مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

روتین زندگی بیل گیتس
آموزشی

روتین زندگی بیل گیتس 

سلام همراهان عزیز نیک وست، در این مقاله قصد داریم در مورد روتین زندگی بیل گیتس یا ۸ عادت بسیار موثر و معروف او صحبت کنیم. مطمئنا این مقاله برای افرادی که می خواهند به موفقیت های بیشتری برسند و یا اهداف بلند مدتی در سر دارند، بسیار مفید و کارآمد خواهد بود. پس اگر شما نیز جز این دسته از افراد هستید، تا پایان این پست همراه ما باشید.

 

روتین زندگی روزانه بیل گیتس که کمک کرده به ثروتمندترین مرد دنیا تبدیل شود، چیست؟

چگونه Bill Gates  با دارایی خالصی حدود ۸۰ میلیارد دلار، ثروتمند ترین فرد دنیا شد؟ او با قرار گرفتن در جایی مناسب، با یک محصول مناسب در ابتدای راه پیشرفت تکنولوژی توانست به موفقیت های زیادی برسد. اما همان طور که می دانید برخی رویکرد های بسیار هوشمندانه برای کار و زندگی خود انجام داد که باعث شد این موفقیت جهانگیر شود. این روتین را ما نیز می توانیم به صورت روزانه برای رسیدن به اهدافمان به کار ببندیم. در این قسمت می خواهم ۸ عادت روتین زندگی بیل گیتس را که باعث موفقیت او شده معرفی کنم. البته من شخصا به این روتین علاقه زیادی دارم. شما چند گزینه از این موارد را انجام می دهید؟

روتین زندگی بیل گیتس

۱. او هر روز در حال یادگیری است

گیتس به ترک تحصیل از دانشگاه هاروارد معروف است، اما دلیل این که او ترک تحصیل کرد تنها این بود که او و دوست دبیرستانیش به نام پل آلن، فرصت های خوبی برای راه اندازی شرکت نرم افزاری خود یافتند. در حقیقت بیل گیتس عاشق یادگیری است و همیشه در کلاس هایی که برایشان ثبت نام نکرده بود نیز شرکت می کرد. این نکته در بیل گیتس و استیو جابز مشترک است.

یادگیری تقریبا جز روتین روزانه همه افراد موفق در سراسر جهان است. در دنیایی که از ۱۰ سال، دوبرابر رشد می کند، بدون یادگیری چیز های جدید هرگز نمی توان موفق بود.

۲. او در مورد همه چیز مطالعه می کنید

پدر گیتس در مصاحبه ای گفت : “تقریبا Bill Gates  هر نوع کتابی را مطالعه کرده و به آن علاقه مند شده است. دائره المعارف، داستان های علمی و ….”. این عشق به خواندن در بیل گیتس همچنان ادامه دارد. او هر سال لیست بسیار زیادی از کتاب هایی را که در طول سال خوانده است منتشر می کند. مطالعه زیاد، یک راه عالی برای پرورش دادن مغز است. البته توجه داشته باشید این کار را در هنگام صرف شام و زمانی که در کنار خوانده هستید، انجام ندهید.

۳. بیل گیتس به دیگران نیز اعتبار می دهد

هنگامی که در مصاحبه ای از بیل گیتس پرسیدند  بهترین تصمیمات تجاری که قبلا گرفته است، را بیان کند، او پاسخ داد : “بهترین تصمیمات تجاری من در مورد انتخاب افراد است.” با این که او و آلن (شریک تجاری Bill Gates ) رابطه پیچیده ای دارند، گفت :”انتخاب آلن به عنوان شریک تجاری در صدر این تصمیمات قرار دارد. همه باید برای ارتقاء خود تلاش کنیم، اما هوشمندانه ترین کار این است که به افرادی که با آن ها کار می کنیم نیز اعتبار بدهیم.”

۴. او به خودش اعتماد دارد

اگر همیشه به نظرات و پیش بینی های دیگران به خوبی گوش دهید، می توانید یک کسب و کار واقعا عالی داشته باشید. اما برای داشتن یک کسب و کار فوق العاده مانند گیتس و جابز، باید قبل از هر چیز به خودتان گوش دهید، حتی اگر تمام دنیا به شما بگویند که اشتباه می کنید. همین اعتماد داشتن به خود بود که باعث شد گیتس و آلن مایکروسافت را راه اندازی کنند. گیتس می گوید: ” وقتی ایده راه اندازی تراشه ای قدرتمند برای رایانه ها به ذهنمان رسید و هدفمان این بود که هر کس روی میز خود در محل کار و در خانه خود کامپیوتر داشته باشد، همه گفتند این یک ایده غیر قابل اجرا است.” بله درست است همه به گیتس گفتند که اشتباه می کند، اما او به کار خود ادامه داد و مایکروسافت را راه اندازی کرد.

۵. او در امور مالی کاملا محافظه کارانه عمل می کند

محافظه کاری از دیگر نکات روتین زندگی بیل گیتس است. او در مصاحبه ای گفت : “من همیشه مقداری پول در بانک پس انداز می کنم. این مقدار به قدری است که بتوانم یک سال خرج خود و افراد شرکت را بدهم، بدون این که حتی یک دلار پول دریافت کنم و این موضوع تقریبا یکی از روتین های زندگی من است. ما تقریبا ۱۰ میلیارد دلار در حال حاضر در بانک برای سال های آینده پس انداز کرده ایم” شما چقدر پول برای زمانی که اتفاق بدی بیوفتد، پس انداز کرده اید؟

۶. گیتس همیشه از اشتباهات خود درس می گیرد

باز هم گیتس در مورد یکی از رویتن های روزانه خود در مصاحبه ای در سال ۲۰۰۸ اعلام کرد که: ” به این دلیل مایکروسافت موفق شد که او و تیم رهبریش توانایی این را داشتند که در سریع ترین زمان ممکن یک اشتباه را تشخیص دهند و رویکرد دیگری را امتحان کنند. ” گیتس نیز طی سال های زندگی خود اشتباهات زیادی مرتکب شده است، اما از همه این اشتباهات چیز های جدیدی یاد گرفته است. به عقیده من اصلا اشتباه یا شکست وجود ندارد، هر کاری با به پیروزی می رسد و یا منجر به کسب تجربه ای جدید می شود.

۷. خواب کافی یکی دیگر از روتین های زندگی گیتس است

خواب یکی از مهمترین نکات روتین زندگی بیل گیتس است . همه ما می دانیم خواب چقدر مهم است. گیتس بر عکس دیگر افراد موفق که همیشه می گویند سخت کار می کنند و ساعات کمی را به خواب اختصاص می دهند، می گوید که هر شب ۷ ساعت کامل می خوابد، زیرا در غیر این صورت نمی تواند خلاق باشد. این کار قطعا یک عادت خوب است که همه ما می توانیم از آن پیروی کنیم.

۸. او واقعا روی کار هایی که انجام می دهد، تمرکز دارد

بسیاری از ما ساعاتی از وقت خود را در پریشانی و سردرگمی در کار های زیاد می گذرانیم، با این که می دانیم که این کار به طرز وحشتناکی ناکارآمد است. Bill Gates نه تنها در برابر وسوسه انجام دادن چند کار به صورت همزمان، مقاومت می کند، بلکه وقتی در حال انجام کاری است، واقعا روی آن کار تمرکز می کند.

شما لازم نیست تمرکز بسیار عمیقی روی کار های خود داشته باشید، اما اگر بتوانید به جای سردرگمی میان چک کردن شبکه های اجتماعی یا قیمت سهام، روی کاری که انجام می دهید تمرکز کنید، کار های بهتری انجام خواهید داد و کارامد تر خواهید بود.

 

خب تا اینجا با روتین زندگی بیل گیتس آشنا شدیم. اما بیل گیتس عادت های دیگری نیز دارند که به اعتقاد من باعث شده تا به ثروتمند ترین مرد دنیا تبدیل شود. حالا لطفا در نظرات همین پست بگویید که چند تا از این عادت ها را انجام می دهید و قصد دارید کدام یک از این ها را از الان انجام دهید.

بیشتر بخوانید : فلسفه سرمایه گذاری پیتر لینچ

 

روتین زندگی بیل گیتس

 

۵ نقل قول از بیل گیتس که به شما درس های ارزشمندی می آموزد

۱. تمرکز کنید

 ” مهم ترین کاری که من به خوبی انجام می دهم، کار کردن با کامپیوتر شخصی است. می دانید این همان چیزی است که من دهه ۲۰ و ۳۰ زندگی خود را به آن گذرانده ام. حتی تصمیم داشتم ازدواج نکنم زیرا این کار زندگی من است و همین کار باعث شد که من به موفقیت زیادی برسم زیرا روی هدفم که مایکروسافت بود، تمرکز کردم. “

ما زندگی خود را با رویا های بزرگ شروع می کنیم، رویاهایی که می خواهیم ان ها را تحقق بخشیم، ایجاد کنیم، بسازیم و تجربه کنیم. اما وقتی از فردی که ۴۰ سال سن دارد، بپرسیم به کدام یک از رویاهایش رسیده است، می گوید رویاهایی که با آن ها زندگی کرده است. بله درست است، شما باید عمیقا روی رویاهای خود تمرکز کنید. زندگی که اکنون شما دارید و برای خود طراحی می کنید، از انتخاب های شما در گذشته شکل می گیرد.

مطمئنا اتفاقات غیر منتظره ای وجود دارد که ممکن است مانع رسیدن شما به رویایتان شود، اتفاقاتی که کنترل کردنشان در دست شما نیست، اما می توانید ذهن خود را کنترل کنید و همچنان روی رویای خود تمرکز داشته باشید. Bill Gates می دانست که برای رسیدن به رویاهای خود، باید مسیری متفاوت از دیگر انسان ها را طی کند. بنابراین برای رسیدن به رویای نهایی خود، از ایده های کوچک شروع کرد و همین ایده های کوچک یکی پس از دیگری قدم هایی بودند که برای رسیدن به هدف نهایی بر می داشت.

شما نیز همین کار را بکنید و از خود بپرسید: “آیا انتخاب ها و تصمیماتی که امروز می گیرم و کار هایی که امروز انجام می دهم، واقعا از رویای نهایی من پشتیبانی می کند؟”

۲. ذهن خود را تغذیه کنید

 “من در کودکی واقعا رویاهای زیادی در سر داشتم و فکر می کنم که چیزی که نقش مهمی در رسیدن به رویای نهاییم داشت، مطالعه کردن زیاد بود.”

من به این نقل قول Bill Gates علاقه زیادی دارم، زیرا خودم هم عاشق کتاب خواندن هستم و معتقدم کتاب ها پر از جادوی عرفانی ناب هستند. شما می توانید در هر موضوعی که علاقه دارید، مطالعه کنید. این کار باعث می شود روح و ذهن خود را تغذیه کنید، خلاقیت بیشتری کسب کنید و به صورت جادویی رشد کنید.

۳. نظم و انضباط شخصی

“ما همیشه تغییراتی را که طی دو سال آینده رخ خواهد دارد، بیش از حد ارزیابی می کنید، اما تغییری که در ۱۰ سال آینده رخ خواهد داد را دست کم می گیریم.”

ما در دنیایی زندگی می کنیم که همه به دنبال رضایت های سریع هستند. اگر در مدت زمان کوتاهی نتیجه تلاش خود را نبینیم، ناامید می شویم و دست از تلاش بر می داریم. سرگرمی ها، فناوری، اخبار، تعاملات اجتماعی، روابط، آموزش و غیره، همه و همه با سرعت پیچیده ای در حال حرکت هستند. در این وضعیت ما نیز چسبندگی خود را برای حفظ روند کاری از دست داده ام. یکی از عادت هایی که حتما باعث موفقیت می شود و همه افراد موفق این عادت را در خود پرورش داده اند این است که به هدف خود بچسبند و سال های سال با یک روند مشخص روی هدف خود کار کنند.

ما در حفظ نظم شخصی خیلی بی تاب هستیم و خیلی راحت تسلیم می شویم. کاری که بیل گیتس در تمام طول عمر انجام داده است، پایداری و نظم شخصی است. اما ما نمی توانیم این کار را انجام دهیم و خیلی زود تسلیم می شویم، زیرا به دنبال رسیدن فوری به اهدافمان هستیم و این باعث می شود که هرگز به رویاهای بزرگمان نرسیم.

۴. خودتان باشید

“خود را با هیچ کس در این جهان مقایسه نکنید- اگر این کار را بکنید، در حقیقت به خودتان اهانت کرده اید”

بیل گیتس

ما وقت زیادی از عمرمان را به حسادت و میل به آنچه دیگران دارند، هدر می دهیم. به جای این که از منحصر به فرد بودن خودمان قدردانی کنیم، همیشه به بقیه حسادت می کنیم که چرا موی بلوند نداریم، چشمی رنگی نداریم، فلان ماشین و خانه را نداریم و این لیست همچنان ادامه دارد. در حالی که ما یک لیست از آنچه نیستیم، ایجاد می کنیم، آنچه هستیم را می کشیم و رنج می بریم. ما هر کدام برای دستیابی به تعادلی خاص در یک مقطع زمانی و مکانی در جهان طراحی شده ایم. ما قرار است در این جا باشیم و دقیقا همان چیزی که به جهان می آوریم باشیم.

۵. پس بدهید

“هر کدام از ما در این دنیا مسئولیت خاصی داریم که وقتی من به این موفقیت غیر منتظره رسیدم، این مسئولیت بر عهده من گذاشته شد.”

بیل گیتس

وقتی در راه رسیدن به اهداف خود قدم بر می دارید، به اطراف خود با دقت نگاه کنید. در این راه چه کسانی به شما کمک کردند، چه کسانی با سخنی کوتاه به شما اعتماد به نفس دادند، چه کسی به شما بال داد تا پرواز کنید؟ موفقیتی که در پایان راه به آن می رسید، انفرادی نیست. همان طور که بقیه به شما کمک کردند، شما نیز هر وقت که بتوانید، باید به دیگران کمک کنید.

این نکته را فراموش نکنید که هر چه به دیگران بدهید، دنیا ده برابر آن را به شما باز میگرداند. هر لبخندی، هر دست مهربانی، هر آغوشی، هر نیت قلبی، مستقیما به شما باز میگردد تا قدرتتان چند برابر شود. در حقیقت آنچه به دیگران می دهیم، به خودمان می دهیم و آنچه از دیگران دریغ می کنیم، خودمان را از آن محروم می کرده ایم.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *