مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

کارمزد معاملات بورس چقدر است ؟
آموزشی

کارمزد معاملات بورس چقدر است ؟ 

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد کارمزد معاملات بورس چقدر است ؟ اگر قصد ورود به بازار بورس و خرید و فروش سهام را دارید، اولین قدم مراجعه به یک کارگزاری معتبر و گرفتن کد بورسی است. شما بدون کد بورسی نمی توانید در بازار بورس معامله ای انجام دهید. علاوه بر این، اگر بخواهید به نقطه ای برسید که بدون مشکل به خرید و فروش سهام بپردازید یک سری مقدمات باید فراهم گردد. مجموعه این کارها توسط کارگزاری برای شما انجام می شود و در عوض آن از شما کارمزد دریافت میگردد. در اصل کارمزد یا کمیسیون مبلغی است که کارگزار در ازای مشاوره خرید و فروش یا سرمایه گذاری در بازار بورس از شما دریافت می کند.

مبلغی که برای خرید و فروش سهام از شما دریافت میشود یکسان است و فرقی ندارد که در کدام کارگزاری شما خدمات دریافت کنید. اما مبلغ دریافتی برای دیگر خدمات مشاوره ای می تواند در هر کارگزاری متفاوت باشد. در این مطلب قصد داریم شما را با کارمزد خرید و فروش سهام در بازار بورس آشنا کنیم.

نکته مهم: توجه داشته باشید کارگزاری ها فقط در صورتی که معامله ای انجام شود مجاز به دریافت مبلغ کارمزد می باشند. در غیر این صورت هیچ کارگزاری مجاز به دریافت هزینه از مشتری نمی باشد.

نکته بسیار مهم: ذکر این نکته هم ضروری است که تفاوتی نمیکند که شما بصورت آنلاین معامله کنید یا بصورت حضوری، در هر دو صورت درصد دریافتی یکسان است.

کارمزد معاملات بورس چقدر است

کارگزار

برای اینکه درک بهتری از مطالب پیدا کنیم در ابتدا باید بدانیم که کارگزار کیست. کارگزار به افراد یا سازمان هایی گفته می شود که برای انجام معاملات بورسی خریدار و فروشنده را با هم مرتبط میکنند. وقتی معامله بین خریدار و فروشنده انجام شد در ازای انجام معامله، کارگزار درصدی از مبلغ معامله را از هر دو طرف دریافت میکند. برای انجام معاملات بورسی لازم است که ابتدا با یک کارگزار قرار داد ببندید و نقدینگی مورد نظرتان را به حسابی در بانکی که کارگزار میگوید واریز نمایید.

نکاتی در خصوص اینکه کارمزد معاملات بورس چقدر است ؟

باید توجه داشت که مانند هر گونه معامله ای، هنگام انجام معاملات بورس هم از شما مالیات دریافت میگردد. هرچند که این مالیات فقط از فروشنده اخذ میشود و خریدار مالیاتی پرداخت نمیکند. به عبارت ساده تر شما فقط به هنگام فروش سهام مالیات میپردازید و در هنگام خرید مالیاتی به عهده شما نیست.

شما نزد دفتر کارگزاری بورس یک حساب دارید که مالیات و کارمزدی که باید پرداخت کنید از همین حساب کسر میشود و نیازی به پرداخت مبلغ جداگانه ای نخواهد بود. ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که همه افراد بابت مراودات های مالی خود باید اظهار نامه مالیاتی پر کنند اما برای انجام معاملات بورسی نیازی به این کار نیست.

میزان مالیاتی که شما باید بابت فروش سهام پرداخت کنید معادل ۰.۱ درصد از مبلغ کل سهام است. فرقی ندارد که شما با فروش سهام خود سود با زیان میکنید در هر صورت این مبلغ باید پرداخت گردد. یکی از کارهایی که کارگزاری برای شما انجام میدهد یک حساب کاربری مخصوص شما ایجاد میکند که هرگونه معامله بورس، اوراق تسهیلات مسکن، فرا بورس و هر گونه معامله اوراق بهادار را می توانید از طریق حسابی که نزد کارگزاری دارید انجام دهید. البته بسته به نوع معامله و اوراق بهاداری که قصد فروش آن را دارید درصد مالیات و کارمزد متفاوت خواهد بود.

کارمزد معاملات بورس چقدر است

کارمزد معاملات بورس چقدر است ؟

همانگونه که پیش از این اشاره کردیم با تنجام هر معامله در بورس اعم از خرید و فروش، مبلغی تحت عنوان کارمزد از حساب شما کسر میشود، همچنین با فروش هر سهام ۰.۱ درصد مالیات هم از کل مبلغ باید پرداخت شود. کارمزد پرداختی بابت خرید و فروش سهام مجموعی از مبالغ مختلف است که برای خرید سهام برابر با ۰.۴۶۴ درصد از قیمت خرید محاسبه میشود. در حالی که این مبلغ برای فروش برابر ۰.۵۷۵ قیمت فروش سهام می باشد. همانطور که پیش تر اشاره کردیم برای فروش سهام باید مالیات بپردازید پس با این تفاسیر حدود ۰.۱ درصد بابت مالیات از مبلغ ذکر شده کسر خواهد شد.

ذکر مثال:

با توجه به توضیحات گفته شده فرض کنید قصد خرید سهام شرکتی را دارید که قیمت هر سهم آن در حال حاضر ۱۰۰۰ ریال می باشد. اگر مبالغ کسورات را در نظر نگیریم برای خرید ۱۰۰۰۰ سهم از سهام این شرکت به ۱۰ میلیون ریال نیاز دارید. ولی در اصل باید به این مبلغ کارمزد خریدتان را نیز اضافه کنید که سهم کارگزاری است. در نتیجه برای خرید ۱۰۰۰۰ سهام این شرکت به ۱۰۰۴۶۴۰۰ ریال نیاز خواهید داشت. پس اگر در حساب کاربری خود نزد کارگزاری مبلغ ۱۰ میلیون ریال موجودی داشته باشید امکان خرید ۱۰۰۰۰ سهام نخواهید داشت و باید یا موجودی حسابتان را افزایش دهید یا تعداد سهم کمتری خریداری نمایید.

بیشتر بخوانید : آشنایی با معاملات دو طرفه

حال فرض کنید تعداد ۱۰۰۰۰ سهم به قیمت هر سهم ۱۰۰۰ ریال و مجموعا ۱۰۰۴۶۴۰۰ ریال از سهام این شرکت را خریداری نمودید و با گذشت زمان مبلغ هر سهم به ۱۲۵۰ ریال رسیده و حال قصد فروش همه سهام خود را دارید. در حالت عادی و بدون کسورات قیمت سهام شما ۱۲۵۰۰۰۰۰ می باشد اما پس از کسر کارمزد و مالیات در نهایت مبلغی که به حساب شما واریز میگردد برابر ۱۲۴۲۸۱۲۵ ریال خواهد بود. که این مبلغ شامل کارمزد و مالیات می باشد. باز هم تاکید میکنیم که مالیات کسر شده از ارزش سهام شما کسر می شود و ربطی به سود یا زیان معامله نخواهد داشت.

کارمزد معاملات فرابورس

فرابورس تفاوت چندانی با بورس ندارد و تقریبا کارمزد ها با بازار بورس یکسان است. فقط در فرابورس زمانی که بخواهید خرید انحام دهید کارمزد برابر ۰.۴۵۴ درصد مبلغ می باشد. برای فروش هم دقیقا همان مبلغ ۰.۵۷۵ درصد از مبلغ کسر میگردد که برابر با مبلغ کسر شده در بورس است.

کارمزد اوراق مشارکت و اجاره در بازار معاملات

هرگونه اوراق مشارکت و اوراق اجاره به عنوان بدهی شرکتی که آن را منتشر میکند به حساب می آید و نرخ کارمزد برای تمامی این اوراق هم در خرید و هم در فروش برابر است و فرقی ندارد که خرید میکنید یا می فروشید در هر صورت به مقدار ۰.۰۷۲۵ درصد از کل مبلغ معامله به عنوان کارمزد از خریدار و فروشنده دریافت میگردد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *