مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

سهام عدالت چیست؟
اخبار اقتصادی

سهام عدالت چیست؟ 

آیت الله علی خامنه ای  رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران، با درخواست حسن روحانی  مبنی بر آزادسازی سهام عدالت موافقت کرد. پس از موافقت وی این خبر در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو اعلام شد و گفته شد که ارزش هر سهم به حدود ۱۲ میلیون تومان رسیده است.

 

سهام عدالت چیست

 

اما سهام عدالت چیست؟

در آبان سال ۱۳۸۵ محمود احمدی نژاد رئیس جمهور وقت واگذاری سهام عدالت را علنی کرد. او هدف خود از این کار را کاهش فقر اعلام کرد و آن را تحولی بزرگ نامید. تحولی که باعث توزیع عادلانه ثروت دولت بین قشرهای مختلف جامعه می شود.

در همان زمان، عباس کاظمی، مشاور وزیر نفت شرکت های تعاونی یک نطق جنجالی کرد که در آن گفت: (سهام عدالت خوب اداره نمی شود. سهام عدالت صاحب ندارد و فقط پول را بین گداها توزیع می‌کند).

 

تا آبان ماه سال ۱۳۹۵ سودی که شرکت‌های سهام عدالت به دست آوردند به ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رسید. سودی که ۱۳۰۰ میلیارد تومان آن قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۵ از سوی دولت محمود احمدی نژاد به عنوان سود سهام عدالت در بین مردم توزیع شد.

در خرداد ماه سال ۹۲ علی مطهری تقسیم سود سهام عدالت را مصداق بد اخلاقی انتخابی و خرید رای دانست

هفتم اسفند ماه ۹۲ به درخواست تعدادی از نمایندگان مجلس، لایحه ای مبنی بر تحقیق و تفحص از عملکرد سهام عدالت  تقدیم مجلس شد که مجلس با تصویب قانونی، از توزیع آن جلوگیری کرد.

 

نحوه‌ ی سود دهی

سبد سهام عدالت ترکیبی از ۶۰ شرکت بورس و فرابورس است. هر نفر از مجموعه پرتفوی سهام عدالت مبلغی معادل یک میلیون تومان سهام دارد. پس سهام عدالت متعلق به شرکت خاص نیست و مجموع سبد سهام در درصدی متشکل از ۶۰ شرکت دولتی تعریف شده است.

سود و زیان این شرکت ها به صورت مساوی در بین سهامداران تقسیم می شود. دولت باید سهام عدالت را در ابتدای سال ۹۵ آزاد می کرد اما در قانون ذکر شده بود که این آزادسازی می تواند ماه ها پس از پایان مهلت قانونی به طول بیانجامد.

 

بر طبق آمار تا پایان دولت محمود احمدی‌نژاد، چیزی حدود ۱۰ درصد سهام شرکت‌های دولتی به شرکتهای شبه دولتی واگذار شد. بر طبق این آمار، بیش از ۱۴۲ هزار میلیارد تومان سهام شرکت های دولتی در ۱۵ سال گذشته که به حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان می رسد، مربوط به سهام عدالت است که واگذار شده است.

 

دارندگان سهام دولتی باید چه کار کنند؟

مسئولین دولتی اعلام کردند که دارندگان سهام عدالت در صورت تمایل می توانند به سایت سازمان خصوصی سازی و سازمان بورس مراجعه کنند و به طور مستقیم مالکیت و مدیریت سهام عدالت خود را در اختیار بگیرند.

بعد از انتخاب کردن سهام از میان ۴۹ شرکت سرمایه پذیر دولتی دارندگان این سهام ها میتوانند سهم خود را در بورس بفروشند یا برای خود نگه دارند. اما افرادی که علاقه ای به مدیریت مستقیم سهام خود ندارند، به اندازه سهام عدالتشان از شرکت های سرمایه‌ گذاری استانی سهام عدالت خواهند گرفت. قرار بر این است کع شورای عالی بورس، زمینه ی ورود این شرکت‌ ها به بازار سرمایه را فراهم کند.

با ما بخوانید:اوراق قرضه چیست

 

پس از آزاد سازی سهام عدالت چه اتفاقی خواهد افتاد؟

بنابر آخرین آمار اعلام شده ثبت نام شدگان نهایی در تعاونی های سهام عدالت چیزی حدود ۴۶ میلیون نفر است.

با وضعیت فعلی اقتصادی می توان نتیجه گرفت که گروه بزرگی از این دارندگان از سهام عدالت برای رفع نیازهای روزمره خود استفاده خواهند کرد.

با این اتفاق دولت در نتیجه داد و ستد این سهام ها، به منابع ریالی دسترسی خواهد داشت. منابعی که در شرایط فعلی نوعی گنج به شمار می‌آیند.

اما اگر فرض کنیم تمام دارندگان سهام عدالت مدیریت سهام خود را در اختیار بگیرند، باز هم نباید انتظاری برای تغییر در مدیریت این بنگاه ها داشته باشیم.

مهمترین هدف خصوصی سازی یعنی تغییر مدیریت و ساختار تصمیم گیری و نحوه اداره بنگاه های دولتی اینگونه به بن بست رسید.

 

پی نوشت: متن نامه ی آیت الله خامنه ای در خصوص آزاد سازی سهام عدالت

 

 بسم الله الرحمن الرحیم

در پی تصمیم واگذاری درصدی از سهام اصل ۴۴ قانون اساسی در قالب سهام عدالت با هدف گسترش عدالت اجتماعی و توانمند سازی خانوار های کم درآمد، انتظار این بود که توسط مسئولین مربوطه در دولت های مختلف با اجرای دقیق مواد هشت گانه ابلاغی هرچه سریع تر مقدمات لازم برای آزاد سازی سهام عدالت و واگذاری تعیین قیمت آن به بورس فراهم گردیده و آیین نامه های اجرایی تهیه و به اجرا در آید. در هر صورت با توجه به شرایط فعلی اقتصادی و عزم دولت برای عمل به تکالیفی که به عهده اوست با آزاد سازی سهام عدالت با رعایت امور زیر موافقت می‌شود:

۱. دارندگان سهام عدالت مجازند در محدوده زمانی مشخص و مالکیت مستقیم سهام شرکت‌های سرمایه پذیر را انتخاب نمایند و به تناسب، نقش مدیریتی خود را ایفا کنند.

۲. مقررات مورد نیاز جهت انتقال سهام به صاحبان سهام عدالت توسط شورای عالی بورس تدوین و تصویب شود. این مصوبات برای کلیه دستگاه های اجرایی لازم و اجراست.

۳، نسبت به سهام باقیمانده در شرکت های  سرمایه گذاری استانی، شورای عالی بورس موظف است ضمن تشویق ماندگاری صاحبان سهام در شرکت های مذکور از طریق مبادی ذی ربط هرچه زودتر زمینه ورود آن شرکت ها را در بورس فراهم نماید.

 

با توجه به تأخیری که در طول زمان نسبت به تحقق اهداف واگذاری این سهام پیش آمده است و به دلیل ضرورت بهره‌ مندی هرچه سریع‌ تر مردم از منافع سهام خود، لازم است دولت محترم هرچه زودتر اقدامات مقتضی در جهت تحقق موارد مذکور در بندهای سه گانه فوق را به عمل آورد.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *