تجارت نیوزلند ، تاثیر واردات و صادرات

گزارش تجاری نیوزلند در ماه اکتبر نشان دهنده کاهش قابل توجه در هم صادرات و هم واردات بوده است. صادرات با کاهش 552 میلیون دلار نیوزیلندی یا 9.3 درصد به 5.4 میلیارد دلار نیوزیلند رسید. واردات نیز با کاهش 1.2 میلیارد دلار نیوزیلندی یا 14 درصد به 7.1 میلیارد دلار نیوزیلند رسید. این کاهش‌ها منجر به کاهش کسری تجاری از 2.425 میلیارد به 1.709 میلیارد دلار نیوزیلند شده است، که این رقم بیشتر از کسری مورد انتظار 1.150 میلیارد دلار است. این تغییرات می‌تواند نشان‌دهنده تغییرات عمده در شرایط اقتصادی و تجاری نیوزلند باشد.

تغییرات در گزارش تجاری ماه اکتبر نیوزلند به طور خاص تأثیرات قابل توجهی بر روابط تجاری با چین، بزرگترین شریک تجاری نیوزلند، داشته است. کاهش 308 میلیون دلاری یا 19 درصدی در صادرات به چین و کاهش 353 میلیون دلاری یا 18 درصدی در واردات از چین نمایانگر تحولات عمده در تجارت با این کشور است.

 

تجارت با دیگر شرکای کلیدی نیز تغییرات زیادی را نسبت به گذشته نشان می‌دهد. صادرات به استرالیا و اتحادیه اروپا کاهش یافته، در حالی که صادرات به ایالات متحده و ژاپن اندکی افزایش یافته است. واردات از اتحادیه اروپا و ایالات متحده نیز سیر نزولی داشته، و شرایط واردات از استرالیا و کره جنوبی نیز به همین صورت است. این تغییرات ممکن است نشان‌دهنده تحولات اقتصادی و سیاست‌های تجاری جدید در نیوزلند و در سطح جهانی باشد.

نیوزلند

نیوزلند جدید پس از انتخابات

در اکتبر، احساس تجاری در نیوزلند پس از نتایج انتخابات 14 اکتبر، شاهد افزایش قابل توجهی بود. شاخص چشم‌انداز تجاری بانک ANZ نشان داد که 23.4 درصد خالص از شرکت‌ها انتظار دارند شرایط تجاری کلی در سال آینده بهبود یابد. این امر بهبود قابل توجهی نسبت به ماه سپتامبر نشان می‌دهد، این در حالی ست که تنها 1.5 درصد از شرکت‌ها چنین انتظاراتی داشتند. در نتیجه، این افزایش خوش‌بینی شاخص اصلی را فراتر از آستانه خالص 0 درصدی برد که بین خوش‌بینی و بدبینی در بین شرکت‌ها تمایز قائل می‌شود. این تغییر نشان‌دهنده چشم‌انداز مثبتی در مورد محیط اقتصادی پس از نتایج انتخابات است.

بخوانید  اخبار مهم فارکس در 3 نوامبر 2023

در ماه اکتبر، شرکت‌ها در نیوزلند نسبت به انتظارات سود خود دیدگاه مثبت تری داشتند. همچنین، آنها نشان دادند که قصد و برنامه‌هایشان برای صادرات و سرمایه‌گذاری به شکل قابل توجهی بهتر شده است. این نکته مهم است زیرا افزایش در قصد صادرات و سرمایه‌گذاری می‌تواند نشان‌دهنده رشد اقتصادی بیشتر باشد.

 

علاوه بر این، دیدگاه شرکت‌ها درباره فعالیت‌های خودشان ( که یک شاخص مهم و دارای ارتباط قوی با رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) است ) در اکتبر به طور چشمگیری از 10.9 درصد خالص در سپتامبر به 23.1 درصد خالص افزایش یافت. این افزایش بزرگ در دیدگاه مثبت شرکت‌ها نسبت به فعالیت‌های خود می‌تواند نشان‌دهنده بهبود انتظارات برای رشد اقتصادی نیوزلند در آینده ای نزدیک باشد.

دیدگاهتان را بنویسید