مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

۲۰ راه بسیار ساده برای پس انداز کردن
آموزشی

۲۰ راه بسیار ساده برای پس انداز کردن 

ما در این مقاله ۲۰ راه بسیار ساده برای پس انداز کردن را آموزش میدهیم.اگر فکر می کنید پس انداز کردن کار سختی است و نمی دانید چگونه این کار را انجام دهید، تنها نیستید. در حالی که ممکن است برخی از افراد فکر کنند که پس انداز کردن پول کار نسبتا ساده ای است، اما از هر ۵ ایرانی، یکی از آنها اصلا پس انداز نمی کند. بنابراین اگر شما جز آن یک نفری هستید که در مورد پس انداز چیز زیادی نمی دانید و خرج کردن پول برایتان کار لذت بخشی است، باز هم باید پس انداز کردن را در اولویت قرار دهید.

روش های زیادی برای پس انداز کردن پول وجود دارد. بهترین راه برای شروع پس اندازکردن، آگاهی از منابع مالی و عادات های خرج کردن است. با درک این که چقدر بودجه دارید و همچنین چه نیاز هایی دارید، متوجه می شوید در برخی مواقع پول بیشتری را خرج نیاز های غیر ضروری می کنید.

برای صرفه جویی موثر در هزینه ها، باید هر دو استراتژی بلند مدت، مانند پرداخت بدهی ها و استراتژی کوتاه مدت مانند خوردن یک غذا در رستوران را در نظر بگیرید. البته ممکن است نتوانید تمام عادت های بد در خرج کردن را یک شبه اصلاح کنید، اما با گذشت زمان و پایداری هر کسی می تواند نحوه صرفه جویی و کنار گذاشتن مقداری پول را یاد بگیرد. وقتی می خواهید شروع به پس انداز کردن برای آینده کنید یا می خواهید در هزینه های خود صرفه جویی کنید، دلایل زیادی در دست دارید که مانع از پس انداز می شود. به همین دلیل ما در اینجا نکاتی در مورد صرفه جویی و پس انداز کردن به شما ارائه می دهیم. این نکات را مطالعه کنید تا روش مناسب خود را پیدا کنید.

 

چرا پس انداز مهم است؟

اگر می خواهید ثروتمند شوید، پس انداز مهم است. به احتمال زیاد اگر بخواهید چیز بزرگی بخرید، باید برای آن برنامه ریزی کنید. برای جلوگیری از خرید های غیر ضروری، مبلغی را هر ماه برای پس انداز در نظر بگیرید. به عنوان مثال اگر می خواهید امسال ۵۰ میلیون تومان پول پس انداز کنید و این جز اولویت های شما باشد، دیگر تخلف نکردن در خیابان برایتان آسان تر می شود. چون نمی خواهید بخشی از درآمد خود را به عنوان جریمه پرداخت کنید.

در نظر بگیرید که برای خرید خانه و ماشین باید حتما پس انداز کنید. همه ما داشتن ماشین بهتری و زیباتر را دوست داریم. بنابراین اگر الان خانه و ماشین هم داشته باشید، برای ارتقاء آن ها هم بهتر است پس انداز کنید.

در آخر، پس انداز کردن برای زمان بازنشستگی از اولین روزی که به سر کار می روید تا روزی که بازنشسته می شوید، کاری بسیار ضروری است. طبق یک مطالعه جدید، بیشتر ایرانی ها وقتی به بازنشستگی می رسند، فقط ۱۲ درصد از پولی که برای زمان بازنشستگی نیاز دارند را پس انداز کرده اند. این موضوع می تواند به این دلیل باشد که شغل و درآمد آن ها، به مقداری نبوده که بتوانند پس انداز کنند. اما همچنین ممکن است به این دلیل باشد که بسیاری از افراد در سنین پایین تر تکنیک های پس انداز و صرفه جویی در پول را یاد نگرفته اند.

برای کمک به شما برای یادگیری چگونگی پس انداز کردن و دستیابی به اهداف مالی، لیستی از روش های موثر برای پس انداز کردن را گردآوری کرده ایم:

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری از نوجوانی

 

پس انداز طولانی مدت

حتی اگر به دلایلی بخواهید فوری پس انداز کردن را شروع کنید، ممکن است با برنامه ریزی طولانی مدت برای پس انداز کردن، سرمایه بیشتری به دست آورید. در این راه درک استراتژی ها و طرز فکر شما برای پس انداز طولانی مدت به موفقیت شما کمک می کند. در اینجا چند روش برای پس انداز طولانی مدت آورده شده است :

 

 

 

 

 

۱. ایجاد بودجه

اولین کاری که باید برای پس انداز کردن انجام دهید، این است که ارزیابی کنید واقعا بودجه شما چقدر است و این پول را در کجا خرج می کنید. برای ایجاد بودجه از قانون ۵۰/۲۰/۳۰ استفاده کنید. در قانون ۵۰/۲۰/۳۰ آمده است که ۵۰ درصد از بودجه خود را برای موارد ضروری مانند اجاره خانه و غذا کنار بگذارید. ۲۰ درصد از بودجه خود را پس انداز کنید و ۳۰ درصد از آن را برای سرگرمی های شخصی در نظر بگیرید.

 

 

۲. به صورت خودکار پس انداز کنید

اگر بخواهید همه پول را در یک حساب نگه داری کنید، احتمالا مقداری از بودجه را به برای پس انداز در نظر گرفته بودید هم خرج خواهید کرد. برای این که از پس انداز خود محافظت کنید، اگر می توانید ۲۰ درصد از حقوق خود را خودکار به حساب جداگانه ای که برای پس انداز در نظر گرفته اید، واریز کنید. اگر نمی توانید این کار را بکنید، اولین کاری که با حقوقتان می کنید باید این باشد که ۲۰ درصد از آن را به حساب پس انداز واریز کنید.

 

۳.صندوق اضطراری بسازید

برخی از کارشناسان توصیه می کنند به مقدار هزینه های شش ماه از زندگی، پول کنار بگذارید. با این کار در شرایط اضطراری دیگر نگران مخارج خود نخواهید بود. این کار به شما کمک می کند تا در صورت از دست دادن شغلتان و یا به دلیل بیماری، بتوانید باز هم هزینه های زندگی را تامین کنید، بتوانید بدهی های خود را پرداخت کنید و یا هزینه های پزشکی پیش بینی نشده را پرداخت نمایید.

 

۴.هزینه های خود را پیگیری کنید

اگر هزینه های خود را پیگیری کنید، از این که پول خود را در چه جاهایی خرج می کنید، متعجب خواهید شد. برای یک ماه تمام مبالغی را که هزینه می کنید، یادداشت کنید تا ببینید چگونه چه خرید های غیر ضروری انجام داده اید. شاید فکر کنید، قهوه خوردن هر چند وقت یک بار، تاثیر زیادی بر هزینه های شما ندارد، اما در اخر ماه با دیدن مبالغ خرید، حتما نظرتان عوض می شود.

 

۵.بدهی ها و اقساط خود را به موقع پرداخت کنید

هر ماه بدهی های همان ماه را پرداخت کنید و اجازه ندهید اقساط روی هم جمع شوند. در وهله اول سعی کنید اصلا اقساطی خرید نکنید یا فقط به دلیل این که امکان خرید اقساط دارد، خرید غیر ضروری انجام ندهید. شما با پس اندازی که دارید، می توانید خرید های بزرگ را با پس انداز خود بخرید و منتظر اقساط نمانید.

 

 

۶.برنامه ریزی کنید

اهداف بلند مدت خود را برای ماه و سال معین کنید. با داشتن ایده هایی برای پس انداز کردن در کوتاه مدت می توانید، میزان پس انداز برای هر ماه را برنامه ریزی کنید و سالانه مبالغ زیادی که قبلا صرف خرید های غیر ضروری می کردید، را در حساب خود نگه دارید.

 

پس انداز کردن

 

۷.از قانون ۳۰ روز استفاده کنید

وقتی می خواهید خرید بزرگی انجام دهید، ابتدا کمی فکر کنید. بنویسید که این خرید چیست و چقدر هزینه دارد. ۳۰ روز صبر کنید و اگر بعد از ۳۰ روز هنوز احساس کردید که واقعا لازم است، آن را خریداری کنید.

 

۸.وام نگیرید و یا اقساط آن را زودتر پرداخت کنید.

اگر نیاز ندارید، وام نگیرید. شما هر ماه باید میزانی از درآمد خود را به عنوان نرخ بهره وام به بانک پرداخت کنید. اما اگر وام گرفته اید و اکنون شرایط مالی خوبی دارید، اقساط آن را زودتر پرداخت کنید. توجه داشته باشید که با این کار در نرخ بهره وام در طی زمان صرفه جویی کرده اید. به یاد داشته باشید قبل از امضای قرارداد های مهم مالی با یک مشاور مالی صحبت کنید.

 

 

پس انداز کزدن

 

۹.تعیین هدف پس انداز کردن برای زمان بازنشستگی

برخی از کارشناسان توصیه می کنند، سالانه ۱۵ درصد از درآمد خود را برای زمان بازنشستگی پس انداز کنید. تعیین کنید که چه میزان پول برای زمان بازنشستگی نیاز دارید و ماهانه مقداری از درآمد خود را برای رسیدن به این هدف پس انداز کنید.

 

۱۰.خانه و ماشین خود را حفظ کنید

خانه خود را در وضعیت مناسبی نگه دارید و به طور مرتب از ماشین خود نگهداری کنید. با این کار از ارزش دارایی های خود محافظت می کنید. برای صرفه جویی در هزینه ها تعمیرات ارزان قیمتی که خانه و ماشینتان نیاز دارند را به موقع انجام دهید تا در دراز مدت مجبور نباشید هزینه هنگفتی برای تعمیرات بیشتر پرداخت کنید. این کار در دراز مدت ارزش زیادی دارد. سازنده خودروی شما دستورالعمل هایی برای نگهداری از آن در اختیار شما می گذارد، اما تولید کنندگان خانه این کار را نمی کنند و خودتان باید مراقب باشید. کار های معمول توصیه شده که می توانید برای حفاظت از دارایی های خود انجام دهید، عبارت اند از : داشتن یک باغبان برای مراقبت از درختان و باغچه، خانه خود را هر چند وقت یک بار بررسی کنید، رنگ آمیزی نمای خانه و تعمیر ترک های دیوار، بررسی لوله ها و …

 

۱۱.روی کیفیت سرمایه گذاری کنید

وقتی می خواهید خریدی مهم انجام دهید که زمان طولانی تصمیم دارید از آن استفاده کنید، روی کیفیت آن بیشتر از قیمت تمرکز کنید. برای مثال خرید لباس های با کیفیت و با قیمت بالاتر برای بچه های کوچک ارزشش را دارد. زیرا نیاز نیست هر روز لباس جدیدی بپوشند و می توانند در طولانی مدت از همان لباس ها استفاده کنند.

 

۱۲.شروع به پس انداز برای زمان مدرسه فرزندان

اگر می دانید که بعدا باید برای مدرسه و دانشگاه فرزندانتان هزینه کنید، برخی از افراد توصیه می کنند به محض تولد فرزندتان، یک حساب بانکی ویژه برای هزینه های او باز کنید. هر ماه مقدار کمی از درآمد خود را برای آینده فرزندتان پس انداز کنید.

 

 

 

۱۳.حق بیمه خود را جدی بگیرید

اگر شغل شما، دارای حق بیمه است و ماهانه درصد مشخصی از حقوق شما برای بیمه در نظر گرفته می شود، در این کار مشارکت کند و حتما این موضوع را پیگیری کنید. حق بیمه برای زمان بازنشستگی بسیار پس انداز مناسب و سودآوری است.

 

۱۴.تسویه بدهی

در مورد بدهی های خود با یک مشاور مالی صحبت کنید. ممکن است متوجه شوید پرداخت بدهی ها در دراز مدت با بهره بالا، ضرر مالی زیادی به شما می زند. پس می توانید این بدهی ها را زودتر و با پرداخت بهره پایین تر تسویه کنید و پول خود را در ماه های بعد پس انداز کنید.

 

۱۵.برای سرمایه گذاری اطلاعات لازم را کسب کنید

شما باید قبل از هر گونه سرمایه گذاری پر ریسک، در مورد گزینه های پیش رو به طور کامل تحقیق کنید یا با یک مشاور مالی صحبت کنید. البته این نکته را در نظر بگیرید که تمام پس انداز خود را سرمایه گذاری نکنید، زیرا ممکن است شرایطی پیش بیاید که به پول نیاز داشته باشید و در این صورت اگر همه پول خود را سرمایه گذاری کرده باشید، ممکن است با فروش سهام خود، ضرر کنید.

 

در هزینه های ضروری نیز صرفه جویی کنید

یکی از موارد صرفه جویی که سرگرم کننده نیز هست، صرفه جویی در مواردی است که مجبور به پرداخت هزینه آن هستید. اما شاید تعجب کنید که با پرداخت کمتر برای صورتحساب ها چقدر حس خوبی به شما دست می دهد. در اینجا چند روش آسان برای کاهش هزینه های ماهانه آورده شده است.

 

۱۶.یک طرح تعرفه ارزان تر برای تلفن همراه

با رواج بیشتر تلفن های همراه و اینترنت همراه، اپراتور ها طرح های مختلفی ارائه می دهند که به صرفه جویی در هزینه های تلفن همراه کمک می کند. برای این کار پیگیری کنید و یک طرح ارزان تر که مناسب شما است را خریداری کنید. این طرح ها هم برای اینترنت و هم برای مکالمه هستند که می توانید با توجه به نیاز ماهانه خود، طرح مورد نظر را خریداری کنید.

 

۱۷.خرید های عمده با تخفیف بیشتر

از آنجا که در ماه های خاص و یا فصل های خاص، برخی فروشگاه ها تخفیف هایی برای محصولات خود در نظر می گیرند، می توانید خرید های عمده خود را در این زمان ها انجام دهید و در هزینه های خود صرفه جویی کنید. به عنوان مثال برخی از فروشگاه ها روز های اخر ماه را تخفیف می گذارند و یا در فصل های مختلف نمایشگاه های مختلف برگزار می شود که می توانید از آن ها خرید کنید.

 

۱۸.عضویت در باشگاه بدنسازی خود را لغو کنید

بسیاری از تمریناتی که در سالن بدن سازی انجام می دهید با کمی خلاقیت در منزل قابل انجام است. می توانید از ویدئو هایی که تمرین در خانه را آموزش می دهند، استفاده کنید. این ویدئو ها در YouTube به صورت رایگان در اختیار شما گذاشته شده است.

 

۱۹.برنامه غذایی داشته باشید

برای یک هفته برنامه غذایی داشته باشید و بر اساس برنامه غذایی خود خرید کنید. در لیست تمام چیزهایی که برای درست کردن غذا های هفته نیاز دارید را بنویسید و چیزی که در لیست خرید نیست، را خریداری نکنید. این کار علاوه بر این که خرید شما را مدیریت می کند، به شما کمک می کند تا کمتر برای خوردن غذای آماده به رستوران بروید. یکی از مزیت های دیگر برنامه غذایی این است که غذاهای سالم تری می خورید و خورد و خوراک خود را مدیریت می کنید.

 

 

۲۰.لاستیک های خود را باد کنید

اگر لاستیک های خودروی شما باد مناسبی داشته باشند، ۳ درصد در مصرف بنزین صرفه جویی می شود. علاوه بر این لاستیک های باد شده با فشار مناسب، دوام لاستیک را افزایش می دهد و دیر تر مجبور می شوید لاستیک ها را تعویض کنید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *