مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

سود در بورس: با رعایت ۱۰ نکته زیر در بورس سود کنید.
آموزشی

سود در بورس: با رعایت ۱۰ نکته زیر در بورس سود کنید. 

زمانی که سهام  یک شرکت را برای سود در بورس می خرید؛ به معنای واقعی کلمه قسمتی از یک شرکت را خریده اید.  تکه کاغذ یا عددی که در سامانه معاملاتی می بینید در اصل نشان دهنده مالکیت شما از آن شرکت است و شما در سود و زیان آن شرکت دخیل هستید.

تاریخ ثابت کرده است که ثروتمندان با توجه به دسترسی اختصاصی خود به دانش در حوزه سرمایه گذاری همیشه ثروتمندتر می شوند. فناوری در این روزها به شما کمک می کند که دانش سرمایه گذاری را به راحتی بتوانید به دست بیاورید؛‌ البته در اکثر آموزش بورس هایی که می خوانید کلمات تخصصی زیادی وجود دارد که شاید شما را گیج کند. در این مقاله ۱۰ نکته مهم را که برای سود در بورس برای شما مناسب است را به شما آموزش خواهیم داد:

سود در بورس – نکته اول: ‌موقعیت مالی خود را ارزیابی کنید

قبل از اینکه شروع به سرمایه گذاری کنید مطمئن شوید به اندازه کافی سرمایه برای ایجاد تعهد خود به اینکار دارید. یکی از مهمترین قوانین سرمایه گذاری در بورس این است که قرضی کمی داشته باشید یا حداقل هیچ قرضی نداشته باشید؛ سوای این موارد بهتر به اندازه ۶ ماه خورد و خوراک در حساب پس انداز خود داشته باشید. اگر بنیه مالی ثابت،‌قدرتمند و محکمی دارید،‌پس وقت آن است که در بازار بورس شروع به کار کنید.

 

نکته دوم: به ریسک در مقابل بازگشت سرمایه فکر کنید.

سود در بورس

این نکته ساده است!‌ اگر دوست دارید در بورس سود زیادی کنید،‌باید روی سهامی تمرکز کنید که ریسک بیشتری دارد. اگر نمیخواهید روی سهام ریسکی سرمایه گذاری کنید؛ باید روی سهامی تمرکز کنید که سود بسیار کمتری به شما ارائه می دهد. بیشتر سرمایه گذاران در کار خود جایی در میان ریسک بسیار زیاد و سهام هایی با ریسک متعادل قرار دارند. که این موضوع ما را متوجه نکته بعدی می کند.

 

سود در بورس – نکته سوم: تنوع داشته باشید.

شرکت های حاضر در بازار بورس در اندازه،‌ بخش های،‌میزان نوسان و حتی الگوی رشد با یک دیگر تفاوت دارند. باهوش ترین سرمایه گذاران همه پول خود را روی یک شرکت سرمایه گذاری نمی کنند؛ بلکه آنها موجودی خود را روی شرکت های متنوع در بازارهای متنوع سرمایه گذاری می کنند. این سرمایه گذاران با ریختن پول خود روی شرکت های متنوع سعی میکنند به هدف خود یعنی سود در بورس دست یابند. مثال بارز برای این نکته دهه ۹۰ میلادی است. در آن سال ها اگر تمام پول خود را روی شرکت های مرتبط با فناوری سرمایه گذاری می کردید، در سال ۲۰۰۰ که حباب دات کام ترکید ورشکست می­ شدید.

 

نکته چهارم: با احساستان تصمیم نگیرید.

سود در بورس

سرمایه گذاری در بورس شغلی است که در دراز مدت جواب خود را پس می دهد و نیاز به صبر زیادی دارد. معمولا اکثر سرمایه گذاران آدمهای پیری هستند که حقوق بازنشستگی خود را در بورس خرج می کنند. برای همین می گویند سرمایه گذاری در این بازار کاری نیست که شما یک شبه در آن بتوانید به ثروت برسید و سود در بورس برای آدمهایی که صبور نیستند معنایی ندارد.

سرمایه گذارانی که مدام در حال معامله کردن و پرش از این شرکت به آن یکی هستند؛ کار را برای خودشان سخت تر می کنند. در کوتاه مدت،‌ رفتار بازار روی احساساتی مثل اشتیاق ( ارائه محصولی جدید) یا ترس (رسوایی یک شرکت و سقوط سهامش)‌عمل می کند. اما در طولانی مدت؛ درآمد یک شرکت است که ارزش سهامش را تعیین می کند، و یک شرکت با بنیان قوی همیشه از بحران های کوتاه مدت با قدرت خارج می شود.

 

سود در بورس – نکته پنجم: نوسان سهام را بررسی کنید.

 

برای اندازه گیری کردن میزان نوسان یک شرکت ( و همچنین جلوگیری از تصمیم گیری احساسی خودتان در نزول ناگهانی ارزش یک سهام)، به عملکرد ۱۲ ماهه آن شرکت در ۱۰ سال اخیر نگاه کنید. با اسکن کردن عملکرد این شرکت در بازه زمانی ده ساله؛ می توانید متوجه شوید که آیا این شرکت قابلیت سرمایه گذاری دارد یا خیر. میزان استاندارد انحراف و نوسان یک شرکت حدود ۱۷ درصد است، یعنی اگر سهام یک شرکت طی بازه زمانی خاصی ۱۷ درصد رشد یا افت کرده باشد، بسیار نرمال و معمول است.

نکته ششم: ارزان بخرید، گران بفروشید.

برای رسیدن به هدفتان یعنی سود در بورس بهتر است این نکته را بسیار جدی بگیرید. زمانی که سهام یک شرکت در ارزان ترین حالت ممکن است بخرید و زمانی که قیمت سهام بالاتر از میزانی است که خریده اید بفروشید. البته کار سختی است که زمانی که ارزش سهام یک شرکت در حال رشد است آن را بفروشید،‌چرا که فکر می کنید امکان دارد گران تر از این هم بشود. برای اینکه حاشیه ریسک خود را در پورتفولیوی خود کم کنید، بهتر است سودهایی که از شرکت های سود ده به دست میاورید را در شرکت هایی که عملکردشان به نظر قوی نمی آید بریزید.

این کار متناقض به نظر می آید، اما این ذات ایجاد تعادل در پورتفولیو است. بنابراین اگر درصد انحراف سهام شما ۱۵ درصد است و در مدت کوتاهی این رقم بیشتر از ۱۵ درصد شد؛ بهتر است با ایجاد تعادل مقدار بیشتری از آن سهام را بخرید، چرا که به احتمال خیلی زیاد به زودی آن سهام بالا می رود.

 

سود در بورس – نکته هفتم: یاد بگیرید توقعات بازار به چه شکل کار می کند.

 

قیمت سهام بر اساس عملکرد آن ها در بازار تصمیم گرفته می شود، نه آن چیزی که سرمایه گذاران از آن انتظار دارند. سود در بورس نیازمند دانش است. همه ما داستان های از فرش به عرش سهامداران ثروتمند را می ­شنویم:‌ یک شرکت کوچک که در گوشه ای از دنیا شروع به کار کرده است، ناگهان نامدار و معروف می شود و همه سهامدارانش ثروتمند می شوند. حالا به اول داستان توجه کنید:  «شرکتی کوچک که کسی آن را نمی شناخت!».

بسیاری از سرمایه گذاران نمی توانند توقعات بازار را از شرکت های مختلف درک کنند. سرمایه گذاری کردن در شرکتی که رشدش کمی بیش از معمول است برای ثروتمند شدن شما کافی نیست. بلکه شما باید شرکتی را پیدا کنید که در آینده بیشتر از آنچه بازار از آن توقع دارد رشد کند!‌ این مساله نیازمند تحلیلی قوی در رابطه با آینده شرکت ها و میزان رشد آنها در آینده دور و نزدیک است. کاری که حتی حرفه ای های بازار سرمایه گذاری هم به سختی می توانند آن را تشخیص داده و به آن عمل کنند.

 

 

نکته هشتم: در شرکت هایی که خوب مدیریت می شوند،‌سرمایه گذاری کنید.

یکی از جمله های کلیدی که تمام سرمایه گذاران به آن اصرار دارند این است که: « عملکرد گذشته یک شرکت، نتیجه آن در آینده را تضمین نمیکند.» البته به نظر من با اینکه هیچ تضمینی در نتیجه ای که در آینده یک شرکت به شما می دهد وجود ندارد، اما نشانگر  خوبی برای انتخاب شرکت های فرصت دار است. شرکت هایی که خوب مدیریت می شوند، یعنی توسط افراد باهوش که فرصت ها را مغتنم می شمرند، معمولا همیشه در حال تکاپو و تکامل یافتن هستند.

اگر یک شرکت به خاطر عملکرد خوبش در بازار معروف باشد، وقتی قدم در کسب و کاری جدید می گذارد،‌ نشان از آینده روشن آن شرکت است. البته یادتان باشد،‌ جمله ای که در ابتدای این متن آوردیم همچنان در جای خود باقی است و در بازار بورس ضمانتی برای هیچ چیز وجود ندارد. نکته اول را دوباره بخوانید و مطمئن شوید که در مواجهه با این شرایط همه سرمایه خود را در یک سرمایه گذاری از دست ندهید.

سود در بورس – نکته نهم: زبان سرمایه گذاری را یاد بگیرید.

سود در بورس

برای اینکه سرمایه گذار موفقی شوید،‌ بهتر است خودتان به صورت روزانه تمرین دهید و کلمات تخصصی این کار را یاد بگیرید. بهتر است فرق بین صندوق های قابل معامله و صندوق های سرمایه گذاری مشترک،‌ هدف واقعی یک شرکت یا معنی واقعی ریسکی که سر انگشتانتان است را بدانید.

ما در نیک وست تمام این نکات را به شما آموزش می دهیم. آموزش بورس،‌ رسیدن به سود در بورس و نگهداشتن این سود هدف ماست. شما می توانید سوای خواندن مقاله های ما از کتاب های آموزشی معروفی که وجود دارد نیز استفاده کنید. به خاطر داشته باشید، بازار بورس جایی است که احتیاج دارد با دانش و معلومات به آن وارد شوید و لازم است همیشه این دانش را به روز نگه دارید تا بتوانید با موفقیت در آن به معامله بپردازید.

 

نکته دهم: بیشتر مشورت بگیرید.

سود در بورس

با وجود اینکه مطالعه در رابطه با سرمایه گذاری بسیار مفید است، اما بهترین مشاوره ای که می توان گرفت از یک سرمایه گذار دیگر است که نسبت به موقعیت و مشکلی که دارید به شما مشاوره بدهد. شرکت های سرمایه گذاری بزرگ در همه جای دنیا  در کنار خدمات خود،‌ به سرمایه گذاران تازه کار مشاوره می دهند. از اینکه از دوستان خود راهنمایی بگیرید خجالت نکشید. از آنها بپرسید چطور سرمایه گذاری می کنند و راهنمایی های خود را از کجا می گیرند.  اگر  بیشتر اهل این هستید که کارها را خودتان یاد بگیرید می توانید در فروم های آنلاین سرمایه گذاری نیز شروع به فعالیت کنید و با پرسیدن سوال های مختلف در حیطه سرمایه گذاری جواب سوال های خود را بگیرید.

 

بیشتر بخوانید:‌

چرا وارد بازار بورس می شویم؟

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

  1. AffiliateLabz

    Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *