مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

اوراق اجاره چیست ؟ | چگونه اوراق اجاره کار می کند؟
بورس ایران

اوراق اجاره چیست ؟ | چگونه اوراق اجاره کار می کند؟ 

اوراق قرضه یا اجاره یک ابزار درآمد ثابت است که وام گرفته شده توسط یک سرمایه گذار به یک وام گیرنده به طور معمول شرکتی یا دولتی داده می شود. اوراق اجاره توسط شرکت ها، شهرداری ها،ایالت ها و دولت های مستقل برای تأمین مالی پروژه ها و عملیات ها استفاده می شود. صاحبان اوراق اجاره گیرندگان یا طلبکاران صادرکننده هستند. جزئیات اوراق اجاره شامل تاریخ پایان زمانی است که اصل وام به صاحب اوراق اجاره پرداخت می شود و معمولاً شرایط مربوط به پرداخت های متغیر یا سود ثابت که توسط وام گیرنده انجام می شود را شامل می شود. اوراق اجاره واحدهایی از بدهی های شرکت ها است که توسط شرکت ها صادر شده و به عنوان دارایی های قابل تجارت اوراق بهادار است. انتشار دهنده اوراق اجاره، دولت ها (در همه سطوح) و شرکت ها معمولاً از اوراق بهادار برای وام گرفتن پول استفاده می کنند. دولت ها نیاز به تأمین بودجه راه ها، مدارس، سدها یا سایر زیرساخت ها دارند. هزینه ناگهانی جنگ ممکن است نیاز به جمع آوری بودجه را نیز به دنبال داشته باشد. به همین ترتیب، شرکت ها غالباً برای رشد مشاغل خود، خرید ملک و تجهیزات، انجام پروژه های سودآور، برای تحقیق و توسعه یا استخدام کارمندان وام می گیرند. مشکلی که سازمان های بزرگ برطرف می کنند این است که به طور معمول به پول بیشتری نیاز دارند تا بانک معمولی تأمین کند. اوراق اجاره با اجازه دادن به بسیاری از سرمایه گذاران منفرد، نقش وام دهنده را می تواند راه حلی ارائه دهد. در واقع، بازارهای بدهی عمومی به هزاران سرمایه گذار اجازه می دهد هر یک بخشی از سرمایه مورد نیاز را وام دهند. علاوه بر این، بازارها به وام دهندگان این امکان را می دهند که اوراق قرضه یا اجاره خود را به سرمایه گذاران دیگر بفروشند یا اوراق قرضه از افراد دیگر بخرند حتی مدت ها قبل از این که سازمان صادرکننده اصلی سرمایه را افزایش داد.

چگونه اوراق اجاره کار می کند؟

اوراق بهادار معمولاً به اوراق بهادار با درآمد ثابت گفته می شود و یکی از سه کلاس دارایی است که سرمایه گذاران مجزا معمولاً به همراه سهام و معادل های نقدی با آنها آشنا هستند. بسیاری از اوراق اجاره شرکتی و دولتی بصورت عمومی معامله می شوند. سایرین فقط به صورت وام یا بصورت خصوصی بین وام گیرنده و وام دهنده معامله می شوند. هنگامی که شرکت ها یا نهادهای دیگر برای تأمین اعتبار پروژه های جدید، حفظ عملیات در حال انجام یا بازپرداخت بدهی های موجود باید پول جمع کنند، ممکن است اوراق‌اجاره را مستقیماً برای سرمایه گذاران صادر کنند. وام گیرنده (صادرکننده) اوراق اجاره ای را صادر می کند که شامل شرایط وام، پرداخت های بهره ای است که انجام می شود و زمان بازپرداخت وام های اصل اوراق اجاره باید تاریخ سررسید بازپرداخت شود.

قیمت اوراق اجاره

قیمت اولیه اکثر اوراق به طور معمول برابر است. قیمت واقعی اوراق اجاره به عوامل مختلفی بستگی دارد: کیفیت اعتبار صادرکننده ، مدت زمان تا زمان انقضا و نرخ بهره در مقایسه با محیط نرخ بهره عمومی آن در زمان. ارزش صورت اوراق همان چیزی است که پس از بالغ شدن اوراق به وام گیرنده بازپرداخت می شود. بیشتر اوراق قرضه پس از انتشار ممکن است توسط دارنده اولیه به سایر سرمایه گذاران فروخته شود. به عبارت دیگر ، یک سرمایه گذار اوراق بهادار نیازی به نگه داشتن اوراق قرضه تا زمان سررسید خود ندارد. همچنین معمول است که در صورت کاهش نرخ بهره ، یا اگر اعتبار وام گیرنده بهبود یافته باشد ، توسط وام گیرنده قابل بازخرید باشد ، و با هزینه کمتری بتواند اوراق جدید را برگرداند.

ویژگی های اوراق اجاره

بیشتر اوراق‌اجاره برخی خصوصیات اساسی مشترک را دارند:

ارزش اسمی مبلغ پولی است که اوراق در سررسید ارزش آن دارد. همچنین مبلغ مرجعی است که صادرکننده اوراق هنگام محاسبه پرداخت های بهره از آن استفاده می کند. به عنوان مثال بگویید یک سرمایه گذار اوراق اجاره را با حق بیمه ۱.۰۹۰ دلار خریداری می کند و یک سرمایه گذار دیگر نیز بعداً هنگام خرید با ۹۸۰ دلار تخفیف ، همان اوراق را خریداری می کند. هنگامی که اوراق قرضه بالغ می شود، هر دو سرمایه گذار مبلغ هزار دلار از ارزش اوراق دریافت می کنند.

تاریخ های بهره تاریخ هایی است که در آن صادرکننده اوراق اجاره سود را پرداخت می کند. پرداخت ها در هر بازه ای قابل انجام است اما استاندارد پرداخت ها نیم ساله است.

تاریخ سررسید تاریخی است که در آن اوراق به بلوغ می رسد و صادرکننده اوراق بهادار مبلغ صورت اوراق را پرداخت می کند.

قیمت صدور قیمتی است که در آن صادرکننده اوراق در ابتدا اوراق بهادار می فروشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله اوراق قرضه (Bond) چیست ؟  را مطالعه نمایید.

دو ویژگی اوراق بهادار

ویژگی اوراق اجاره

کیفیت اعتبار و زمان رسیدن به بلوغ عوامل اصلی تعیین کننده نرخ بهره اوراق بهادار است. اگر صادرکننده از اعتبار ضعیفی برخوردار باشد، خطر پیش فرض بیشتر است و این اوراق سود بیشتری را پرداخت می کنند. اوراق اجاره که دارای سررسید بسیار طولانی هستند نیز معمولاً نرخ سود بالاتری را پرداخت می کنند. این جبران بالاتر به این دلیل است که دارنده اوراق اجاره برای مدت طولانی در معرض نرخ بهره و ریسک تورم است.

رتبه بندی اعتباری برای یک شرکت و اوراق اجاره آن توسط آژانس های رتبه بندی اعتباری ایجاد می شود. اوراق بهادار با بالاترین کیفیت، درجه سرمایه گذاری نامیده می شود و شامل بدهی است که مانند بسیاری از برنامه های اقتصادی توسط شرکت های بسیار پایدار صادر شده است. اوراق اجاره درجه سرمایه گذاری محسوب نمی شوند اما به طوری که پیش فرض نیستند، اوراق اجاره بازده بالا یا ناخواسته نامیده می شوند. این اوراق در آینده ریسک پیش فرض بیشتری را به خود اختصاص داده و سرمایه گذاران خواهان پرداخت بهره بالاتر برای جبران آن ریسک هستند.

با تغییر نرخ بهره، اوراق اجاره و اوراق بهادار افزایش یا کاهش خواهند یافت. حساسیت به تغییرات در محیط نرخ بهره مدت زمان نامیده می شود. استفاده از مدت زمان استفاده در این زمینه می تواند برای سرمایه گذاران اوراق اجاره جدید گیج کننده باشد زیرا به مدت زمانی که اوراق قبل از سررسید داشته باشد اشاره نمی کند. در عوض، مدت زمان توصیف میزان تغییر نرخ بهره با تغییر نرخ بهره افزایش می یابد. نرخ تغییر حساسیت اوراق اجاره به اوراق بهادار نسبت به نرخ بهره (مدت زمان) محدب نامیده می شود. محاسبه این عوامل دشوار است، و تجزیه و تحلیل مورد نیاز معمولاً توسط متخصصان انجام می شود.

برای رسیدن به موفقیت در بورس اوراق بهادار مقاله چگونه می توان به موفقیت در بورس اوراق بهادار رسید را مطالعه نمایید.

دسته بندی اوراق

چهار دسته اصلی اوراق قرضه فروخته شده در بازارها وجود دارد. با این حال، شما همچنین ممکن است اوراق قرضه خارجی را که توسط شرکت ها و دولت ها در برخی سیستم عامل ها منتشر شده است، ببینید.

اوراق مشارکت توسط شرکت ها صادر می شود. در بسیاری از موارد شرکت ها به جای اینکه به دنبال وام بانکی برای تأمین اعتبار بدهی باشند، اوراق اجاره صادر می کنند زیرا بازارهای اوراق اجاره شرایط مطلوب تری را ارائه می دهند و نرخ بهره پایین تری دارند.

اوراق قرضه یا اجاره شهرداری توسط شهرداری ها صادر می شود. برخی از اوراق اجاره شهری درآمد بهره بدون مالیات را برای سرمایه گذاران ارائه می دهند.

انواع اوراق اجاره

اوراق اجاره موجود برای سرمایه گذاران در انواع مختلفی قرار می گیرد. آنها را می توان با نرخ یا نوع بهره یا پرداخت بهره، با فراخوان توسط صادرکننده از هم جدا کرد، یا خصوصیات دیگری داشت.

اوراق اجاره به شرط تملیک

اوراق اجاره به شرط تملیک اوراقی است که سازمان برای خرید یک کالا برای شرکت مورد نظر استفاده می کند. مثلا فرد سرمایه گذار با استفاده از اوراق اجاره به شرط تملیک هواپیمای مورد نیاز یک شرکت را خریداری می کند. و آن را در اختیار آن می گذارد در این میان با ایجاد اوراق اجاره یک قرارداد بین طرفین بستهمی شود تا زمان پایان قرارداد شرکت هواپیما را به مبلغ مورد نظر در قرارداد خریداری کند. به عبارت ساده تر شرکت اوراق اجاره در صورتی هواپیما را در اختیار شرکت هواپیما بری قرار می دهد که در پایان قرارداد اجاره مبلغ هواپیما را طبق قیمت مشخص شده پرداخت کند. به این اوراق اجاره به شرط تملیک می گویند.

اوراق اجاره عادی

اگر در این نوع اوراق در قرارداد ذکر نشود که در پایان قرارداد شرکت هواپیمایی، هواپیما را خریداری می کند یا خیر پس از پایان قراردارد شرکتی که هواپیما را اجاره داده است که همان وکلای سرمایه گذار هستند هواپیما را می فروشند. در این حالت ممکن است هواپیما بیشتر یا کمتر از قیمت اولی که آن را خریداری کردند به فروش برسد. بنابراین ریسک این نوع اوراق اجاره نسبت به اوراق اجاره به شرط تملیک بیشتر است. در این حالت سرمایه گذاران ممکن است سود یا ضرر کنند. به این نوع اوراق اجاره عادی می گویند که استفاده از ان در کشور ما رایج نیست و تا به امروز از آن استفاده نکردند.

اوراق اجاره با هدف تامین دارایی

در این نوع اوراق شرکت های مختلف هخمانند شرکت هواپیمایی به دلیل نداشتن سرمایه برای خریداری هواپیما برای جبران کمبود هواپیما برای مسافران از طریق اوراق اجاره با هدف تامین دارایی استفاده می کند. به صورتی که اوراق اجاره را از طریق سازمان اوراق بهادار منتشر می کند تا توانایی خرید هواپیما را پیدا کند. در این حالت بدون صرف هزینه بسیار زیاد شرکت می تواند با اوراق اجاره با هدق تامین دارایی به خرید هواپیما به عنوان یک نوع دارایی اقدام کند.

اوراق اجاره با هدف تامین نقدینگی

اگر شرکت دارای تعداد بسیار زیادی هواپیما باشد در حالی که بعضی از آن ها هیچ استفاده ای ندارد و شرکت دچار مشکل نقدینگی است برای حل این مشکل خود می تواند طبق قوانین سازمان هواپیما ها را به سرمایه گذاران واگذار کند و دوباره آن را از سهام داران اجاره کند. از فروش هواپیما از طریق اوراق اجاره می تواند پول مورد نیاز برای نقدینگی خود را تامین کند و مشکل را حل کند. در این حالت شرکت هواپیما را از دست نداده و مشکل نقدینگیخود را حل کرده است. تنها تفاوت آن در این است که آن موقع مالکیت هواپیما بر عهده شرکت هواپیمایی بوده است در حالی که اکنون تا زمان پایان قرارداد سهام هواپیما در اختیار نمایندگان سهام داران است.

اوراق اجاره رهنی

اوراق اجاره رهنی اوراقی است که شرکت های مختلف لیزینگ طبق قرار به شرکت های مختلف تسهیلات و وام اعطا می کنند. در این نوع بانک دارایی را از یک نهاد خریداری می کند و طی مدت مشخصی طبق اوراق اجاره به شرط تملیک آن را در اختیار کسانی که خواستار این وام هستند قرار می دهد. در مدتی که شرکت در حال پرداخت اجاره وام خود است دارایی به بانک تعلق دارد. در پایان قرارداد اگر در قرارداد ذکر شده باشد با پرداخت هزینه آن، دارایی را بعد از اتمام اجاره به آن شرکت واگذار می کنند. از اوراق های اجاره رهنی معمولا بانک ها و لیزینگ ها استفاده می کنند.

قیمت گذاری اوراق اجاره

قیمت های بازار اوراق اجاره بر اساس ویژگی های خاص آن ها است. قیمت اوراق بهادار بطور روزانه تغییر می کند، دقیقاً مانند سایر امنیت داد و ستد عمومی، جایی که عرضه و تقاضا در هر لحظه، آن قیمت مشاهده شده را تعیین می کند. اما منطقی وجود دارد که ارزش اوراق قرضه یا اجاره چگونه ارزیابی می شود. تا این لحظه، ما در مورد اوراق اجاره صحبت کرده ایم که گویی هر سرمایه گذار آن ها را تا سررسید نگه می دارد. درست است که اگر این کار را انجام دهید به شما تضمین می شود که سود اصلی خود را به علاوه بهره دریافت کنید. با این حال، اوراق اجاره لازم نیست تا زمان بلوغ نگه داشته شود. در هر زمان، یک دارنده اوراق اجاره می تواند اوراق اجاره خود را در بازار آزاد بفروشد، جایی که قیمت می تواند نوسان کند. گاهی اوقات به طرز چشمگیری قیمت یک وثیقه در پاسخ به تغییر نرخ بهره در اقتصاد تغییر می کند. این در شرایطی است که برای یک وثیقه با نرخ ثابت، صادرکننده قول داده است که مبلغ بهره را براساس ارزش اسمی اوراق پرداخت کند – بنابراین به ازای هر ۱۰۰۰ دلار، ۱۰% اوراق اجاره سالانه صادرکننده ۱۰۰ دلار پرداخت می کند. هر ساله نرخ بهره غالب نیز در زمان صدور این اوراق ۱۰% است که طبق نرخ تعیین شده در یک اوراق کوتاه مدت دولت تعیین می شود. یک سرمایه گذار می تواند نسبت به سرمایه گذاری در اوراق بهادار شرکت یا اوراق اجاره دولت بی تفاوت باشد زیرا در هر دو ۱۰۰ دلار باز می گردند. با این حال، اندکی بعد تصور کنید که اقتصاد بدتر شده و نرخ بهره به ۵ درصد کاهش یافته است. اکنون، سرمایه گذار فقط می تواند ۵۰ دلار از اوراق دولت دریافت کند، اما باز هم ۱۰۰ دلار از اوراق مشارکت دریافت می کند. این تفاوت باعث می شود اوراق بهادار شرکت ها بسیار جذاب تر شوند. بنابراین سرمایه گذاران در بازار تا زمانی که مبلغی از حق بیمه معادل محیط نرخ بهره غالب را معادل خود معامله کنند، به قیمت اوراق اجاره پیشنهاد نمی دهند. به همین ترتیب، اگر نرخ بهره به ۱۵% افزایش یابد، آنگاه یک سرمایه گذار می تواند ۱۵۰ دلار از اوراق دولت تهیه کند و برای بدست آوردن ۱۰۰ دلار فقط ۱۰۰۰ دلار پرداخت نمی کند. این اوراق تا زمانی که به قیمت مساوی بازده برسد فروخته می شود، در این حالت اوراق قرضه به قیمت ۶۶۶.۶۷ دلار فروخته می شود.

اوراق مرابحه

اوراق مرابحه که از آن به عنوان تأمین هزینه به علاوه نیز یاد می شود، یک ساختار تأمین مالی اسلامی است که در آن فروشنده و خریدار با هزینه و مارک یک دارایی موافقت می کنند. نشانه گذاری مورد علاقه واقع می شود، که در قوانین اسلامی غیرقانونی است. به این ترتیب، اوراق مرابحه یک وام با بهره نیست بلکه طبق قوانین اسلامی یک شکل قابل قبول از فروش اعتبار است. مانند قرارداد اجاره بها. خریدار تا زمانی که وام کامل پرداخت نشود، به مالک واقعی تبدیل نمی شود.

ویژگی اوراق مرابحه

وام های بهره دار با توجه به قانون شرع اسلام ممنوع است.

در امور مالی اسلامی، از بودجه اوراق مرابحه به جای وام استفاده می شود.

همچنین به اوراق مرابحه به عنوان تأمین هزینه به علاوه گفته می شود زیرا شامل یک نشانه سود در معامله است و نه بهره.

یک فروشنده و خریدار با هزینه و نشانه گذاری که پس از آن به صورت اقساط پرداخت می شود موافق هستند.

استفاده از اوراق مرابحه

نوع مالی تأمین مالی معمولا به جای وام در بخش های مختلف استفاده می شود. به عنوان مثال مصرف کنندگان هنگام خرید لوازم خانگی، اتومبیل یا املاک و مستغلات از اوراق مرابحه استفاده می کنند. مشاغل هنگام خرید ماشین آلات، تجهیزات یا مواد اولیه از این نوع تأمین مالی استفاده می کنند. اوراق مرابحه همچنین معمولا برای تجارت کوتاه مدت، مانند صدور اعتبار نامه برای واردکنندگان استفاده می شود. اعتبار نامه اوراق مرابحه به نمایندگی از متقاضی (وارد کننده) صادر می شود. بانکی که اعتبار نامه صادر می کند، موافقت می کند مبلغی را طبق شرایط مندرج در نامه اعتبار پرداخت کند. از آنجا که اعتبار بانکی جایگزین اعتبار متقاضی می شود، پرداخت ذینفع (صادر کننده) تضمین می شود. این به نفع صادرکننده است زیرا بانک ریسک پرداخت را بر عهده دارد. به دنبال مقررات قرارداد اوراق مرابحه، وارد کننده موظف است بانک را برای هزینه کالاها به علاوه مبلغ نشانگر سود بازپرداخت کند.

اوراق مشارکت

اوراق مشارکت نوعی تضمین بدهی است که توسط یک بنگاه صادر می شود و به سرمایه گذاران فروخته می شود. شرکت سرمایه مورد نیاز خود را بدست می آورد و در عوض به سرمایه گذار تعداد پیش پرداخت های قبلی از پیش تعیین شده یا نرخ بهره ثابت یا متغیر پرداخت می شود. هنگامی که اوراق منقضی شود یا به بلوغ رسیده باشد، پرداخت ها متوقف شده و سرمایه گذاری اصلی بازگردانده می شود. پشتوانه اوراق بهادار، به طور کلی توانایی بازپرداخت شرکت است که بستگی به چشم انداز آن برای درآمدهای آینده و سودآوری دارد. در برخی موارد، دارایی های بدنی شرکت ممکن است به عنوان وثیقه استفاده شود.

اوراق مشارکت بدهی است که توسط یک شرکت برای افزایش سرمایه صادر می شود. یک سرمایه گذار که اوراق مشارکت را خریداری می کند، در ازای دریافت یک سری از پرداخت های بهره، به طور موثر وام به شرکت وام می دهد، اما این اوراق ممکن است به طور فعال در بازار ثانویه نیز تجارت کند. اوراق اجاره شرکت ها معمولا نسبت به اوراق اجاره دولتی کمی خطرناک تر به نظر می رسند، بنابراین معمولا نرخ های بالاتری برای جبران این ریسک اضافی دارند. در کل و به عبارت ساده تر اوراق مشارکت اوراقی است که سرمایه گذاران ان را به صورت یک برگه خریداری می کنند و در یک سهام یا پروژه سهیم می شوند و تا زمانی که به پایان قرار داد برسد از شرکت مورد نظر سود دریافت می کند و به محض تمام شدن قرارداد مشارکت نیز به پایان می رسد.

پیشنهاد می کنیم مقاله اوراق مشارکت چیست؟|تفاوت اوراق اجاره با اوراق مشارکت را مطالعه نمایید.

انواع اوراق مشارکت

انواع اوراق مشارکت

اوراق مشارکت سه نوع دارد که در ادامه این سه نوع را برای شما توضیح می دهیم.

اوراق مشارکت ساده

این نوع اوراق بهترین و پر استفاده ترین نوع اوراق در ایران است زیرا خرید و فروش آن بسیار سریع و آسان است. یکی از ویژگی های اوراق مشارکت ساده این است که سود ان تضمین شده است بنابراین محبوبیت خاصی بین سرمایه گذاران دارد.

اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهام

همان گونه که اسم این اوراق مشخص است اوراق مشارکت اوراقی است که توانایی تبدیل اوراق به سهام را دارد. فرد سرمایه گذار می تواند با تبدیل اوراق خود به سهام از در توسعه شرکت و پیشرفت ان شریک شود. اوراق بهادار قابل تبدیل ممکن است بهترین راه حل برای شرکت باشد زیرا در حالی که این پروژه در مراحل اولیه خود بود، پرداخت های بهره کمتری خواهد داشت. اگر سرمایه گذاران اوراق خود را تبدیل می کردند، سهامداران دیگر رقیق می شوند، اما شرکت دیگر مجبور به پرداخت سود بیشتر یا اصل اوراق نمی شود.

انتشار اوراق مشارکت قابل تعویض

این نوع دیگری از اوراق مشارکت است که فرد سرمایه گذار می تواند اوراق خود را با سهام های شرکت های دیگر عوض کند.

درک اوراق مشارکت

در سلسله مراتب سرمایه گذاری، اوراق مشارکت با کیفیت بالا یک سرمایه گذاری نسبتا ایمن و محافظه کار محسوب می شود. سرمایه گذاران که دارای اوراق بهادار متعادل هستند، اغلب به منظور جبران سرمایه گذاری های ریسک پذیر مانند سهام رشد، اوراق اجاره اضافه می کنند. این سرمایه گذاران در طول عمر، به منظور حفظ سرمایه انباشته خود، تمایل به اضافه کردن اوراق اجاره و سرمایه گذاری های کم خطر تر دارند. بازنشستگان برای ایجاد یک مکمل درآمد قابل اعتماد، اغلب بخش بیشتری از دارایی های خود را در اوراق اجاره سرمایه گذاری می کنند. به طور کلی اوراق اجاره شرکت ها ریسک بالاتری نسبت به اوراق اجاره دولتی در نظر می گیرند. در نتیجه نرخ بهره در اوراق مشارکتی تقریبا همیشه بالاتر است، حتی برای شرکت هایی با کیفیت اعتبار برتر.

رتبه بندی اوراق مشارکت شرکت ها قبل از انتشار به سرمایه گذاران، اوراق اجاره برای اعتبار صادرکننده توسط یک یا بیشتر از سه آژانس رتبه بندی بررسی می شود. به دلیل نرخ بهره بالاتر که برای جبران ریسک بالاتر خود اعمال می شود، کمترین اوراق بهادار شرکت ها به اوراق با بازده بالا گفته می شود. این ها همچنین به عنوان اوراق اجاره ناخواسته شناخته می شوند. رتبه بندی اوراق اجاره برای تغییر سرمایه گذاران در کیفیت و ثبات اوراق مورد نظر بسیار مهم است. این رتبه بندی ها در نتیجه به شدت بر نرخ بهره، اشتهای سرمایه گذاری و قیمت گذاری اوراق تأثیر می گذارد.

اوراق تجاری

اوراق قرضه تجاری نوعی اوراق بهادار است که به منظور تضمین اعتبار افراد بازرگان و اطمینان از پیروی از قوانین حاکم بر حوزه آنها انجام می شود. اگر شخصی بر این باور باشد که آنها قربانی یک اوراق بهادار تجاری بوده اند که از قوانین پیروی نکرده اند، می توانند با اطمینان از طرف دارنده اوراق قرضه، مطالبه ای را ارائه دهند. در این روش تضمین به عنوان بیمه گر عمل می کند.

اوراق قرضه تجاری اساسا نوعی بیمه است که از ضرر و زیان ناشی از افراد بی اعتبار کسب و کار یا افراد شغلی واجد شرایطی که قانون را رعایت نمی کنند، محافظت می کند. به عنوان مثال، یک پیمانکار ممکن است دریابد که مشتری برای ادعای عدم پیروی از قوانین مناسب پیمانکاری، علیه او شکایت می کند. در این حالت، ضمانت نامه را در صورت اثبات بودن مشروعیت پرداخت می کند. نمونه هایی از اوراق تجاری شامل اوراق مجوز، اوراق بهادار رسمی، اوراق بهادار و سایر اوراق دادگاه است.

نحوه محاسبه سود اوراق اجاره

بازده تا سررسید بازده اوراق اجاره بلند مدت در نظر گرفته می شود اما به عنوان نرخ سالانه بیان می شود. به عبارت دیگر، در صورتی که سرمایه گذار اوراق اجاره را تا سررسید نگه داشته باشد و اگر همه پرداخت ها طبق برنامه ریزی انجام شده باشد، نرخ داخلی بازده سرمایه گذاری در یک اوراق است. نحوه محاسبه سود اوراق اجاره یک محاسبه پیچیده است اما به عنوان یک مفهوم ارزیابی جذابیت یک اوراق نسبت به سایر اوراق های مختلف و سررسید در بازار بسیار مفید است. فرمول محاسبه سود اوراق اجاره شامل حل نرخ بهره در معادله زیر است که کار آسانی نیست و بنابراین اکثر سرمایه گذاران اوراق اجاره علاقمند برای محاسبه سود اوراق اجاره از رایانه استفاده می کنند. برای محاسبه سود اوراق اجاره می توان طبق فرمول زیر عمل کرد.

فرمول

اوراق مرابحه چیست و چه نوعی دارد

در قرارداد فروش اوراق مرابحه، مشتری به بانک درخواست می کند که یک کالا را از طرف آنها خریداری کند. بانک با رعایت درخواست مشتری، قراردادی را تعیین می کند که هزینه و سود آن را تعیین می کند و بازپرداخت آن به طور معمول در اقساط است. از آنجا که مبلغ تعیین شده به جای ربا یا بهره پرداخت می شود، این نوع وام در کشورهای اسلامی قانونی است. با توجه به نوع شرعی، بانک های اسلامی از پرداخت سود وام خودداری می کنند که پول فقط واسطه ای است و هیچ ارزش ذاتی ندارد. بنابراین بانک ها برای ادامه فعالیت های روزانه باید مبلغی را پرداخت کنند. بسیاری معتقدند که این روش ساده دیگری برای شارژ بهره است. با این حال، تفاوت در ساختار قرارداد نهفته است. در عقد قرارداد فروش اوراق مرابحه، بانک یک دارایی را خریداری می کند و سپس دارایی را با هزینه سود به مشتری باز می گرداند. طبق این شریعت اسلامی یا شرع، این نوع معامله حلال یا معتبر است. صدور وام متعارف و شارژ سود برای آنها از جمله فعالیت های بهره محسوب می شود که طبق شرع اسلامی حرام و ممنوع است.

انواع اوراق مرابحه

اوراق مراحبه همانند دیگر اوراق ها تنوع زیادی دارد. تقریبا نوع اوراق های مرابحه تقریبا مانند انواع اوراق اجاره است. اوراق مرابحه عبارتند از:

اوراق مرابحه تامین مالی

همان گونه که از اسم آن مشخص است گاهی بعضی از شرکت ها توانایی تامین مالی نیاز های مالی خود را ندارند. آن ها با کمک اوراق مرابحه نیاز های مالی شرکت را رفع می کنند.

اوراق مرابحه تامین نقدینگی

گاهی شرکت های مختلف برای تامین نیاز های مالی خود از طریق اوراق مرابحه تامین نقدینگی استفاده می کنند. در این حالت شرکت به دلیل عدم توانایی لازم برای تامین نیاز های مالی سهام های مختلفی را از شرکت به صورت اوراق مرابحه می فروشد و نیاز مالی خود را از آن پول تامین می کند و بعد از اتمام قرارداد دوباره سهام را برمی گرداند.

اوراق مرابحه تامین سرمایه شرکت های اجاره

در این نوع از اوراق مرابحه شرکت هایی به صور واسطه وجود دارند که اوراق مرابحه را بین سرمایه گذاران می فروشند و از پول حاصل از آن برای شرکت های مختلف دیگر کالا خریداری می کند. آن ها بعد از خریداری، کالا را به صورت اقساطی در اختیار شرکت و سازمان می دهند. در گذر زمان مبلغ کالا بالا می رود بنابراین مقداری را به عنوان سود بر میزان قیمت کالا می افزایند.

اوراق مرابحه رهنی

گاهی شرکت ها با خریداری اوراق مرابحه پول را به صورت نقد تبدیل می کند و برای شرکت های سرمایه گذاری که نیاز به پول نقد دارند اعطا می کنند. در این حالت بانک با سود کمتری مبلغی را در اختیار شرکت می گذارد و در مدت زمان معلوم آن را دریافت می کند.

مفهوم اوراق اجاره به زبان ساده

اوراق اجاره به عنوان یک ابزار درآمد ثابت گفته می شود زیرا اوراق به طور سنتی نرخ بهره ثابت را به حساب پرداخت می کند. قیمت اوراق اجاره با نرخ بهره رابطه معکوس دارد: وقتی نرخ ها بالا می روند، قیمت اوراق سقوط می کند و بالعکس. اوراق اجاره دارای تاریخ سررسید هستند که در آن مرحله مبلغ اصلی باید به طور کامل یا پیش فرض ریسک پرداخت شود.

برای تجربه یک سرمایه گذاری موفق در بازار بورس ایران پیشنهاد می کنیم مقالات ما را در زمینه آموزش بورس مطالعه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *