مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

فروش تعهدی چیست و چه نماد هایی در ایران این گزینه را دارند؟
آموزشی

فروش تعهدی چیست و چه نماد هایی در ایران این گزینه را دارند؟ 

فروش تعهدی چیست ؟‌ احتمالا برای شما نیز چنین اتفاقی افتاده است که در بازار بورس، پیش بینی کنید که یک سهام خاص، دچار افت قیمت شدید شود. به طور حتم شما نیز همانند هر انسان عاقلی، سعی می کنید قید خرید سهم مورد نظر را زده یا هرچه سریع تر آن سهم را بفروشید. اما با وجود ابزارهایی خاص، شاید نیازی به چنین اقدامات عجولانه ای نباشد و شما در شرایط افت قیمت نیز می توانید سودآوری داشته باشید. پس تا انتهای مطلب، ما را همراهی کنید.

 

فروش تعهدی چیست ؟

همانطور که می دانید یکی از ابزارهای مالی در تمام بورس های سرتاسر دنیا، فروش استقراضی است که با کمک آن امکان دریافت سود در مواقعی که انتظار افت قیمت در یک سهم هست، وجود دارد. اما استفاده از این ابزار به لحاظ مشکلات شرعی و فقهی، در کشور ما با موانعی روبرو بود که با استفاده از دستورالعمل ها و تغییراتی، امکان بهره مندی از آن در معاملات بازار سهام، به وجود آمد. این تغییرات به شکل انعقاد یک وکالتنامه میان مالک سهام و سرمایه گذار ایجاد گردید. به این صورت که متقاضی سرمایه گذاری، با اخذ وکالتی از به مالک سهام و با نام او، اقدام به فروش سهام مالک می نماید که این روش فروش تعهدی نام گرفته است.

فروش تعهدی از نظر فقهی

حال که دانستیم فروش تعهدی چیست ، انواع آن را توضیح می دهیم. در فروش استقراضی، قرض گیرنده ملزم به پرداخت یک مبلغ مشخص به قرض دهنده یا مالک خواهد بود که این نوع معامله یک نوع عقد ربوی محسوب می شود و از نظر شرع و فقه دارای اشکال می باشد. به این دلیل در کشور ما جهت استفاده از این ابزار در بازار سهام با ایجاد تغییراتی در الگوی اصلی، روشی ایجاد شد که از نظر فقه نیز بدون مشکل باشد. درواقع این روش جایگزین فروش استقراضی در معاملات شد.

بیشتر بخوانید : تاثیر نرخ بهره بر بازار سهام چگونه است؟

فروش تعهدی چیست

نحوه انجام فروش تعهدی به چه صورت است؟

در فروش تعهدی، وکالت یک سهام از مالک آن سهم دریافت و با قیمت بالا در بازار به فروش می رسد و پس از آنکه قیمت این سهم، کاهش یافت، مجددأ سهام با قیمت پایین خریداری و به مالک بازگردانده می شود. در این میان، سرمایه گذار، سودی را در اثر این اختلاف قیمت میان فروش سهام و خرید دوباره آن به دست می آورد. درواقع، انجام این معاملات در صورتی که انتظار کاهش قیمت سهم می رود، میان مالک و متقاضی صورت می پذیرد. اما در شرایطی که پیش‌بینی متقاضی، برای افت قیمت یک سهم اشتباه باشد و قیمت ان در بازار بیشتر شد، باید متقاضی، سهم را با همان قیمت بالا از بازار خریداری کرده و به مالک سهم بازگرداند و در این صورت است که سرمایه گذار، ضرر می کند.

 

اگر بخواهیم شکل ساده فرایند فروش تعهدی را شرح دهیم به صورت زیر خواهد بود:

  • قدم اول: فرد متقاضی با اخذ وکالتی از مالک، سهام مربوطه را در بازار می فروشد.
  • قدم دوم: متقاضی صبر می کند تا قیمت این سهم کاهش پیدا کند.
  • قدم سوم: پس از کاهش یافتن قیمت، متقاضی مجددأ سهم را با داشتن وکالت و به نام مالک، خریداری می‌کند.
  • قدم چهارم: با بازگرداندن سهم به مالک اصلی، در اثر فروش و خرید سهم، سودی نصیب متقاضی می شود.

بیشتر بخوانید : بلاک چین چگونه کار می کند؟

بازپرداخت سهام به مالکان چگونه است؟

نام این ابزار معامله، از این جهت فروش تعهدی است که متقاضی متعهد می شود، سهام فروخته شده را دوباره خریداری نموده و به مالک آن تحویل دهد. همانطور که گفتیم از آنجایی که امکان دارد احتمالات متقاضی برای کاهش قیمت سهم، صحیح نباشد، ممکن است متقاضی به این دلیل، قصدی برای خرید دوباره سهم و بازگرداندن آن به مالک نداشته باشد. از این رو، در هنگام فروش تعهدی و برای بازپرداخت سهام به مالک، تضمینی جهت عمل به تعهدات از جانب متقاضی، دریافت می شود که وجه تضمین نام دارد.

فروش تعهدی چیست

وجه تضمین چیست؟

همانطور که گفتیم برای ایفای تعهدات متقاضی، می بایست درصدی از مبلغ قرارداد را در حساب عملیاتی داشته باشد که به آن وجه تضمین گفته می شود. معمولا مقدار این وجه از طریق اطلاعیه ‌هایی از جانب بورس اعلام می‌ شود. با توجه به اینکه در فروش تعهدی معلوم نیست که قیمت سهم چه مقدار افزایش پیدا می کند، به همین دلیل قیمت پایانی سهم موردنظر و مقدار سهام فروش تعهدی را مبنا قرار داده و به صورت روزانه یک “وجه تضمین لازم ” تعیین خواهد شد و متقاضی باید درصدی از این وجه تضمین لازم را همواره در حساب خود داشته باشد. اما در صورتی که موجودی متقاضی از مقدار حداقلی تعیین شده برای تضمین کمتر شود، اصطلاحأ می گویند که متقاضی کال مارجین شده و باید در مدت زمان مشخصی، حساب خود را شارژ کند.

چه نمادهایی در ایران، فروش تعهدی دارند؟

سازمان بورس و اوراق بهادار در اسفند ماه ۹۸ طی اعلامیه ای بیان کرد:

نماد های سفارس (سیمان فارس)، وتجارت (بانک تجارت)، وساپا (سرمایه گذاری سایپا)، فاراک (ماشین سازی اراک) و فملی (صنایع مس ایران) از آن تاریخ، فروش تعهدی را آغاز میکنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *