مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

خودکشی نرخ بهره در ایران
اخبار اقتصادی

خودکشی نرخ بهره در ایران 

به گزارش نیک وست، مدیران عامل تمام بانک های سراسر کشور توافق کردند تا نرخ سود سپرده یکساله در تمام این بانک ها، از امروز یک شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ به عدد ۱۵% کاهش پیدا کند که عده ای این اتفاق را خودکشی نرخ بهره در ایران میدانند.

آیا این قانون به تازگی تصویب شده؟

البته این خبر، خبر جدیدی نیست. چرا که شورای پول و اعتبار در سال ۱۳۹۵ نیز به کاهش نرخ سود بانکی به ۱۵% رای مثبت داده بود اما طی چند ماه آتی پس از این تصمیم گیری، این نرخ روند افزایشی خود را در پیش گرفت.

اما مدیران بانک ها بخصوص بانک های دولتی، به جهت رعایت این مصوبه قدیمی شورای پول و اعتبار، با یکدیگر توافق کرده تا رعایت سقف نرخ سپرده ۱۵ درصدی در دستور کار قرار گرفته و از امروز بصورت جدی اجرایی شود.

 

این قانون برای کدام سپرده ها اجرایی میشود؟

البته که این خودکشی نرخ بهره در ایران برای سپرده های قدیمی که هنوز به تاریخ سررسیدشان نرسیده اند اجرایی نخواهد شد و صرفا برای سپرده ها و حساب هایی که به تازگی افتتاح میشوند عملیاتی خواهند بود. همچنین روال سود حساب هاب قدیمی تا اتمام زمان قرارداد و سررسید، به همان روند گذشته خواهد بود.

 

چه میزان سود به هر حساب تعلق میگیرد؟

طبق قوانین جدید و مصوبه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، رصورت افتتاح حساب و به فرض سرمایه گذاری بلندمدت مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان، هر ساله میزان ۱۵% و در این مثال میزان ۱۵ میلیون تومان به مشتری سود پرداخت خواهد شد.

 

ابلاغیه بانک مرکزی کاهش نرخ سود

 

به نظر شما این اتفاق چه تاثیری روی بازار بورس و استقبال مردم از اون داره؟

آیا شما هم فکر میکنید که این تغییر نرخ، باعث ترغیب مردم به بازار بورس میشود؟

نظرتون رو در قسمت کامنت بهمون بگین.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *