این مقاله به بررسی دو نوع مهم از الگوهای کندل استیک در فارکس می‌پردازد که آشنایی با آن‌ها ضروری است. این دو الگو، شامل «الگوی کندل استیک پوششی صعودی یا Engulfing صعودی» و «الگوی پوششی نزولی یا Engulfing نزولی» می‌باشند.

این الگوها به عنوان یکی از معتبرترین و قوی‌ترین الگوهای کندل استیک شناخته می‌شوند و می‌توانند تغییرات بزرگ و مهمی در نوسانات قیمت ایجاد کنند. آن‌ها بیشترین دقت را در نمودارهای روزانه دارند، اما در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر نیز قابل اعتماد هستند. باید توجه داشت که چنین اطمینانی را نمی‌توان در مورد برخی دیگر الگوهای کندل استیک داشت.

 

بررسی الگوی کندل استیک پوششی صعودی

الگوی پوششی صعودی در کندل استیک، شناخته شده به عنوان یکی از برترین الگوهای بازگشتی صعودی است و دارای دقت بالایی می باشد. معمولاً این الگو در انتهای روندهای نزولی شکل می‌گیرد. لطفاً به تصویر زیر توجه کنید:

 

الگوی کندل استیک پوششی
در این تصویر تشکیل شدن الگوی پوششی صعودی را مشاهده می کنید.

 

الگوی کندل استیک اینگالف شامل دو کندل متوالی است؛ به این معنی که برای تحلیل آن باید دو کندل متوالی را در نظر گرفت. الگوی پوششی اینگونه است که بدنه کندل دوم بدنه کندل اول را کاملاً می‌پوشاند.

همانطور که در تصویر مشخص است، در الگوی پوششی صعودی یا اینگالفینگ صعودی، کندل اول کوچک و قرمز است، در حالی که کندل دوم سبز و بزرگتر است و بدنه کندل اول را از لحاظ طولی کاملاً می‌پوشاند.

وقتی صحبت از “پوشش دادن” در الگوهای کندل استیک می‌شود، منظور این است که کندل دوم (که به رنگ سبز است)، کندل اول (که به رنگ قرمز است) را کاملاً می‌پوشاند. این به این معناست که بخش بالایی کندل سبز بالاتر از بخش بالایی کندل قرمز قرار می‌گیرد و بخش پایینی کندل سبز نیز پایین‌تر از بخش پایینی کندل قرمز است.

بخوانید  رمز و راز موفقیت تریدرهای بزرگ، 11 رازی که شما را برنده می کند

در مواقعی که چنین الگویی در نمودار ظاهر می‌شود، احتمال تغییر روند از نزولی به صعودی وجود دارد. با این حال، معامله‌گران با تجربه معمولاً منتظر می‌مانند تا نشانه‌های قطعی‌تری از شکل‌گیری روند صعودی را مشاهده کنند. می توانید بهترین استراتژی های معاملاتی الگوهای کندل استیک پوششی را نیز از اینجا بیاموزید.

 

بررسی الگوی کندل استیک پوششی نزولی

الگوی پوششی نزولی در کندل استیک نیز به عنوان یکی از قابل اعتمادترین الگوهای بازگشتی در فارکس شناخته می‌شود. این الگو به راحتی قابل شناسایی است و می‌توان به آن اعتماد کرد. در زیر تصویری از این الگو را می‌توانید مشاهده کنید:

 

الگوی پوششی نزولی

 

مشابه الگوی پوششی صعودی، الگوی پوششی نزولی نیز شامل دو کندل متوالی است که برای تشخیص آن نیاز به بررسی دقیق هر دو کندل است. در این الگو، کندل دوم که نزولی و به رنگ قرمز است، کندل اول که صعودی و سبز رنگ است را کاملاً می‌پوشاند.

به این معنی که بخش بالای کندل قرمز بالاتر از بالاترین قسمت کندل سبز قرار دارد و پایین کندل قرمز، پایین‌تر از پایین‌ترین نقطه کندل سبز است. این الگو معمولاً در انتهای یک روند صعودی شکل می‌گیرد و نشان‌دهنده پیش‌بینی یک روند نزولی است.

در الگوی پوششی نزولی، جهت حرکت بازار به همان سمتی خواهد بود که کندل دوم نشان می‌دهد؛ در این مورد، اگر کندل دوم قرمز باشد، نشانگر یک روند نزولی است. هر چه کندل دوم در این الگو پایین‌تر باشد، نشانه‌ای قوی‌تر از احتمال نزول بازار است.

 

الگوی کندل استیک پوششی
Source: CYCFX.com

دیدگاهتان را بنویسید