قانون ۲۰/۸۰ ، که به عنوان اصل پارتو نیز شناخته می شود، قانونی است که ادعا می کند 80٪ از نتایج (یا خروجی ها) از 20٪ کلیه کارهای انجام شده (یا ورودی ها)، حاصل می شوند. در تجارت، یک اصل از قانون ۲۰/۸۰ شناسایی ورودی هایی است که به طور بالقوه بهترین نتیجه را دارند به انسان برای رسیدن به هدف کمک بیشتری می کند. به عنوان مثال، هنگامی که مدیران عواملی را که برای موفقیت شرکتشان مهم هستند شناسایی کنند، باید بیشترین توجه را به این عوامل داشته باشند.

اگرچه اصل 80-20 بیشتر در تجارت و اقتصاد مورد استفاده قرار می گیرد، اما شما می توانید از این  قانون در هر زمینه ای، از جمله توزیع ثروت، امور مالی شخصی، عادتهای هزینه و حتی در روابط شخصی استفاده کنید.

درک قانون ۲۰/۸۰

ممکن است شما از قانون ۲۰/۸۰ به عنوان یک قانون علت و معلولی ساده یاد کنید  بگویید 80٪ از نتایج (خروجی) از 20٪ علل (ورودی) ناشی می شود. این قانون اغلب به این نکته اشاره میکند که 80٪ از درآمد یک شرکت توسط 20٪ از مشتریان آن تولید می شود. با استفاده از این روش، ممکن است یک شرکت بر 20٪ از مشتریانی که مسئولیت 80٪ درآمدها را بر عهده دارند و به طور ویژه برای آنها بازاریابی می کند، متمرکز شود. مشاهده شده است که در تمرینات وزنه برداری، 80٪ رشد عضلات از 20٪ تمرینات ناشی می شود. علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد كه 80٪ جرایم توسط 20٪ مجرمان اتفاق می افتد.

 

تاریخچه پیدایش قانون ۲۰/۸۰

قانون ۲۰/۸۰ که به عنوان اصل پارتو نیز شناخته می شود و در تحلیل پارتو به کار رفته است، اولین بار در اقتصاد کلان برای توصیف توزیع ثروت در ایتالیا در اوایل قرن 20 استفاده شد. این کار در سال 1906 توسط اقتصاددان ایتالیایی ویلفردو پارتو، مشهور به مفاهیم کارایی پارتو معرفی شد. پارتو متوجه شد که 20٪ غلاف نخود در باغ او 80٪ نخود موجود در زمین رابه او می دهد. پارتو با نشان دادن اینكه 80٪ از ثروت ایتالیا متعلق به 20٪ از جمعیت بود، این اصل را به اقتصاد كلان كشید.

در دهه 1940، دکتر جوزف جوران، از قانون ۲۰/۸۰ برای کنترل کیفیت برای تولید در تجارت استفاده کرد او گفت: 80 درصد نقص محصولات ناشی از 20 درصد مشکلات در روش های تولید است. با تمرکز بر ای مشکلات و کاهش این20٪ ، میتوان کیفیت کلی تولید را افزایش داد.

بخوانید  رمز و رازهای پراپ تریدینگ: راهکارهایی که بانک ها نمی خواهند شما بدانید

مزایای قانون ۲۰/۸۰

اگرچه نتایج علمی کمی وجود دارد که اعتبار قانون ۲۰/۸۰ را اثبات یا رد کند، اما شواهد زیادی وجود دارد که این قاعده را به عنوان یک اصل معتبر، البته نه از نظر دقیق و عددی، تأیید می کند. نتایج عملکرد فروشندگان در طیف گسترده ای از مشاغل با ترکیب قانون ۲۰/۸۰ موفقیت خود را نشان داده اند. علاوه بر این، مشاوران خارجی که از Six Sigma و سایر استراتژی های مدیریتی استفاده می کنند، اصل 80-20 را در اقدامات خود با نتایج خوب گنجانیده اند.

قانون ۲۰/۸۰

قانون ۲۰/۸۰ در تجارت و سرمایه گذاری

قانون ۲۰/۸۰ جای خود را در مدیریت تجارت پیدا کرده است. همانطور که گفته شد برای فروش محصولات، 20٪ از مشتریان یک شرکت 80٪ از خرید را به عهده دارند. همچنین 20٪ از کارمندان 80٪ از نتایج مثبت در یک شرکت را برای شرکت به همراه دارند. برای مدیریت پروژه، بسیاری از مدیران گفته اندکه 20٪ اول تلاش برای انجام پروژه 80٪ از نتایج پروژه را به شما می دهد. بنابراین، قانون 80-20 می تواند به مدیران و صاحبان مشاغل کمک کند که 80٪ از وقت خود را بر 20٪ از مشاغل که نتیجه ی بهتری دارند، متمرکز کنند.

نحوه استفاده از قانون ۲۰/۸۰

ابتدا یک کاغذ بردارید و ده مورد از هداف خود را روی آن بنویسید. سپس از خود بپرسید: اگر امروز فقط می توانستید یکی از اهداف موجود در آن فهرست را انجام دهید، کدام یک از این اهداف بیشترین تأثیر مثبت را در زندگی شما خواهد داشت؟

سپس دومین هدف مهم را انتخاب کنید. مهم ترین چیزی که از اینکار یاد می گیرید این است که 20 درصد از اهداف خود را که بیشترین تاثیر را در زندگیان دارد، مشخص کنید. شما باید همچنان روی آن 20 درصد که اهمیت بیشتری در زندگی شما دارد تمرکز کنید.

اول بزرگترین قورباغه را بخورید

شما ممکن است افرادی را ببینید که به نظر می رسد تمام روز مشغول کار هستند اما نتیجه ی خاصی نمی گیرند. این همیشه به این دلیل است که آنها مشغول به کارهایی هستند که ارزش کمتری دارند. در حالی که آنها میتوانند در یک یا دو کاری که اهمیت بیشتری دارد تمرکز کنند و تغییر بیشتری در شرکتها و مشاغل خود ایجاد کنند. با ارزش ترین کارهایی که می توانید هر روز انجام دهید، اغلب سخت ترین و پیچیده ترین کار های ممکن است، اما نتیجه ای که از آنها حاصل می شود می تواند فوق العاده باشد.

بخوانید  معرفی و بررسی جامع اندیکاتور CCI + چگونگی سیگنال گیری

قبل از شروع کار، همیشه از خود بپرسید ، “آیا این کار در 20 درصد برتر فعالیت های من است یا در 80 درصد پایین تر؟”

یک قانون برای خود تعریف کنید و بگویید: باید در برابر انجام کارهای کوچک و بی اهمیت مقاومت کنم.

همیشه خیال پردازی کنید

که یک فرد خردمند گفته است، “شما باید رویاهای بزرگ ببینید، زیرا فقط رویاهای بزرگ این قدرت را دارند که ذهن انسان را جابجا کنند.” وقتی شروع به بلند پروازی می کنید، سطح اعتماد به نفس شما فوراً بالا می رود. نسبت به خود و توانایی خود در مقابله با آنچه اتفاق می افتد احساس قدرت بیشتری خواهید کرد. دلیل این که افراد بسیار کمی به هرچه می خواهند می رسند، این است که آنها هرگز به خود اجازه نمی دهند که به عقب برگردند و به یک زندگی معمولی فکر کنند.

همیشه به سمت هدف اصلی خود بروید

می خواهیم درمورد مطالعه ای که اخیراً در مورد نگرش افراد ثروتمند در برابر افراد فقیر در مورد هدف گذاری انجام شده است، با شما صحبت کنیم. آنچه آنها دریافتند این است که 85٪ از افراد ثروتمند یک هدف بزرگ دارند که در تمام مدت زندگی خود روی آن کار می کنند. بنابراین، اگر می خواهید ثروتمند شوید، کار هایی رت که افراد ثروتمند نجام می دهند، انجام دهید. یک هدف بزرگ را انتخاب کنید و تمام وقت روی آن کار کنید و مطمئن باشید اگر این کار را انجام دهید، زندگی شما را تغییر خواهد داد.

قانون ۲۰/۸۰

استفاده از قانون ۲۰/۸۰ در سرمایه گذاری

برای استفاده از این قانون در سرمایه گذاری، باید به فعالیتهایی که هر هفته انجام می دهید و درآمدی که از آن حاصل می شود نگاه کنید و تعیین کنید که کدام یک از این فعالیت ها بخشی از “20٪ مؤثر” است. به عبارت دیگر، نگاهی به نحوه گذراندن وقت خود بیندازید و مطمعن شوید کارهایی را که انجام می دهید موثرترین کارهای ممکن است و روی آنها متمرکز شوید. با در نظر گرفتن زمان، وظایف و نتایج تلاش های خود شروع کنید و  مظمعن باشید به زودی می توانید تشخیص دهید که چگونه قانون ۲۰/۸۰ برای شما و سرمایه گذاری در املاک و مستغلات شما تاثیر گذار بوده است. علاوه بر موارد فوق، مواردی زیر بسیار مهم هستند:

  • چقدر زمان را صرف یادگیری می کنید و کدام نوع از اطلاعات بهترین نتیجه را به شما می دهد؟ وارن بافت اظهار داشت که “یادگیری” مهمترین راه برای گذراندن وقت است.
  • چه مدت وقت خود را صرف تحقیق در بازار یا معاملات احتمالی می کنید؟
  • چقدر زمان برای تعیین معیارهای مناسب برای یافتن معاملات مناسب صرف می کنید؟
  • چه معاملاتی بهترین نتایج مالی را به شما می دهند؟
  • آیا به دلیل موقعیت مکانی، زمان بندی بازار، اطلاعیه ها و رویدادهای مهم در جامعه، اندازه املاک، طرح، سطح، ساختار، موفقیت آمیز و کارآمد است؟
بخوانید  تقویم اقتصادی چیست؟ بررسی 6 داده کلیدی در معاملات

بیشتر بخوانید‌: لاکپشت ها قوانین تجارت را دنبال می کنند، شما چطور؟

جمع آوری تمام این اطلاعات به شما کمک می کند تا قانون ۲۰/۸۰ سرمایه گذاری در املاک و مستغلات خود را بهتر درک کنید. به نوبه خود، این امکان را برای شما فراهم می کند تا بتوانید تغییراتی را در کسب و کار فعلی خود انجام دهید تا بتوانید، از دارایی موجود خود برای ایجاد ثروت و درآمد بیشتر استفاده کنید و درک کنید که چگونه وقت خود را می گذرانید.

نتیجه گیری

درک و استفاده از قانون ۲۰/۸۰ برای سرمایه گذاری، به شما کمک می کند تا تمرکز خود را بر روی آن چیز هایی که بیشترین تأثیر را دارند، بگذارید. ممکن است روش دیگری از سرمایه گذاری را پیدا کنید که برای شما بهتر باشد و نتیجه ی مطلوب تری به شما بدهد. درنهایت، هدف اصلی سرمایه گذاری تأمین منابع مالی است. تامین این منابع به شما کمک می کند روی چیزهایی که برای شما مهمتر هستند تمرکز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید