قرارداد هوشمند : فناوری بلاک چین ما را قادر می سازد تا قراردادهای هوشمند خودکار ایجاد کنیم. در اینجا توضیح می دهیم که آنها چگونه کار می کنند و چرا آنها را پیشگام می دانند.

قراردادهای هوشمند، برنامه‌های رایانه‌ای هستند که به‌طور خودکار با اجرای شرایط آن طرف‌های توافق اجرا می‌شوند. بر اساس فناوری بلاک چین، آنها می‌خواهند با حذف نیاز به تفسیر عملکرد قراردادی، روش کسب و کار ما را تغییر دهند.

برای درک قراردادهای هوشمند، ابتدا باید با بلاک چین آشنا شویم. بلاک چین یک دفتر کل مشترک و پایگاه داده وسیعی است که در چندین مکان به نام «گره» تکثیر شده است. دستکاری آن غیرممکن است و ما را قادر می سازد تا داده ها را به صورت ایمن ذخیره و به اشتراک بگذاریم، حتی بین طرف هایی که معمولاً با احتیاط با یکدیگر رفتار می کنند.

هر بلوک داده به زنجیره های بلاک تکرار شده منتقل شده و در آن ذخیره می شود و یک دفتر کل توزیع شده ایجاد می کند. کاربران بلوک‌های اطلاعات را تأیید می‌کنند که از طریق تمبرهای رمزنگاری که با اطلاعات آخرین بلوک و مهر بلوک بلافاصله قبل («زنجیره‌ای از بلوک‌ها») ایجاد می‌شوند، به یکدیگر متصل می‌شوند. هنگامی که تراکنش ها تایید شدند، بدون اینکه کاربران متوجه شوند و مهر رمزنگاری هر بلوک تغییر کند، نمی توان آنها را اصلاح یا پاک کرد. که امنیت و اصالت آنها را تضمین می کند.

از آنجایی که بلاک چین یک پایگاه داده غیرمتمرکز و مشترک است، روش جدیدی برای انتقال دارایی ها بدون واسطه است. همچنین از رمزنگاری برای اطمینان از عدم تغییر اطلاعات استفاده می کند.

قراردادهای هوشمند چگونه کار می کنند؟

با امنیت بلاک چین، قراردادهای هوشمند می توانند به طور خودکار اجرا شوند، که نیاز به نظارت نظارتی را از بین می برد. تنها چیزی که لازم است یک برنامه کامپیوتری پیکربندی شده برای تشخیص رویدادی است که اجرا را آغاز می کند (یعنی اگر X اتفاق افتاد، Y را اجرا کنید).

از آنجا که قوانین برنامه ریزی شده پس از اجرایی شدن قرارداد هوشمند قابل اصلاح نیستند، هر یک از طرفین باید آنها را درک کرده و با آنها موافقت کنند. سپس هر اقدام یا بند توافق شده در بلاک چین ثبت می شود.

نحوه استفاده از اسمارت کانترکت ها

قراردادهای هوشمند همچنین می توانند در اکوسیستم های مالی سنتی خارج از شبکه بلاک چین عمل کنند. طرف‌های متعاهد می‌توانند یک «اوراکل»، یک منبع اطلاعات خارجی که برای به‌روزرسانی اطلاعات کلیدی در بلاک چین تعیین می‌کنند، اضافه کنند، اجرای توافق را تأیید کنند و اقدامات مناسب را آغاز کنند.

قراردادهای هوشمند می توانند به تغییر معاملات تجاری سنتی کمک کنند. تصور کنید یک شرکت مواد غذایی منجمد می خواهد محصولات خود را به یک سوپرمارکت زنجیره ای بفروشد. آنها در یک کشور نیستند و این اولین بار است که تجارت می کنند. آن‌ها از یک قرارداد هوشمند استفاده می‌کنند تا تضمین کنند که هرکدام به پایان معامله خود پایان می‌دهند.

اوراکل می تواند شرکت حمل و نقل باشد که تحویل را در بلاک چین از طریق یک قرارداد هوشمند ثبت می کند. پس از رسیدن محصولات، دستور پرداخت به صورت خودکار صادر می شود. یک دستگاه متصل به اینترنت اشیا (IoT) می تواند دمای کانتینر را کنترل کند و از قطع شدن زنجیره سرد مطلع شود که باعث ایجاد بند جریمه می شود.

قراداد هوشمند
قرارداد هوشمند چگونه کار می کند و چه مزایایی دارد؟

تحلیل بیت کوین

قرارداد هوشمند چگونه کار می کند؟

منطق قراردادهای هوشمند به مجموعه‌ای از عبارات «اگر/وقتی/پس» که در کد زیربنایی بلاک چین ذخیره می‌شوند کاهش می‌یابد. هنگامی که پیش نیازها برآورده و تأیید شد، فعالیت ها توسط گروهی از رایانه ها انجام می شود. به عنوان مثال، این می تواند شامل توزیع پرداخت ها به افراد مناسب، ثبت نام خودرو، ارسال هشدار یا صدور جریمه باشد. وقتی تراکنش کامل شد، بلاک چین به روز می شود. بنابراین، معامله نهایی است و قابل تغییر نیست.

1. قرارداد از پیش تعریف شده

فرصت‌های همکاری و نتایج مورد نظر توسط چندین طرف شناسایی می‌شوند، که سپس به توافق‌های سودمند متقابل می‌رسند که ممکن است شامل اشتراک‌گذاری فرآیندهای تجاری، مبادله دارایی‌ها و غیره باشد. شرکت‌کنندگان در یک قرارداد هوشمند ممکن است شروع به آن کنند. به طور مشترک، طرفین قرارداد هوشمند شرایطی را تعیین می کنند که تحت آن قرارداد باید اقدامات مورد نظر را اجرا کند.

2. منطق کسب و کار

یک برنامه کامپیوتری ساخته شده است که پس از برآورده شدن پارامترهای شرطی، بدون هیچ گونه مداخله دیگری اجرا می شود. رویدادهای ساده شامل مجوز پرداخت، پذیرش یک بسته یا رسیدن به آستانه معینی برای خواندن در یک متر برق است. ممکن است فرآیندهای پیچیده‌تر، مانند آزادسازی خودکار پرداخت بیمه یا ارزیابی ارزش یک ابزار مالی مشتقه، با استفاده از منطق پیچیده‌تر رمزگذاری شوند.

3. اجرا

پس از تایید قرارداد، در مرحله بعدی بر روی یک بلاک چین موجود یا معماری دفتر کل توزیع شده مستقر می شود. هنگامی که توافقی بین طرفین در مورد احراز هویت و تأیید در یک تکرار بلاک چین شکل می‌گیرد، کد اجرا می‌شود و خروجی‌ها برای انطباق و تأیید مستند می‌شوند. هر زمان که توافق حاصل شود این اتفاق می افتد.

4. تسویه حساب نهایی

پس از اجرای قراردادهای هوشمند، هر گره در شبکه دفتر کل خود را به روز می کند تا وضعیت فعلی شبکه را منعکس کند. پس از اینکه رکورد در شبکه بلاک چین آپلود شد و تایید شد، دیگر قابل ویرایش نیست. از آن نقطه به بعد فقط در حالت افزودن کار می کند.

تحلیل دوج کوین

مزایای Smart Contract

1. سرعت، کارایی، و دقت

به محض برآورده شدن پیش شرط، قرارداد فوراً اجرا می شود. به دلیل اینکه قراردادهای هوشمند دیجیتال و خودکار هستند، نیازی به مستندسازی یا تطبیق زمان بر نیست.

2. اعتماد و شفافیت

از آنجایی که هیچ واسطه‌ای وجود ندارد و همه شرکت‌کنندگان به گزارش‌های رمزگذاری شده مشابهی از تراکنش‌ها دسترسی دارند، نمی‌توان گفت که آیا داده‌ای برای اهداف مخرب تغییر کرده است یا خیر.

3. امنیت

از آنجایی که سوابق تراکنش ها در یک بلاک چین رمزگذاری شده است، ورود به آنها بسیار دشوار است. علاوه بر این، در یک دفتر کل توزیع شده، هر رکورد به رکوردی که قبل از آن آمده و رکوردی که بعد از آن خواهد آمد، گره خورده است. این بدان معنی است که هکرها باید کل زنجیره را تغییر دهند تا یک رکورد واحد را تغییر دهند.

4. پس انداز

از آنجا که آنها نیاز به واسطه در معاملات تجاری را از بین می برند، قراردادهای هوشمند منجر به صرفه جویی در هزینه می شود. علاوه بر این، مقدار پولی که برای اسناد صرف شده است، ناچیز تا وجود ندارد.

 

منبع

دیدگاهتان را بنویسید