ایلان ماسک که به عنوان مدیر ارشد اجرایی (مدیر عامل) تسلا موتورز شناخته می شود، یکی از ثروتمندترین افراد جهان است. او ثروت خود را از فعالیت در حوزه فناوری به دست آورد. ایلان ماسک در آفریقای جنوبی متولد شد، به لس آنجلس رفت و برای رسیدن به رویاهای خود به دره افسانه ای سیلیکون رفت. شاید روش کار ایلان ماسک باشد که او را به موفقیت رسانده است.

او از بنیانگذاران غول انتقال پول آنلاین پی پال بود و هم اکنون یک شرکت مشهور به نام SpaceX را اداره می کند. این فرد یکی از افراد میلیاردر جهان است که سه شرکت را با میلیاردها دلار تأسیس کرده و فروخته است. ایلان ماسک اغلب به عنوان یک سازنده و یک مخترع توصیف می شود و قطعاً یکی از بزرگترین دستاوردهای این سیاره است. در این مقاله میخواهیم به بررسی زندگی ایلان ماسک و درس های مهمی که میتوان از زندگی آن برای موفقیت گرفت، بپردازیم.

روش کار ایلان ماسک

درس اول: انتقاد پذیر باشید

انتقاد پذیری مثل ورزش کردن است. در ابتدا کار سختی است. اما کم کم ما را به انسان بهتری تبدیل می کند در طولانی مدت مزایای زیادی برای ما دارد. در حالی که تعریف باعث ایجاد رضایت می شود، انتقاد باعث بهبود عملکرد انسان می شود. ایلان ماسک می گوید: زمانی که با افراد مختلف در مورد مدل Tesla Model S صحبت کردم، واقعاً نمی خواستم از کار من تعریف و تمجید کنند. می خواستم بدانم این ماشین چه مشکلاتی دارد تا بتوانم آن ها را برطرف کنم. وقتی دوستانم از طرف من محصولی دریافت می کنند، از آنها می خواهم به من نگویند که آن را دوست دارند. در عوض، به من بگویند چه چیزی را دوست ندارید و مشکلات کار کجا بود. وقتی من چندبار از مردم این سوال را میپرسم برای دفعات بعدی، خودشان بدون اینکه من سوالی بپرسم ایرادات کار من را می گویند.

 “شما باید حتما این کار را انجام دهید. چون هدف شما این است که کمتر اشتباه کنید.”

 • روش کار ایلان ماسک :

 1. اسم پنج نفر را بنویسید که انتقادهای بی رحمانه ای از شما می کنند. این افراد می توانند از همکاران شما، مدیران شما، افراد مهم دیگر، دوستان نزدیک یا حتی والدین شما باشند.
 2. با آنها تماس بگیرید، به آنها پیام دهید یا از طریق ایمیل از آنها بخواهید که در مورد چیزی که می خواهید صادقانه انتقاد کنند.

من به این شکل با این 5 نفر گفتگو می کنم:

ـ من: “سلام تیم، این درخواست من ممکن است کمی عجیب به نظر برسد. و ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما اگر شما مایل باشید، دوست دارم برای کاری از شما کمک بگیرم. ”

ـ تیم: ” مطمئنی؟ همه چیز خوب است؟”

ـ‌ من: “بله، همه چیز خوب است. ولی لطفا به من بگویید من چه کاری انجام می دهم که شما را آزار دهد؟ من میخواهم شما نظرتان را صادقانه به من بگویید. حتی اگر احساس می کنید من را ناراحت می کند. اگر در حال حاضر چیزی به ذهنتان نمی رسد، مشکلی نیست. فقط به آن فکر کنی، من مجد با شما تماس می گیرم. ”

ـ تیم: “حتما، سؤال جالبی است بگذار در موردش فکر کنم…”

معمولا افرادی که از انجام این کار خودداری میکنند در نهایت بهترین انتقاد ها را از شما می کنند زیرا آنها بیشتر و عمیق تر فکر میکنند. من این روش را به شما پیشنهاد می کنم.

درس دوم: واقعیت ها را به چالش بکشید

مردم می گویند که بسته های باتری همیشه گران هستند، زیرا ساخت آنها هزینه و زمان زیادی میبرد و این مسئله درست است. با این وجود، هنگامی که باتری ها را به اجزای اساسی آن(کبالت، نیکل، آلومینیوم، کربن، پلیمرها و یک قوطی فولادی) تجزیه می کنید و خودتان شروع به ساخت باتری می کنید، هزینه های خود را به طرز چشمگیری کاهش می دهید. این امر منجر به انقلابی برای کارخانه ها و مشاغل تولیدی شد.

 • روش کار ایلان ماسک :

 1. همین حالا بزرگترین چالش خود را بنویسید، چه شخصی و چه حرفه ای.
 2. حل آن مشکل به کمک اساسی ترین مؤلفه های آن.
بخوانید  معامله گران موفق چطور عمل می کنند ؟

به عنوان مثال، اگر شما در تلاش برای به دست آوردن مشتری هستید مکان های بالقوه ای را که ممکن است از آنها مشتری جذب کنید را پیدا کنید، مانند و سپس ورودی های مربوط به هر کانال را جستجو کنید. اکتشاف ورودی را تا رسیدن به اساسی ترین مؤلفه ها ادامه دهید.

 1. بعد از پیدا کردن ورودی های اساسی، به این فکر کنید که چگونه می توان هر یک از اجزای کوچکتر را تغییر داد یا کاملاً متفاوت اجرا کرد؟

 

روش کار ایلان ماسک

درس سوم: روی سیگنال ها تمرکز کنید

ایلان ماسک تنها میلیاردی نیست که می گوید همیشه سعی کنید روی یک کار تمرکز کنید. وارن بافت و استیو جابز هم از افرادی هستند که همیشه مردم را برای داشتن ذهن متمرکز موعظه می کنند. آنها می گویند: “تصمیم گیری در مورد کار نکردن به همان اندازه مهم است که تصمیم بگیرید چه کاری انجام دهید.” طبق گفته نوح کاگان، کارمند شماره 30 فیس بوک، مارک زاکربرگ یک بار گفت: “من ذهنم را برای هیچ ایده ای درگیر نمی کنم مگر اینکه به فیسبوک کمک کند تعداد کل کاربران را افزایش دهد.”

بیشتر بخوانید : چطور کسب و کار خود را راه اندازی کنیم؟

ماسک می گوید ” ما هیچ وقت در تسلا، پولی صرف تبلیغات نکرده ایم. ما تمام پول خود را برای تحقیق و توسعه، مهندسی و طراحی برای ساختن بهترین خودرو ممکن در این زمینه هزینه می کنیم.

استفان کاوی می گوید: روی آنچه اهمیت دارد تمرکز کنید و بقیه مسائل را نادیده بگیرید.

 “به این فکر کنید که آیا این فعالیت منجر به تولید  محصول بهتری می شود؟ اگر چیزی غیر از این بود، این تلاش ها را متوقف کنید.”

 • روش کار ایلان ماسک :

 1. لیستی از 20 هدف مهمی که برای سال آینده خود دارید تهیه کنید.
 2. پنج مورد از اهدافی که اهمیت بیشتری دارند را مشخص کنید. محدود کردن این موارد بسیار چالش برانگیز است، اما پس از انجام این کار، پیشرفت سریع را تجربه خواهید کرد.

پیتر تیل، شریک بنیانگذار ایلان ماسک در پی پال، پیشنهاد کرد که حتی بهتر است به جای پنج هدف یک هدف داشته باشید و روی همان یک هدف برای موفقیت تمرکزکنید.

روش کار ایلان ماسک

درس چهارم: از شکست یک پل برای پیروزی بسازید

من معتقدم که عدم تحرک ناشی از ترس است. بخصوص ترس از شکست. ما برای شغل رویایی خود تلاش نمی کنیم، به این دلیل که می ترسیم نتوانیم آن را انجام دهیم (که باعث می شود نسبت به خودمان احساس ناامیدی کنیم). ما شرکت و کسب کار خود را راه اندازی نمی کنیم، چون می ترسیم پول خود را هدر دهیم و شکست بخوریم.:

الون ماسک زمانی که شرکت خود را تاسیس کرد گفت: “اگر اولین دوره پرتاب موشک SpaceX را زمانی که 100 میلیون دلار هزینه کرده ایم با شکست مواجه شود، فعالیت شرکت را متوقف خواهیم کرد. ”

بخوانید  آموزش سرمایه‎ گذاری در اتریوم

در اولین دوره سه بار تلاش کردند. برای اولین بار چه اتفاقی افتاد؟30 میلیون دلار ضرر کردند. دومین بار چطور؟ 60 میلیون دلار ضرر کردند. در سومین و آخرین تلاش، SpaceX با موفقیت راه اندازی شد. این تلاش برنده قرارداد 1.6 میلیارد دلاری از ناسا برای 12 پرواز مجدد به ایستگاه بود.

مطمئنا ایلان ماسک هم از شکست می ترسید اما او نقشه ای برای رفع نقص احتمالی ایجاد کرده بود و این دقیقاً همان چیزی است که باعث شد موشک ها به فضا پرتاب شوند.

 • روش کار ایلان ماسک :

 1. پروژه ای که شما قصد دارید آن را عملی کنید اما هنوز به نتیجه نرسیده اید چیست؟ شما فقط “وقت ندارید” یا خودتان را متقاعد کرده اید که به اندازه کافی خوب نیستید. بنویسید که “من واقعاً باید یک روز این کار را انجام دهم”.

به عنوان مثال، یکی از پروژه های کوچکی که من می خواستم انجام دهم ایجاد فروشگاه تجارت الکترونیکی با استفاده از Shopify و فروش تی شرت بود. این یک پروژه بزرگ نیست اگر شکست بخورم چیز زیادی از دست نمی دهم، اما این ترس از شکست است که مرا متوقف کرده است. اگر نتیجه کار خوب نباشد و اتلاف وقت باشد چه می شود؟

 1. بدترین سناریوی ممکن را بنویسید. از نظر من بدترین سناریو این بود که هیچ کس تی شرت نمی خرید (حتی مادرم) و من در نهایت پول و وقت خود را برای چاپ تیشرت هدر داد بودم.
 2. اکنون آن سناریو را به 10 بخش کوچکتر تقسیم کنید و بخش هایی را که هیچ کنترلی روی آنها ندارید، نادیده بگیرید.
 3. برای مشکلاتی که قابل کنترل هستند، یک برنامه احتمالی ایجاد کنید.

در مورد شرکت T-shirt فرضی من، برای کاهش هزینه ها، می توانم از خدماتی مانند Teespring استفاده کنم تا سربالایی خود را به حداقل برسانم. اگر تی شرت ها به فروش نرسند، انواع دیگر پوشاک نیز وجود دارد که باید مانند شلوار jogger (که اکنون بسیار محبوب است) و تاپ آنها را آزمایش کنید.

روش کار ایلان ماسک

درس پنجم: نگرانی هایتان را حذف کنید

پس از تعریف سناریوهای بدترین حالت و پرداختن به راه حل های مربوط به مشکلات احتمالی(یعنی یک برنامه احتمالی)، ما هنوز می توانیم احساس ترس کنیم. بهترین راه برای رفع ترس این است که به معنای واقعی کلمه خود را در آن شرایط وحشتناک قرار دهید و از خود بپرسید که چه احساسی دارید.

به عنوان مثال، هنگامی که ایلان ماسک تصمیم گرفت که در سن 17 سال کارآفرین شود، خود را مجبور کرد که روزانه با 1 دلار زندگی کند. ایلان ماسک به دلیل فقر و بی پولی این کار را نکرد. او این کار را انجام داد تا بفهمد او به عنوان کارآفرین می تواند با این شرایط زندگی کند یا نه و از آنجا که او در این آزمایش موفق بود، فهمید که بی پولی برایش سخت نیست.

“من می دانستم که اگر بتوانم با یک دلار در روز زندگی کنم، زندگی با 30 دلار در ماه بسیار آسان است.”

 • روش کار ایلان ماسک :

 1. از خود بپرسید که چگونه می توانید بدترین حالت را از درس شماره 4 شبیه سازی کنید. تصور کنید در حال حاضر آن سناریوی بدترین حالت را زندگی می کنید. آنچه را که احساس می کنیدبا جزییات بنویسید و ببینید چه حسی دارد؟ آن احساسات را توصیف کنید.
 2. اگر اعتقاد دارید که می توانید سناریوی بدترین حالت خود را تحمل کنید (پس از تصور اینکه چه احساسی دارد)، بیرون بروید و این سناریو را در زندگی واقعی شبیه سازی کنید.

هنگامی که من توسط HubSpot استخدام شدم و آماده شدم تا زندگی خود را از کالیفرنیای جنوبی به بوستون منتقل کنم، بزرگترین نگرانی من در یک شهر جدید این بود که من به معنای واقعی کلمه هیچ کس را نمی شناختم. این احساس تنهایی باعث شد که وقتی بلیط هواپیمای یک طرفه خود را رزرو کردم و زندگی ام را در یک چمدان قرار دادم، بسیار عصبی و ناراحت شوم.

“چگونه می توانم با افراد جدیدی در بوستون ملاقات کنم؟”

من تصمیم گرفتم خودم را در طی هفته های آخر نزدیک به پروازم به چالش بکشم. با وجود اینکه هنوز در زادگاه خود بودم اما به طور جدی تلاش کردم تا با غریبه ها صحبت کنم. چه در کافی شاپ باشد و چه زمانی که داشتم غذا می خوردم، صحبت های کوچکی را شروع می کردم و در حالی که برخی گفتگوها به جایی نمی رسید، برخی دیگر به مکالمه های لذت بخش تبدیل می شدند.

بخوانید  هرآنچه باید از مفهوم بازده سهام بدانید

وقتی به بوستون رسیدم، مطمئناً هنوز عصبی بودم- اما می دانستم چه کار کنم.

 

روش کار ایلان ماسک

درس ششم: افکار خود را گسترش دهید و به مشکلات جهان فکر کنید

بسیاری از ما برای یافتن یک شغل سرگرم کننده، ایمن و چالش برانگیز تمرکز می کنیم که باعث خوشحالی ما می شود تلاش می کنیم. در مورد حقوق میپرسیم. درباره مزایا و فرهنگ. اما کدام یک از ما می پرسیم آیا کار ما روی جهان تأثیری دارد؟ آیا ما امروز برای حل مشکلات فردا استفاده می کنیم؟ آیا ما به جلو فکر می کنیم؟

ایلان ماسک از خودش نپرسید، “بهترین راه هایی که می توانم درآمد کسب کنم چیست؟” درعوض، هنگامی که پی پال را ترک کرد، از خود پرسید: “برخی از مشکلاتی که احتمالاً بر آینده بشریت تأثیر می گذارد چیست؟”

ماسک هرگز در مصاحبه ها از سود و درامدی که از کارش کسب می کند چیزی نمی گوید. او همیشه درباره هدف SpaceX مبنی بر تبدیل بشریت به گونه های چند سیاره ای یا هدف تسلا برای تسریع در حرکت جهان به سمت داشتن اکثر خودروهای برقی صحبت می کند.

او می گوید: “اگر چیزی به اندازه کافی مهم باشد، حتی اگر شانس با شما یار نباشد، باز هم باید آن کار را انجام دهید.”

 • روش کار ایلان ماسک :

 1. پروژه هایی را که اکنون دارید روی آنها کار می کنید یادداشت کنید.
 2. از خود بپرسید، “آیا من مشکلی فراتر از خودم را حل می کنم؟” اگر اینطور نیست، مراحل لازم برای رسیدن به آن سطح را بنویسید.

 

کلام آخر

هرگز در برابر سختی ها و مشکلات تسلیم نشوید. آخرین کاری را که انجام دادید و در آن شکست خوردید مجدد شروع کنید و از شکست نترسید و نا امید نشوید. سعی کنید از توانایی های خود استفاده کنید موفق شوید.

از اشتباهات خود درس عبرت بگیرید. عبرت گرفتن از تجربیات، بهترین هدیه ای است که می توانید به خودتان بدهید و تنها چیزی است که میتواند برای کارهای جدید، سرمایه گذاری تجاری یا رویایی که در سر دارید به شما کمک کند.

“همیشه به این فکر کنید که چگونه می توانید کارها را بهتر انجام دهید.”

دقیقا همان لحظه که فکر میکنید راجع به همه چیز اطلاعات دارید، شکست خورده اید. به همین دلیل است که به عنوان یک مخترع، کارآفرین و رهبر، باید همیشه در حال مطالعه و یادگیری باشید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید