سقوط پایه رالی : افت پایه رالی در معاملات چیست؟

افت پایه رالی یک الگوی قیمت است که نشان دهنده تشکیل منطقه عرضه در معاملات فارکس است. موسسات بزرگ و معامله گران بزرگ سفارشات فروش معلق خود را در منطقه عرضه می گذارند تا در معاملات کوتاهی کنند.

این یک نوع عرضه و تقاضا است. معامله گران خرده فروشی از آن برای کشف سفارشات فروش پنهان بازارسازان استفاده می کنند. روش های معاملاتی عرضه و تقاضا خاستگاه تحلیل تکنیکال در معاملات هستند.

بخوانید : فارکس چیست + ورود به فارکس 

rally-base-drop
rally-base-drop

چگونه افت پایه رالی را تشخیص دهیم؟

این الگوی قیمت به این معنی است که یک موج حرکتی صعودی در نمودار شکل می گیرد. پس از یک موج حرکتی صعودی، قیمت مانند یک موج اصلاحی به سمتی حرکت می کند. سپس یک موج تکانشی نزولی تشکیل خواهد داد. مانند تصویر زیر.

اگر عمیق تر مانند یک معامله گر حرفه ای نگاه کنید، یک کندل بزرگ صعودی، یک کندل پایه و یک کندل بزرگ نزولی خواهید دید. یک شمعدان با بدنه بزرگ و یک فتیله کوچک نشان دهنده یک حرکت بزرگ قیمت است. در یک بازه زمانی پایین تر، نشان دهنده یک موج کامل است. به همین دلیل ما یک شمعدان را جایگزین موج کرده ایم تا کار را برای شما آسان کنیم.

برای شناسایی الگوی افت پایه رالی در نمودار شمعی، فرمول ساده زیر را دنبال کنید.

RBD = کندل بزرگ صعودی + کندل پایه + کندل نزولی بزرگ

rally-base-drop-1
rally-base-drop-1

نسبت بدنه به فتیله شمعدان

پس از بک تست مناسب، نتایج نشان داده است که نسبت بدنه به فتیله شمعدان بزرگ باید بیشتر از 70 درصد باشد. برای کندل پایه باید کمتر از 25 درصد باشد.

بخوانید  تحلیل نفت امروز، 11 بهمن 1402

اگر یک شمعدان معیارهای بالا را برآورده نمی کند، باید از آن الگوی RBD اجتناب کنید.

چگونه منطقه عرضه را در الگوی RBD ترسیم کنیم؟

منطقه پایه همیشه بر روی بالا و پایین کندل پایه ترسیم می شود. کندل های پایه می توانند بیش از 1 باشند. اگر بیش از یک کندل در پایه وجود دارد، باید بالاترین بالا و پایین ترین پایه را انتخاب کنید.

یک مستطیل بر روی بالاترین بالا و پایین ترین ناحیه پایه بکشید و مستطیل را به سمت راست گسترش دهید. تبدیل به منطقه پایه خواهد شد. به منطقه پایه، منطقه عرضه نیز گفته می شود.

Rally Base Drop ردپای معامله‌گران نهادی را نشان می‌دهد

روانشناسی پشت الگوی RBD

الگوهای افت پایه رالی عمدتاً به صورت تقلبی در سطوح کلیدی ظاهر می شوند. این فیک اوت ها مناطقی را ایجاد می کنند که برای فروشندگان جذاب تر می شوند. شما می توانید آن مناطق را در قالب یک افت پایه رالی شناسایی کنید.

در زندگی واقعی، بازارسازان شکار ضرر را به شکل تقلبی متوقف می‌کنند، اما در تحلیل تکنیکال، به دلیل پدیده‌های طبیعی، به یک الگوی سقوط پایه رالی تبدیل می‌شود.

اکثر الگوهای نمودار از پدیده های طبیعی در تحلیل تکنیکال ساخته شده اند و RBD یکی از الگوهای نمودار مربوط به عرضه و تقاضا است.

بخوانید : استراتژی طلا +10 تکنیک اسکالپ و ترید 

چگونه الگوی RBD را معامله کنیم؟

برای معامله الگوهای RBD، دو روش در رالی پایه رالی و الگوهای سقوط بیس دراپ مورد بحث قرار گرفته است.

در روش اول، قیمت درست پس از تشکیل افت پایه رالی یک عقب نشینی ایجاد می کند. این راه اندازی موثرترین و با احتمال زیاد است.

بخوانید  چگونه با کپی تریدینگ درآمد خود را دوبرابر کنیم؟
rally-base-drop-3
rally-base-drop-3

روش دوم معامله منطقه عرضه RBD پس از یک نوسان کامل است. در این روش، بازگشت قیمت به سمت منطقه عرضه برای انتخاب سفارشات فروش معلق زمان می برد. عقل سلیم این است که با گذشت زمان، یک منطقه همچنان ارزش خود را از دست می دهد. منطقه ای که به تازگی ایجاد شده است، پتانسیل بیشتری نسبت به منطقه ایجاد شده 10 روز پیش دارد. به همین دلیل توصیه می شود در روش دوم یک تلاقی کندل استیک اضافه کنید.

سفارش فروش معلق را چند پیپ زیر منطقه عرضه قرار دهید. در روش دوم، منتظر تشکیل یک الگوی کندل نزولی در منطقه عرضه باشید در غیر این صورت از آن منطقه صرفنظر کنید.

استاپ لاس را چند پیپ بالاتر از منطقه عرضه یا پایه در الگوی RBD تنظیم کنید.

Rally Base Drop ردپای معامله‌گران نهادی را نشان می‌دهد

منطقه عرضه در الگوی افت پایه رالی به ما در مورد قرار دادن سطح سود برداشت نمی گوید. به همین دلیل است که باید الگوی RBD را به عنوان تلاقی با سایر الگوهای نمودار معامله کنید. یک توقف ضرر کوچک قرار دهید و از تنظیم پاداش پرخطر لذت ببرید.

rally-base-drop-4
rally-base-drop-4

خط پایین

توصیه می کنم اگر می خواهید به تحلیل تکنیکال تسلط داشته باشید، عرضه و تقاضا را یاد بگیرید. همیشه سعی کنید منطق پشت وقوع هر الگوی نمودار را بیاموزید. این تکنیک قیمت خوانی شما را به یک تحلیلگر فنی خوب تبدیل می کند.

منبع 

دیدگاهتان را بنویسید