حمایت و مقاومت  در بورس دو اصطلاحی هستند که در تحلیل تکنیکال بسیار حائز اهمیت هستند تقریبا همه معامله گران از این دو اصطلاح برای تصمیم گیری های خود استفاده می کنند.  در واقع در حمایت و مقاومت نیروهای عرضه و تقاضا در یک نقطه به یکدیگر متصل می شوند. هر گاه سطح تقاضا خیلی زیاد شود و معامله گران زیادی تصمیم به خرید بگیرند اما از طرفی فروشنده ها قصد فروش نداشته باشند قیمت ها تا حد ممکن بالا میرود و خط مقاومت ماکسیممی است که بالاتر رفتن قیمت را متوقف می کند و اجازه نمیدهد قیمت از یک حد مشخصی تجاوز کند تا مجدد سطح عرضه و تقاضا به حدی متناسب برسند.

معمولا مواقعی که خط مقاومت ایجاد میشود، قیمتها دیگر سیر نزولی داشته و به سمت پایین حرکت می کنند که به این نیرو، نیروی مقاومت گفته میشود. اما گاهی سطح عرضه بسیار بالا میرود و حد تقاضا تا حد زیادی کاهش پیدا میکند و در این صورت قیمت ها تا حد زیادی پایین می اید و به کف نمودار میرسد. در این شرایط، خط حمایتی باعث میشود افت و کاهش قیمت از یک حد مشخص شده پایین تر نرود و تعادل بازار را حفظ می کند که به این نوع خطوط، خطوط حمایتی گفته می شود. در این صورت صف خرید شکسته می شود و عرضه بالاتر می رود تا بازار بتواند به حد متناسبی برسد. معمولا وقتی از خطوط حمایتی استفاده میشود نمودار قیمت بعد از آن سیر صعودی داشته و روند خود را به سمت بالا ادامه می دهد. این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ کدام از خطوط حمایتی و مقاومتی آنقدر واضح نیستند که شما تا به نمودار نگاه کنید آنها را تشخیص دهید.

در واقع باید حد و محدوده ای را برای آن در نظر بگیرید و سپس به بررسی خطوط بپردازید. خطوطی شبیه سایه که مرز مشخصی ندارند. راهی که میتوان این خطوط را شناسایی کرد این است که می توانید روی نمودار خطوط افقی را رسم کنید که از پایین ترین قیمت به بالاترین قیمت آن را وصل کنید. هر چه شیب این خط افقی به سمت بالاتر باشد میزان مقاومت بیشتر و هر چه کمتر باشد میزان حمایت بیشتر بوده است. ( این توضیحات بهتر است با رسم نمودار انجام شود).

به طور کلی نکته مهم این است که تشخیص خطوط حمایت و مقاومت در بورس در تحلیل های تکنیکال تا حد بسیار زیادی می توانند برای پیش بینی و نه پیش گویی آینده مهم و تاثیر گذار باشند و با کمی مطالعه و دیدن و قت گذاشتن روی نمودارهای مختلف و خطوط حمایتی و مقاومتی می توانید از لحاظ بصری بسیار پیشرفت کنید و دانش خود را بالا ببرید و این نکته را نیز فراموش نکنید که هر گاه خطوط مقاومت شکسته شود نمودار به سمت حمایتی شدن پیش میرود و هر گاه خطوط حمایتی شکسته شود بازار به سمت مقاومتی شدن میرود و این باعث میشود در هر کدام از این شرایط یک برنده و یک بازنده داشته باشیم .

یعنی یکبار عرضه برنده میشود و یکبار تقاضا. یکبار فروشنده میبرد و یکبار خریدار. زیرا این قیمتها هستند که می توانند خطوط را به وجود بیاورند و این خطوط هستند که می توانند شما را راهنمایی کنند که در صف خرید قرار بگیرید یا در صف فروش. همه این موارد به این علت است که شما دانش و اطلاعات خود را افزایش دهید تا بتوانید آگاهانه تصمیم بگیرید که آیا میخواهید بخرید یا بفروشید. حتما قبل از اقدام به خرید یا فروش نمودارهای قیمتی را برای روزها و هفته ها و یا حتی ماهها مطالعه کنید و مشورت بگیرید تا بتوانید بهترین تصمیم را در بهترین زمان و شرایط بگیرید. معامله گران موفق از این روشها بارها و بارها استفاده کرده اند.

منابع :

www.tse.ir