مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

۵ عادت روزانه مارک زاکربرگ که شما نیز می توانید از آنها پیروی کنید
آموزشی

۵ عادت روزانه مارک زاکربرگ که شما نیز می توانید از آنها پیروی کنید 

در این مقاله قصد دارم عادت ها و استراتژی های موفقیت مارک زاکربرگ را بررسی و معرفی کنم. البته اول بهتر است در مورد این مرد بزرگ بیشتر صحبت کنیم. احتمالا او را بشناسید. مارک زاکربرگ مدیرعامل فیس بوک است. اولین و بزرگ ترین شبکه اجتماعی در جهان است که کسب و کار های زیادی برای برند سازی از آن استفاده می کنند. البته در سال های اخیر فیس بوک شبکه های اجتماعی دیگری مانند اینستاگرام را نیز راه اندازی کرده است که به غول تبلیغات معروف است. این مرد جوان با راه اندازی نرم افزار فیس بود توانست به ثروت بسیار زیادی برسد.

عادت ها و استراتژی های موفقیت مارک زاکربرگ

این فرد ۳۴ ساله در ابتدا فیس بوک را به کمک ۵ هم اتاقی خود راه اندازی کرد. در ابتدا قرار بود فقط دانشجویانی که ایمیل دارند، بتوانند از این نرم افزار استفاده کنند. اما کم کم فیس بوک جهانی شد و دارایی زاکربرگ به حدود ۶۷ میلیارد دلار رسد. اگرچه شرکت فیس بوک نیز نا آرامی ها، فراز و نشیب ها و شکست هایی نیز داشته است، اما Mark Zuckerberg  از این فرزند خود به خوبی محافظت می کند و یک رهبر فوق العاده برای تیم خود است. برای تبدیل شدن به ثروتمند ترین و تاثیرگذار ترین افراد روی کره زمین، او نظم و انضباط شخصی و یک تعادل استراتژیک برای زندگی شخصی و کار خود در پیش گرفته است.  بیایید روتین روزانه و عادت های مارک زاکربرگ را بررسی کنیم.

عادت ها و استراتژی های موفقیت مارک زاکربرگ :

۱. او وقتی از خواب بیدار می شود، فیس بوک را چک می کند

اولین کاری که مارک زاکربرگ وقتی ساعت ۸ صبح از خواب بیدار می شود انجام می دهد، این است که فیس بوک خود را چک می کند. درست است که او فرد بسیار ثروتمندی است اما در این عادت روزانه، شبیه به ما انسان های معمولی است. اکثر ما نیز اولین کاری که بعد از بیدار شدن انجام می دهیم این است که شبکه های اجتماعی و پیام های خود را چک می کنیم. البته من با این کار مخالف هستم. من این کار را انجام نمی دهم زیرا بیشترین اخباری که در شبکه های مجازی منتشر می شود، اخبار غم انگیز است و نمی خواهم در ابتدای روز احساسات منفی را با خود همراه کنم.

بله این روش برای ما یک روش سالم نیست. اما زاکربرگ در این زمینه با ما متفاوت است. زیرا او نه تنها شخصا بلکه به صورت حرفه ای نیز در این شبکه های اجتماعی درگیر است. این بدان معنا است که او با این کار دارد روی حرفه خود کار می کنید و کسب و کار خود را بررسی می کند. البته تا زمانی که اجازه ندهید خبر های خوب در فیس بوک شما دیده شوند و شما را در ابتدای روز دچار استرس کنند، کپی کردن این عادت می تواند خوب باشد. فقط اطمینان حاصل کنید که این چک کردن خیلی طولانی نشود.

۲. او زمانی را با توله سگ خود می گذراند

زاکربرگ تلاش دارد که ورزش را در روتین روزانه خود نگه دارد. او هر روز به پیاده روی و دو طولانی می رود. مارک می گوید بعد از این که فیس بوک را چک می کند و صبحانه ی خود را در کنار همسر و دخترش می خورد و از این کار لذت زیادی نیز می برد، با سگ خود به پیاده روی می رود. این یکی از لذت بخش ترین کار ها برای او است.

نه تنها ورزش روزانه یک روتین بسیار موثر است، بلکه باعث می شود خلاقیت بیشتری داشته باشید و باعث سرعت بخشیدن به متابولیسم شما نیز می شود. در کنار این موارد گذراندن زمانی را به حیواناتی که به آن ها علاقه دارید، برای آرامش روح شما نیز مفید است. تحقیقات بی شماری در این مورد انجام شده است که همه این تحقیقات نشان می دهند که حیوانات چهار پا در کاهش استرس، بالارفتن سطح تناسب اندام، کاهش فشار خون و همچنین در روحیه شما تاثیر می گذارند.

۳. او همیشه یک لباس می پوشد

اگر نگاهی به زندگی کارآفرینان برجسته جهان بیندازید، احتمالا موارد مشترکی در همه آن ها می بینید: همه این افراد صبح زود بیدار می شوند، تمرکز بالایی روی کار خود دارند، تنوع کمی در لباس پوشیدن دارند.

Mark Zuckerberg  نیز هیچ تفاوتی با بقیه ثروتمندان جهان ندارد. او هر روز جین، کفش ورزشی و تی شرت خاکستری می پوشد. اما او چرا از این رویکرد استفاده می کند در حالی که می تواند هر نوع لباسی که می خواهد را خریداری کند و بپوشد؟ بسیاری از ثروتمندان از گزینه ها و تصمیمات غیر ضروری خودداری می کنند. زاکربرگ می گوید: “من واقعا می خواهم زندگی سالمی داشته باشم. نمی خواهم در مورد چیز های غیر ضروری هر روز تصمیم گیری کنم. می خواهم تصمیماتی که می گیرم، بهترین خدمات را به مردم ارائه دهد. ”

فکر کنید چند بار جلو کمد لباس خود ایستاده اید، سرتان را خارانده اید و باز هم نتوانسته اید، تصمیم گیری کنید. این تصمیم گیری های غیر ضروری هر روز زمان زیادی از شما می گیرد.

۴. او هر روز می آموزد

از عادت ها و استراتژی های موفقیت مارک زاکربرگ آموختن است. داشتن و مدیریت کردن یکی از بزرگترین شرکت های جهان، قطعا یک کسب و کار تمام وقت است و زاکربرگ تخمین می زند که هفته ای بیش از ۵۰ ساعت کار می کند. اما او نمی خواهد از تمام توان مغز خود برای پیش بردن کار ها استفاده کند، بنابراین تلاش می کند، از طریق سایر اقدامات، ظرفیت ذهتی خود را بهبود بخشد.

بیشتر بخوانید : فلسفه مدیریتی وارن بافت

او در مصاحبه ای گفت: “سعی می کند هر دو هفته یک کتاب بخواند و حتی در چالش های کتاب خوانی که به صورت سالانه برگزار می شود نیز شرکت می کند تا بتواند بهتر این کار را انجام دهد. از یادگیری زبان چینی گرفته تا کتاب های ورزشی، هوش مصنوعی و غیره. او از این کتاب ها استفاده کنید تا تمرکز خود را افزایش دهد و بتواند الهام بخش باشد.”

تعیین اهداف شخصی روشی موثر و غیر قابل مقایسه برای بهبود واقعی توانایی های شناختی، تمرین اعتماد به نفس و خلاقیت شما است. بنابراین همان طور که مارک زاکربرگ می گوید هر روز یاد بگیرید، عمل کنید و بدانید که چه چیزی به شما در راه رسیدن به اهدافتان کمک می کند.

۵. او به خانواده اهمیت زیادی می دهد

مارک زاکربرگ در فناوری بسیار با استعداد است. در کنار این او یک مرد خانواده دوست است. مارک حدود ۷ سال پیش با همسرش پریسیلا چان ازدواج کرده و در کنار دو دخترش به نام های مکس و آگوست زندگی می کند. مارک ممکن است وقت زیادی به کار، ورزش و چالش هایی که با آن ها رو به رو است، اختصاص دهد، اما همچنین وقت زیادی را برای عشق ورزیدن به خانواده نیز اختصاص داده است. او سفر های زیادی با خانواده اش می رود، هر شب با دخترانش نماز شبانه یهودی ها را می خواند. این کار او نه تنها برای روان او مفید است، بلکه در طولانی مدت به نفع فرزندانش نیز خواهد بود و به محکم شدن ارتباطشان نیز کمک می کند.

عادت ها و استراتژی های موفقیت مارک زاکربرگ

نقاط مشترک مارک زاکربرگ و دیگر ثروتمندان

اما عادت ها و استراتژی های موفقیت مارک زاکربرگ چه نقطه اشتراکی با دیگر ثروتمندان دارد؟

۱. عادت ها و استراتژی های موفقیت مارک زاکربرگ : روز خود را درست شروع کنید

برای شروع روز و مراقبه می توانید از رویکرد استیو جابر استفاده کنید. هر روز صبح زود بیدار شوید، صبحانه لذت بخشی بخورید. صرف نظر از مراسم صبحگاهی که برای خود انتخاب می کنید، باید هر روز صبح ساختاری برای انجام کار های روزمره خود در باقی روز داشته باشید.

طبق تحقیقاتی که انجام شده، اکثر افراد موفق در جهان، صبح زود بیدار می شوند. این عادت به آن ها کمک می کند تا زمان بیشتری برای بهره وری بالقوه در طول روز داشته باشند. با این حال زمانی که از خواب بیدار می شوید به اندازه روشی که روز خود را با آن شروع می کنید، مهم نیست. افرادی هستند که مانند جغد ها شبانه کار می کنند و روز را می خوابند، اما باید توجه داشت با این که این روتین نیز در انجام دادن کار ها به شما کمک می کند، اما انرژی و تمرکزی که با خواب شبانه به دست می آورید را به شما نمی دهد.

۲. عادت ها و استراتژی های موفقیت مارک زاکربرگ : ذهن خود را متمرکز نگه دارید

ذهن انسان در طی یک روز مجموعه ای از نگرانی ها، افکار و ایده ها را در خود جمع می کند. بنابراین بسیاری از مسائل می تواند شما را تحت تاثیر قرار دهد. حتی می توانید احساس کنید که به جهات زیادی کشیده می شوید، به جای این که روی یک کار واحد متمرکز شوید. برای این کار کافی است فقط یک بار در روز تمام کار های مهمی که باید انجام دهید را روی کاغذ بنویسد، پس از یادداشت تمام کار های مهم دیگر نیاز نیست که در طول روز بین کار های متعدد سردرگم شوید.

یکی از افراد موفق دنیا که شاید نامش را شنیده باشید، ریچارد برانسون است. او در تمام طول روز و هر جا که می رود، دفترچه یادداشتی همراه خود دارد. او از این دفتر یادداشت برای ثبت سریع افکار، ایده ها و تجربیاتش استفاده می کند. این عادت خوب به او کمک می کند تا به دو هدف اصلی خود برسد. اول این که دیگر برانسون نیاز ندارد که برای به یاد آوردن هر چیزی از مغز خود استفاده کند. دوم این که او قادر است به طور واضح ببیند که چگونه تمام افکار او روی کارهایش تاثیر می گذارند.

۳. عادت ها و استراتژی های موفقیت مارک زاکربرگ :  چیزی جدید بیاموزید

افراد موفق تقریبا همیشه در حال فراگیری هستند. رویکرد شما برای یادگیری می تواند، کپی شده از بیل گیتس باشد، که قبل از خواب همیشه یک ساعت مطالعه می کند. نکته مهم این است که بخشی از روز خود را برای اکتشاف ایده های جدید، سوال کردن و یادگیری چیز های جدید اختصاص دهید.

شما باید مدام ذهن خود را با اطلاعات جدیدی که به آن ها علاقه دارید، تحرک کنید. این کار عملکرد بهینه مغز را حفظ کرده و از دستیابی به اهداف شما پشتیبانی می کند. همیشه لازم نیست تنها در مورد کسب و کار خودتان مطالعه کنید، در هر زمینه ای می توانید مطالعه کنید و مطمئن باشید که تاثیر مثبتی رو شما خواهد داشت. در این زمینه فقط گسترش زاویه دید و افزایش دانش مهم است. شما هرگز نمی توانید تشخیص دهید، چیزی که اکنون یاد میگیرید چه زمانی به شما کمک خواهد کرد، اما حتما روزی این دانش به شما کمک می کند.

۴. عادت ها و استراتژی های موفقیت مارک زاکربرگ : خلاق باشید

مدیر عاملان موفق به داشتن خلاقیت در شیوه اداره شرکت خود افتخار می کنند. نظر سنجی از مدیر عاملان موفق نشان دهید که این افراد اعتقاد دارند که خلاقیت مهم ترین صفتی است که افرادی که می خواهند موفق شوند، باید داشته باشند. لازم نیست حتما شاعر موفقی باشید و یا یک شبکه اجتماعی موفق مانند فیس بوک اختراع کنید. برای مثال استیو جابز برای این که قوه خلاقیت خود را بالاتر ببرد، قدم زدن در طبیعت را انتخاب کرد. شما نیز می توانید سرگرمی را شروع کنید که باعث افزایش خلاقیت در مغزتان شود. نقاشی، رقص، عکاسی و بسیاری از سرگرمی های دیگر برای گسترش خلاقیت ذهن وجود دارد.

۵. عادت ها و استراتژی های موفقیت مارک زاکربرگ : بدن خود را حرکت دهید

ممکن است که احساس کنید که در این زمینه اغراق می کنم، اما برای داشتن انرژی لازم برای مدیریت یک کسب و کار موفق، باید مرتبا ورزش کنید. Mark Zuckerberg در یکی از مصاحبه های اخیر گفت:

“انجام هر کاری در سطح بالا نیاز به انرژی دارد و داشتن انرژی بهینه نیاز به سطح خاصی از تناسب اندام دارد.”

همچنین ریچارد برانسون نیز می گوید، پیاده روی صبحگاهی، دوچرخه سواری و دویدن یکی از کار های ضروری روتین روزانه اش است. او می گوید در روز هایی که ورزش می کند، دو برابر بیشتر از روز هایی که ورزش نمی کند، کار انجام می دهد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *