پیش بینی قیمت بیت‌کوین تا پایان سال 2023 و سال های بعد از آن مورد توجه بسیاری از فعالان حوزه کریپتو کارنسی قرار گرفته است علی الخصوص پس از رشد عالی بیت‌کوین که اخیراً اتفاق افتاد، توجه بسیاری از سرمایه گذاران به ارزهای دیجیتال معطوف شده است.

روند بیت‌کوین در سال 2023 بسیار قوی بوده است و از چرخش قیمتی قابل توجهی برخوردار بوده است که برخی تحلیلگران معتقدند می تواند نشان دهنده پایان زمستان ارزهای دیجیتال قبل از Halving بیت کوین در اواسط سال 2024 باشد.

در این مقاله، نگاهی دقیق‌تر به چشم‌انداز قیمتی بیت‌کوین بین سال‌های 2023 و 2024 خواهیم داشت و پیش بینی قیمتی بیت‌کوین را برای این سال ها بررسی میکنیم. برای اینکه بدانید قیمت بیت‌کوین می‌تواند به کجا برسد، تا انتها همراه ما بمانید.

 

دید کلی از پیش بینی قیمت بیت کوین 2023-2030

 • قیمت فعلی بیت کوین حدود 34 هزار دلار است که از قیمت 16605 دلاری آن در ابتدای سال 2023 حدود 104% افزایش یافته است.
 • شاخص ترس و طمع بیت کوین در 66 قرار دارد که نشان دهنده طمع در بازار است، این شاخص در ماه سپتامبر بر روی عدد 45 (خنثی) قرار داشت.
 • بیت کوین در اواسط جولای تقریباً 32 هزار دلار قیمت داشت که تقریباً 100 درصد افزایش نسبت به قیمت اول ژانویه داشته است.
 • بیت کوین در ماه سپتامبر برای مدت کوتاهی به 25 هزار دلار کاهش یافت، اما در ماه اکتبر دوباره به بالای 30 هزار دلار بازگشت.
 • بر اساس تجزیه و تحلیل برخی از تحلیلگران خبره قیمت بیت کوین ممکن است تا پایان سال 2023 یا به سطح حمایتی 30000 دلار بازگردد یا به بالاترین سطح قیمتی امسال خود یعنی 36000 دلار برسد.

 

پیش بینی قیمت بیت کوین
دید کلی پیش بینی قیمت بیت‌کوین بین سال های 2023 تا 2030

 

تاریخچه قیمتی بیت‌کوین

بیت کوین اولین ارز دیجیتال بود که توسط خالق ارزهای دیجیتال یعنی ساتوشی ناکاموتو در سال 2009 ایجاد شد. در آن زمان، این اولین استفاده از فناوری بلاکچین نیز بود.

بیت کوین در چند سال اول وجود خود تا حد زیادی بی ارزش بود، اما از سال 2013 تا 2015 شروع به افزایش قیمت کرد. در سال 2017، اولین رالی صعودی بیت کوین اتفاق افتاد که در آن شاهد افزایش قیمت بیت کوین به بیش از 15000 دلار بودیم. رالی های قیمتی بعدی که در سال های 2019 و 2021 بود باعث شد که بیت کوین رکورد جدیدی را ثبت کند.

در سال 2021، بیت کوین به بالاترین حد خود یعنی 68789.63 دلار رسید. با این حال، در دسامبر 2022 در بحبوحه موسوم به “زمستان ارزهای دیجیتال” که تحت تأثیر عوامل کلان اقتصادی متعددی مانند افزایش تورم، جنگ روسیه و اوکراین، بحران انرژی و فروپاشی Terra قرار گرفته بود، به کمتر از 15760 دلار رسید. (اعلام ورشکستگی صرافی FTX را نیز به عوامل بالا اضافه کنید)

 

پیش بینی قیمت بیت کوین
افزایش های اخیر قیمت بیت کوین باعث افزایش امید دوباره به ارزهای دیجیتال شده است.

 

از ژانویه 2023، BTC یک چرخش قیمتی را انجام داد. قیمت این کوین تا 10 آوریل 83 درصد افزایش یافت، زمانی که قیمت به 31035 دلار رسید. این قیمت همچنین نشان‌دهنده شکست سطح مقاومتی کلیدی و بسیار مهم بیت کوین در حدود 30000 دلار بود.

بین آوریل تا پایان جولای، بیت کوین در حدود 30 هزار دلار معامله شد که در میان موجی از درخواست های پذیرش ETF های بیت کوین که از سوی شرکت هایی مانند بلک راک و فیدلیتی شده بود، با احساسات مثبت تقریباً 32 هزار دلار معامله می شد.

با این حال، در 16 و 17 آگوست، بیت کوین کاهش شدیدی را تجربه کرد و در عرض 12 ساعت از 29 هزار دلار به 26 هزار دلار که پایین ترین سطح در دو ماه گذشته بود رسید.

در واقع، BTC بیشترین افت یک روزه خود (حدود 7.2%) را از نوامبر 2022 را تجربه کرد، برخی از فعالان حوزه کریپتو این افت شدید قیمتی را به گزارش وال استریت ژورنال نسبت دادند که خبر از فروش بیتکوین های شرکت اسپیس ایکس داده بود.

سپس افت قیمتی دیگری در اواسط سپتامبر اتفاق افتاد(اگرچه سطح حمایتی مهم 25 هزار دلاری شکسته نشد). در ابتدای ماه اکتبر شاهد معامله بیت کوین با قیمت بین 26 تا 29.5 هزار دلار بودیم.

بخوانید  BNB (بی ان بی) چیست؟ جامع ترین آموزش بایننس کوین

همچنین در یک مورد در اواسط اکتبر به دلیل یک گزارش نادرست از تایید ETF بیت کوین که توسط Cointelegraph منتشر شد، قیمت بیت کوین به بالای 30 هزار دلار جهش یافت. با وجود همه اینها، بیت کوین از ابتدای اکتبر 25 درصد افزایش یافته است.

در اینجا رویدادهای کلیدی بررسی شده در بالا به صورت خلاصه آورده شده است:

 • بیت کوین در سال 2021 به بالاترین سطح خود یعنی 68789.63 دلار رسید، سپس در سال 2022 به پایین ترین سطح خود یعنی 15760 دلار سقوط کرد.
 • BTC سال 2023 را با افزایش 83 درصدی آغاز کرد و به 31035 دلار رسید.
 • بیت کوین در یک روز در اواسط آگوست 7.2 درصد سقوط کرد، زیرا قیمت آن از 29 هزار دلار به 26 هزار دلار در کمتر از 24 ساعت کاهش یافت.
 • BTC در اوایل سپتامبر بیشتر کاهش یافت و به 25 هزار دلار رسید اما حمایت اصلی 25 هزار دلار را نشکست.
 • در ماه اکتبر، BTC بین 26 تا 29 هزار دلار معامله شد تا اینکه در پایان ماه به بالای 30 هزار دلار رسید.

 

پیش بینی قیمت بیت‌کوین در سال 2023

تا اواسط جولای، به نظر می رسید که سال 2023 می تواند سالی سرنوشت ساز برای بیت کوین باشد. توکن 89.5 درصد افزایش یافت و سرمایه‌گذاران نهادی و خرده‌فروشی ها به‌عنوان یک دارایی ضد تورم، مشابه طلا، به BTC هجوم آوردند، زیرا گزارش‌هایی مبنی بر اینکه شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ در حال حرکت به سمت ارائه ETF بیت کوین هستند زمزمه می شد.

با این حال، روند صعودی BTC متوقف شد و سپس در اواسط آگوست دچار یک افت قیمتی چشمگیر شد. در حالی که نرخ بهره بالا باقی ماند، تورم کاهش یافت و سرمایه گذاران را ترغیب کرد که از سرمایه گذاری در بیت کوین به نگهداری اسناد خزانه روی بیاورند. همچنین نظارت فزاینده بر بازار ارزهای دیجیتال توسط رگولاتورها، بسیاری از سرمایه گذاران نهادی ارزهای دیجیتال را ترساند.

در حال حاضر، شاخص ترس و طمع بیت کوین در 66 قرار دارد که نشان دهنده حس طمع بازار است. این بازگشتی است به جو جولای، زمانی که بیت کوین آخرین بار به بالای 30 هزار دلار رسید و شاخص  62 بود. این شاخص نوسانات، حجم معاملات، احساسات رسانه های اجتماعی و روند جستجو را در نظر می گیرد.

طوفان اخبار بد برای بیت کوین در قیمت آن منعکس شده است. بیت کوین در سال 2023 قادر به حفظ شکست بالای سطح مقاومتی 30000 دلاری نبوده است و بین این مقاومت و سطح حمایتی 26000 دلار معامله شده است. فقط زمان نشان خواهد داد که رالی اواخر اکتبر که قیمت را دوباره به بالای 30 هزار دلار رسانده است تداوم خواهد داشت یا خیر.

 

چارت قیمتی بیت کوین

 

در حالی که هنوز برای تایید خیلی زود است، آخرین شکست حمایت به نظر یک شکست مهم بوده است، زیرا BTC در یک روز با حجم معاملات بالاتر از میانگین ترید 5 درصد از ارزش خود را از دست داد.

همه اینها نشان می دهد که بیت کوین ممکن است طی چند ماه آینده و به طور بالقوه تا پایان سال 2023 یک اصلاح نزولی را تجربه کند.

با نگاهی به نمودار قیمت بیت کوین و  استفاده از تحلیل تکنیکال می توان دریافت این ارز دیجیتال دارای سطوح حمایتی کلیدی 25175 دلاری، 21525 دلاری و 18650 دلاری است.

لغزش بیت کوین ممکن است به طور موقت قیمت را به سطح حمایتی 25175 دلار برساند، اما بعید است که این حمایت ضعیف، باقی بماند. 21525 دلار پشتیبانی بسیار قوی تری است که بسیاری از تحلیل گران بر این باورند در صورت اصلاح عمیق قیمتی BTC این سطح حمایتی باعث برگشت قیمت به روند صعودی خواهد شد.

در بدترین سناریو برای سرمایه گذاران بیت کوین، قیمت بیت کوین می تواند به قیمت 18650 افت کند یا حتی پایین ترین سطح خود در سال 2022 یعنی 15760 دلار را دوباره آزمایش کند، که این سناریو از احتمال بسیار پایینی برخوردار است.

بخوانید  استراتژی وارن بافت برای شناخت سهم خوب چیست؟

بر اساس این سناریوها، در اینجا پیش بینی قیمت بیت کوین برای سال 2023 را می توانید ببنید:

 

پبش بینی قیمت بیت‌کوین
پبش بینی قیمت بیت‌کوین تا پایان سال 2023

 

پیش بینی قیمت بیت‌کوین در سال 2024

تا پایان سال 2023، تحلیلگران انتظار دارند که قیمت بیت کوین در حدود سطح حمایتی خود، احتمالا نزدیک به 21500 دلار، تثبیت شود. این سطح نقطه شروعی برای روند صعودی اصلی بیت کوین فراهم می کند تا در سال 2024 به آرامی بهبود یابد.

انتظار می رود تصویر اقتصاد کلان بیت کوین در سال 2024 بهبود یابد. انتظار می رود فدرال رزرو ایالات متحده به طور گسترده ای نرخ بهره را در سال 2024 کاهش دهد، که فشار را از بازار ارزهای دیجیتال برداشته و جریان سرمایه گذاری به BTC را تشویق خواهد کرد.

در عین حال، پیش‌نویس قانونی که شفافیت نظارتی را برای سرمایه‌گذاری‌های کریپتو در ایالات متحده ایجاد کند، می‌تواند عدم اطمینان سرمایه‌گذاران به ارزهای دیجیتال را کاهش دهد. در حالی که بیت‌کوین به عنوان یک کالا در ایالات متحده تنظیم می‌شود، قوانین تعریف‌شده‌تر می‌تواند سرمایه‌گذاران جدید را تشویق کند که به ارزهای دیجیتال بپیوندند و در این بازار نوپا سرمایه گذاری کنند.

این عوامل در طول سال به آرامی تأثیرات خود را بر بازار ارزهای دیجیتال می گذارند. با این حال، سایه بزرگتری بر آینده بیت کوین در سال 2024 وجود دارد و آن رویداد Halving بیت کوین است.

 

 • هاوینگ بیت‌کوین چیست

بیت کوین جدید با هر بلاک جدید ایجاد می شود و به عنوان پاداش برای ایجاد آن بلاک به استخراج کننده داده می شود. این در حال حاضر 6.25 بیت کوین است. بنابراین، هر 10 دقیقه یک بلاک ایجاد می شود و استخراج کننده ای که آن را ایجاد کرده است، 6.25 بیت کوین تازه ضرب شده دریافت می کند.

هر 210000 بلاک، تقریباً هر چهار سال، این مقدار پاداش نصف می شود. این رویداد Halving بیت کوین نام دارد. این بار، پاداش ایجاد یک بلاک بیت کوین از 6.25 به 3.125 کاهش می یابد.

پیش بینی می شود این اتفاق در 24 آوریل 2024 رخ دهد. ما می گوییم پیش بینی شده است زیرا زمان دقیق توسط تعداد بلوک تعیین می شود و بلوک ها تقریباً هر 10 دقیقه تولید می شوند – بنابراین پیش بینی زمان دقیق Halving تا زمانی که خیلی نزدیک آن نباشیم دشوار است، اما می توانیم آن روز را کاملاً از نزدیک پیش بینی کنیم.

 • چرا هاوینگ وجود دارد

بیت کوین، مانند طلا و سایر فلزات گرانبها، عرضه محدودی دارد. تنها 21 میلیون بیت کوین وجود دارد و در حال حاضر حدود 19.52 میلیون بیت کوین استخراج شده در گردش است. ارزش بیت کوین، مانند سایر دارایی ها، بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود.

کنترل انتشار کوین هایی که هنوز استخراج نشده‌اند به تعادل عرضه و تقاضا کمک می‌کند. دو عنصر وجود دارد که می توان گفت با مکانیسم هاوینگ بیت کوین در ارتباط هستند:

 • با کاهش مداوم مقدار بیت کوین های جدید منتشر شده در طول زمان، از سطوح بالای تورم جلوگیری می کند.
 • با گذشت زمان، بیت کوین کمیاب تر می شود، زیرا در نهایت، تمام بیت کوین موجود استخراج خواهد داشت. این امر ارزش بلندمدت آن را حفظ می کند و بیشتر در برابر تورم محافظت می کند، مشکلی که در مورد ارزهای فیات در سراسر جهان دیده می شود.

رویدادهای Halving بیت کوین تقریباً هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد تا زمانی که آخرین عرضه بیت کوین 21 میلیونی استخراج شود. تخمین زده می شود که تمام بیت کوین موجود تا سال 2140 استخراج خواهد شد.

با رویداد هاوینگ بیت کوین، انتظار آغاز یک بازار ارز دیجیتال قدرتمند که مدت ها در انتظار آن بودیم، تمام می شود. همانطور که در نمودار زیر می بینید، هر رویداد هاوینگ بیت کوین در گذشته با حرکت صعودی قابل توجهی در قیمت بیت کوین دنبال شده است:

بخوانید  معرفی سهام با پتانسیل رشد بالا در آذر 1402

 

پیش بینی قیمت بیت کوین در سال 2023
پس از هاوینگ های بیت کوین قیمت این ارز دیجیتال افزایش یافته است و روند صعودی به خود گرفته است.

بعد از اولین هاوینگ در سال 2012 بیت کوین شاهد افزایش 50 درصدی قیمت بود. در 18 ماه پس از هاوینگ دوم، در سال 2016، بیت کوین شاهد افزایش 3000 درصدی قیمت بود که برای اولین بار تقریباً به 20 هزار دلار رسید.

با وجود یک بیماری همه گیر جهانی، پس از هاوینگ سوم، در می 2020، بیت کوین در یک سال به اوج 64898 دلار رسید و در عرض 7 ماه پس از آن به 68789 دلار که ATH قیمتی بیت کوین می باشد، رسید.

در حالی که قیمت فعلی بیت کوین، حدود 34 هزار دلار و بسیار کمتر از ATH است، بررسی داده های قبلی به ما دریچه ای را نشان می دهد که به پیش بینی قیمت بیت کوین در سال 2024 کمک خواهد کرد.

همانطور که گفته شد، تحلیلگران انتظار دارند که بیت کوین در نتیجه رویداد Halving و عوامل کلان اقتصادی که قبلاً ذکر شد، به ATH برسد، البته اگر همانطور که انتظار می رود این رویدادها رخ دهند.

پیش بینی می شود که بیت کوین در سال 2024 به بالاترین سطح خود یعنی 98000 دلار برسد که از شاخص روانشناختی قدرتمند 100 هزار دلار کمی فاصله خواهد داشت.

این  بدان معنی است که انتظار می‌رود پایین‌ترین قیمت بیت‌کوین در سال 2024 در اوایل سال باشد و بر طبق پیش بینی قیمت بیت‌کوین، پایین‌ترین قیمت بیت‌کوین در سال 2024 احتمالاً 21500 دلار باشد، سطح حمایتی که قبلا ذکر شد. در مورد میانگین قیمت در سال 2024، ما انتظار داریم بیت کوین در طول سال به حدود ATH های قبلی خود برسد، یعنی در حدود 65 هزار دلار.

 

کلام آخر

بیت کوین بزرگترین ارز دیجیتال جهان است و می تواند سرمایه گذاری مناسبی برای کسانی باشد که به آینده کریپتو فکر می کند و دیدگاه سرمیه گذاری بلند مدت دارند. بیت کوین شروع بسیار خوبی در سال 2023 داشت و به نظر می رسد در مسیری قرار دارد که سال را با یک نکته مثبت به پایان برساند.

روند بلندمدت بیت کوین قطعاً صعودی خواهد بود و برای پیش بینی قیمت بیت‌کوین اعداد گفته شده در این مقاله دور از ذهن نیست، به‌ویژه با رویداد هاوینگ بیت‌کوین که در اواسط سال ۲۰۲۴ انجام خواهد شد و از لحاظ تاریخی یک کاتالیزور اصلی برای روند صعودی کریپتو بوده است، اما این نکته را بدانید که اگر قصد سرمایه گذاری در بیت کوین را دارید و خواهان سودهای عالی از آن هستید باید بسیار صبور باشید.

 

سوالات متداول

 • روند قیمتی بیت کوین در سال 2023 به چه شکلی بوده است؟

بیت کوین سال 2023 را با افزایش 83 درصدی بین ژانویه تا آوریل آغاز کرد. در 15 آوریل به 31035 دلار رسید. پس از سکون اخیر، بیت کوین اکنون به بالای 30 هزار دلار صعود کرده است و در حال حاضر 104 درصد بالاتر از قیمتی که در سال شروع کرده بود معامله می شود.

 • قیمت بیت کوین در سال 2024 به چه رقمی خواهد رسید؟

بر اساس بسیاری از پیش بینی های انجام شده توسط فعالان و تحلیلگران روند بیت کوین در سال 2024 صعودی خواهد بود و احتمال دارد بعد از انجام هاوینگ بیتکوین به یک ATH جدید برسد.

 • halving بیت کوین چیست؟

بیت کوین جدید با هر بلاک جدید ایجاد می شود و به عنوان پاداش برای ایجاد آن بلاک به استخراج کننده داده می شود. این در حال حاضر 6.25 بیت کوین است. بنابراین، هر 10 دقیقه یک بلاک ایجاد می شود و استخراج کننده ای که آن را ایجاد کرده است، 6.25 بیت کوین تازه ضرب شده دریافت می کند. هر 210000 بلاک، تقریباً هر چهار سال، این مقدار پاداش نصف می شود. این رویداد Halving بیت کوین نام دارد. این بار، پاداش ایجاد یک بلاک بیت کوین از 6.25 به 3.125 کاهش می یابد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید