مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

بلاک چین چگونه کار می کند ؟
آموزشی

بلاک چین چگونه کار می کند ؟ 

برای سرمایه گذاران تازه وارد دنیا، یکی از موضوعات بسیار گیج کننده و پر تلاطم می تواند بلاک چین باشد. ما در مقاله ای در مورد یکی از سوالاتی که بسیار زیاد پرسیده می شود یعنی “  بلاک چین چیست ” به صورت مفصل صحبت کرده ایم اما در این مقاله قصد داریم در مورد این که بلاک چین چگونه کار می کند صحبت کنیم. پس اگر شما نیز جز افرادی هستید که می خواهید در مورد این که بلاک چین چگونه کار می کند، اطلاعاتی داشته باشید، تا انتهای این پست ما را همراهی کنید.

بیشتر بخوانید: بلاک چین چیست؟

فناوری بلاک چین همان چیزی است که فضای ارز های دیجیتال را قدرتمند کرده و این ارزها را پشتیبانی می کند. بسیاری از تحلیل گران بر این باورند که بلاک چین شامل برنامه های کاربردی بسیار زیاد است و فراتر از ارز های رمز نگاری شده نیز کاربرد دارد. شما نیز ممکن است در مورد موسسات مالی و حتی شرکت های اصلی سرمایه گذاری در سراسر جهان که قصد دارند فناوری بلاک چین را وارد سیستم سنتی خود کنند، چیز هایی شنیده باشید.

اما اطلاعات فراتر از این موضوع و این که بلاک چین چگونه کار می کند راز هایی است که افراد زیادی از آن اطلاعاتی ندارند. در این پست ما به بررسی موارد و اطلاعاتی می پردازیم که در دنیا منتشر شده است. اطلاعاتی در مورد چگونگی کار بلاک چین و سایر کاربرد های بالقوه بلاک چین و این موضوع که بلاک چین می تواند یکی از انقلابی ترین اختراعات پس از اینترنت باشد، به شما ارائه خواهیم داد.

بلاک چین چگونه کار می کند

پیشگویی هایی در مورد بلاک چین

فناوری Blockchain زیر بنای شبکه های رمز نگاری شده است. همچنین ممکن است در طیف گسترده ای از برنامه ها و سیستم های دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرد.

شبکه های بلاک چین از فن آوری های خاصی مانند کلید خصوصی و شبکه های توزیع شده استفاده می کنند .

تایید و اعتبار سنجی معاملات یک کاربرد مهم و اصلی برای ایجاد رمز در ارز های رمزنگاری شده است.

 

سه مؤلفه اصلی بلاک چین

در واقع می توان بلاک چین را به عنوان ترکیبی از چندین فناوری مختلف تصور کرد. اگر چه این فناوری ها جدید نیستند اما روش هایی هستند که با هم ترکیب شده اند و با یک دیگر به کار برده می شوند و باعث ایجاد بلاک چین می شوند. این سه مؤلفه اصلی که باعث ایجاد بلاک چین می شوند عبارت اند از :

رمز نگاری کلید خصوصی

شبکه توزیع شده ای که شامل یک دفترچه مشترک است و همچنین ابزار حسابداری برای معاملات و سوابق مربوط به شبکه

 

 

کلید خصوصی

کلید خصوصی برای نشان دادن فناوری کلید های رمز نگاری خصوصی به پیش بینی دو انسان که در حال انجام معاملات ارزی به صورت آنلاین هستند، کمک می کند. هر یک از این افراد دارای دو کلید هستند. یکی از این کلید ها، کلید خصوصی و دیگری عمومی است. با ترکیب کلید های خصوصی و عمومی این افراد می توانند یک نقطه مرجع امن دیجیتالی برای خود ایجاد کنند. این هویت ایمن یکی از مؤلفه های اصلی فناوری بلاک چین است. همچنین یک کلید عمومی و خصوصی در کنار هم، یک امضای دیجیتالی را می سازد که ابزاری مفید برای تایید و کنترل مالکیت در معاملات آنلاین است.

بلاک چین چگونه کار می کند

شبکه توزیع شده

امضای دیجیتالی با مؤلفه فناوری در شبکه های توزیع شده ترکیب می شود. فناوری بلاک چین به عنوان شبکه ی بزرگی از افراد عمل می کند که می توانند به صورت معتبر در مورد معاملات مختلف آنلاین با هم به توافق برسند. این فرایند با یک سری اعداد ریاضی پیچیده انجام می شود که برای تامین امنیت شبکه استفاده می شود. با استفاده از کلید های رمز نگاری و شبکه های توزیع شده، بلاک چین می تواند انواع مختلفی از تعامل های دیجیتال را امکان پذیر کند.

 

فرایند تایید در بلاک چین چگونه کار می کند ؟

اما سوالی که اینجا برای بیشتر ما پیش می آید این است که فرایند تایید در بلاک چین چگونه کار می کند ؟ یکی از مهم ترین جنبه های فناوری بلاک چین روش تایید و اعتبار معاملات است. در مثال بالا در مورد دو نفر که مایل به انجام معامله به صورت آنلاین هستند صحبت کردیم و گفتیم که هر کدام از این افراد دارای یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی هستند.

در فرایند تایید بلاک چین به شخص اول معامله اجازه می دهد تا از کلید خصوصی خود برای پیوست کردن اطلاعات مربوط به معامله با کلید عمومی فرد دوم استفاده کند. این اطلاعات با هم بخشی از یک بلوک را تشکیل می دهند که شامل یک امضای دیجیتال و همچنین یک جدول زمانی و اطلاعات مربوط به معامله است. اما هویت اصلی افراد درگیر در معامله را بیان نمی کند. سپس این بلوک ایجاد شده در سراسر شبکه بلاک چین به سایر قسمت های شبکه منتقل می شود که به عنوان یک مدرک معتبر برای معامله عمل می کند.

همه کار های ارسال اطلاعات و تایید اعتبار بلوک ها به مقادیر عظیمی از توان محاسباتی نیاز دارد. از نظر عملی غیر ممکن است که میلیون ها کامپیوتر در سراسر جهان، بخواهند توان محاسباتی خود را بالا ببرند. یکی از راه حل ها برای استفاده از شبکه بلاک چین “استخراج” است.

به این معنی که در شبکه استخراج افراد زیادی که هر کدام به طور مستقل در جهت منافع خود عمل می کنند، هر کدام بخش کوچکی از توان محاسباتی سیستم خود را به منظور ارائه خدمات و قدرت بخشیدن به توان محاسباتی اصلی، به شبکه واگذار می کنند و از این طریق مبلغی دریافت می کنند. با عمل کردن در جهت منافع خود و دریافت هزینه، آن شخص به شبکه وسیع بلاک چین نیز کمک می کند.

 

زنجیره های بلوک در بلاک چین چگونه کار می کند ؟

اما زنجیره های بلوک چیست و در بلاک چین چگونه کار می کند ؟ چرا در مورد روند پیچیده تایید اعتبار  بلاک چین صحبت کردیم ؟ برای شبکه های بلاک چین، تایید اعتبار یک قدم بسیار مهم برای اطمینان از این موضوع است که رمز های ارز ها نمی توانند همزمان در چند معامله مورد استفاده قرار گیرند. برای محافظت در برابر هزینه های مضاعف، شبکه های بلاک چین باید اطمینان حاصل کنند که ارز های رمز نگاری شده درست کار می کنند .

یکی از راه های ارائه این سرویس، وجود گره هایی در درون شبکه بلاک چین به عنوان زنجیره بلوک است که سابقه کار هر سکه را حفظ می کند. این گره ها برای تایید یا عدم تایید بلوک هایی که اطلاعات مربوط به معاملات را نشان می دهند، مورد استفاده قرار می گیرند. اگر همه گره ها در مورد یک سکه اطلاعات مشابهی داشته باشند، بلوک تایید می شود و به زنجیره بلوک هایی که از قبل وجود داشته اند، اضافه می شود. این بلوک جدید احتمالا اطلاعاتی در مورد جنبه های مختلف معاملات گذشته در خود دارد. این اطلاعات، همان اطلاعاتی هستند که امکان تغییر یک بلوک را فراهم می کنند. برخی از شبکه های بلاک چین انواع خاصی از اطلاعات را در بلوک خود دارند، در حالی که برخی دیگر از ان ها مجموعه های مختلفی از اطلاعات را شامل می شوند.

بیشتر بخوانید: بازگشت بیت کوین به روند سعودی

این آخرین جنبه بلاک چین است که برخی از افراد معتقدند بیشترین پتانسیل را برای برنامه های آینده بلاک چین فراهم می کند. به عنوان مثال، داده های ایجاد بلوک در یک بلاک چین مانند اطلاعات مربوط به شبکه بیت کوین، با اطلاعاتی در مورد معاملات گذشته بین افراد مختلف، مرتبط است و به عنوان یک سابقه عمومی از همه معاملات گذشته عمل می کند. اما داده های موجود در بلوک می تواند هر چیزی باشد.

به عنوان مثال برای دولت ها نیز، هنگام صدور مجوز معاملات، فناوری بلاک چین می تواند مفید باشد که این امر معمولا از طریق رژیم های انطباق انجام می شود. فناوری بلاک چین می تواند برای تهیه مسیر های حسابرسی یا تقویت ارتباطات جدید بین موسسات مالی مختلف و شرکای بالقوه نیز مفید باشد. در دیگر بخش های دنیای مالی، بلاک چین ممکن است بتواند روند ترخیص و تسویه حساب را که به طور سنتی روزهای زیادی طول می کشد را ساده تر کند. این فناوری همچنین می تواند با ترجمه قانونی کدها یا اجازه دادن به انواع خاصی از معاملات و مسدود کردن معاملات دیگر، به خودکارسازی انطباق مقررات کمک کند. امکانات گسترده ای برای فناوری blockchain در داخل و خارج از دنیای مالی وجود دارد.

با این حال، مانند هر فن آوری جدیدی، کاملاً مشخص نیست که چگونه می توان از قابلیت های قدرتمند بلاک چین بیشترین استفاده را کرد. با گذشت زمان، این احتمال وجود دارد که آزمایش های مداوم زیادی برای اختراع روش های جدید استفاده از blockchain برای اهداف مختلف و همچنین روش های جدید استفاده از blockchain به منظور اثربخشی بیشتر، کارآمدتر، ایمن تر و قدرتمندتر انجام شود. در این میان، بزرگترین شبکه های بلاک چین، مانند آنهایی که برای ارز های دیجیتالی مانند بیت کوین کاربرد دارند، فقط در حال رشد هستند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *