اگر در طی ده سال گذشته پیگیر امور مالی، بانکی و سرمایه گذاری بوده اید، ممکن است با فناوری بلاک چین در شبکه بیت کوین آشنا شده باشید. همچنین برای تمام سرمایه گذار ها یک فرصت عالی وجود دارد که شما هم حتما آن را حس کرده اید. در تلاش برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد بلاک چین احتمالا با سوالات زیادی از قبیل ” بلاک چین چیست ” برخورد کرده باشید. برخی از افراد در مورد بلاک چین فقط می دانند که بلاک چین یک شبکه توزیع شده، غیر متمرکز و عمومی است.

اما واقعا مفهوم اصلی بلاک چین چست ؟ ما در این مقاله می خواهیم در مورد سوال ” بلاک چین چیست ” صحبت کنیم و خبر خوب این است که بلاک چین در واقع مفهوم و کارکرد آسان تری از آنچه تصور می کنید دارد و خیلی راحت قابل درک است. پس با ما همراه باشید تا با مفهوم بلاک چین بیشتر آشنا شوید.

بلاک چین چیست

مفهوم اصلی بلاک چین چیست ؟

چرا این فناوری را بلاک چین می نامیم ؟ در ابتدایی ترین سطح خود، بلاک چین به معنای واقعی کلمه فقط یک زنجیره از بلوک است. وقتی در این متن از کلمات بلاک و زنجیر استفاده می کنیم، در واقع در مورد اطلاعات دیجیتالی (بلوک) ذخیره شده در یک پایگاه داده عمومی (زنجیر ) صحبت می کنیم .

بلوک های موجود در این زنجیره از اطلاعات دیجیتالی تشکیل شده اند که به طور خاص سه بخش دارند :

  • هر بلوک اطلاعات مربوط به معاملات، مانند تاریخ، زمان و مبلغ آخرین خرید شما از آمازون را ذخیره می کند.
توجه : این مثال آمازون برای خرید های بزرگ و کلی است. خرده فروشی های آمازون روی شبکه بلاک چین کار نمی کند.
  • بلوک، اطلاعات مربوط به این که چه کسی در معاملات شرکت می کند را ذخیره می کند. یک بلوک برای خرید های بزرگ از آمازون، نام شما را ضبط می کند. در این نوع معاملات به جای استفاده از نام واقعی، خرید های شما بدون هیچ گونه اطلاعات شناسایی و با استفاده از امضای دیجیتال منحصر به فرد ثبت می شود.
  • بلوک، اطلاعاتی که او را از دیگر بلوک ها متمایز می کند نیز در خود ذخیره می کند. درست مثال من و شما که نام هایی داریم تا بتوانیم از یکدیگر متمایز باشیم، هر بلوک نیز کد منحصر به فردی به نام “HASH”  را در خود ذخیره می کند که به ما امکان می دهد بلوک ها را شناسایی کنیم.

هش ها کد های رمز نگاری شده ای هستند که توسط الگوریتم های خاص ایجاد می شوند . در حالی که هر بلوک برای ذخیره اطلاعات یک خرید شما در آمازون استفاده می شود، واقعیت بیرون از این کمی متفاوت است. یک بلوک واحد در بلاک چین بیت کوین می تواند حداکثر 1 مگابایت داده را در خود ذخیره کند. بسته به اندازه معاملات، این بدان معنی است که یک یک بلوک واحد می تواند چند هزار تراکنش را در زیر یک سقف قرار دهد.

بخوانید  برترین استراتژی ها برای تعیین نقطه ورود به معامله

بیشتر بخوانید: در زمان تعطیلی بازار چه کنیم؟

بلاک چین چگونه کار می کند ؟

بلاک چین چیست

ما در مورد این که بلاک چین چگونه کار می کند  در مقاله ای به طور کامل و مفصل صحبت کرده ایم. اما در اینجا نیز اشاره کوتاهی به نحوه کار بلاک چین می کنیم. هنگامی که یک بلوک داده های جدیدی را ذخیره می کند به زنجیره بلاک چین اضافه می شود. همان طور که از نام آن پیداست، بلاک چین شامل چندین بلوک است که به هم وصل شده اند. برای این که یک بلوک بتواند به بلاک چین اضافه شود چهار اتفاق می افتد :

  • معامله باید انجام شود. بیایید برای مثال خرید از آمازون را توضیح دهیم. همان طور که در بالا نیز گفته شد هر بلوک می تواند هزاران تراکنش را به یک دیگر متصل کند. بنابراین اطلاعات خرید شما به همراه اطلاعات تراکنش کاربران دیگر در یک بلوک بسته بندی می شود.

 

  • معامله باید تایید شود. پس از انجام خرید، معامله شما باید تایید شود. در این تایید جزئیات خرید، از جمله زمان معامله، مبلغ معامله به دلار و اطلاعات خریدار تایید می شود.

 

  • معامله باید در یک بلوک ذخیره شود. پس از تأیید صحت معامله شما، چراغ سبز می شود. مبلغ معامله ( به دلار )، امضای دیجیتال شما و امضای دیجیتال آمازون همه در یک بلوک ذخیره می شوند.

 

  • به آن بلوک باید هش داده شود. پس از تأیید همه معاملات یک بلوک، باید یک کد شناسایی کننده منحصر به فرد به نام هش به بلوک داده شود. پس از این مرحله بلوک به بلاک چین اضافه می شود.

 

هنگامی که یک بلوک جدید به بلاک چین اضافه شد، در دسترس عموم قرار می گیرد. اگر به بلاک چین بیت کوین نگاهی بیندازید، خواهید دید که به داده های معامله دسترسی دارید.

آیا بلاک چین خصوصی است ؟

حال که فهمیدیم بلاک چین چیست و چگونه کار می کند،‌ سوال پیش می آید که آیا این روش امن است؟

هر کسی می تواند محتویات بلاک چین را مشاهده کند، اما کاربران همچنین می توانند رایانه های خود را به عنوان گره به شبکه بلاک چین متصل کنند. با انجام این کار رایانه ان ها یک نسخه از بلاک چین را که به طور خودکار بروزرسانی می شود، هر زمان که بلاک جدیدی اضافه شود، دریافت می کند. مانند فیس بوک که هر وقت یک پست جدید منتشر می شود به صورت خودکار در موبایل شما نیز بروزرسانی می شود.

بخوانید  شاخص RSI چیست و چگونه کار می کند

هر رایانه ای در شبکه بلاک چین کپی خود را از بلاک چین دارد. به این معنی که هزاران نفر وجود دارد و در مورد بیت کوین نیز میلیون ها نسخه از همان بلاک چین وجود دارد. اگر چه همه نسخه های بلاک چین یکسان هستند، گسترش اطلاعات در شبکه های رایانه ای، دستکاری اطلاعات را توسط افراد خلافکار دشوار می کند. با این کار اگر کسی قصد هک کردن اطلاعات را داشته باشد باید اطلاعات تمام رایانه ها را یکی یکی دستکاری کند که تقریبا غیر ممکن است. به همین دلیل بلاک چین را یک شبکه توزیع شده نامیده اند.

یلاک چین؛ محیطی امن برای معامله

با این حال با نگاهی به blockchain Bitcoin، متوجه می شوید که نمی توانید افرادی را در در حال انجام معاملات هستند شناسایی کنید، یعنی اطلاعاتی در مورد افراد در دسترس شما نیست. معاملات روی بلاک چین کاملا ناشناس انجام نمی شود، اما اطلاعات شخصی در مورد کاربران فقط به امضای دیجیتال یا نام کاربری محدود می شود.

این موضوع سوال مهمی را مطرح می کند : اگر نمی دانید که چه کسانی بلوک هایی را به بلاک چین اضافه می کنند، چگونه می توانید به بلاک چین یا شبکه های رایانه ای که از این سیستم پشتیبانی می کنند، اعتماد کنید؟

 

آیا Blockchain امن است؟

در این قسمت از مقاله ” بلاک چین چیست ” می خواهیم میزان امنیت بلاک چین را بررسی کنیم. فناوری بلاک چین موضوعات مربوط به امنیت و اعتماد را از چندین راه استفاده می کند. اول این که بلوک های جدید همیشه به صورت خطی و شمارشی ذخیره می شوند. یعنی بلاک های جدید همیشه به انتهای بلاک چین اضافه می شوند. اگر به بلاک چین بیت کوین نگاهی بیندازید می بینید که هر بلوک دارای یک موقعیت در زنجیره است. که به آن موقعیت بلوک گفته می شود. . از ژانویه سال 2020، ارتفاع این بلوک به 615،400 رسیده است.

بعد از اینکه یک بلوک به انتهای بلاک چین اضافه شد، برگرداندن و تغییر محتوای بلوک بسیار دشوار است. به این دلیل است که هر بلوک حاوی هش مخصوص به خود، به همراه هش بلوک قبل از آن است. کدهای هش توسط یک عملکرد ریاضی ایجاد می شود که اطلاعات دیجیتال را به رشته ای از اعداد و حروف تبدیل می کند. اگر آن اطلاعات به هر طریق ویرایش شود، کد هش نیز تغییر می کند.

بخوانید  تکنیک های پیشرفته تعیین استاپ لاس

بیشتر بخوانید: مزایای سرمایه گذاری در بورس

به همین دلیل است که امنیت مهم است. بیایید فرض کنیم هکر سعی دارد معاملات شما را از آمازون ویرایش کند تا شما مجبور شوید دو بار خرید خود را پرداخت کنید. به محض اینکه مقدار دلار معامله شما را ویرایش کند، هش بلوک تغییر خواهد کرد. بلوک بعدی در زنجیره هنوز حاوی هش قدیمی است و هکر برای پوشش خود باید به بروزرسانی آن بلوک بپردازد. با انجام این کار، هش این بلوک تغییر خواهد کرد. اما مورد بعدی و موارد بعد تر را نیز باید تغییر دهد که کار را بسیار دشوار و غیر ممکن می کند.

بنابراین، برای تغییر یک بلوک واحد، یک هکر نیاز دارد که هر بلوک بعد از آن را روی blockchain تغییر دهد. با محاسبه مجدد همه این هشدارها، قدرت محاسباتی بسیار زیاد و غیرقابل تصور به وجود خواهد آمد. به عبارت دیگر، پس از افزودن یک بلوک به blockchain، ویرایش آن بسیار مشکل و حذف آن غیرممکن است.

مدلهای اجماع:

برای حل مسئله اعتماد، شبکه های بلاک چین تست هایی را برای رایانه هایی که می خواهند به آن بپیوندند و بلوک های زنجیره ای را اضافه کنند، انجام داده است. این آزمایشات که “مدلهای اجماع” نامیده می شود، کاربران را مجبور می کند قبل از شرکت در یک شبکه blockchain، خود را ثابت کنند.  یكی از متداول ترین نمونه هایی كه بیت کوین به كار می برد “اثبات كار” نامیده می شود.

در اثبات سیستم کار، کامپیوترها باید ثابت کنند که در حل یک مشکل ریاضی محاسباتی پیچیده، کار کرده اند. اگر رایانه ای یکی از این مشکلات را حل کند، واجد شرایط اضافه شدن یک بلوک به blockchain می شود. اما روند اضافه کردن بلوک به blockchain، آنچه جهان cryptocurrency آن را استخراج می نامد آسان نیست. در حقیقت، شانس حل یکی از این مشکلات در شبکه بیت کوین در ژانویه سال 2020 در حدود 15.5 تریلیون بود. برای حل مشکلات ریاضی پیچیده در این شرایط، رایانه ها باید برنامه هایی را اجرا کنند که برای آنها مقادیر قابل توجهی انرژی و قدرت محاسباتی به همراه داشته دارد.

اثبات کار، حملات هکرها را غیرممکن نمی کند، اما باعث می شود تلاش های آنها تا حدودی بی فایده باشد. اگر یک هکر  بخواهد یک حمله به blockchain را هماهنگ کند، باید بیش از 50٪ از کل توان محاسباتی را در blockchain کنترل کند تا بتواند بر همه شرکت کنندگان دیگر در شبکه غلبه کند. با توجه به ابعاد فوق العاده بلاک چین بیت کوین، یک حمله به با توان محاسباتی 51٪ مطمئناً ارزش این تلاش را ندارد و غیرممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید