در این مقاله، هدف ما بررسی الگوهای کندلی است تا بتوانیم تصمیمات معقولی برای معاملات خود اتخاذ کنیم. مهم است که به یاد داشته باشید که کندل‌ها به تنهایی معیار کافی نیستند و همواره باید وضعیت کلی بازار را مد نظر قرار دهید و دریابید که داده‌های قیمتی چه پیامی برای شما دارند. تحلیل دقیق شرایط بازار اهمیت زیادی دارد زیرا درک صحیح از این شرایط به شما اجازه می‌دهد تا معنا و مفهوم الگوهای کندلی را بهتر درک کنید.

یک نکته مهم که باید همیشه در نظر داشته باشید این است که وقتی در حال تحلیل کندل‌ها هستید (همانند استفاده از هر نوع اندیکاتور یا ابزار تحلیل تکنیکال دیگر)، و اگر متوجه شدید که کندل‌ها نشانه‌هایی از برگشت یا تداوم روند را نشان می‌دهند، این به معنای قطعیت وقوع آن حوادث نیست.

یادتان باشد که شما در بازار فارکس معامله می‌کنید و در این بازار، هیچ گزینه‌ای به طور کاملاً قطعی و مسلم نیست.

 

استفاده همزمان از الگوهای کندلی و سطوح حمایتی مقاومتی

استفاده آسان از کندل‌ها اغلب با تکیه بر خطوط حمایت و مقاومت انجام می‌شود. این سطوح نشان‌دهنده مناطقی هستند که در آن‌ها خریداران و فروشندگان خود را موضع‌گیری می‌کنند. بررسی واکنش کندل‌ها نسبت به این مناطق می‌تواند در تحلیل روندهای قیمتی آتی مفید باشد. در نظر گرفتن مثال زیر می‌تواند راهنمای خوبی باشد:

در این مورد خاص، شما متوجه می‌شوید که در نزدیکی سطح 1.4900 یک نقطه مقاومت قرار دارد. شما علاقه‌مند به انجام معامله هستید، اما به جای عجله کردن، تصمیم می‌گیرید که صبر کنید؛ زیرا کندلی که با این سطح برخورد می‌کند، نشانه‌های قوی صعودی را نشان می‌دهد.

بخوانید  تحلیل فارکس 6 دسامبر 2023 ( جفت ارزهای اصلی)

 

الگوهای کندلی
Source: CYCFX.com

 

بعد از دو کندل، شما شاهد شکل‌گیری یک الگوی شمعی نزولی سه‌تایی می‌شوید، که یک نشانه قدرتمند نزولی به شمار می‌رود. ظهور این الگو، تأییدی بر سیگنال فروش است و در این نقطه، شما تصمیم به فروش جفت ارز مورد نظر می‌گیرید. با توجه به اینکه شما یک معامله‌گر دقیق هستید، حد ضرر خود را کمی بالاتر از سطح مقاومت تنظیم می‌کنید.

 

الگوهای کندلی

 

با برخورداری از صبر و درک عمیق از الگوهای کندلی، شما موفق شدید احتمال موفقیت خود را در معاملات افزایش دهید. حالا بیایید نگاهی بیندازیم به آنچه پس از اقدام شمه به فروش رخ داده است:

 

 

این جفت ارز دقیقاً به سمت مطلوب شما حرکت کرد و با این عمل، شما توانستید سود چشمگیری کسب کنید. این سوال ممکن است در ذهن شما شکل بگیرد: «چرا باید به صورت همزمان از کندل‌ها و سطوح حمایت و مقاومت استفاده کنم؟ آیا نمی‌توانم صرفاً روی کندل‌ها تمرکز کنم و سود زیادی به دست آورم؟»

برای پاسخ به این سوال، بیایید دوباره به نمودار معاملاتی مثالی که در نظر گرفتیم نگاه کنیم. مهم است که بدانیم ما نمی‌توانیم تنها با تکیه بر الگوهای کندلی تصمیم به معامله بگیریم.

 

الگوهای کندلی

 

اگر تنها بر اساس الگوهای کندلی معامله کرده بودید، احتمال ضرر و زیان شما بالا بود. با بهره‌گیری هم‌زمان از الگوهای کندلی و سطوح حمایت و مقاومت، شما احتمال موفقیت خود در معاملات را افزایش می‌دهید.

دیدگاهتان را بنویسید