در مقالات قبلی سطوح حمایت و مقاومت و شکست آن ها در برخی زمان ها توضیح داده شد. همچنین در مقاله‌ای که در مورد چگونگی استفاده از سطوح فیبوناچی اصلاحی برای شناسایی سطوح حمایت و مقاومت نوشته شد، آموختیم که چطور از این سطوح بهره ببریم اما در باره خطاهای فیبوناچی اصلاحی صحبتی نکرده ایم.

حالا، در این مقاله به شما هشدار می‌دهیم که احتیاط کنید؛ چرا که استفاده از ابزار فیبوناچی اصلاحی همیشه کارآمد نیست. استفاده از این روش دقیق و بی‌خطا نیست و ممکن است این استراتژی گاهی اوقات کارایی لازم را نداشته باشد. در ادامه، این مفهوم را با استفاده از یک مثال و نمودار مربوط به جفت ارز GBP/USD در بازه زمانی چهار ساعته توضیح خواهیم داد.

در نموداری که مورد بررسی قرار داده‌ایم، می‌توان دید که این جفت ارز در مسیر نزولی قرار دارد و این فرصتی است تا با استفاده از ابزار فیبوناچی اصلاحی به دنبال یافتن نقطه‌ای مناسب برای ورود به بازار باشیم. در این نمودار، ما نقطه 1.5383 را به عنوان بالاترین نوسان و 1.4799 را به عنوان پایین‌ترین نوسان در نظر می‌گیریم.

همانطور که در نمودار مشخص است، آخرین کندل‌های این جفت ارز در سطح اصلاحی 50 درصدی متوقف شده‌اند. شما ممکن است فکر کنید که سطح 50 درصدی یک نقطه ورود عالی است و بر اساس تحلیل‌های خود، تصمیم به ورود به معامله می‌گیرید، با این امید که سود خوبی را کسب خواهید کرد.

 

خطاهای فیبوناچی اصلاحی
خطاهای فیبوناچی اصلاحی: به نظر می رسد روند قیمتی در نسبت 50 متوقف شده است.

 

نگاهی به نمودار زیر بیندازید. فرض کنید که شما سفارش خرید خود را در آن نقطه مشخص شده یعنی نسبت 50 فیبوناچی قرار داده بودید. در چنین حالتی، این معامله هیچ سودی برای شما به همراه نمی‌آورد و اگر در چنین موقعیتی ریسک خود را به طور مناسب مدیریت نکرده باشید، ممکن است ضررهای جبران ناپذیری به سرمایه شما وارد شود، این یک نمونه واضح از خطاهای فیبوناچی اصلاحی است که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید.

بخوانید  آشنایی با خط روند (Trend Line) و انواع آن

 

خطاهای فیبوناچی اصلاحی: قیمت از مکانی که تصور می شد متوقف شده است فراتر رفت و تمامی نسبت های فیبوناچی را شکست.

 

با دقت در نمودار می‌بینیم که پایین‌ترین نوسان در انتهای روند نزولی قرار دارد و قیمت پس از رسیدن به بالاترین نوسان، رو به افزایش گذاشته است. این موضوع چه نکته‌ای به ما یادآور می‌شود؟

در حالی که سطوح فیبوناچی اصلاحی مانند سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال می‌تواند شانس موفقیت شما را افزایش دهد، اما نمی‌توان به آنها به صورت مطلق اعتماد کرد. کسی نمی‌داند، شاید قیمت قبل از اینکه روند خود را ادامه دهد، به سطح فیبوناچی اصلاحی 38.2 درصد برسد.

گاهی اوقات قیمت پیش از کاهش به سطح اصلاحی 50.0 یا 61.8 درصد می‌رسد. در برخی موارد نیز قیمت قوانین فیبوناچی را نادیده می‌گیرد و تمامی سطوح را می‌شکند.

مهم است که به یاد داشته باشیم بازار همیشه پس از برخورد با یک سطح حمایتی یا مقاومتی موقت، لزوماً به روند صعودی یا نزولی خود بازنمی‌گردد و ممکن است از نوسان کف یا سقف عبور کند. یکی از چالش‌های رایج در استفاده از ابزار فیبوناچی اصلاحی انتخاب مناسب پایین ترین نوسان یا بالاترین نوسان برای استفاده است.

معامله‌گران با دیدگاه‌های متنوع به تحلیل نمودارها می‌پردازند. آن‌ها با استفاده از تایم‌ فریم‌های گوناگون به بررسی چارت‌ها می‌پردازند، که این امر منجر به داشتن تفسیرها و سوگیری‌های تحلیلی متفاوتی می‌شود. این تنوع دیدگاه‌ها می‌تواند باعث ایجاد تفاوت‌هایی در تعیین نوسان سقف و نوسان کف بین دو معامله گر مختلف شود.

 

کلام آخر

باید توجه داشت که در استفاده از ابزار فیبوناچی اصلاحی، هیچ روشی کاملاً دقیق و بی‌نقص وجود ندارد و خطاهایی در فیبوناچی اصلاحی در تعیین دقیق سطوح وجود دارد.

بخوانید  چگونه از متاتریدر4 استفاده کنیم؟ آموزش کارکردن با متاتریدر 4 و راه اندازی آن

خصوصاً زمانی که روند نمودار به طور واضح تعریف نشده باشد، به این ابزار تحلیلی نمی‌توان به طور کامل اعتماد کرد. بنابراین، لازم است که توانایی‌های خود را در این زمینه افزایش دهید و ابزار فیبوناچی اصلاحی را با دیگر ابزارهای تحلیلی ترکیب کنید تا شانس موفقیت خود را بالاتر ببرید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید