مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

کتاب های پیتر لینچ ; مروری بر نوشته های مرد شماره یک فیدلیتی
معرفی کتاب

کتاب های پیتر لینچ ; مروری بر نوشته های مرد شماره یک فیدلیتی 

کتاب‌های پیتر لینچ ؛ “بربلندای وال استریت”، “ضرب و شتم در خیابان ها” و “آموختن اندوختن”  هستند که با کمک جان راتچایلد نویسنده امور مالی نوشته شده است. کتاب اول و دوم لینچ جزو پرفروش ترین کتاب های زمان خود شدند و شهرت لینچ را بیش از پیش کردند.پیتر لینچ در دوران بازنشستگی خود سه کتاب نوشته است.

پیشنهاد می شود قبل از خواندن این مقاله، زندگی نامه پیتر لینچ را مطالعه کنید.

کتاب های پیتر لینچ: بر بلندای وال استریت

کتاب های پیتر لینچ

کتاب بربلندای وال استریت اولین کتاب لینچ است که در سال ۱۹۸۹ اولین نسخه آن منتشر شد. بربلندای ال استریت جزو کتاب هایی طبقه بندی می شود که هر معامله گری باید در کتابخانه خود داشته باشد. به عنوان یکی از پرفروش ترین کتاب های سال ۱۹۸۹ “بربلندای وال استریت” روش های سرمایه گذاری پیتر لینچ را برای خواننده تعریف می کند. لینچ در این کتاب تاکید دارد که سرمایه گذاران کوچک در صورت آموزش صحیح و کمی تحقیق درست هم می توانند به اندازه هر سرمایه گذار حرفه ای دیگری درآمد داشته باشد. نکته ای که لینچ آن را برای خواننده توضیح می دهد این است که اگر شما به عنوان سرمایه گذاری کوچک راهی برای تشخیص دادن سرمایه گذاری روی شرکت های کوچکی که در آینده به سوددهی می رسند پیدا کنید، حتی از سرمایه گذاران حرفه ای درآمد بیشتری خواهید داشت.

مرجعی کلاسیک برای سرمایه گذاران

کتاب “بربلندای وال استریت” که در حال حاضر اثری کلاسیک و خواندن در حوزه پول و سرمایه گذاری محسوب می شود؛ تمام زوایای مورد نیاز یک سرمایه گذار تازه کار را پوشش می دهد. لینچ در این کتاب مفهوم سرمایه گذاری کیسه دار را معرفی می کند. سرمایه گذاری کیسه دار به نوعی از سهام گفته می شود که در آینده تا ۱۰، ۲۰ یا حتی ۳۰ برابر سرمایه گذاری اولیه را به معامله گر باز پس می دهد.

سوای از اینکه لینچ در این کتاب برای خواننده توضیح می دهد که چه سهام هایی مناسب خرید هستند، او یک فصل کامل را صرف این می کند تا برای مخاطب توضیح دهد از خرید سهام چه شرکت هایی باید صرف نظر کرد. در بر بلندای وال استریت به ۱۳ ویژگی اشاره می شود که هر سرمایه گذاری در زمان انجام کار باید به آنها توجه کند. این ویژگی ها شامل: خرید از خودی، توجه به شرکت های بر پایه تکنولوژی، نرخ تقاضای محصول غیر کششی و … است.

 

کتاب های پیتر لینچ: ضرب و شتم در خیابان

کتاب های پیتر لینچ

دومین کتاب لینچ، ضرب و شتم در خیابان در سال ۱۹۹۴ منتشر گردید. این کتاب ماحصل تجربه سال ها کار کردن پیتر لینچ بزرگ در شرکت فیدلیتی ماژلان است. در این کتاب به خواننده شرح داده می شود که چرا لینچ سهم شرکت هایی که الان زیر نظر فیدلیتی هستند را خرید و به عنوان مدیر بخش بودجه و سرمایه، لینچ چطور موفق شد هر سال رتبه و رکورد S&P را بشکند.

این کتاب به صورت خلاصه قوانین طلایی و ملزومات سرمایه گذاری را به خواننده گوشزد می کند. برخی از این قوانین بیان می کنند که چطور انحصاری کردن کار از ایجاد رقابت بسیار بهتر است.

کتاب ضرب و شتم در خیابان؛ دومین کتاب لینچ است که این اثر هم مانند اثر قبلی به کتابی بسیار پرفروش و تاثیرگذار در حیطه مالی تبدیل شد. لینچ با طرز بیان هیجان انگیز و لحن جذاب خود خواننده را مجاب به تمام کردن کتاب کرده، و تجربه های ناب و دست اول لینچ باعث شده اند که این کتاب به اثری درخور و مهیج به علاقه مندان به بازار مالی تبدیل شود.

کتاب های پیتر لینچ: آموختن اندوختن

کتاب سوم و آخری که لینچ به عنوان نویسنده در سال ۱۹۹۵ منتشر کرد، “آموختن ِ اندوختن” (Learn to Earn) به عنوان مرجعی برای تازه‌‎کارانی که به تازگی به بازار مالی ورود کرده اند و می خواهند بداند که این بازارها و شرکت ها چطور عمل می کنند؛ محسوب می شود. این کتاب با پرداختن به موضوعات بسیار متنوعی در حوزه دنیای بازار مالی خواننده را با این حوزه آشنا می کند. لینچ در این کتاب با توضیح دادن تاریخ سرمایه داری به خواننده؛ به او می فهماند که فهمیدن بازارهای مالی چقدر آسان و سرراست است.

بعد از خواندن این کتاب خواننده می تواند فرق بازارهای مالی با پتانسیل رشد را از شرکت های راکد و بدون رشد بفهمد.

 

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

  1. یونس اصغریان

    سلام.

    ممنون از اطلاعات خوبتان
    ببخشید چجوری میتونم کتاب بر بلندای وال استریت(one up on the wallstreet) را خرید کنم؟

    ممنون میشم از راهنمایی شما

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *