آیا با کوین بومی بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال یعنی BNB آشنایی دارید؟ در این مقاله به صورت جامع با بایننس کوین آشنا می شویم و به تمامی سوالات کاربران درباره این کوین باارزش پاسخ خواهیم داد، همچنین موارد استفاده از بی ان بی را بررسی خواهیم کرد.

صنعت ارزدیجیتال و بلاک چین شامل پروژه ها و دارایی های متعددی است که اهداف مختلفی را هدف قرار می دهند. دیدن پروژه هایی با هدف رفع نیازهای مشابه غیر معمول نیست.

برای مثال چندین صرافی ارزدیجیتال وجود دارد. اگرچه هر صرافی ممکن است از نظر ساختار و ویژگی‌ها متفاوت باشد، اما هدف آن‌ها این است که به معامله‌گران رمزارز مکانی برای مبادله دارایی‌های خود به معنایی وسیع‌تر بدهند.

گاهی اوقات، یک صرافی ارز دیجیتال ممکن است ارزدیجیتال خود را داشته باشد که برای اهداف خاصی در صرافی مربوطه خود مانند تخفیف در کارمزد در پلتفرم معاملاتی استفاده می شود. بایننس کوین یا همان BNB صرافی بایننس، یکی از این دارایی های صرافی ارز دیجیتال است.

 

 

بایننس کوین چیست

BNB توکن بومی در زنجیره بایننس است. می توان از آن برای پرداخت کالاها و خدمات در داخل و خارج از شبکه استفاده کرد. BNB همچنین برای پرداخت Gas fees در زنجیره هوشمند BNB استفاده می شود. به غیر از این، BNB دارای طیف وسیعی از عملکردهای مفید در زنجیره بایننس است. که شامل موارد زیر می شود:

 • هنگام پرداخت در BNB در صرافی Binance، کارمزد معامله تخفیف می‌یابد
 • دسترسی به فروش توکن انحصاری
 • دسترسی به اکوسیستم زنجیره ای BNB از بازی های DeFi،برنامه های غیرمتمرکز (DApps )و موارد دیگر

BNB به عنوان یک دارایی فروخته شده در عرضه اولیه سکه (ICO) بایننس شروع شد و به راهی تبدیل شد که کاربران صرافی بایننس می‌توانند پس از ساخت حساب در این صرافی، هزینه‌های معاملاتی کمتری را روی پلتفرم بپردازند.

از آن زمان، BNB نقش خود را در اکوسیستم رو به رشد بایننس حفظ کرده است، زیرا بایننس به بیش از یک مکان برای مبادله دارایی دیجیتال گسترش یافته است.

 

تاریخچه بایننس کوین (BNB)

بیان داستان شروع بایننس کوین بدون صحبت در مورد تاریخچه صرافی بایننس دشوار خواهد بود. بایننس کوین در جولای 2017 با یک ICO راه اندازی شد. توکن های بایننس کوین در بین شرکت کنندگان مختلف از جمله سرمایه گذاران و تیم موسس بایننس به عنوان بخشی از ICO تقسیم شدند.

در ادامه خلاصه ای سریع از نحوه توزیع توکن های BNB در ابتدا آورده شده است:

 

عرضه اولیه BNB (بایننس کوین)
به صورت اختصار ICO (عرضه اولیه کوین) BNB را مشاهده می کنید.

 

در طول ICO، تمام 100 میلیون توکن BNB موجود برای فروش عمومی به قیمت 15 سنت فروخته شد. بایننس در مجموع 15 میلیون دلار بیت کوین و اتریوم از این ICO جذب کرد.

از 15 میلیون دلار جمع‌آوری شده، 35 درصد برای ارتقای پلتفرم و سیستم تبادل بایننس، 50 درصد برای برندسازی بایننس، بازاریابی و آموزش مبتکران جدید و 15 درصد باقی مانده به عنوان ذخیره برای مواقع اضطراری و شرایط غیر معمول اختصاص داده شد.

در طول ICO و روزهای اولیه، BNB یک توکن ERC-20 بود که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده بود. بایننس پلتفرم صرافی رمزارز خود را چند روز پس از پایان ICO اواسط سال 2017 افتتاح کرد.

بایننس بلاک چین بومی خود را در سال 2019 راه اندازی کرد و آن را بایننس چین (Binance Chain) نامید. با BC توکن بومی BNB خود به بلاک چین آمد. کاربران توکن جدید BNB را در ازای توکن های بایننس کوین ERC-20 خود از طریق مبادله توکن در سال 2019 دریافت کردند.

 

بایننس کوین چگونه کار می کند

BNB یک دارایی رمزنگاری مشابه با سایر دارایی‌های دیجیتال موجود در بازار است، زیرا با استفاده و معامله مردم، ارزش آن افزایش و کاهش می‌یابد. افراد می توانند BNB را در کیف پول های سازگار خارج از صرافی های ارزدیجیتال نگه دارند و توکن را مستقیماً برای پرداخت یا موارد دیگر به دیگران ارسال کنند.

همچنین ممکن است بپرسید که چگونه بایننس کوین بخریم؟ برای مثال، افراد می توانند BNB را از طریق چندین راه مانند صرافی ارزدیجیتال خود بایننس خریداری کنند. با این حال، مانند همیشه، حتماً تحقیق کنید و از قوانین قضایی قابل اجرا پیروی کنید. در سطح فنی تر، بلاک چین لایه-1 بایننس ادغام می شود تا زنجیره BNB (قبلاً زنجیره هوشمند بایننس نامیده می شد) تشکیل شود.

بخوانید  چین لینک چیست؟ 5 مورد برتر استفاده از Chainlink

بایننس هنگام ساخت زنجیره BNB، بلاک چین را برای عملکرد بهینه در معاملات روی زنجیره تنظیم کرد و بایننس DEX، صرافی غیرمتمرکز بایننس (DEX) را بر روی این زنجیره تازه تشکیل شده قرار داد. علاوه بر این، تراکنش‌های زنجیره‌ای BNB توسط یک Gas Token بلاک چین به نام BNB، که مخفف «build and build» (بایننس کوین) تامین می‌شود.

زنجیره BNB از زنجیره BNB beacon و BNB Smart Chain تشکیل شده است. اولی بر مدیریت زنجیره بی ان بی متمرکز است که به دارندگان این توکن اجازه می دهد در استیکینگ و رای گیری شرکت کنند. مورد دوم یک لایه اجماع است، با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است و دارای هاب هایی برای چند زنجیره است.

 

زنجیره BNB (بایننس چین) چگونه کار می کند

 • اثبات اختیار سهام (POAS)

زنجیره BNB عناصر یک مدل الگوریتم اجماع سهام (PoS) را با الگوریتم اجماع اعتبار (PoA) را ترکیب می کند تا شبکه را حفظ کند.

 • کاربران باید حداقل 10000 بی ان بی را استیک کنند تا شانس انتخاب شدن به عنوان ولیدیتور (تأییدکننده) را داشته باشند.
 • کاربران بدون این مبلغ می‌توانند سهم خود را به یک ولیدیتور (Validator) منتخب واگذار کنند و بخشی از پاداش‌هایی را که تأیید کننده دریافت می‌کند، دریافت کنند.
 • در حالی که فعالیت عمومی در بین شرکت‌های ماینینگ در سایر بلاک چین‌ها یک انتخاب است،  اما در زنجیره بایننس یک الزام است، نه یک انتخاب.

PoSA در زنجیره بایننس نسبت به شبکه هایی مانند بیت کوین یا اتریوم از ولیدیتورهای بسیار کمتری استفاده می کند. با کنار گذاشتن تمرکززدایی در این مرحله از فرآیند تأیید شدن، شبکه امیدوار است تا کاربران مخرب را از تبدیل شدن به یک ولیدیتور حذف کند. با متمرکز کردن کنترل در میان چند Validators، شبکه همچنین می تواند حجم تراکنش های نسبتاً بالاتری را همراهی کند.

 

 

زنجیره هوشمند بایننس
زنجیره هوشمند بایننس در رقایت با اتریوم و سایر بلاکچین ها است.

 

 • قراردادهای هوشمند (Smart Contracts)

در سال 2020، بایننس زنجیره هوشمند بایننس را راه اندازی کرد و قابلیت قرارداد هوشمند را به زنجیره بایننس اضافه کرد. قراردادهای هوشمند با استفاده از مجموعه ای از شرایط از پیش تعیین شده، به دو طرف مجزا اجازه می دهند تا بدون اتکا به یک واسطه، توافقات را انجام دهند و تراکنشات را اجرا کنند.

برخی از توسعه دهندگان به زنجیره هوشمند بایننس هجوم آورده اند زیرا قراردادهای هوشمند نسبتاً ارزان تری برای ایجاد در شبکه هستند. با این حال،  کارمزدها پایین هستند زیرا ترافیک در زنجیره هوشمند بایننس کمتر است (در مقایسه با اتریوم). بایننس در حال رقابت با اتریوم و سایر بلاک چین های قرارداد هوشمند است، تنها زمان نشان می دهد که این زنجیره هوشمند چگونه رشد خواهد کرد.

 

 • برنامه های غیرمتمرکز (DApps)

قراردادهای هوشمند همچنین راه را برای ایجاد و استفاده از DApps هموار کرده است. مانند برنامه های کاربردی گوشی های هوشمند یا رایانه، DApp ها دارای طیف گسترده ای از عملکردها هستند.

به جای اجرای روی سرور مرکزی، کد یک DApp از طریق یک قرارداد هوشمند به بلاک چین متصل می شود. سپس شبکه همتا به همتا (P2P) زنجیره بایننس می‌تواند قرارداد هوشمند برنامه را بدون نیاز به یک مرجع متمرکز اجرا کند.

 

 • توکن های غیرقابل تعویض (NFTs)

این شبکه همچنین قابلیت هایی را برای ایجاد، جمع آوری و فروش توکن های غیرقابل تعویض (NFT) دارد. از آنجایی که NFT های بایننس بسیار جدید هستند، زمان نشان خواهد داد که آیا محبوبیت آنها از بلاک چین های دیگر مانند اتریوم بیشتر است یا خیر.

 

 • توکنیزاسیون (Tokenisation)

زنجیره BNB همچنین به عنوان یک لایه پایه (معروف به لایه 1) برای سایر پروژه های رمزنگاری عمل می کند. توکن های بومی این پروژه ها به عنوان توکن BEP-2 شناخته می شوند.

به BEP-2 به عنوان مجموعه ای از دستورالعمل های استاندارد فکر کنید که همه دارایی های ایجاد شده در بلاک چین باید از آنها پیروی کنند. این استاندارد برای اطمینان از اینکه هر چیزی که در زنجیره بایننس ایجاد می شود می تواند به طور یکپارچه با هر توکن دیگری در اکوسیستم تعامل داشته باشد کار می کند.

 

مزایا زنجیره BNB (بایننس سابق)

بایننس، به عنوان شناخته شده ترین صرافی جهان، به رشد محبوبیت BNB کمک کرده است. اما صرافی و بلاک چین دو چیز متفاوت هستند. موفقیت در یکی از این زمینه ها نشان دهنده کمال در دیگری نیست. بیایید بررسی کنیم که زنجیره BNB چه مزایایی را برای سرمایه گذاران بالقوه به همراه دارد:

 • کارمزد کم

به دلیل مکانیزم اجماع منحصربفرد PoSA، زنجیره BNB تراکنش‌های بیشتری را با مشارکت ولیدیتور و انرژی محاسباتی کمتر پردازش می‌کند. در نتیجه، در مقایسه با سایر بلاک چین های قرارداد هوشمند مانند اتریوم، هزینه ها و کرمزدها بسیار کم است.

 • عالی برای کاربران بایننس

اگر از صرافی بایننس استفاده می‌کنید، داشتن BNB در دسترس برای شما عالی است. می‌توانید از BNB برای کاهش کارمزد در هر معامله، پرداخت در پلتفرم‌های مختلف پشتیبانی‌شده و دسترسی به NFT های انحصاری استفاده کنید.

 • مکانیزم توکن سوزی منحصر به فرد

ویژگی توکن سوزی خودکار BNB برای اطمینان از اینکه بایننس کوین می تواند با فشارهای مداوم عرضه و تقاضا مقابله کند کار می کند. سوزاندن خودکار تا زمانی که 100 میلیون BNB در بازار باقی بماند ادامه خواهد داشت.

 • قابلیت برنامه ریزی
بخوانید  آشنایی با بهترین تایم فریم های معاملاتی فارکس

اگرچه در مراحل اولیه، استفاده از قراردادهای هوشمند به این معنی است که زنجیره هوشمند BNB بسیار قابل برنامه ریزی است. هر برنامه یا پروتکل ساخته شده در شبکه می تواند با یکدیگر تعامل داشته باشد. اگر جامعه شبکه به رشد خود ادامه دهد، ممکن است شاهد موارد استفاده نوآورانه از این قابلیت برنامه ریزی باشیم.

 

BNB
مزایای زنجیره BNB (بایننس) باعث محبوبیت روزافزون آن شده است.

 

BNB سوزی (سوزاندن بایننس کوین)

بایننس برخی از درآمدهای خود را در هر سه ماه برای بازخرید و سوزاندن توکن های بایننس خرج می کند و به طور کامل آنها را حذف می کند. بایننس از سال 2017 به طور مداوم توکن سوزی را به صورت فصلی انجام داده است.

بایننس به سوزاندن کوین های بی ان بی در هر سه ماهه ادامه می دهد تا زمانی که 100 میلیون کوین بایننس یا نیمی از حداکثر عرضه اولیه خود را خریداری و نابود کند. این فرآیند عرضه بایننس کوین را کاهش می‌دهد و بر محدود و کمیاب بودن آن تأثیر می‌گذارد، که به طور بالقوه می‌تواند بر ارزش بایننس تأثیر بگذارد و آن را افزایش دهد.

بایننس همچنین چیزی به نام BNB Pioneer Burn Program دارد که موارد خاصی را که در آن دارندگان بی ان بی به طور غیرقابل جبرانی بایننس کوین های خود را از دست داده اند، ارزیابی می کند و به آنها بازپرداخت می کند و مبلغ را از دوره سوزاندن بعدی بی ان بی کسر می کند.

 

موارد استفاده از BNB

استفاده از بایننس کوین با رشد بایننس مطابقت دارد. این دارایی در ابتدا به عنوان وسیله ای برای جمع آوری سرمایه برای صرافی Binance عرضه شد. بایننس پس از راه اندازی در سال 2017، به سرعت به عنوان یک صرافی ارزهای دیجیتال، جذابیت و محبوبیت قابل توجهی به دست آورد. بایننس از یک پلتفرم معاملاتی به یک اکوسیستم زیر چتر برند بایننس تبدیل شد.

طی سال‌ها، بایننس یک DEX (صرافی غیرمتمرکز)، دو بلاک چین، یک گزینه ترید ارز دیجیتال همتا به همتا (P2P)، گزینه‌ای برای استقراض ارزدیجیتال و موارد دیگر را راه‌اندازی کرده است. ارزش بایننس کوین نیز در راستای توسعه بایننس رشد کرده است.

کاربران می توانند از کوین های BNB برای پرداخت تراکنش ها در صرافی بایننس استفاده کنند. سکه BNB در طول تاریخ به عنوان روشی برای کاهش کارمزد در صرافی ارزدیجیتال Binance عمل می‌کرده است، به طوری که مشتریان صرافی با نگه داشتن BNB و پرداخت هزینه‌های پلتفرم با BNB، هزینه‌های کمتری را پرداخت می‌کنند.

بایننس گاهاً آپشن کاهش 25 درصدی کارمزد معاملات را هنگام پرداخت با استفاده از بی ان بی به کاربران خود ارائه می دهد که می تواند یکی از تأثیرگذارترین موارد استفاده از بایننس کوین باشد.

علاوه بر این، بازرگانان می توانند BNB را به عنوان یک روش پرداخت بپذیرند و به مشتریان گزینه های بیشتری از نظر روش های پرداخت ارائه دهند. علاوه بر این، بایننس کوین برای موارد مختلفی در صنعت سرگرمی استفاده می شود، از پرداخت هدایای مجازی گرفته تا خرید بلیط بخت آزمایی.

بایننس کوین ممکن است برای سرمایه گذاری در سهام، صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) و سایر دارایی ها در پلتفرم های مختلف استفاده شود.

در برخی از سیستم عامل ها، بایننس کوین می تواند به عنوان وثیقه برای وام استفاده شود. برخی از برنامه ها به کاربران اجازه می دهند از بایننس کوین برای تقسیم هزینه ها و پرداخت به دوستان و اقوام استفاده کنند.

 

 

موارد استفاده از BNB (بایننس کوین)
BNB (بایننس کوین) را می توانید به راحتی برای موارد نام برده شده در تصویر استفاده کنید. از حوزه سرگرمی و وام تا سرمایه گذاری و کاهش هزینه تراکنشات و … .

 

بخوانید  هرآنچه از اندیکاتور SMA باید بدانید + آموزش سیگنال گیری با استفاده از SMA

قیمت گذاری و پویایی BNB

به طور کلی، قیمت BNB از لحاظ تاریخی به شیوه‌ای مشابه با سایر دارایی‌های کریپتو در بازار در نوسان بوده است. ارزش بازار (مارکت کپ) بایننس کوین در طول سال ها رشد کرده و از 70 میلیارد دلار فراتر رفته است. در طول ICO بایننس، هر توکن BNB حدود 0.10 دلار ارزش داشت و فروخته شد.

از زمان عرضه اولیه بایننس، بی ان بی ارزش خود را به طور قابل توجهی افزایش داده است و در برخی پیش بینی ها برچسب قیمتی بیش از 600 دلار به ازای هر کوین را دریافت می کند.

آیا بایننس کوین برای سرمایه گذاری خوبی است؟ اگر خریداران در زمان مناسب وارد شده و بتوانند در اوج قیمتی بایننس کوین های خود را بفروشند، با توجه به افزایش قیمت تاریخی آن و پتانسیل رشد بالای آن، احتمالاً سودهای چشمگیری را بدست می آورند. اگرچه فقط آینده نشان خواهد داد که قیمت BNB به کجا خواهد رسید و پیش بینی قیمتی آن بسیار دشوار است.

 

بایننس و مقررات

پس از آغاز فعالیت بایننس در سال 2017، Binance به یکی از بزرگترین بازیگران در فضای ارزهای دیجیتال تبدیل شد. با این حال، مشکلات نظارتی به ویژه در سال 2021 علیه بایننس ظاهر شد. بایننس در سال 2021 با اقدامات نظارتی تعدادی از مناطق از جمله جزایر کیمن، ژاپن، مالت، هلند، مالزی، بریتانیا و تایلند مواجه شد.

به عنوان مثال، اداره رفتار مالی بریتانیا به بایننس دستور داد تا تمام فعالیت‌های تحت نظارت بریتانیا را در ژوئن 2021 متوقف کند، زیرا فاقد ثبت یا مجوز لازم بود. به طور مشابه، مقامات مالزی با طرح شکایت کیفری علیه Binance به دلیل فعالیت به عنوان یک ارائه دهنده خدمات دارایی مجازی غیرمجاز (VASP) در ماه بعد باعث ایجاد مشکلاتی برای بایننس شد.

آیا بایننس در ایالات متحده ممنوع است؟ بایننس قبل از پیشروی در سال 2021، حذف مشتریان ایالات متحده را از صرافی اصلی خود در سال 2019 اعلام کرد، اگرچه بایننس در همان سال یک پلتفرم تطابق یافته با کاربران ایالات متحده به نام Binance.US را افتتاح کرد.

بایننس در پاسخ به افزایش پیگیری ها نظارتی اعلام کرده است که قصد دارد دفاتر دیگری را در سراسر جهان باز کند و در هر حوزه قضایی که در آن فعالیت می‌کند به دنبال مجوز باشد. بایننس همچنین در حال تقویت قابلیت‌ها و منابع انطباق خود و همچنین حذف تدریجی یا محدود کردن تعدادی از موارد پرخطر است.

پیروز شدن بایننس در پرونده های تشکیل شده بر ضد آن و افزایش حوزه فعالیت خود در کشورهای دیگر دنیا می تواند بر قیمت BNB تأثیر مثبت بگذارد و شاهد افزایش دوباره قیمت بایننس کوین در آینده باشیم.

 

کلام آخر

چرا BNB ارزشمند است؟ BNB نقش اساسی در حفظ و راه اندازی شبکه چند بلاک چین که BNB Chain است ایفا می کند. با داشتن BNB، کاربران همچنین می توانند به کل کتابخانه ای از پروژه های ساخته شده در زنجیره هوشمند BNB دسترسی داشته باشند و هنگام معامله در Binance، کاربران هر زمان که از BNB برای پوشش هزینه های تراکنش استفاده می کنند، در هزینه ها صرفه جویی می کنند.

مانند سایر بلاک چین های قرارداد هوشمند، زنجیره BNB توسعه دهندگان را قادر می سازد تا قراردادهای هوشمند سفارشی را اجرا کنند و به آنها اجازه می دهد تا برنامه های Web3 را برای محصولات و خدمات دیجیتال ایجاد کنند. جامعه توسعه دهندگان، DApp و کاربران قراردادهای هوشمند به طور کامل توسط BNB تغذیه می شود.

 

سوالات متداول

 • بایننس کوین (BNB) چیست؟

BNB توکن بومی در زنجیره بایننس است. می توان از آن برای پرداخت کالاها و خدمات در داخل و خارج از شبکه استفاده کرد. BNB همچنین برای پرداخت Gas fees در زنجیره هوشمند BNB استفاده می شود.

 • زنجیره هوشمند ‌BNB چه مزایایی دارد؟

کارمزد کم- فوق العاده برای کاربران بایننس- مکانیزم توکن سوزی منحصر به فرد- قابلیت برنامه ریزی

 • آیا BNB برای سرمایه گذاری مناسب است؟

اگر خریداران در زمان مناسب وارد شده و بتوانند در اوج قیمتی بایننس کوین های خود را بفروشند، با توجه به افزایش قیمت تاریخی آن و پتانسیل رشد بالای آن، احتمالاً سودهای چشمگیری را بدست می آورند. اگرچه فقط آینده نشان خواهد داد که قیمت BNB به کجا خواهد رسید و پیش بینی قیمتی آن بسیار دشوار است.

دیدگاهتان را بنویسید