نرخ بهره مبلغی است که توسط وام دهنده برای استفاده از دارایی ها به وام گیرنده اضافه می شود.

نرخ بهره با تشویق مردم به وام گرفتن، وام دادن و خرج کردن، اقتصاد را در حرکت نگه می دارد. نرخ های بهره غالب همیشه در حال تغییر هستند و انواع مختلف وام ها نرخ های بهره متفاوتی را ارائه می دهند.

اگر وام دهنده، وام گیرنده یا هر دو هستید، مهم است که دلایل این تغییرات و تفاوت ها را بدانید. Interest Rate همچنین تاثیر زیادی بر تجارت فلزات کمیاب از جمله سهام نقره دارد.

 

نرخ بهره

نرخ بهره چیست ؟

به عبارت ساده، نرخ بهره هزینه وام گرفتن پول است. درصدی است که وام دهندگان بابت استفاده از پول خود برای مدت معینی از شما پول می گیرند. اگر در حال پس انداز هستید، نرخ بهره پاداشی است که برای اجازه دادن به بانک یا موسسه مالی برای استفاده از پول شما دریافت می کنید.

بنابراین، اگر پول قرض می‌کنید، نرخ بهره همان چیزی است که بیش از مبلغ وام گرفته شده می‌پردازید، و اگر پول پس‌انداز کنید، نرخ بهره همان چیزی است که علاوه بر پس‌اندازتان به دست می‌آورید.

نرخ بهره بر تصمیماتی که با پول می گیرید تأثیر می گذارد. تصور کنید که اگر به جای 0.5 درصد، 15 درصد سود پرداخت کنید، چقدر پول بیشتری در حساب پس انداز خود نگه خواهید داشت. اگر بتوانید در یک حساب بانکی ساده 15 درصد دریافت کنید، چقدر پول کمتری در سهام خود می گذارید؟ 

 

نرخ‌های بهره در تعیین هندسه اقتصاد، یعنی توزیع واقعی نیروی کار و منابع، نقش بسزایی دارند. این مهم است که کدام صنایع رشد می کنند و کدام صنایع کوچک می شوند و مردم در کجا سرمایه مالی و فیزیکی را به کار می گیرند. نرخ بهره بیشتر این حرکت را هدایت می کند.

نرخ بهره چه مفاهیمی را در بر دارد؟

    1. هزینه وام گرفتن: نشان می دهد که هزینه وام گرفتن چقدر خواهد بود. نرخ بهره بالاتر به این معنی است که گرفتن وام گران تر است.

 

 1. بازده پس انداز: برای پس انداز و سرمایه گذاران، نشان دهنده بازدهی است که می توانند انتظار دریافت سپرده ها یا سرمایه گذاری های خود را داشته باشند.

 

 1. شاخص اقتصادی: نرخ بهره می تواند نشان دهنده وضعیت اقتصاد باشد. نرخ های بهره بالا ممکن است نشان دهنده این باشد که بانک مرکزی در تلاش است تا تورم را کاهش دهد. نرخ‌های بهره پایین ممکن است به این معنی باشد که آنها تلاش می‌کنند با تشویق مردم به وام گرفتن و خرج کردن پول، اقتصاد را تحریک کنند.

 

 1. سیاست های بانک مرکزی: سطح نرخ های بهره نشان دهنده سیاست پولی بانک مرکزی یک کشور است که سعی در کنترل تورم و تثبیت ارز دارد.
بخوانید  بهترین راه برای ورود به بازار فارکس: راهنمای گام به گام برای تازه وارد‌ها و علاقمندان به ترید

 

 1. تصمیمات سرمایه گذاری: تغییرات در نرخ های بهره می تواند بر تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری در املاک، گرفتن وام برای توسعه کسب و کار یا شرکت در سایر فعالیت های مالی تأثیر بگذارد.

 

     6.تورم: اغلب رابطه ای بین نرخ بهره و تورم وجود دارد. اگر نرخ بهره بالاست، ممکن است به این دلیل باشد که بانک مرکزی تلاش می کند تورم بالا را کنترل کند.

 

نرخ بهره

 

در اصل، نرخ بهره ابزاری اساسی برای مدیریت اقتصاد است که بر همه چیز از تصمیمات مالی شخصی گرفته تا سلامت کلی سیستم اقتصادی یک کشور تأثیر می گذارد.

برای وام گیرندگان، نرخ بهره هزینه دسترسی به وجوه برای خرید چیزی است به جای اینکه منتظر بمانند تا وجوه لازم را ذخیره کنند. برای پس انداز و سرمایه گذاران، نرخ بهره نشان دهنده سود وجوه سپرده شده یا سرمایه گذاری شده آنهاست.

این اساساً پاداشی است برای به تعویق انداختن استفاده از پول و در عوض اجازه دادن به شخص دیگری از آن استفاده کند.

بانک‌های مرکزی همچنین نرخ‌های بهره معیاری را برای یک کشور تعیین می‌کنند که بر سطح عمومی نرخ‌های بهره در سراسر اقتصاد تأثیر می‌گذارد و بر همه چیز از نرخ وام مسکن گرفته تا بازده حساب‌های پس‌انداز تأثیر می‌گذارد و نقش مهمی در سیاست‌های پولی، رشد اقتصادی و تورم دارد.

تاثیرات نرخ بهره

نرخ بهره به دلیل اثر بر سود شرکت ها، مخارج مصرف کننده و استراتژی های سرمایه گذاری تأثیر قابل توجهی بر بازارهای سهام دارد. در اینجا نحوه تأثیرگذاری نرخ بهره بر بازار سهام را توضیح می دهیم:

 • هزینه استقراض:

نرخ بهره بالاتر به این معنی است که وام گرفتن برای شرکت ها هزینه بیشتری دارد. این می تواند حاشیه سود آنها را کاهش دهد اگر آنها مجبور به پرداخت سود بیشتری در ازای بدهی خود شوند. همچنین می تواند شرکت ها را از گرفتن وام برای توسعه منصرف کرده و به طور بالقوه رشد آنها را کُند کند.

 

 • هزینه های مصرف کننده:

هنگامی که نرخ بهره افزایش می یابد، مصرف کنندگان ممکن است هزینه های بیشتری برای وام گرفتن از طریق مواردی مانند وام مسکن و کارت های اعتباری داشته باشند. این امر می تواند هزینه های مصرف کننده را کاهش دهد که می تواند فروش و سود شرکت ها را کاهش دهد و در نتیجه بر قیمت سهام آنها تاثیر بگذارد.

 

 • جایگزین های سرمایه گذاری:

نرخ‌های بهره بالاتر اغلب سرمایه‌گذاری‌های با درآمد ثابت مانند اوراق قرضه را نسبت به سهام جذاب‌تر می‌کند، زیرا می‌توانند بازده رقابتی با ریسک کمتری را ارائه دهند. این می تواند منجر به تغییر در صندوق های سرمایه گذاری از سهام به اوراق قرضه، کاهش تقاضا برای سهام و کاهش بالقوه قیمت سهام شود.

بخوانید  آموزش جامع تله های گاوی و خرسی (تله های صعودی و نزولی)

 

 • ارزش گذاری های جریان نقدی با تخفیف (DCF):

ارزش جریان‌های نقدی آتی شرکت با استفاده از نرخ بهره در مدل‌های DCF به ارزش فعلی تنزیل می‌شود. هنگامی که نرخ های بهره بالاتر است، ارزش فعلی جریان های نقدی آتی کمتر است و به طور بالقوه ارزش شرکت و قیمت سهام را کاهش می دهد.

 

 • مدل های تخفیف سود سهام:

برای سهامی که سود سهام پرداخت می‌کنند، نرخ‌های بهره بالاتر به این معنی است که سود سهام آتی با نرخی بالاتر تنزیل می‌شوند، که ارزش فعلی آنها را کاهش می‌دهد و به طور بالقوه باعث می‌شود که سهام برای سرمایه‌گذارانی که بر درآمد متمرکز هستند، جذابیت کمتری داشته باشند.

 

 • رشد اقتصادی:

نرخ بهره اغلب برای مدیریت رشد اقتصادی تنظیم می شود. نرخ های بالا می تواند اقتصاد بیش از حد گرم شده را خنک کند و نرخ های پایین می تواند فعالیت اقتصادی را تحریک کند. بازارهای سهام عموماً نرخ بهره پایین را ترجیح می دهند زیرا با توسعه اقتصادی و درآمدهای بیشتر شرکت ها مرتبط است.

 

 • اثر بخشی:

بخش های مختلف به تغییرات نرخ بهره واکنش متفاوتی نشان می دهند. به عنوان مثال، مؤسسات مالی مانند بانک‌ها می‌توانند از نرخ‌های بهره بالاتر بهره ببرند، زیرا می‌توانند نسبت به هزینه وجوه خود هزینه بیشتری برای وام دریافت کنند. در مقابل، بخش هایی مانند املاک و مستغلات و خدمات آب و برق، که اغلب هزینه قابل توجهی دارند و به هزینه های تامین مالی حساس هستند، ممکن است تحت تاثیر نرخ های بالاتر قرار گیرند.

 

 • جریان سرمایه جهانی:

در یک اقتصاد جهانی شده، سرمایه گذاران بین المللی به دنبال بهترین بازده برای سرمایه گذاری خود هستند. نرخ‌های بهره بالا در یک کشور می‌تواند سرمایه‌گذاران خارجی را که به دنبال بازدهی بالاتر هستند جذب کند، اما این امر همچنین می‌تواند پول کشور را تقویت کند و صادرات را گران‌تر کند و به طور بالقوه بر شرکت‌های چند ملیتی تأثیر بگذارد.

 

 • احساسات بازار:

در نهایت، پیش‌بینی تغییرات نرخ بهره می‌تواند بر احساسات بازار سهام تأثیر بگذارد. حتی انتظار افزایش یا کاهش نرخ بهره می‌تواند منجر به نوسانات بازار شود زیرا سرمایه گذاران انتظارات خود را برای رشد اقتصادی و درآمد شرکت تنظیم می کنند.

نرخ بهره توسط بانک ها توسط تعدادی از عوامل مانند وضعیت اقتصاد تعیین می شود. بانک مرکزی یک کشور (به عنوان مثال، فدرال رزرو در ایالات متحده) نرخ بهره را تعیین می کند که هر بانک از آن برای تعیین محدوده APR خود استفاده می کند. زمانی که بانک مرکزی نرخ بهره را در سطح بالایی تعیین می کند، هزینه بدهی افزایش می یابد. وقتی هزینه بدهی بالا باشد، مردم را از استقراض منصرف می کند و تقاضای مصرف کننده را کند می کند. همچنین، نرخ بهره با تورم افزایش می یابد.

بخوانید  ارزش بازار یا Market Value چیست؟

نرخ بهره

محاسبه نرخ بهره 

روش دقیق محاسبه بهره به ویژگی های محصول مالی، ساده یا مرکب بودن بهره و هرگونه هزینه یا کارمزد اضافی که ممکن است در محصول مالی لحاظ شود، بستگی دارد. ماشین‌حساب‌های مالی و نرم‌افزار اغلب این محاسبات را انجام می‌دهند، مخصوصاً برای محصولات پیچیده‌تر مانند وام مسکن یا اوراق قرضه.

در اینجا برخی از محاسبات رایج مربوط به نرخ بهره آورده شده است:

   1. نرخ بهره ساده

نرخ بهره ثابت نرخی است که در تمام مدت وام یا سرمایه گذاری ثابت می ماند. این برای کسانی که پیش بینی پذیری را در پرداخت ها یا بازده های خود ترجیح می دهند مفید است.

برای بهره ساده، محاسبه ساده است. فرمول این است:

نرخ بهره = اصل مبلغ × نرخ × زمان

درصورتی که:

نرخ بهره ، کل مبلغ سود پرداختی است.

اصل مبلغ اولیه ، پول قبل از بهره است.

نرخ ، نرخ بهره در هر دوره (معمولا در سال) است.

زمان ، تعداد دوره های زمانی است که پول برای آنها قرض گرفته می شود، اغلب در سال.

 

    2. نرخ بهره مرکب

سود مرکب بر اساس اصل اولیه و همچنین سود انباشته دوره های قبل محاسبه می شود. در محاسبه نرخ بهره ی مرکب مقدار پولی که پس از n سال انباشته شده است، از جمله بهره و همچنین مبلغ اصلی (مقدار اولیه پول) در نظر گرفته می شود.نرخ بهره سالانه و تعداد دفعاتی که بهره در سال مرکب می شود و زمان سرمایه گذاری پول ، در این محاسبات تاثیرگذار است. 

 

این نکته حائز اهمیت است که محاسبه نرخ بهره به زمینه و ویژگی های محصول مالی یا سناریویی که با آن سروکار دارید بستگی دارد.

هر نوع نرخ بهره دارای ویژگی های خاص خود است و تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد. درک این تغییرات برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد استقراض، وام دادن و سرمایه گذاری مهم است.

 

کلام پایانی

 نرخ بهره یکی از ابزارهای مالی اولیه است که برای مدیریت رشد اقتصادی استفاده می شود و عامل مهمی در عملکرد بازار سهام است. آنها بر هزینه استقراض، جذابیت گزینه های مختلف سرمایه گذاری و سلامت کلی اقتصادی که مبنای سود شرکت ها و ارزش گذاری سهام است، تأثیر می گذارند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید