مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

رویه سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری چگونه است؟
بورس ایران

رویه سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری چگونه است؟ 

برای شروع یک سرمایه گذاری باید با انواع روش سرمایه گذاری، کار گزاری صندوق های سرمایه گذاری و تمام جزئیات دیگر آشنا شوید و اطلاعات خود را در مورد آن جزئیات بالا ببرید. در ابتدا برای اینکه بتوانید به بازار سرمایه گذاری سهام وارد شوید باید چند مرحله را رد کنید. صندوق‌های سرمایه گذاری جزیی از این مرحله است و باید برای سرمایه گذاری در آن از چندین مرحله رد شد. برای اینکه بتوانید سرمایه خود را به بهترین شکل ممکن اداره و مدیریت کنید باید با صندوق سرمایه گذاری آشنا و نحوه فعالیت در آن را بدانید. اما منظور از آشنایی با چگونگی خرید و فروش سهام در صندوق های سرمایه گذاری فقط روند قانونی این صندوق نیست. برای سرمایه گذاری درصندوق‌های سرمایه گذاری باید با انواع آن آشنا شوید و روند کار هر یک را به خوبی بدانید تا بتوانید با توجه به سلیقه و روحیات خود یک صندوق سرمایه گذاری مناسب را انتخاب کنید. ما شما را با انواع صندوق‌های سرمایه گذاری و بهترین صندوق آشنا می کنیم.

صندوق سرمایه گذاری چیست؟

همه ی ما به دنبال راه هایی هستیم تا در زندگی به موفقیت مالی برسیم. و تمام هدف ما بر پایه پیشرفت در این راه پایه گذاری شده است. هر یک از ما از طریق راه های گوناگون برای رسیدن به هدف مالی خود تلاش می کنیم. بعضی از افراد به دنبال راه های سرمایه گذاری در بورس هستند. بنابراین باید در ابتدا با روش های آن و نحوه عملکرد آن آشنا شوند. تا بتوانند از اموال خود در شرایط بد اقتصادی محافظت کنند. به همین دلیل توصیه می شود پولی که در عصر حاضر دائما ارزش خود را از دست می دهد به عنون سرمایه از آن برای سرمایه گذاری استفاده کنید. یکی از این راه ها، سرمایه گذاری در بورس است اما شخصی که اطلاعات و زمان کافی را ندارد نمی تواند از عهده این کار موفق بیرون آید. بنابراین بهتر است به صورت غیر مستقیم در بورس سرمایه گذاری کند. یکی از این روش های غیر مستقیم از راه صندوق‌های سرمایه گذاری است. این روز ها افراد به دلیل وقت کم و اطلاعات پایین از صندوق‌های سرمایه گذاری به راحتی برای سرمایه گذاری خود استفاده می کنند. منظور از صندوق‌های سرمایه گذاری، تمام سهام به صورت اوراق مشارکت و یا اوراق بهادری است که توسط سرمایه گذاران در صندوق سرمایه گذاری جمع شده است. پس تمام سهامی که در یک صندوق سرمایه گذاری وجود دارد متعلق به یک شخص نیست و به چندین نفر تعلق دارد.

مزایای صندوق های سرمایه گذاری

مزایای صندوق های سرمایه گذاری

  سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری مزایا و معایب مخصوص خود را دارد. اما شما برای یک سرمایه گذاری بهتر باید با تمام مزایا و معایب این نوع روش سرمایه گذاری آشنا شوید.

  • مدیریت حرفه ای اندوخته

بهترین فایده ای که صندوق‌های سرمایه گذاری دارد مدیریت کردن اندوخته شما به صورت حرفه ای است. کسانی که سرمایه گذاری خود را در صندوق‌های سرمایه گذاری انجام می دهند به دلیل نداشتن اطلاعات کافی و زمان مورد نیاز برای سرمایه گذاری از صندوق‌های سرمایه گذاری استفاده می کنند و یا بهتر می توان گفت به دلیل تخصصی است که در این زمینه ندارند. سرمایه گذاری در این صندوق ها برای این افراد بسیار مناسب است. زیرا این امکان را فراهم می سازد تا افراد متخصص و دارای تجربه کاری بر روی سهام آن ها در بورس نظارت کنند. مدیرانی که بر روی سهام سرمایه گذاران نظارت می کنند این توانایی را دارند تا در بهترین زمان سهام مورد نظر را خرید و یا فروش کنند.

  • کاهش ریسک سرمایه گذاری

صندوق‌های سرمایه گذاری طبق قوانین سازمان بورس باید از سبد های متنوعی از اموال نقدی و اوراق بهادار برای سرمایه گذاری در یک صندوق استفاده کنند. بنابراین در یکی از صندوق های سرمایه گذاری چندین نوع سهام وجود دارد. عاملی که ریسک سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری را پایین می آورد این است که این صندوق ها اموالی دارند که آن ها دارای درآمدی ثابت است مانند سپرده های بانکی و یا اوراق مشارکت. این تنوع در صندوق‌های سرمایه گذاری ریسک کار را بسیار پایین می آورد.

  • نظارت بر روی صندوق های سرمایه گذاری

این صندوق ها در زمان های گوناگون توسط سه سازمان قانونی مثل سازمان بورس بررسی می شوند و تمام عملکرد آن ها را مورد بررسی قرار می دهند. بنابراین سرمایه گذاران از ریز تمام فعالیت های صندوق های سرمایه گذاری آگاه همیشه آگاه هستند.

  • نقد شوندگی بالا

در این نوع سرمایه گذاری این امکان وجود دارد در صورتی که نیازمند پول سهام خود بودید سهام شما فروخته شود و سریعا نقد شده و پول آن در اختیار شما قرار گیرد. فروختن سهام در صندوق‌های سرمایه گذاری توسط ضامن نقد شوندگی که در صندوق قرار دارد انجام می گیرد.

  • صرفه جویی نسبت به مقیاس

به دلیل این که صندوق‌های سرمایه گذاری از تعدادی سهام کوچک و مختلف تشکیل شده است این امکان را دارد تا سهام های کوچک کنار هم قرار گرفته و با ایجاد یک سهام بزرگ تر سودی را نصیب سرمایه گذاران آن صندوق کند. از سوی دیگر هزینه های مربوط به تحلیل و بررسی و خرید و فروش بسیار زیاد است اما در این صندوق ها این هزینه بین سرمایه گذاران تقسیم می شود و هزینه کاهش می یابد.

انواع صندوق های سرمایه گذاری

اکنون که با مزایای صندوق‌های سرمایه گذاری آشنا شدید نوبت به آن است برای اطلاعات بیشتر با انواع آن نیز آشنا شوید. علاوه بر تمام مزایایی که گفته شد به دلیل این که صندوق‌های سرمایه گذاری سرمایه های متنوعی در خود دارد هر شخص می تواند طبق سلیقه و درصد ریسک پذیری خود یک نوع صندوق سرمایه گذاری را انتخاب کند. مثلا افرادی که ریسک پذیرند صندوق های پر ریسک را انتخاب می کنند و کسانی که ریسک پذیری پایینی دارند در صندوق های کم ریسک سرمایه گذاری خود را انجام می دهند. شما باید واحد های سرمایه گذاری به نام unit برای سرمایه گذاری در صندوق را بخرید تا بتوانید سرمایه گذاری کنید.

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت معمولا در نهاد های سرمایه گذاری مثل سپرده بانکی و یا اوراق مشارکت هفتاد تا هشتاد درصد از سهام خود را به صورت درآمد ثابت سرمایه گذاری می کنند. و باقی سرمایه یعنی همان ده درصد توسط مدیر صندوق در بازار بورس سرمایه گذاری می شود. حداقل مبلغی که برای واحد صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت قرار می دهند ۱۰۰ هزار تومان است. کسانی که ریسک پذیری پایینی دارند می توانند برای سرمایه گذاری از صندوق هایی با درآمد ثابت استفاده کنند. صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت می توانند به سرمایه گذارن خود به صورت ماهانه و یا سه ماه یک بار سود پرداخت کنند. پس این نوع صندوق ها دارای سود تضمین شده هستند. یکی دیگر از مزیت های این نوع صندوق توانایی نقد کردن سریع واحد های صندوق است. این نوع صندوق ها از ضامن نقد شوندگی برخوردار هستند زیرا وظیفه نقد کردن واحد صندوق بر عهده ضامن نقد شوندگی است. سرمایه گذاری در این نوع صندوق با ریسک کم، سود بیشتری نسبت به نگهداری پول خود در بانک به دست می آورید.

ویژگی صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت

از ویژگی های مهم صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت میتوان به سرعت بالای نقد شوندگی آن اشاره کرد. برای این که این نوع صندوق ها برای سرمایه گذاران قابل اهمیت باشد نرخ سود آن را از سپرده های بانکی بیشتر در نظر گرفته اند. این سود ۳ تا ۴ درصد بیشتر از سود سپره های بانکی است. این امر باعث می شود تا کسانی که می خواهند سرمایه گذاری بدون ریسکی داشته باشند به سمت این صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت کشیده شوند. در این بین برخی از صندوق‌های سرمایه گذاری هستند که سود بیشتری نسبت به سایر صندوق‌های سرمایه گذاری به سرمایه گذاران خود می دهد. پس تمام صندوق ها سود یکسانی به سرمایه گذاران نمی دهند. مثلا اگر صندوقی به سرمایه گذارن خود سود ۳۰ درصدی می پردازد صندوق دیگر ممکن است به سرمایه گذار خود ۳۳ درصد سود پرداخت کند.

صندوق های سرمایه گذاری در سهام

در این نوع صندوق مدیر صندوق حداقل هفتاد درصد از حجم اندوخته درون صندوق را در بورس سرمایه گذاری می کند. حجم باقیمانده از اندوخته یعنی سی درصد آن را در اوراق هایی با درآمد ثابت مانند اوراق مشارکت و سپرده بانکی سرمایه گذاری می کند. مبلغ واحد های این صندوق حداقل ۱۰۰ هزار تومان است. این نوع درصد بندی برای سرمایه گذاری ریسک این نوع صندوق ها را نسبت به صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت بیشتر می کند. زیرا بیشتر سهام در بازار بورس سرمایه گذاری شده است. بنابراین سود تضمین شده در صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام وجود ندارد. اگر فردی قصد دارد در بازار بورس سرمایه گذاری کند اما اطلاعات و وقت کافی ندارد می تواند از این نوع صندوق استفاده کند. در این نوع سرمایه گذاری از تیم هایی با اطلاعات و قدرت بسیار بالا استفاده می کنند. سودی که این نوع صندوق به سرمایه گذار می دهد از صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت بیشتر است.

چه زمانی در صندوق های سرمایه گذاری در سهام سرمایه گذاری کنیم

چه زمانی در صندوق های سرمایه گذاری در سهام سرمایه گذاری کنیم

هنگامی که برای اولین بار از یک صندوق سرمایه گذاری در سهام پرده برداری می کنند. همان ابتدای تاسیس بهترین زمان برای سرمایه گذاری است زیرا ارزش واحد های صندوق در سال های اولیه تاسیس بسیار زیاد است. بنابراین ۳ تا ۵ سال اولیه بیشترین سود را در بازار بورس به سرمایه گذارن می دهد.

صندوق سرمایه گذاری مختلط

این نوع صندوق ها حداقل هفتاد درصد از اندوخته صندوق را به صورت سهام در بازار بورس سرمایه گذاری می کنند و حداقل چهل درصد باقی را توسط مدیر در سایر اوراق نام برده مثل اوراق مشارکت با درآمد ثابت سرمایه گذاری می کنند. میزان ریسک صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط چیزی بین دو صندوق با درآمد ثابت و صندوق سرمایه گذاری در سهام است. بنابراین کسانی که ریسک پذیری متوسطی دارند می توانند در این نوع صندوق سرمایه گذاری کنند. این صندوق ها نسبت به صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت سود بیشتر می دهند اما نسبت به صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام سود کمتری دارند. و به دلیل این که بخشی از اندوخته در بازار بورس و سهام سرمایه گذاری می شود سود تضمین شده ندارد. یکی از معایبی که این صندوق ها دارند این است که بعضی از آن ها ضامن نقد شوندگی ندارند.

صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF)

سرمایه گذاری در این نوع صندوق به صورت سرمایه گذاری در اموال فیزیکی و یا اوراق بهادار است. که جزء اندوخته پایه صندوق به حساب می آید. فعالیت صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) به فعالیت دارایی پشتوانه آن صندوق بستگی دارد. یعنی خرید و فروش واحد های صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) به صورت خرید و فروش سهام در بازار بورس ایران است. صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) می تواند از هر سه نوع صندوقی که نام بردیم باشد. ریسک پذیری این صندوق مختلف است زیرا خرید و فروش واحد های این صندوق، در بازار بورس است. حداقل مبلغ قابل سرمایه گذاری برای واحد در این نوع صندوق ۱۰۰ هزار تومان است.

سایر صندوق های سرمایه گذاری

صندوق‌های سرمایه گذاری انواع بسیار زیادی دارند. ما مهم ترین انواع صندوق را برای شما توضیح دادیم. صندوق های نام برده بیشترین تقاضا را از سایر صندوق های موجود دارند. صندوق های دیگری نیز هستند که میتوان در آن ها سرمایه گذاری کرد مانند صندوق های بازار گردانی و صندوق های زمین و ساختمان و … .

واحد های سرمایه گذاری چیست؟

واحد های سرمایه گذاری اصطلاحی است که در صندوق‌های سرمایه گذاری به کار می رود. کوچکترین قسمت از سرمایه گذاری که سرمایه گذار از صندوق‌های سرمایه گذاری را می تواند خریداری کند واحد سرمایه گذاری می گویند. اسم دیگر واحد های سرمایه گذاری unit است. مبلغ این unit ها در ایران چیزی حدودا به مبلغ ۱۰۰ هزار تومان است. نقش واحد های سرمایه گذاری در صندوق دقیقا همانند نقش سهام در بورس است. همان طور که در سهام بورس، سرمایه گذار با توجه به مقدار پول خود سهام خریداری می کرد در صندوق های سرمایه گذاری با توجه به مقدار پول خود واحد از صندوق‌های سرمایه گذاری مختلف خریداری می کند. مثلا در صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) قیمت واحد ها بسیار کم است و همانند قیمت و یا ارزش سهام در بازار بورس است. در قسمت انواع صندوق ها قیمت واحد های آن ها ذکر شده است.

پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ETF چیست؟را مطالعه نمایید.

هزینه صدور چیست؟

هزینه صدور چیست؟

برای ایجاد هر واحد سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری مقداری پول باید هزینه کرد که به آن هزینه صدور می گویند. هزینه صدور معمولا برای هر واحد ۲ هزار تومان است.

هزینه ابطال چیست؟

همان گونه که برای آغاز یک سرمایه گذاری باید هزینه صدور داده شود برای پایان آن هم باید هزینه ابطال صورت بگیرد. شخصی که یک یا چندین واحد سرمایه در صندوق‌های سرمایه گذاری دارد هر وقت که قصد کند می تواند واحد های خود را ابطال کند و آن ها را به پول نقد تبدیل کند. هزینه ایی که برای ابطال لازم است و مدت زمانی که نیاز است تا سرمایه به پول نقد تبدیل شود و چگونگی پرداخت همه در امید نامه و یا اساس نامه صندوقی که در آن سرمایه گذاری صورت گرفته است قرار دارد. بعضی از صندوق ها برای ابطال هیچ هزینه ای دریافت نمی کنند اما بعضی از آن ها برای ابطال باید هزینه ای پرداخت شود. میزان هزینه ابطال بر اساس مدت زمانی که واحد های شما در صندوق های مختلف بوده است متفاوت است. که طبق امید نامه هر صندوق بر اساس مدت زمان سرمایه گذاری مبلغ ابطال ذکر شده است. مثلا اگر مدت زمان فعالیت واحد شما ۷ روز بعد از صدور آن باشد هزینه ابطال ۵ درصد از قیمت ابطال است. این درصد ها در هر بازه زمانی متفاوت است در بازه زمانی ۷ تا ۱۵ روز چهار درصد، ۱۵ تا ۳۰ روز سه درصد، ۳۰ تا ۶۰ روز دو درصد و بین ۶۰ تا ۹۰ روز حدودا یک درصد هزینه ابطال می شود.

قیمت ابطال واحد چگونه تعیین می شود؟

اگر شخصی تصمیم بگیرد که واحد سرمایه خود را در صندوق ابطال کند باید قیمت ابطال واحد بر اساس قیمت ابطال در روز بعد باشد. مثلا اگر در روز شنبه تصمیم گرفتید که واحد خود را ابطال کنید قیمت ابطال را بر اساس روز یکشنبه مشخص می کنند.

هزینه و مدت ابطال

اگر تصمیم گرفتید که در صندوق مورد نظر خود سرمایه گذاری کنید باید قبل از آن درمورد هزینه و مدت زمانی که آن صندوق برای ابطال نیاز دارد اطلاعات کسب کنیم. هزینه ابطال واحد ها در صندوق های مختلف، متفاوت است. هزینه ابطال هر صندوق به ازای هر واحد سرمایه گذاری( به مبلغ صد هزار تومان ) بستگی دارد. حتما توجه کنید در هنگام سرمایه گذاری حالت برداشت شما به صورت بدون جریمه باشد و هزینه ابطال به چه میزان است.

بهترین زمان برای صدور و ابطال صندوق سرمایه گذاری

یکی از اطلاعات مهمی که در هنگام سرمایه گذاری باید داشته باشیم در مورد بهترین زمان برای وارد شدن به یک سرمایه گذاری و بهترین زمان برای کسب بیشترین سود و خروج از آن است. زمانی که سود ها تقسیم می شوند بر روی صدور و ابطال واحد ها تاثیر بسیار زیادی می گذارد. بنابراین سرمایه گذاران با تجربه باید دائما روند تغییرات قیمت صدور و ابطال واحد ها را به صورت روزانه بررسی کنند. بهترین زمان برای صدور یکی دو روز قبل از روزی است که تقسیم سود صورت می گیرد و بهتر است بعد از تقسیم سود صدور صورت نگیرد. بهترین زمان برای ابطال واحد هم در روزی که سود تقسیم می شود و یا یکی دو روز قبل از آن است.

NAV چیست؟

شرکت ها دارای یک سرمایه و دارایی هستند که هر کدام از آن ها دارایشان یک ارزش خالص گوناگون دارند در نتیجه به ارزش خالص اندوخته یک هلدینگ بعد از آن که بدهی های خود را تسویه کردند NAV می گویند. به دست آوردن NAV از نظر حسابداران بسیار راحت است زیرا ارزش خالص اندوخته یک هلدینگ معادل همان حقوقی است که صاحبان مختلف سهام دریافت می کنند. اما در مورد NAV بزرگترین مسئله این است که در زمان بررسی تحلیلی آن نمی توانیم مقدار معینی از ارزش خالص اندوخته هولدینگ را تحویل دهیم. این مشکل به دلیل محدودیتی است که در ترازنامه وجود دارد.

در ترازنامه قانونی وجود دارد که ارزش اندوخته را به قیمتی که این سرمایه تمام شده است مشخص می کند در صورتی که قیمت تمام شده اندوخته در آن روز با قیمت که در دفتر آن است بسیار متفاوت است. این تفاوت آن قدر زیاد است که باعث می شود اطلاعات مربوط به اندوخته در تراز نامه سودمند نباشد. بنابراین برای به دست آمدن ارزش اندوخته یک شرکت بهتر است ابتدا ارزش روز هولدینگ در بازار را به دست آورند سپس رقم آن را با مقدارتمام شده آن در ترازنامه مقایسه کنند در این حالت است که ارزش واقعی اندوخته یک هولدینگ به دست می آید. در صورتی که ارزش آن در بازار بیشتر از ترازنامه باشد باید آن را محاسبه کنند و در ترازنامه به آن اشاره کنند. بنابراین می توان گفت ارزش خالص اندوخته یک هولدینگ برگرفته از تمام حقوق صاحبان سهام هولدینگ و ارزش روز هولدینگ است.

محاسبه NAV در هر سهم

شرکت ها برای این که بتوانند میزان NAV خود را بسنجد از طریق تقسیم NAV به تعداد سهام هایی که وجود دارد آن را محاسبه می کنند و به دست می آورند. برای این که NAV هر سهم محاسبه شود باید این کار را به صورت روزانه انجام داد زیرا ارزش سهام هر هولدینگ به صورت روزانه تغییر می کند.

کاربرد NAV در هر سهم

مقدار پولی که سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در شرکت های مورد نظر خود پرداخت می کنند بر اساس NAV به علاوه زحمتی است که صندوق سرمایه گذاری کشیده است. هم چنین مقدار پولی که سرمایه گذاران از فروش سهام خود از صندوق‌های سرمایه گذاری دریافت می کنند بر اساس NAV و منهای زحمتی است که صندوق کشیده است.

برای داشتن سرمایه گذاری موفق در بازار بورس ایران مقالات آموزشی ما را در زمینه آموزش بورس و آموزش سرمایه گذاری دنبال کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *