پراپ تریدینگ چیست، معرفی 5 شرکت برتر Prop Trading

بسیاری از سرمایه گذاران  فکر می کنند که بخش عمده ای از حجم معاملات بازار سهام از سوی سرمایه گذاران خرد است. با این حال، این نمی تواند کاملا درست باشد.به غیر از معامله گران خرد، چندین موسسه، شرکت و کمپانی نیز در فعالیت ها و معاملات روزانه بازار سهام شرکت می کنند.

در واقع، حتی شرکت‌های کارگزاری سهام که سرمایه‌گذاران دارای حساب‌های معاملاتی در آن ها هستند، تمایل دارند به طور منظم در بازار سهام معامله و سرمایه‌گذاری کنند. این پدیده همان چیزی است که از آن به عنوان پراپ تریدینگ یاد می شود.

آیا می خواهید در مورد Prop Trading بیشتر بدانید؟ این مقاله مخصوص شما می باشد تا انتها همراه ما بمانید تا با صفر تا صد پراپ تریدینگ به صورت کامل آشنا شوید و بهترین شرکت ها در این زمینه را بهتر بشناسید.

 

پراپ تریدینگ (Proprietary Trading) چیست

 هنگامی که یک شرکت خدمات مالی مانند یک کارگزاری، یک بانک سرمایه گذاری، یک صندوق تامینی یا حتی یک بانک معاملاتی درگیر معاملات و فعالیت های سرمایه گذاری در بازار سهام می شود، این فعالیت به عنوان پراپ تریدینگ شناخته می شود.

کارشناسان بازار سهام نیز به طور غیررسمی از این نوع فعالیت به عنوان “تجارت حمایتی” یاد می کنند. قبل از اینکه فکرتان منحرف شود، باید بدانید که وجوهی که این شرکت‌ها برای معاملات یا سرمایه‌گذاری در بازار سهام استفاده می‌کنند متعلق به خودشان است و نه متعلق به مشتریانشان.

اکنون که به این سؤال پاسخ داده‌ایم که «پراپ تریدینگ چیست؟»، بیایید تمرکز خود را به درک این موضوع معطوف کنیم که چرا چنین شرکت‌ها و مؤسساتی در چنین فعالیت‌های معاملاتی و سرمایه گذاری شرکت می‌کنند.

پراپ تریدینگ

پراپ تریدینگ را می توان یک روش بسیاری کاربردی برای کسب موفقیت در معاملات مختلف دانست.

 

چرا موسسات مالی به پراپ تریدینگ می پردازند

 پاسخ به این سوال کاملا ساده است. مؤسسات مالی صرفاً برای منافع شخصی مجموعه خود در معاملات سهام شرکت می کنند. با توجه به رقابت سختی که شرکت‌های مالی و کارگزاری‌های سهام با آن مواجه هستند، آن‌ها با امنیت مالی ناچیز محصولات و خدمات خود کار می‌کنند.

درآمد حاصل از فعالیت های تجاری اولیه آنها ممکن است برای حفظ آنها در بلندمدت کافی نباشد. و بنابراین، آنها برای کسب سود از تجارت و سرمایه گذاری در بازار سهام، به پراپ تریدینگ می پردازند. سپس درآمد حاصل از این بازار توسط شرکت برای حفظ تجارت و پیشبرد اهداف استفاده می شود.ثانیاً، شرکت‌ها و موسسات در حوزه مالی عموماً تمایل دارند که مزیت رقابتی بهتری نسبت به بخش سرمایه‌گذاران خرد داشته باشند. آنها نه تنها دارای مقادیر قابل توجهی سرمایه برای سرمایه گذاری هستند، بلکه دسترسی بهتر و سریع تری به اطلاعات سطح بالا و حساس به قیمت دارند که می توانند از آنها به نفع خود استفاده کنند.

 معاملات پراپ به موسسات مالی اجازه می دهد تا در مقایسه با سرمایه گذاری در گزینه های دیگر مانند اوراق قرضه و سپرده های مدت دار از نرخ بازده بالاتری برخوردار شوند.

 

پراپ تریدینگ چگونه کار می کند

 اکثر شرکت‌های فعال در پراپ تریدینگ در سرتاسر دنیا چندین مرحله غربالگری دارند تا سودآورترین معامله‌گران را پیدا کنند تا بتوانند به آن ها اعتماد کنند  و سرمایه خود را برای ترید به آن ها بسپارند.معامله گران مشتاق اغلب باید یک سری چالش ها، ارزیابی ها و مصاحبه های معاملات آنلاین را قبل از پذیرفته شدن برای تامین مالی تکمیل کنند. فرآیند درخواست بین شرکت‌های فعال متفاوت است.

بخوانید  آموزش فارکس + تکنیک های مهم فارکس

هنگامی که برنامه ارزیابی با موفقیت گذرانده شد، معامله گر از Prop Trading House سرمایه دریافت می کند. سطوح تأمین مالی معمولاً متفاوت است و با چندین گزینه موجودی حساب بر اساس عواملی مانند سطح تجربه معامله‌گر و رویکرد مدیریت ریسک ارائه می‌شود.

اکثر حساب‌های معاملاتی پراپ تحت بررسی‌های مکرر عملکرد و قوانینی هستند که باید رعایت شوند، به‌عنوان مثال، محدودیت برداشت در پایان روز، حداکثر حد ضرر روزانه و سقف تعداد معاملات باز. عدم رعایت این قوانین می تواند منجر به تعلیق پروفایل و اخراج معامله گران شود.

 

چگونه همراه یک شرکت پراپ ترید کنیم

برای اینکه بتوان به عنوان یک تریدر حرفه ای به شرکت های پراپ تریدر پیوست و با استفاده از آن ها به معامله پرداخت باید مراحل زیر را به ترتیب طی نمود:

 • یک شرکت پراپ تریدر مناسب را پیدا کنید.
 • برای چالش/ آزمون/ مصاحبه و ارزیابی ثبت‌نام کنید و هزینه‌های عضویت را بپردازید.
 • مرحله ارزیابی را مطابق با قوانین و الزامات تکمیل کنید.
 • دسترسی به حساب بارگیری شده با وجوه شرکت را دریافت کنید.
 • تجارت را با رعایت شرایط حساب واقعی شروع کنید.
 • ایجاد بازده و دریافت پرداخت ها مطابق با تقسیم سود توافق شده توسط شرکت.

 

ویژگی های پراپ تریدینگ برای تریدرها

پراپ تریدینگ دارای ویژگی های بسیار خوبی است که تریدرهای آن می توانند از آن ها استفاده نمایند، این ویژگی های عبارت اند از:

 1. منابع آموزشی حرفه ای و کاربردی

شرکت‌های پراپ تریدینگ بهترین منابع آموزشی را در اختیار تریدر های خود قرار می دهد و اصول مهم و رازهای موجود در ترید سطح بالا را به بهترین روش ممکن به آن ها می آموزد.

    2. پذیرش ریسک تمامی معاملات

شرکت های فعال در پراپ تریدینگ تمامی ریسک های معاملاتی تریدرها را بر عهده می گیرد زیرا از سرمایه خود برای معاملات استفاده می کند.

    3. پذیرش استراتژی های مختلف معاملاتی

شرکت های مذکور استفاده از استراتژی های مختلف معاملاتی در تایم فریم های گوناگون را توسط تریدرهایش می پذیرد و آن ها را محدود به استفاده از استراتژی خاصی نمی کند.

    4. دسترسی به انواع پلتفرم های معاملاتی پیشرفته

این شرکت ها برای راحتی و کسب نتیجه بهتر و حفظ امنیت سرمایه خود به تریدرها دسترسی کامل به پیشرفته ترین و بهترین پلتفرم های معاملاتی را می دهد.

    5. جوایز و پاداش های مالی

شرکت های پراپ تریدر برای ایجاد انگیزه بیشتر و تشویق تریدرهای خود به انجام دادن معاملات پرسود جوایز و پاداش های مالی بسیاری در نظر می گیرد و به تریدرهایی که بتوانند بهترین عملکرد را داشته باشد پاداش های مالی فوق العاده ای می دهد.

    6. تلاش برای منافع پرسودتر

تریدرهای پراپ تریدینگ همواره در تلاش هستند تا منافع بیشتر و پرسودتری را برای شرکت کسب کنند، زیرا یافتن منابع پرسودتر برابر است با سهم بیشتر تریدرها از سودهای شرکت.

 

مزایای پراپ تریدینگ

 1. پراپ تریدینگ مزایای بسیاری را برای یک موسسه مالی یا بانک تجاری فراهم می کند که مهمترین آنها سودهای فصلی و سالانه بالاتر است. 

هنگامی که یک شرکت کارگزاری یا بانک سرمایه گذاری به نمایندگی از مشتریان معامله می کند، درآمدهایی به صورت کمیسیون و کارمزد به دست می آورد.این درآمد می تواند درصد بسیار کمی از کل مبلغ سرمایه گذاری شده یا سود ایجاد شده را نشان دهد، اما فرآیند تجارت اختصاصی به یک موسسه اجازه می دهد تا 100٪ از سود حاصل از یک سرمایه گذاری را محقق کند.

بخوانید  شاخص RSI چیست و چگونه کار می کند

    2. مزیت دوم این است که موسسه می تواند موجودی اوراق بهادار را ذخیره کند. که این کار به دو صورت کمک کننده است.

 اول، هر موجودی سوداگرانه به موسسه اجازه می دهد تا سود غیرمنتظره ای را به مشتریان ارائه دهد. دوم، به این مؤسسات کمک می‌کند تا زمانی که خرید یا فروش اوراق بهادار در بازار آزاد سخت‌تر می‌شود، برای بازارهای نزولی یا غیر نقدشونده آماده شوند.

    3. آخرین مزیت با مزیت دوم همراه است. معاملات اختصاصی به یک مؤسسه مالی اجازه می دهد تا با تأمین نقدینگی روی یک اوراق بهادار یا گروهی از اوراق بهادار، به یک بازارساز تأثیرگذار تبدیل شود.

 

مزایای دیگر پراپ تریدینگ

پراپ تریدینگ مزایای مختلفی دارد که بازار، شرکت کنندگان آن و موسسات مالی درگیر می توانند از آن بهره ببرند. همانطور که در بالا ذکر شد برخی از این مزایا سبب افزایش نقدینگی است. با این حال، مزیت های مهم دیگری که Prop Trading دارد عبارت اند از:

 • ایجاد درآمد و تنوع

معاملات Prop شکل جدیدی از درآمد را برای مؤسسات مالی معرفی می کند. بنابراین باعث تنوع بیشتر جریان های درآمدی این شرکت ها می شود. همچنین به آنها کمک می کند تا سود بیشتری کسب کنند و جایگاه خود را در یک صنعت بی رحم محکم کنند.

 • افزایش نقدینگی بازار

همانطور که قبلاً ذکر شد، پراپ تریدینگ مسیر اضافی را برای بازارهای مالی برای سرمایه گذاری در بازارها فراهم می کند. این جریان پول نقدینگی بازار را افزایش می دهد و ریسک نقدینگی را کاهش می دهد.

 • کشف قیمت

خرید و فروش بیشتر در بازارهای مالی، یکی از مزایای مستقیم پراپ تریدینگ است. این حجم اضافی دستیابی قیمت دارایی های مالی را تسهیل می کند و بازارها را کارآمدتر می کند.

 • جذب استعدادها

شرکت‌های تجاری می‌توانند معامله‌گران، تحلیلگران و توسعه‌دهندگان با استعداد را جذب کنند. آنها ضمن ایجاد مشاغل جدید در امور مالی، این استعدادها را بیشتر توسعه می دهند. نیروی کار ماهرتر در صنعت مالی می تواند برای همه مفید باشد.

 • رشد اقتصادی

تزریق پول توسط شرکت‌های بازرگانی به بازارها و سود حاصل از آنها می‌تواند منجر به رشد اقتصادی شود. سرمایه گذاری های اضافی قطعا می تواند به بخش های مختلف اقتصاد کمک کند.

 • فرصت برای معاملات

شرکت‌های پشتیبانی فرصت‌های عظیمی را برای معامله‌گران فراهم می‌کنند تا به سرمایه‌های بزرگ‌تر دسترسی داشته باشند و مدیریت کنند. بنابراین، آنها می توانند بازده خود را در حالی که مسئولیت محدودی دارند، بزرگ کنند.

 

5 شرکت برتر پراپ تریدینگ در سال 2023

تا بدین قسمت از مقاله به طور جامع توضیح داده‌ایم که پراپ تریدینگ چیست، چه مزایایی ارائه می‌کند و شرکت‌های پراپ چگونه کار می‌کنند. اکنون زمان مناسبی برای معرفی 5 شرکت برتر پراپ تریدینگ در سال 2023 بر اساس سهم آن ها از بازار و نظرات کاربران و کارشناسان خبره است.

 • FTMO

FTMO معتبرترین نام در دنیای شرکت های پراپ تریدینگ است. با شروع فعالیت های خود در سال 2020، آنها به دلیل قابلیت اطمینان، قوانین تجاری قابل قبول و هزینه عضو پذیری مناسب، رشد چشمگیری را تجربه کردند. 

FTMO به طور گسترده به عنوان شرکتی در نظر گرفته می شود که شرکت های پروپوزال را در صنعت معاملات خرده فروشی محبوب کرد.

شرکت پراپ تریدینگ

FTMO برترین شرکت پراپ تریدینگ از نظر بسیاری از تریدرها می باشد.

 

 • My Forex Funds
بخوانید  شاخص مکدی چیست؟ 3 استراتژی معاملاتی عالی با MACD

MFF و FTMO به عنوان دو شرکت تجاری برتر در Prop Trading در نظر گرفته می شوند. MFF قوانین معاملاتی انعطاف پذیرتر و قیمت گذاری بهتری در مقایسه با FTMO دارد. با این حال، این شرکت به همان اندازه FTMO قابل اعتماد و کارآمد است و مسلماً بهترین شرکت پشتیبانی در پراپ تریدینگ می باشد که تقریباً برای هر معامله‌گری مناسب است.

شرکت پراپ تریدینگ

شرکت MFF قدرتمند ترین رقیب FTMO می باشد که حتی قیمت گذاری مناسب تری نسبت به FTMO به عنوان یک شرکت پراپ تریدینگ را دارد.

 

 • The Funded Trader

زمانی که بحث سریع‌ترین شرکت‌های پراپ تریدر است، TFT در صدر فهرست قرار می گیرد. The Funded Trader قوانین معاملاتی ساده، پشتیبانی عالی از مشتری و اسپردها و کمیسیون های معقولی دارد.

شرکت پراپ تریدینگ

وقتی که بحث سریعترین زمان پاسخگویی و انجام فعالیت های یک شرکت پراپ تریدینگ می شود نام این شرکت می درخشد.

 

 • My Funded FX

My Funded FX یک شرکت پروپاقرص، قدرتمند و رو به رشد است که بهترین معاملات را برای چالش‌ها و انعطاف‌پذیرترین قوانین را برای تریدرهای حرفه ای که می‌خواهند در اسرع وقت به موقیت دست یابند، ارائه می‌دهد. آنها همچنین دارای سیاست های تقسیم سود رقابتی هستند که می تواند معامله گران بیشتری را در دراز مدت جذب کنند.

شرکت پراپ تریدینگ

این شرکت یکی از بهترین شرکت ها در زمینه پراپ تریدینگ می باشد که به خاطر قوانین انعطاف پذیر خود بسیار محبوب شده است

 

 • True Forex Funds

True Forex Funds یکی دیگر از بازیگران جدید در صحنه پراپ تریدینگ است. با این حال، آن‌ها یکی از قابل اعتمادترین و قانون مدارترین شرکت‌های تجاری در سراسر جهان هستند.

 بنابراین، TFF ممکن است ارزش آن را داشته باشد که به معامله‌گرانی که به دنبال جایگزین‌های جدیدی برای نام‌های معروف مانند FTMO و MFF هستند پیشنهاد شود، به ویژه با سیاست محدودیت زمانی FTMO و MFF برای چالش‌های مربوط به تریدرها، TFF می تواند جایگاه خود را بالاتر ببرد.

شرکت پراپ تریدینگ

شرکت TFF به عقیده کاربران یکی از برترین شرکت های جدید در پراپ تریدینگ می باشد.

 

نتیجه گیری

در این مقاله ، پراپ تریدینگ را معرفی و به طور کامل مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. ابتدا با ارائه تعریفی برای Prop Trading شروع کردیم و سپس به توضیح چگونگی کارکرد آن و مزایای آن برای بازار پرداختیم.

 در نهایت، ما به طور خلاصه توضیح دادیم که چگونه می‌توانید شرکت معاملاتی مدنظر خود را با استفاده از مراحل نامبرده شده بیابید و شما را با برترین شرکت های فعال پراپ تریدینگ که دارای محبوبیت بسیار بالایی در میان کاربران هستند معرفی کردیم، امیدواریم نهایت استفاده را از این مطلب در راستای کسب موفقیت بیشتر کنید.

 

FAQ

 1. پراپ تریدینگ چیست؟

هنگامی که یک شرکت خدمات مالی مانند یک کارگزاری، یک بانک سرمایه گذاری، یک صندوق تامینی یا حتی یک بانک معاملاتی درگیر معاملات و فعالیت های سرمایه گذاری در بازار سهام می شود، این فعالیت به عنوان پراپ تریدینگ شناخته می شود.

    2. مهمترین ویژگی های پراپ تریدینگ کدامند؟

منابع آموزشی حرفه ای و کابردی- پذیرش ریسک تمامی معاملات- پذیرش استراتژی های معاملاتی مختلف- دسترسی به پلتفرم های معاملاتی پیشرفته- جوایز و پاداش های مالی و تلاش برای یافتن منافع پرسودتر

    3. برترین شرکت های پراپ تریدینگ کدامند؟

شرکت FTMO شرکت My Forex Funds شرکت The Funded Trader شرکت My Funded FX و شرکت True Forex Funds

 

منابع:

https://www.investing.co.uk/brokers/prop-trading

Understanding Proprietary Trading: Strategies, Risks, and Regulations

 

دیدگاهتان را بنویسید