آیا تا به حال در معاملاتتان گرفتار تله های گاوی و خرسی شده اید؟ آیا می دانید این گونه تله ها چگونه عمل می کنند و چگونه می توانید آن ها را شناسایی نمایید؟

گاهی یک معامله‌گر در حالی که احساس می‌کند همه چیز طبق برنامه پیش می‌رود، ناگهان متوجه می‌شود که معامله‌ای که درگیرش بوده با ضرر غیرمنتظره‌ای بسته شده است.

این اتفاق می‌تواند ناشی از تغییر ناگهانی جهت قیمت یا رسیدن به حد ضرر تعیین شده باشد. اگر تجربه‌ای از این دست داشته‌اید، احتمالاً با تله‌های بازار گاوی (صعودی) و خرسی (نزولی) روبرو شده‌اید. در این مقاله، ابتدا با مفهوم تله‌های گاوی و تله‌های خرسی آشنا می شویم و سپس راه‌هایی برای اجتناب از گرفتار شدن در این تله‌ها را بررسی می نماییم.

 

تعریف تله های گاوی و خرسی

  • تله های گاوی (صعودی)

تله گاوی، که در مقابل تله خرسی قرار دارد، زمانی رخ می‌دهد که معامله‌گران یک سیگنال نادرست برای تحلیل تکنیکال دریافت می‌کنند، مخصوصاً در شرایطی که بازار در حالت نزولی قرار دارد.

در این حالت، قیمت‌ها برای مدتی ثابت می‌مانند یا اندکی افزایش می‌یابند، و این موضوع باعث می‌شود معامله‌گران تصور کنند که بازار وارد یک روند صعودی شده است.

برخی معامله‌گران شروع به خرید می‌کنند، اما به طور ناگهانی قیمت دوباره نزولی می‌شود. در این لحظه معامله‌گران متوجه می‌شوند که در یک تله گاوی گرفتار شده‌اند و در زمان نامناسبی دست به خرید زده‌اند.

 

تله های گاوی و خرسی
Source: CYCFX.com

 

  • تله های خرسی (نزولی)

تله خرسی یا نزولی زمانی اتفاق می‌افتد که بازار در یک روند صعودی قرار دارد و برای مدتی قیمت‌ها پایدار می‌مانند یا اندکی کاهش می‌یابند. در این شرایط، بسیاری از تحلیلگران و معامله‌گران بر این باورند که یک روند نزولی در حال شروع است و زمان مناسبی برای فروش رسیده است.

بخوانید  تحلیل فارکس امروز (جفت ارزهای اصلی و بیت کوین)

بنابراین، آن‌ها اقدام به فروش می‌کنند، اما به یکباره متوجه می‌شوند که روند صعودی ادامه یافته است. در این لحظه آن‌ها متوجه می‌شوند که در تله نزولی گرفتار شده‌اند و در زمانی اشتباه دارایی‌های خود را فروخته‌اند.

 

تله های خرسی

 

راهنمای عدم قرارگیری در تله های گاوی و خرسی

  • برای جلوگیری از گرفتار شدن در تله‌های صعودی یا نزولی، یکی از بهترین روش‌ها پیگیری اخبار مرتبط با بازار است. هرگاه تغییرات ناگهانی در قیمت‌ها و حجم معاملات را مشاهده کردید، به دنبال دلایل آن در اخبار باشید.
  • استفاده از ابزارهای تحلیل تکنیکال توسط معامله‌گران حرفه‌ای یکی دیگر از راهکارهای مهم است. ابزارهایی مانند اصلاح فیبوناچی، شاخص قدرت نسبی و اندیکاتورهای مبتنی بر حجم می‌توانند در این زمینه مفید باشند.
  • تعیین دقیق و هوشمندانه حد زیان نیز در کاهش خطرات معاملاتی مؤثر است. معامله‌گران با تجربه به دنبال نشانه‌های قوی برای ورود به یک معامله هستند و به سرعت وارد معامله نمی‌شوند. آن‌ها حد زیان را در مکان‌های مناسب تنظیم می‌کنند تا خطرات را به حداقل برسانند، اما به قدری سخت‌گیرانه نیستند که به محض گرفتار شدن در تله از معامله خارج شوند.
  • در صورت احساس تأخیر برای ورود به یک موقعیت معاملاتی، بهتر است صبر کنید و به دنبال فرصت بعدی بروید. ورود به معامله به صورت دیرهنگام می‌تواند شما را در تله قرار دهد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید