حتما با بازار بورس تا حدودی آشنا هستید، اما سوالی که خیلی زیاد پرسیده می شود این است که چه کسانی در بورس سود می کنند ؟ به همین دلیل قصد دارم در این مقاله در مورد این که چه کسانی در بورس سود می کنند و از چه تاکتیک ها، استراتژی ها یا رفتار هایی استفاده می کنند که باعث موفقیت در بازار بورس می شود، صحبت کنم. در ابتدا بهتر است در مورد 6 قانون معروف از 6 سرمایه گذار برتر جهان صحبت کنیم.

 

6 قانون از 6 سرمایه گذار برتر جهان

سرمایه گذاران در موضوعات بسیار زیادی با یک دیگر مخالفت دارند، اما تقریبا همه آنها در یک چیز با هم موافقت دارند و آن این است که درآمد زایی از طریق بورس، بستگی به استفاده از این استراتژی ساده دارد که از مجموعه ای از قوانین ساخته شده است. به عنوان یک سرمایه گذار لحظه ای به رفتار خود در بازار فکر کنید. آیا مانند بسیاری از افراد بدون داشتن دانش کافی شروع به خرید و فروش سهام کرده اید؟ آیا خیلی زود سهامی را فروختید؟ آیا بدون داشتن یک استراتژی ثابت و مطمئن شروع به معامله کردید؟

بیشتر بخوانید : ۵ عادت روزانه سرمایه گذاران موفق

اگر مجموعه ای دقیق از قوانین و مقررات برای سرمایه گذاری در بورس ندارید، اکنون زمان این است که یک استراتژی برای خود تدوین کنید. بهترین کار برای شروع این است که از افرادی که به صورت حرفه ای سرمایه گذاری می کنند، سوال بپرسید. من نیز این کار را انجام دادم و در این میان با شش نفر از موفق ترین سرمایه گذاران تاریخ نیز آشنا شدم و شروع کردم به بررسی فعالیت ها و قوانین آن ها، در اینجا 6 قانون مهم این سرمایه گذاران را برای شما بیان می کنم.

سرمایه گذاری برای مبتدیان

وارن بافت ( Warren Buffett )

وارن بافت موفق ترین سرمایه گذار تاریخ شناخته شده است. او نه تنها یکی از ثروتمند ترین مردان جهان است، بلکه مورد تایید بسیاری از روسای جمهور و رهبران جهان نیز است. وقتی بافت صحبت می کند، بازار های جهانی بر اساس گفته های او حرکت می کنند.

“بهتر است سهام یک شرکت فوق العاده را با قیمتی عادلانه خریداری کنید نه این که سهام یک شرکت عادلانه را با قیمتی فوق العاده خریداری کنید. ” – وارن بافت

بافت هنگام ارزیابی یک شرکت برای خرید سهام، دو نکته کلیدی را مد نظر دارد: او می گوید ابتدا به کیفیت شرکت نگاه کنید. این امر مستلزم آن است که ترازنامه را درک کنید، به تماس های کنفرانس گوش دهید و بتوانید به مدیر شرکت اعتماد کنید(یعنی فرد قابل اعتمادی باشد). دوم، پس از بررسی و اطمینان از کیفیت شرکت، باید قیمت سهام را ارزیابی کنید.

اگر شرکت، با کیفیت نیست، سهامش را خریداری نکنید زیرا ارزش پایینی دارد. شرکت هایی با کیفیت پایین، معمولا به دلیل مقرون و به صرفه بودن، تولید بی کیفیت تری دارند و شرکت هایی با کیفیت بالا، اغلب ارزش خریداری را دارند.

بیل گروس (Bill Gross)

بیل گروس بنیانگذار صندوق قابل معامله PIMCO است. صندوق PIMCO یکی از بزرگترین صندوق های اوراق بهادار در جهان است. قانون گروس در مورد مدیریت پرتفوی (سبد سهام)  صحبت می کند.

“آیا شما سهام خاصی را دوست دارید؟ 10 درصد یا کمی بیشتر از پرتفوی خود را به آن اختصاص دهید. ایده های سرمایه گذاری خود را بررسی کنید و ایده های خوب را به خاطر سپارید، ایده های خوب در سرمایه گذاری را نباید فراموش کنید.” – بیل گروس

یک قانون جهانی که اکثر سرمایه گذاران جوان از آن استفاده می کنند، قانون متنوع سازی سبد سهام یا همان پرتفوی است. این بدان معنی است که نباید کل سرمایه خود را در خرید یک سهام خاص سرمایه گذاری کنید و باید سرمایه خود را بین سهام های مختلف تقسیم کنید. در حالی که همه ما در مورد تنوع سازی و فواید آن چیز های زیادی شنیده ایم و یک قانون واقعا خوب است، اما می تواند باعث کاهش سود شود. این اتفاق وقتی می افتد که یکی از سهام های شما حرکت بسیار بزرگی انجام می دهد اما در بقیه سهام هایتان هیچ اتفاقی نمی افتد.

کسب درآمد در بازار نیز به معنای شانس مبتنی بر تحقیقات جامع است. همیشه مقداری پول نقد برای فرصت هایی که نیاز به سرمایه بیشتری دارد، در حساب خود داشته باشید و هنگامی که احساس می کنید، تحقیقات را به خوبی انجام داده اید و سهام مورد نظر حتما رشد خواهد کرد، از خرید آن نترسید.

چه کسانی در بورس سود می کنند ؟

شاهزاده ولید بن طلال (Prince Alwaleed Bin Talal)

شاید شما نیز مانند خیلی از افراد در مورد Prince Alwaleed Bin Talal چیز زیادی نشنیده باشید، یا حتی تا کنون نامش به گوشتان نیز نخورده باشد، اما این مرد در دنیای سرمایه گذاری، کاملا شناخته شده و موفق است. همان طور که از نامش پیداست این سرمایه گذار از کشور عربستان سعودی است و شرکت Kingdom Holding را تاسیس کرده است. این سرمایه گذار یکی از باهوش ترین و موفق ترین سرمایه گذاران تاریخ است.

” من نیز در بازار بورس صدمه می بینم، اما یک سرمایه گذار با استراتژی بلند مدت هستم” – شاهزاده ولید بن طلال

استراتژی که شاهزاده ولید بن طلال از آن استفاده می کند، استراتژی است که بهترین سرمایه گذاران در بازار بورس مورد استفاده قرار می دهند. هنگامی که همه سهام خود را می فروشند، او سهام خود را برای مدت طولانی نگه می دارد. در این مدت ممکن است اتفاقات زیادی باعث شود که افراد سهام خود را بفروشند، اما او همچنان صبور است و به دنبال به دست آوردن بیشترین سود است و در آخر نیز همین اتفاق می افتد. شاید این صبوری سال ها طول بکشد، اما حتما ارزش صبر کردن دارد.

چه کسانی در بورس سود می کنند ؟

کارل ایکان (Carl Icahn )

Carl Icahn یک سرمایه گذار موفق است که در سهام های خصوصی و شرکت های مدرن سرمایه گذاری می کند. او سهام زیادی در این شرکت ها خریداری کرده و با کسب حق رای، سعی در افزایش ارزش سهام دارد.

“شما در بازار بورس باید دائما به دنبال یادگیری چیز های جدید باشید” – کارل ایکان

ایکان طی سال های طولانی، سهام زیادی برای خود تصاحب کرده است. اما من پیشنهاد می کنم، توصیه های او را در مورد روابط بین فردی در بازار سهام جدی نگیرید. یعنی با توجه به گفته های افراد دیگر و نا آشنا به بازار بورس، سرمایه گذاری نکنید. تنها کاری که باید بکنید این است که تحقیقات خود را به صورت جامع و از طریق منابع معتبر انجام دهید و سپس سرمایه گذاری کنید. اگر از تاکتیک های این افراد موفق پیروی کنید، حتما شما نیز جز افرادی خواهید بود که در بورس سود می کنند.

چه کسانی در بورس سود می کنند ؟

کارلوس اسلیم (Carlos Slim)

یکی دیگر از ثروتمندترین مردان جهان، کارلوس اسلیم است که صاحب صد ها شرکت است و بیش از 250000 کارمند دارد. در اینجا نقل قولی از این انسان بزرگ آورده شده است که بیانگر طرحی است که بهترین سرمایه گذاران جهان و کسانی که در بورس سود می کنند، از این طرح استفاده می کنند.

“من اطمینان دارم که تمام فقری که در مکزیک و آمریکای لاتین وجود دارد، مانند اتفاقی که در چین افتد، فرصتی برای رشد است. این یک فرصت برای سرمایه گذاری است.” – کارلوس اسلیم

کسانی که در بورس سود می کنند، به اکنون نگاه نمی کنند، بلکه با مطالعه روند حرکت شرکت ها یا در کل بررسی روند اقتصاد در سال های آینده، بر روی آنچه بعدا اتفاق خواهد افتاد، سرمایه گذاری می کنند. آنها همیشه به آینده فکر می کنند.

اگر به وضعیت کنونی شرکت ها نگاه می کنید و یا در تلاش برای سرمایه گذاری در بانک هایی هستید که قبلا سود کوتاه مدت داشته اند، احتمالا شما در بازار سهام، سود خوبی به دست نخواهید آورد. سعی کنید برندگان بعدی را پیدا کنید، اما در سبد سهام خود، سهام شرکت های بزرگی که سابقه طولانی و رشدی پایدار دارند را نیز قرار دهید.

نتیجه گیری

اکنون که می دانید چه کسانی در بورس سود می کنند و با بزرگترین سرمایه گذاران جهان آشنا شده اید، زمان آن فرا رسیده که دانشجوی این سرمایه گذران شوید و از تجربیات آنها بیاموزید. از آنجا که شروع به پیروی از این افراد موفق کرده اید، در آینده خواهید دید که جز افرادی هستید که در بازار بورس سود می کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید