چین لینک Chainlink (LINK) یک پروژه رمزارز با هدف ایجاد یک شبکه جهانی اوراکل غیرمتمرکز در رایانه‌های بی‌شمار است. این پروژه برنامه دارد داده‌های واقعی و قابل اعتماد دنیای واقعی را برای قراردادهای هوشمندی که در بالای بلاک‌چین‌های مختلف اجرا می‌شوند، فراهم کند. شبکه Chainlink به عنوان یک واسطه بین دنیای فیزیکی و بلاک‌چین عمل می‌کند.

قراردادهای هوشمند بلاک چین، برنامه‌هایی هستند که در صورت برآورده شدن شرایط خاص به‌طور خودکار اجرا می‌شوند، می‌توانند به طور کامل نحوه جریان ارزش و اطلاعات در جامعه ما را تغییر دهند و سیستم‌هایی ایجاد کنند که به افراد در نحوه تعامل با محصولات و خدمات استقلال بیشتری می‌دهند.

اما یک مشکل وجود دارد، قراردادهای هوشمند فقط به اندازه داده هایی که تغذیه می شوند مفید هستند. بنابراین نیاز به دسترسی به منابع داده قابل اعتماد دارند.

اینجا، جایی است که Chainlink وارد می شود. با اتصال قراردادهای هوشمند به منابع داده خارجی، Chainlink امکان استفاده از موارد جدید و جذاب بلاک چین را فراهم می کند که زمانی غیرممکن به نظر می رسید.

در این مقاله، ما بررسی می کنیم که Chainlink چیست و چگونه کار می کند، همچنین به بررسی توکن بومی آن می پردازیم و موارد استفاده از آن را شرح می دهیم، پس اگر می خواهید از 0 تا صد چین لینک را کاوش کنید این مقاله برای شماست.

 

چین لینک چیست

Chainlink یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که به قراردادهای هوشمند این امکان را می‌دهد که به صورت ایمن به فیدهای داده خارج از زنجیره دسترسی پیدا کنند.

این شبکه از اطلاعاتی که خارج از بلاک چین هستند، از جمله فیدهای داده از APIهای وب، سیستم‌های سازمانی، خدمات ابری، دستگاه‌های IoT (اینترنت اشیا)، سیستم‌های پرداخت، سایر بلاک چین‌ها و منابع دیگر به صورت امن استفاده می‌کند.

Chainlink اساساً به عنوان یک پل بین بلاک چین و دنیای خارجی عمل می‌کند و به قراردادهای هوشمند این امکان را می‌دهد که به داده‌ها و رویدادهای خارج از بلاک چین دسترسی پیدا کنند.

 

چین لینک
چین لینک با ارائه «اثبات انبوه» (Proof of Reserve)، در هنگام افزایش یا کاهش، قرارداد را به‌روزرسانی می‌کند.

 

به زبان ساده، Chainlink یک فناوری است که به قراردادهای هوشمند کمک می کند تا با دنیای خارج ارتباط داشته باشند.

 

تاریخچه Chainlink

Chainlink توسط تیمی از افراد برجسته همچون Sergey Nazarov و Steve Ellis و Ari Juels در سپتامبر 2017 تاسیس شد. ایده Chainlink زمانی شکل گرفت که بنیانگذاران نیاز به روشی مطمئن و قابل اعتماد برای دسترسی قراردادهای هوشمند به داده های خارج از زنجیره داشتند . آنها فکر می کردند که بدون این راه حل، پتانسیل کامل قراردادهای هوشمند هرگز محقق نمی شود.

این تیم در ابتدا کار بر روی Chainlink را به عنوان راه حلی برای این مشکل آغاز کرد و در نهایت اولین نسخه از شبکه Chainlink را در می 2019 منتشر کرد.

با تأکید سرگئی نظروف، مدیر عامل Chainlink، هدف اصلی چین لینک ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز است که به قراردادهای هوشمند پیچیده در هر بلاک چین، ورودی‌ها و خروجی‌هایی را ارائه دهد که غیرقابل دستکاری باشند. او با اعتقاد به حل مسأله و مشکل اوراکل، معتقد است که Chainlink یک جزء حیاتی برای پذیرش گسترده بلاک چین و قراردادهای هوشمند خواهد بود.

 

chainlink Co founder
آقای نظروف یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل چین لینک می باشد.

 

توکن لینک (Link)

توکن LINK، یا LINK Token، توکن بومی پروژه Chainlink (چین لینک) است. توکن LINK به عنوان واحد ارزی داخلی برای انجام معاملات و پرداخت به افرادی که داده‌ها را در اختیار شبکه Chainlink می‌گذارند، استفاده می‌شود.

توکن‌های LINK در پرداخت به اپراتورهای نودها برای بازیابی داده‌های قراردادهای هوشمند و همچنین برای سپرده‌گذاری‌هایی که توسط نود اپراتورها در صورت نیاز سازندگان قرارداد انجام می‌شود، استفاده می‌شوند.

استفاده از توکن LINK به عنوان ابزار انگیزشی برای افرادی که به شبکه Chainlink می‌پیوندند و داده‌ها را فراهم می‌کنند، موجب ایجاد اقدامات مالی و تشویقی برای مشارکت فعال در این شبکه می‌شود.

این توکن ابتدا در ژوئیه 2017 توسط Chainlink در یک ICO به بازار عرضه شد و از آن زمان به عنوان ابزار اصلی برای تنظیم امور مالی در اکوسیستم Chainlink به کار گرفته شده است.

 

بررسی مشکل اوراکل (Oracle Problem)

یکی از کاربردهای حیاتی بلاک چین این است که به دو یا چند طرف این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به واسطه، اطلاعات یا داده‌های ارزشمند را به صورت ایمن و مستقیم مبادله کنند.

این امکان توسط قراردادهای هوشمند فراهم می‌شود. قراردادهای هوشمند برنامه‌هایی هستند که خودکار با رعایت شرایط تعیین شده در قرارداد، اجرا می‌شوند.

مشکل این است که قراردادهای هوشمند باید یک روش قابل اعتماد و غیرمتمرکز برای دستیابی به داده‌های دنیای واقعی مانند وضعیت آب و هوا، رویدادهای خبری و قیمت‌ها داشته باشند. اگر اطلاعات وارد شده به یک قرارداد هوشمند نادرست یا تخریب شده باشد، نتایج نیز نادرست خواهد بود.

بخوانید  9 قانون طلایی برای سرمایه گذاری در بورس

اگر قراردادهای هوشمند به یک منبع داده متمرکز تکیه کنند، خطرات دستکاری یا احتمال ناامنی منبع داده بسیار افزایش می‌یابد. این مشکل به عنوان “مشکل اوراکل” شناخته می‌شود.

برای درک بهتر به این مثال توجه کنید، اجازه دهید یک قرارداد هوشمند را تصور کنیم که برنامه ریزی شده است تا 100 دلار توکن B را در زمانی که قرارداد توکن A به ارزش 100 دلار دریافت کند، برای یک فرد آزاد کند.

قرارداد باید بتواند داده هایی را بازیابی کند که بتواند به طور دقیق به آن بگوید که قیمت توکن A و توکن B چقدر است. در غیر این صورت، مقدار صحیح توکن B را به هیچ وجه توزیع نمی کند.

 

Chainlink چگونه مشکل اوراکل را حل می کند

برای حل مسأله اوراکل، چین لینک یک شبکه غیرمتمرکز ایجاد نموده است که به‌عنوان یک میان‌افزار – یک پل – میان قراردادهای هوشمند و منابع داده خارجی (که به عنوان داده‌های “On Chain” و “Off Chain” شناخته می‌شوند) عمل می‌کند.

تا جایی که به جای اعتماد به یک مرجع مرکزی برای تعدیل داده‌ها، چین لینک یک شبکه از اپراتورهای گره‌های غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم را حفظ می‌کند. در این شبکه، شرکت‌کنندگان تشویق به تأیید داده‌ها می‌شوند و آنها را به قراردادهای هوشمند برای استفاده منتقل می‌کنند.

یک جزء اساسی از ساختار اعتبار Chainlink، این است که اوراکل‌ها بر اساس معیارهای عملکرد گوناگون مثل زمان اجرا، زمان پاسخ، و تعداد وظایف انجام شده، مورد رتبه‌بندی قرار می‌گیرند.

 

چین لینک
node هایی که داده های درست را وارد قراردادهای هوشمند می کنند علاوه بر باز پس گیری وثیقه خود، پاداش هایی نیز به صورت توکن های Link را دریافت می کنند.

 

قراردادهای هوشمندی که به دنبال داده‌های قابل اعتماد از منابع خارج از زنجیره هستند (از جمله API‌های وب، حسگرهای اینترنت اشیاء و دیگر منابع)، می‌توانند یک درخواست (پرس و جو) به Chainlink ارسال کنند و یک “کار” برای نودها ایجاد کنند.

برای شرکت در اجرای کارها و دریافت پاداش، نودهای Chainlink باید توکن‌های LINK را خریداری کرده و آنها را به عنوان وثیقه قفل کنند. اگر نودها داده‌های نادرست یا نادرست به قراردادهای هوشمند ارسال کنند، بخش یا تمام وثیقه خود را از دست می‌دهند. اما اگر به درستی عمل کنند، وثیقه‌شان باز می‌گردد و همچنین پاداشی دریافت می‌کنند.

برای کنترل تعیین قراردادهای هوشمند در این فرآیند، Chainlink اجازه می‌دهد که گره‌ها (اوراکل‌ها) بر اساس شهرت و سابقه کاری خود، انتخاب شوند.

5 مورد برتر استفاده از چین لینک

 • استیبل‌کوین ها (StableCoins)

استیبل‌کوین‌ها ارزهای رمزپایه‌ای هستند که هدفشان حفظ نرخ مبادله ثابت در مقابل سایر ارزها و دارایی‌ها، از جمله دلار آمریکا، ارزهای دیجیتال یا فلزات گرانبها مثل طلا، می‌باشد.

بعضی از استیبل‌کوین‌های محبوب، از جمله USDT و USDC، هدف دارند که با نرخ 1:1 نسبت به دلار آمریکا معامله شوند و توسط موجودی دلار در حساب‌های بانکی پشتیبانی می‌شوند.

 

تفاوت های دو استیبل کوین معروف USDT و USDC با یکدیگر

 

استیبل‌کوین‌ها برای حفظ ارتباط با ارزش دارایی‌های اساسی خود، به یک روش دقیق برای ردیابی ارزش این دارایی‌ها نیاز دارند. شبکه Chainlink فیدهای قیمتی غیرمتمرکز برای همه دارایی‌های اصلی فراهم می‌کند و به استیبل‌کوین‌ها این امکان را می‌دهد که نسبت‌های ذخیره خود را به صورت یکپارچه و در زمان واقعی حفظ کنند.

 

 • نظارت بر ذخیره On Chain

ارزهای رمزپایه‌ای که بر اساس یک بلاک‌چین مشخص هستند، می‌توانند با استفاده از فرآیند بسته‌بندی (Wrapping) به بلاک‌چین‌های دیگر منتقل شوند. در اینجا، بسته‌بندی به معنای پوشاندن یک توکن و اساساً انجام مبادله یک توکن با توکن دیگر به مقدار معین از طریق یک قرارداد هوشمند یا کد روی بلاک‌چین است، که قابلیت ذخیره و انتقال ارزها را فراهم می‌کند.

رپدبیت کوین یا به اختصار WBTC، پرطرفدارترین توکن پورت‌شده است، با ده‌ها هزار بیت‌کوین که به صورت ذخیره‌ای در بلاک‌چین بیت‌کوین قفل شده‌اند و در بلاک‌چین اتریوم به عنوان توکن WBTC ERC-20 در گردش هستند.

Chainlink به طور فعال نظارت بر ذخایر هر دو بلاک‌چین دارای توجه مستمر است تا اطمینان حاصل شود که تمام توکن‌های رپدبیت‌کوین همیشه به طور کامل و به شکل وثیقه باقی مانده‌اند. این اقدام به تداوم نقدینگی ارزهای دیجیتال را فراتر از اکوسیستم خود باز می‌کند.

 

 • امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)

به عنوان متخصص در امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi، هر فردی که به اینترنت وصل است، حالا امکان دارد با استفاده از انواع مختلف دارایی، قرض بگیرد، وام بدهد و سود کسب کند.

بازار جهانی DeFi در طول 12 ماه اخیر به شدت گسترش یافته است. سطح سرمایه‌گذاری در سیستم‌های DeFi از 600 میلیون دلار در مارس 2020 به بیش از 38 میلیارد دلار در حال حاضر افزایش یافته است.

برای اینکه این سیستم‌ها بدون واسطه‌های مرکزی که سطوح وثیقه، نرخ بهره و ارزش ارز را تنظیم می‌کنند، کار کنند، از راه‌حل‌هایی چون اوراکل‌های غیرمتمرکز مانند Chainlink برای دسترسی به داده‌های بازار با اطمینان استفاده می‌کنند.

 • ییلد فارمینگ (Yield Farming)

یکی از واژه‌های رایج در دنیای “کشت سود” یا Yield Farming در DeFi، فرآیندی است که شامل سپرده‌گذاری دارایی‌های رمزنگاری به استخرهای نقدینگی و کسب سود از آنها می‌شود.

بخوانید  سرمایه گذاری در فارکس با 100 دلار

با این حال، در گذشته، بازیگران بد از فیدهای قیمت به عنوان بردار حمله برای بهره‌برداری از پروتکل‌هایی که دارایی‌ها را با هم ترکیب می‌کنند، استفاده می‌کردند. اگر بازیگران بد بتوانند داده‌ها ارسالی به استخرها دستکاری کنند، می‌توانند نتایج نحوه و مکان توزیع وجوه توسط استخرها را تغییر دهند.

چندین پروتکل DeFi از Chainlink برای ارائه فیدهای قیمتی غیر قابل دستکاری و ردیابی ارزش سپرده‌ها استفاده می‌کنند و تضمین می‌نمایند که کاربران مقدار صحیح بازدهی را دریافت کرده و از آن ها در برابر کلاهبرداران محافظت می‌کنند.

 • زنجیره تأمین (Supply chain)

زنجیره تامین یکی از اولین صنایع بود که با استفاده از فناوری برای ثبت جابجایی کالاها در یک دفتر کل غیرمتمرکز که در آن همه اطلاعات باز و شفاف باقی می‌ماند و در زمان واقعی به‌روز می‌شوند، آزمایش سیستم‌های Smart Contract را آغاز کرد.

همانطور که کالاها در مراحل مختلف انتقال خود پیشرفت می‌کنند و از مکانی به مکان دیگر منتقل می‌شوند، قراردادهای هوشمند نیز باید با منابع داده خارجی مانند API ها، حسگرهای اینترنت اشیا و فیدهای داده تعامل داشته باشند. اوراکل های چین لینک می‌توانند قراردادهای هوشمند را به روشی غیرمتمرکز و بدون دستکاری به این منابع متصل کنند.

 

چین لینک چگونه کار می کند

خریداران و ارائه‌دهندگان دیتا (داده‌ها) دو طرف شبکه Chainlink هستند. علاوه بر این، پنج نوع قرارداد Chainlink در این فرآیند دخیل هستند که در زیر به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:

 

انواع اسمارت کانترکت ها در Chainlink
انواع قرارداد چین لینک ( Chainlink)

 

 • درخواست قرارداد (Requesting contract)

زمانی که یک قرارداد هوشمند داده‌ها را می‌طلبد، فرآیند بر روی یک بلاک چین آغاز می‌شود و درخواست اطلاعات توسط آن قرارداد هوشمند به نام قرارداد درخواست ارسال می‌شود.

 

 • قرارداد سطح سرویس خدمات (Service level agreement Contract)

برای به دست آوردن داده‌های خارج از زنجیره، پروتکل چین لینک این درخواست را به عنوان یک “رویداد” ثبت می‌کند و یک قرارداد هوشمند منطبق ایجاد می‌کند که قرارداد سطح سرویس خدمات (SLA) در بلاک‌چین نامیده می‌شود.

سه قرارداد فرعی به نام‌های قرارداد Reputation (که در آن سوابق مربوط به ارائه‌دهنده اوراکل مد نظر است)، قرارداد تطبیق سفارش و قرارداد تجمیع توسط قرارداد SLA ایجاد می‌شوند.

 • قرارداد اعتبار (Reputation)

قرارداد اعتبار چین لینک، مشروعیت و سابقه عملکرد ارائه‌دهنده اوراکل را قبل از ارزیابی و دور انداختن نودهای غیرقابل اطمینان تأیید می‌کند.

 • قرارداد تطبیق سفارش

قرارداد تطبیق ترتیب پیوند زنجیره ای نودهای چین لینک را درخواست می کند، پیشنهادات آنها را جمع آوری می کند و با انتخاب تعداد و نوع Node مناسب، درخواست را برآورده می کند.

 • قرارداد تجمیع

قرارداد Chainlink Aggregating تمام داده‌های اوراکل‌های انتخابی را برای دریافت و تأیید نتایج بررسی می‌کند.

 

طرفین فوق (خریداران و ارائه دهندگان داده ها) برای رفع نیازهای یکدیگر باید مراحل زیر را انجام دهند:

 • ایجاد یک قرارداد SLA برای انتخاب اوراکل

کاربر در چین لینک (Chainlink) یک قرارداد SLA ایجاد می‌کند که مجموعه خاصی از نیازهای داده را مشخص می‌کند. سپس نرم افزار Chainlink از این قرارداد SLA استفاده می‌کند تا کاربر را با مناسب‌ترین اوراکل‌هایی که می‌توانند داده‌ها را ارائه دهند، مطابقت دهد. خریداران داده‌های مورد نظر خود را انتخاب کرده و ارائه‌دهندگان برای ارائه آن با یکدیگر رقابت می‌کنند.

در هنگام ارائه پیشنهاد (در یک قرارداد تطبیق سفارش)، ارائه‌دهندگان باید سهمی از توکن‌های LINK را متعهد شوند که در صورت بدرفتاری، ممکن است از آنها برداشته شوند. زمانی که ارائه‌دهندگان انتخاب شدند، مسئولیت اطمینان از اضافه شدن پاسخ‌های صحیح به زنجیره را بر عهده دارند.

 • جمع آوری و پردازش داده ها

در این مرحله، اوراکل‌ها با منابع داده خارجی تعامل می‌کنند تا داده‌های دنیای واقعی مشخص شده در Chainlink SLA را دریافت کنند. سپس اوراکل‌ها داده‌ها را پردازش کرده و از طریق سرویس Chainlink آن‌ها را در اختیار خریداران قرار می‌دهند.

 • تجمیع و تایید نتایج

در مرحله نهایی، جمع آوری نتایج داده‌های اوراکل و بازگرداندن آنها به یک قرارداد Aggregation اتفاق می‌افتد. قرارداد تجمیع امتیازات داده را جمع‌آوری کرده، اعتبار آنها را ارزیابی می‌کند و بر اساس مجموع تمام داده‌های دریافتی، امتیاز وزنی را به مشتری بازمی‌گرداند.

Chainlink داده‌های ارائه شده را با استفاده از یک سیستم اعتبار اوراکل جمع‌آوری و وزن‌دهی می‌کند که می‌تواند قابلیت اطمینان منابع داده را تعیین کند. اگر همه چیز به طور مطابق برنامه پیش برود، ارائه‌دهندگان دیتا برای خدمات صادقانه‌شان پاداش دریافت می‌کنند.

بخوانید  پرسودترین الگوهای پرایس اکشن کدامند؟ بررسی 12 الگوی پرسود Price Action

در تمامی مراحل فوق، توکن LINK نقش اساسی دارد. برای خدمات ارائه شده توسط اپراتورهای نود، قراردادهای هوشمندی که داده درخواست می‌کنند، LINK را به آنها پرداخت می‌کنند. تقاضا برای داده‌ها و شرایط بازار تعیین‌کننده قیمت قابل پرداخت به اپراتورهای نود است.

 

چگونه رمزارز چین لینک (Link) را بخریم

در زیر مراحل کامل برای خرید رمزارز Chainlink از صرافی ارز دیجیتال مورد علاقه شما آمده است:

 

چین لینک
مراحل خرید ارزدیجیتال چین لینک (Link) را مشاهده می کنید.

 

 • چگونه چین لینک را در Binance بخریم

برخلاف مراحل کلی ذکر شده در تصویر، اگر به طور خاص می خواهید توکن چین لینک را از بایننس خریداری کنید، لطفاً از یکی از روش های مورد بحث در زیر استفاده کنید:

 1. انتقال از بانک (خرید استیبل کوین با ارزهای فیات): با استفاده از ارز فیات، استیبل کوین های فهرست شده بایننس را خریداری کنید. سپس، در بایننس، از این استیبل کوین ها برای خرید توکن چین لینک (Link) استفاده کنید.
 2. معامله توکن چین لینک: Trade Chainlink: بایننس بیش از 300 ارز دیجیتال را به عنوان سپرده می پذیرد، که بسیاری از آنها را می توان با Chainlink با برخی از بهترین نرخ های موجود مبادله کرد.
 3. کارت اعتباری: در Binance، می‌توانید مستقیماً LINK را با کارت اعتباری یا کارت نقدی خریداری کنید.

 

 • چگونه چین لینک را در Kraken بخریم

صرافی Kraken یکی دیگر از گزینه های قابل اعتماد برای خرید LINK است. برای انجام موفقیت آمیز خرید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. افتتاح حساب: اگر هنوز حسابی ندارید در صرافی Kraken یک حساب معاملاتی باز کنید.
 2. تأیید حساب: قبل از خرید LINK با ارزهای رمزنگاری شده مانند لایت کوین، حساب خود را تأیید کنید. در غیر این صورت، اگر می‌خواهید از ارزهای فیات مانند USD استفاده کنید، مدارک اضافی برای فرآیند شناسایی مورد نیاز است.
 3. شارژ حساب: حساب Kraken خود را تأمین مالی (شارژ) کنید و ارز دیجیتال LINK را به سادگی خریداری کنید.

 

شما می توانید به آسانی از یک صرافی کریپتوکارنسی معتبر اقدام به خرید رمزارز Link نمایید.

 

آیا چین لینک (Chainlink) سرمایه گذاری خوبی است

با توجه به محبوبیت، قابلیت اطمینان و پیشروی چشمگیر خدمات خود نسبت به رقبا، Chainlink موقعیت پایداری را ایجاد کرده است. اما اگر مایل به سرمایه‌گذاری در Chainlink هستید، باید توجه داشته باشید که سودآوری یک سرمایه‌گذاری وابسته به اهداف سرمایه‌گذاری شما، میزان ریسکی که تمایل دارید بپذیرید، و مدیریت ریسک شما است.

علاوه بر این، اگر یک سرمایه‌گذار معمولی هستید، احتمالاً از سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتالی مانند LINK سود خواهید برد. با این حال، اگر بازار به نحوی مخالف توقعات شما عمل کند، ممکن است سرمایه خود را از دست بدهید (که نتیجه احتمالی اقدامات شماست).

بنابراین، قبل از اینکه پولی که به سختی به دست آورده اید را به هر یک از سرمایه‌گذاری‌ها اختصاص دهید، مطمئن شوید که پروژه را درک کرده و اهداف آن را می‌شناسید و از چشم‌انداز آینده‌اش آگاه هستید.

 

کلام آخر

آیا چین لینک (Chainlink) آینده درخشانی دارد؟ شبکه‌های خارج از زنجیره (Off Chain) ساخته شده در بالای اوراکل‌ها یکی از پیشرفته‌ترین عناصر به‌روزرسانی‌های آتی Chainlink خواهند بود. شبکه های off chain در نظر گرفته شده اند تا اکثر فعالیت های محاسباتی پیچیده را از لایه اولیه پلتفرم قرارداد هوشمند دور کنند.

به عنوان مثال، به دلیل افزایش تقاضا برای قدرت محاسباتی، Gas Prices اتریوم در حال افزایش است و این تهدیدی است که شبکه را برای تراکنش‌های کوچک‌تر غیرقابل اجرا می‌کند. هدف Chainlink 2.0 کمک به کاربران برای غلبه بر این مشکل با مقرون‌به‌صرفه‌تر کردن و ساده‌تر کردن فرآیند محاسباتی DApps است.

اگر چین لینک بتواند به درستی در راه رسیدن به اهداف خود قدم بردارد و طبق انتظارات فرآیند محاسباتی Dapps را ساده تر و مقرون به صرفه تر سازد آینده بسیار درخشانی خواهد داشت و می تواند یک گزینه عالی برای سرمایه گذاری های بلند مدت باشد.

 

سوالات متداول

 • چین لینک (Chainlink) چیست؟

Chainlink یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که قراردادهای هوشمند را قادر می‌سازد تا به طور ایمن به فیدهای داده خارج از زنجیره، APIهای وب، سیستم‌های سازمانی، خدمات ابری، دستگاه‌های IoT (اینترنت اشیا)، سیستم‌های پرداخت، سایر بلاک چین‌ها و موارد دیگر دسترسی داشته باشند.

 • انواع اصلی قراردادهای چین لینک کدامند؟

درخواست قرارداد (Requesting Contract) و قرارداد سطح سرویس خدمات (Service level agreement Contract)

 • موارد برتر استفاده از چین لینک کدامند؟

استیبل‌کوین ها (StableCoins)- نظارت بر ذخیره On Chain- زنجیره تأمین (Supply chain)- ییلد فارمینگ (Yield Farming) و امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید