مشترک شبکه بهره مند شوند.

در ژوئن 2023، او نقشه راهی را اعلام کرد که شامل مکانیسم‌های اضافی، انعطاف‌پذیرتر و سرمایه‌ای کارآمد برای تخصیص فضای بلوک پولکادات فراتر از مدل پاراچین بود.

فضای بلاک Polkadot با نیازهای سفارشی پروژه مطابقت دارد و به تیم‌ها اجازه می‌دهد تا انواع مختلف فضای بلاک را از منابع متعدد برای ایجاد موارد استفاده جدید ترکیب کنند.

پروژه‌ها به‌موقع به BlockSpace توسعه‌یافته دسترسی خواهند داشت و جریان بدون وقفه پهنای باند را حتی در دوره‌های شلوغی شدید ممکن می‌سازد که در برابر افزایش هزینه‌های یا ازدحام در شبکه‌های دیگر فوق العاده است.

فضای بلاک Polkadot با قیمت گذاری بر اساس تقاضا و ظرفیت به طور مداوم در دسترس خواهد بود. پروژه ها همیشه این امکان را خواهند داشت که با شبکه های خارجی مانند بیت کوین و اتریوم از طریق پل ها ارتباط برقرار کنند و در نتیجه قابلیت همکاری Polkadot را بیشتر گسترش دهند. پل ها می توانند توکن ها و کوین های مختلف را بدون صرافی متمرکز مبادله کنند.

 

  • حاکمیت (Governance)

Governance در بلاک چین نحوه تصمیم گیری، اجرا و اجرای تغییرات در کد است. می توان آن را ادغام هنجارها و کدها، مردم و نهادهایی دانست که وجود یک سازمان را تسهیل می کنند.

پولکادات OpenGov را در ژوئن 2023 معرفی کرد تا قدرت رای گیری کامل را به جامعه واگذار کند. تغییرات در پروتکل، مانند همه پرسی با آستانه های انعطاف پذیر برای اکثریت فوق العاده و رای گیری تایید دسته ای، فقط از طریق OpenGov انجام می شود. مدل حاکمیت پولکادات امکان اجرای ارتقاها و به‌روزرسانی‌های پروتکل یکپارچه را بدون توسل و نیاز به هارد فورک فراهم می‌کند.

اکوسیستم OpenGov، فلوشیپ Polkadot را معرفی کرد، یک نهاد متخصص فنی باز و تعبیه شده، که هر دارنده DOT با تخصص فنی می تواند در آن انتخاب شود.

 

پولکادات
فلوشیپ پولکادات مجموع های از کارشناسان زیرلایه است.

 

فلوشیپ وظیفه حفاظت از شبکه را بر عهده دارد و می‌تواند پیشنهادات خاصی را به عنوان ایمن، مخرب یا بحرانی اعلام کند، بنابراین رفع سریع‌تر باگ‌ها یا شناسایی موارد مخرب را تسهیل می‌کند.

 

  • اجماع (Consensus)

اجماع مکانیسمی برای دستیابی به درک متقابل در مورد وضعیت بلاک چین مشترک است. برای اطمینان از پیشرفت و توسعه مستمر وضعیت بلاک چین، ضروری است که همه گره های شبکه به توافقی متفق القول برسند و به اجماع دست یابند.

Polkadot از اجماع اثبات سهام  (NPoS) به عنوان مکانیسم انتخاب مجموعه اعتبار سنجی خود استفاده می کند، که به طور استراتژیک نقش تایید کننده ها و Nominators را برای ارتقای امنیت زنجیره تا حداکثر میزان آن تعریف می کند.

 

  • توکنومیکس (Tokenomics)

توکن DOT چیزی است که شبکه را قدرت می‌دهد، زیرا کوین اصلی پولکادوت است. برای پرداخت هزینه های شبکه، اتصال پاراچین به شبکه، رای گیری حاکمیتی، اعتبارسنجی حقوق و سهام استفاده می شود.

برای ارسال پیام یا تبادل داده بین دو بلاکچین در شبکه، از فضای بلاک خریداری‌شده قبلی استفاده می‌شود. Blockspace را می توان به صورت عمده یا فوری خریداری کرد. رای گیری در مورد به روز رسانی یا اصلاح پروتکل نیز با اتصال موقت DOT انجام می شود.

Nominators همچنین DOT خود را با اعتبارسنجی اختصاصی که از آن حمایت می کنند، به اشتراک می گذارند. قرار دادن توکن‌ها به افزایش هزینه حمله شبکه کمک می‌کند و به دارندگان DOT اجازه می‌دهد تا توکن‌های تازه‌سازی شده را به عنوان پاداش به دست آورند.

بخوانید  بلاک چین چگونه کار می کند ؟

 

Substrate، چارچوب توسعه بلاک چین

Substrate چارچوب قدرتمند بلاک چین Polkadot است که ساختن یک بلاک چین جدید را به طور قابل توجهی آسان می کند. این طراحی شده است تا به توسعه دهندگان کمک کند تا بلاک چین منحصر به فرد خود را بسازند در حالی که به زنجیره رله متصل هستند و از امنیت، سرعت و کارایی آن لذت می برند.

این طراحی به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا به جای صرف منابع و بودجه برای ساختن هر زیرساخت از ابتدا، بر افزایش ارزش پروژه های خود تمرکز کنند.

تمام زنجیره‌هایی که از Substrate استفاده می‌کنند با Polkadot سازگار هستند و می‌توانند به اکوسیستم تعاملی پاراچین‌ها، برنامه‌ها و منابع دسترسی داشته باشند.

پیشگامان صنعت بلاک چین که Substrate را ایجاد کردند، سیستمی را متصور شدند که می تواند بر محدودیت های شبکه های نسل قبلی غلبه کند. آنها قصد داشتند یک کیت توسعه نرم افزاری را به توسعه دهندگان ارائه دهند که از نیاز به توسعه و بهینه سازی یک بلاک چین از پایه خودداری کند.

با وجود همکاری، پولکادوت و Substrate به یکدیگر وابسته نیستند. پاراچین‌های Polkadot را می‌توان با گزینه‌های نرم‌افزاری جایگزین نسبت به Substrate ساخته و نگهداری کرد، در حالی که زنجیره‌های ساخته شده با Substrate نیازی به اتصال به Polkadot یا Kusama ندارند.

 

Kusama، پلتفرم توسعه تجربی

Kusama که به «شبکه قناری» پولکادات معروف است برای استقرار در مراحل اولیه، به عنوان یک محیط پیش تولید زنده و به عنوان شبکه ای برای آزمایش استفاده می شود. پس از استقرار ابتدا در شبکه‌های آزمایشی، توسعه‌دهندگان می‌توانند زنجیره‌ها یا DApp‌های خود را در کوساما برای کاهش خطر و آزمایش در شرایط زنده و واقعی قبل از شروع به‌عنوان یک شبکه تولید در Polkadot راه‌اندازی کنند.

 

Kusama
کوزاما شبکه قناری محبوب پولکادات!

 

کوساما از موانع اقتصادی کمتری نسبت به پولکادوت برای ورود برخوردار است. بنابراین، راه اندازی پاراچین یا تبدیل شدن به یک اعتبارسنجی در آن بسیار ساده تر است و به DOT کمتری نیاز دارد.

حاکمیت در کوساما با سرعت بیشتری نسبت به پولکادوت پیش می‌رود تا امکان آزمایش ویژگی‌های جدید را قبل از استقرار در پولکادوت فراهم کند. کوساما تا چهار برابر سریعتر از پولکادوت است. تنها چیزی که نیاز دارد هفت روز است تا دارندگان توکن در مورد یک همه پرسی رای دهند، پس از آن یک دوره اعتبارسنجی هشت روزه و پس از آن همه پرسی در زنجیره تصویب می شود.

شعار کوساما “Expect Chaos” است، زیرا نرخ ارتقاء سریعتر آن می تواند به قیمت ثبات تمام شود، به این معنی که ذینفعان باید برای پیگیری همه پیشنهادات، همه پرسی و ارتقاء هوشیار باشند. در عین حال، اعتبار سنجی ها در Kusama اغلب نیاز به به روز رسانی در کوتاه مدت دارند.

 

چگونه استیکینگ روی پولکادات کار می کند

همانطور که اشاره شد Polkadot از مکانیزم اجماع اثبات سهام (بر خلاف سیستم اثبات کار که برخی از شبکه های دیگر استفاده می کنند) برای ایمن سازی شبکه، تأیید تراکنش ها و ایجاد و توزیع DOT های جدید استفاده می کند.

راه‌های مختلفی وجود دارد که دارندگان DOT می‌توانند با سیستم Staking تعامل داشته باشند که به زمان، دانش فنی و پولی که می‌خواهند اختصاص دهند بستگی دارد.

  • Validators (اعتبار بخش ها) بیشترین کار را انجام می دهند

این یک تعهد بزرگ است و به دانش فنی و تکنیکال نیاز دارد. برای تبدیل شدن به یک اعتباردهنده، باید یک نود (یکی از سرورهایی که شبکه را تشکیل می دهد) با زمان کم یا بدون توقف اجرا کنید و مقدار قابل توجهی از DOT خود را به اشتراک بگذارید.

در ازای آن، شما این حق را دارید که تراکنش‌های قانونی را تأیید کنید، بلاک‌های جدیدی از تراکنش‌ها را به زنجیره اصلی یعنی رله اضافه کنید، و به‌طور بالقوه DOT جدید ایجاد شده، کاهش کارمزد تراکنش‌ها و پاداش را دریافت کنید. (از طرف دیگر، شما همچنین می توانید برخی یا تمام DOT سهام خود را به دلیل اعمال مخرب، اشتباه یا حتی نداشتن دانش کافی و ایجاد مشکلات فنی از دست بدهید).

  • Nominators به سرمایه گذاران عادی اجازه می دهند تا به طور غیرمستقیم در سهام شرکت کنند

می توانید برخی از DOT خود را به اعتبارسنجی که به آن اعتماد دارید واگذار کنید تا طبق قوانین رفتار کند. در ازای آن، شما مقداری DOT دریافت می‌کنید که توسط اعتبارسنجی‌های انتخابی‌تان به‌دست می‌آید. مراقب باشید که چه کسی را انتخاب می کنید: همچنین می توانید برخی از سهام خود را در صورتی که اعتباردهنده شما قوانین را زیر پا بگذارد، از دست بدهید.

همچنین دو نقش تخصصی وجود دارد که معمولاً به تعهد کمتری نسبت به اعتبار سنجی کامل نیاز دارند، اما به مهارت فنی بیشتری نسبت به Nominators نیاز دارند: نودهای Collators (رابط) تراکنش‌های پاراچین معتبر را پیگیری می‌کنند و آنها را به اعتبارسنجی‌های زنجیره رله ارسال می‌کنند و نودهای Fishermen (ناظر)  به یافتن و گزارش رفتار بد در سراسر شبکه کمک می کنند.

بخوانید  نمودار حجم معاملات بورس

 

Polkadot vs Bitcoin

شبکه پولکادوت و بیت کوین تا حدودی از نظر عملکرد و اهدافی که قصد دستیابی به آنها را دارند متفاوت هستند. در حالی که بیت کوین در مسیر تبدیل شدن به اولین شبکه غیرمتمرکز جهانی برای ذخیره ارزش است، پولکادوت به دنبال ارائه بادوام ترین پلتفرم برای انواع برنامه های Web3 است.

این یک پلتفرم چند زنجیره ای را فراهم می کند که امکان همکاری ایمن بین بلاک چین ها، از جمله تبادل توکن و داده و همچنین برنامه نویسی برنامه های چند زنجیره ای پیشرفته را فراهم می کند.شرکتی که Polkadot را انتخاب می کند به دنبال یک پروتکل شبکه بلاک چین است تا امکان انتقال داده های دلخواه را در بین بلاک چین ها فراهم کند.

از منظر فناوری، تفاوت اصلی در فرآیند استخراج و الگوریتم اجماع است. بیت‌کوین از اثبات کار استفاده می‌کند و پولکادات یک مدل NPoS کارآمدتر را که قبلاً در این مقاله توضیح داده‌ایم، اتخاذ می‌کند.

 

Polkadot vs Ethereum

اتریوم یک پلتفرم قرارداد هوشمند است و در تلاش است تا یک بلاک چین برای تامین مالی توزیع شده باشد. از سوی دیگر، Polkadot ساختاری برای ساخت بلاک چین های تخصصی به آسانی را ارائه می دهد که هر کدام می توانند قراردادهای هوشمند خود را مانند اتریوم با قابلیت اتصال در شبکه های مختلف میزبانی کنند.

هر دو پلتفرم برای توسعه‌دهندگانی طراحی شده‌اند که می‌خواهند DApps بسازند و هر دو به دنبال رفع مقیاس‌پذیری با معماری چند لایه هستند، به‌طوری‌که مجموعه‌های لایه ۲ اتریوم تقریباً مشابه پاراچین‌های پولکادوت هستند.

با این حال، تفاوت این است که مجموعه‌های اتریوم امنیت مشترک یا قابلیت تعامل واقعی را ارائه نمی‌دهند، که پاراچین‌ها ارائه می‌دهند و شبکه‌های لایه ۲ اتریوم معمولاً کمتر غیرمتمرکز هستند.

پولکادوت و اتریوم هر دو مبتنی بر اثبات سهام هستند، روشی با انرژی کارآمدتر برای ایمن سازی بلاک چین تا اثبات کار. Polkadot از یک سیستم ویژه به نام NPoS استفاده می کند که مزایایی در زمینه امنیت، تمرکززدایی و نمایندگی عادلانه اضافه کرده است و برای سهامداران کوچکتر با توکن های کمتری برای مشارکت در دسترس تر است.

 

Polkadot vs. Cardano

هر دو Cardano و Polkadot برای رفع برخی از محدودیت های ذاتی اتریوم طراحی شده اند. همچنین هر دوی آنها سابقه مشترکی با اتریوم دارند زیرا هر دو توسط اعضای برجسته تیم اولیه اتریوم طراحی شده بودند.

Cardano یکی دیگر از پلتفرم های نسل بعدی بلاک چین است که بر توسعه DApp تمرکز دارد. این یک پلتفرم بلاک چین اثبات سهام است و اولین پلتفرمی است که بر اساس تحقیقات بررسی شده پایه گذاری شده و از طریق روش های مبتنی بر شواهد توسعه یافته است. این فن آوری های پیشگام را برای ارائه امنیت و پایداری برای برنامه های کاربردی، سیستم ها و جوامع غیرمتمرکز ترکیب می کند.

 

polkadot vs bitcoin vs ethereum vs cardano
پولکادات vs بیت کوین vs اتریوم vs کاردانو

 

سخن پایانی

آینده پولکادات چگونه خواهد بود؟ با در نظر گرفتن مزایای کلی برای کارآفرینان، توسعه دهندگان، کاربران و سرمایه گذاران، به نظر می رسد تکامل Polkadot جالب باشد.

توکن DOT به عنوان نشانه حاکمیتی پروتکل و همچنین برای ایمن سازی شبکه یا پیوند زنجیره های جدید، نشانه روشنی است که هدف پروژه ایجاد انگیزه استفاده از طریق پاداش دادن به شرکت کنندگان است. در واقع، سهم DOT با بازدهی سالانه 14 درصد به طور متوسط به یکی از با ارزش ترین مشوق ها در فضای ارزهای دیجیتال تبدیل شده است.

شبکه پایدار و قابل اعتماد پلت فرم، همراه با پایبندی به نقشه راه، به سناریوی امیدوارکننده ای برای پروژه پولکادات کمک می کند. از منظر فناوری و ارزش اقتصادی، پولکادات یکی از مبتکرانه ترین نوآوری ها در صنعت بلاک چین است.

همچنین، از منظر اکوسیستم، پولکادات در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است و پروژه‌های متعددی با کالیبر بالا روی پولکادات ساخته شده‌اند. بنابراین، آینده برای برآورد قابلیت های واقعی شبکه بسیار مهم خواهد بود.

 

سوالات متداول

  • پولکادات چیست؟

Polkadot یک شبکه چند زنجیره ای مقیاس پذیر، ایمن و غیرمتمرکز برای Web 3.0 است که با استفاده از Substrate ساخته شده است، Substrate چارچوبی است که امکان ایجاد بلاک چین های سازگار و هدفمند متشکل از اجزای سفارشی یا از پیش ساخته شده را فراهم می کند.

  • پاراچین در پولکادات چیست؟

پارچین ها زنجیرهای جانبی موازی شده در پولکادات هستند. هر پاراچین به خودی خود یک بلاک چین کامل با منطق و ویژگی های خاص خود است. آنها با توکن ها و حاکمیت خود به شیوه ای مستقل عمل می کنند و موارد استفاده خاص خود را ارائه می دهند.

  • Substrate در پولکادات چیست؟

Substrate چارچوب قدرتمند بلاک چین Polkadot است که ساختن یک بلاک چین جدید را به طور قابل توجهی آسان می کند. این طراحی شده است تا به توسعه دهندگان کمک کند تا بلاک چین منحصر به فرد خود را بسازند در حالی که به زنجیره رله متصل هستند و از امنیت، سرعت و کارایی آن لذت می برند.

دیدگاهتان را بنویسید