بهترین بازار برای سرمایه گذاری کدام است؟ امروزه با توجه به اینکه اقتصاد کشور ما تحت تاثیر نوسانات شدید ناشی از تحریم‌ ها قرار دارد، شاهد افزایش تورم و نرخ بسیاری از کالاها و خدمات هستیم. از این رو، بسیاری از افراد برای جلوگیری از افت ارزش سرمایه خود، علاقمند به مشارکت و سرمایه گذاری در بخش های مختلف هستند. معمولا یک سرمایه گذاری موفق تابع شرایط و ملزوماتی است که در صورت بی توجهی به آنها، می تواند موجب عدم سوددهی و یا از بین رفتن ارزش سرمایه گردد.

به همین دلیل تاجران تلاش می کنند دارایی های خود را در بازارهایی قرار دهند که بیشترین سوددهی را عاید آنها کند. به این ترتیب بازارهایی همچون بازار مسکن، طلا، ارز، بورس و یا سپرده گذاری در بانک ها، به عنوان راه های متداول و شناخته شده برای سرمایه گذاری محسوب می شوند. معمولا میزان بازدهی و ریسک این بازارها یکسان نبوده و هریک از این موارد با سودهای متفاوتی همراه هستند که در ادامه با بررسی هریک از آنها، بهترین بازار را برای سرمایه گذاری به شما معرفی خواهیم نمود.

بهترین بازار برای سرمایه گذاری

سپرده گذاری در بانک ها

یکی از نخستین راه هایی که شاید عده زیادی در کشور ما از آن برای سرمایه گذاری استفاده می کنند، سپرده‌گذاری در بانک است. این روش به دلیل امنیت بالا و همچنین سهولت در سرمایه گذاری و دریافت سود، بسیار مورد توجه قرار گرفته اما با توجه به اینکه در بلندمدت، ارزش پول کاهش می یابد، نمی تواند راه مطمئن و کاملی برای سرمایه گذاری و دریافت سود باشد.

مثلا در صورتی که نرخ سود پرداختی از طرف بانک به شما 24 درصد و نرخ تورم در برخی محصولات، بیش از 200 درصد باشد به طور حتم این سرمایه گذاری برای شما با ضرر همراه خواهد بود. از طرفی کاهش ارزش پول به دلیل تحریم های اعمال شده و افزایش قیمت کالاها، نمی تواند برای سرمایه گذار سوددهی داشته باشد.

بهترین بازار برای سرمایه گذاری : سرمایه گذاری در بازار طلا

از دیگر روش های سرمایه گذاری که بازهم در کشور ما، طرفداران و علاقمندان بسیاری دارد، بازار طلا است. این نوع سرمایه گذاری نیز به عنوان یکی از راه های کم ریسک و دارای بازدهی مناسب است که البته این روش نیز متناسب با اقتصاد کشور و مولفه های سیاسی، با نوساناتی نیز همراه می باشد.

اما با این حال، در مقایسه با سپرده گذاری در بانک دارای توجیه اقتصادی بیشتری خواهد بود. باید این نکته را نیز مد نظر قرار بدهید که سرمایه گذاری در بازار طلا، یک روش بلندمدت محسوب می شود و برای کسب یک سود قابل ملاحظه، نمی توانید برای مدت زمان کوتاه، برنامه ریزی کنید.

بهترین بازار برای سرمایه گذاری

بهترین بازار برای سرمایه گذاری : سرمایه گذاری در بازار ارز

بازار ارز نیز از دیگر راه های متداول و مملو از حواشی و ریسک برای سرمایه گذاری شناخته می شود که افراد زیادی تحت عنوان دلال ارز یا صرافی، توانسته اند از این طریق به سودهای کلانی دست پیدا کنند. در ابتدای دهه نود، نرخ ارز در محدوده 1000 تومان قرار داشت و تنها ظرف دو سال با جهشی سه برابری، در بازار خرید و فروش می شد که همین مسئله موجب وارد آمدن یک شوک بزرگ به بازار شد.

بیشتر بخوانید : نظریه بازی ها 

البته کمتر کسی تصور می کرد که این افزایش نرخ عجیب، تازه شروع ماجرای قیمت های صعودی ارز باشد. این شتاب قیمت ارز، یک واکنش هیجانی را نیز از طرف مردم به همراه داشت به طوری که اغلب افراد با هدف سرمایه گذاری، شروع به خرید ارز کردند که در مواقعی، با ترکیدن حباب قیمت ارز، عده زیادی از این طریق دچار زیان های مالی شدیدی شدند.

بهترین بازار برای سرمایه گذاری : سرمایه گذاری در بازار مسکن

یکی از متداول ترین راه های سرمایه گذاری در کشور ما، فعالیت در بازار مسکن است و همواره اغلب مردم ایران علاقمند هستند که سرمایه خود را در این بازار قرار بدهند. این تفکر می تواند تا حدود زیادی جوابگو باشد و شاید خرید ملک و خانه، از روش های دیگری مانند خرید و فروش ارز، طلا و سپرده گذاری، ایمن تر باشد. اما اگر نگاهی به بازار حال حاضر مسکن ایران داشته باشید، شاید برای قرار دادن سرمایه خود در بازار مسکن، کمی تردید کنید. نرخ تورم در سال های اخیر به گونه ای بوده است که توانایی خرید مسکن برای افراد و به ویژه جوانان، تا حد زیادی غیر ممکن بوده و بازار مسکن برای سرمایه گذاری، چندان مناسب به نظر نمی رسد.

سرمایه گذاری در بازار بورس

اما یکی دیگر از راه های جذاب سرمایه گذاری در تمام دنیا، بازار بورس یا سرمایه است. شاید اگر نظر عده زیادی از مردم را در مورد سرمایه گذاری در بورس جویا شوید، غالبأ آن را یک نوع بازار پر ریسک قلمداد می کنند و تصور بیشتر آنها از بورس، نوسان های زیاد و بازدهی اندک است.

بیشتر بخوانید : حقه پانزی چیست؟ 

اما بد نیست بدانید که از ابتدای دهه 90 تا کنون، بازار سهام یکی از کم ریسک ترین و پربازده ترین بازارهای مالی در تمام سال هایی بوده که سایر بازارها به دلایلی همچون، تحریم، تورم و رکود با نوسان هایی همراه بوده اند که این روند با مشاهده شاخص بورس سال 92 تا کنون، بسادگی قابل اثبات است. به طوری که؛ این شاخص در سال 92 از کانال 38 هزار به 95 هزار واحد در سال 97 رسید و به رکورد 356 هزار واحد در سال 98 نیز دست یافت. به این طریق می توان با نگاهی به وضعیت بازار سرمایه در شش سال گذشته، با اطمینان خاطر بیشتری به بازار بورس وارد شد.

دلایل موفقیت بورس نسبت به سایر بازارهای مالی

شاید بتوان یکی از دلایل اصلی موفقیت بورس را فعالیت شرکت های مهم و اقتصادهای کلان در این بازار دانست. درواقع شرکت هایی مورد پذیرش قرار می گیرند که رشد کافی را داشته و دارای سهامی عام باشند و این سهام به منظور سوددهی بیشتر در بازار سرمایه، ارائه می گردد.

دیگر دلیل موفقیت بورس، جلب اعتماد مردم به واسطه شفافیت بالا در ارائه صورت های مالی شرکت ها است که همین مسئله، موجب افزایش آگاهی آنها برای حضور در این بازار نیز می شود. از طرفی، برخی شرکت های سرمایه گذاری نیز هستند که سودهایی تضمینی را به سهامداران خود ارائه می دهند و این شراکت در سود، ریسک سرمایه گذاری در این بازار را کاهش داده و از سوی دیگر، اطمینان آنها را جهت وارد شدن به این بخش، بیشتر می کند.

نیک وست در زمینه آموزش های لازم برای سرمایه گذاری در بورس و خرید و فروش در بازار سهام، آماده ارائه خدمات آموزشی به علاقمندان و افراد تازه کار می باشد. همچنین در صورتی که پس از مطالعه مطلب فوق، نیاز به راهنمایی بیشتری داشتید می توانید پرسش های خود را مطرح نموده تا در اولین فرصت، به آنها پاسخ داده شود.

.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید