مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

بازار آتی زعفران چگونه خواهد بود؟
آتی(Future)

بازار آتی زعفران چگونه خواهد بود؟ 

اگر در مورد قرارداد آتی، اطلاعاتی ندارید، باید گفت که قرارداد آتی نوعی قرارداد حقوقی میان طرفین یک معامله بر روی یک دارایی مشخص است که برطبق این قرارداد، فروشنده نسبت به تحویل دارایی مذکور، طی یک زمان و مقدار مشخص در آینده تعهد می دهد. در این قرارداد کالاهای مختلفی می تواند دادوستد شود. یکی از اقلامی که از سال ۹۷ در بازار بورس ایران و از طریق معاملات آتی مورد خرید و فروش واقع شد، زعفران است.

همانطور که می دانید ایران به عنوان بزرگ ترین تولید کننده این نوع ادویه گرانبها در جهان شناخته می شود اما به دلیل وجود دلال ها و واسطه های فراوان، کمترین سود، نصیب تولیدکنندگان این محصول یا همان کشاورزان می شود و از طرفی، خریداران و سرمایه گذاران نیز توانایی کافی برای حضور در این عرصه را ندارند. با ما همراه باشید تا در ادامه این مطلب، بازار آتی زعفران را مورد بررسی دقیق تری قرار دهیم.

بازار آتی زعفران،تصویر زعفران

بازار آتی زعفران چیست؟

همانطور که گفتیم برای کمک به حل مشکلات تولیدکننده ها و خریداران زعفران، بازار بورس تصمیم به راه اندازی معاملات آتی زعفران گرفت که هدف آن، شفافیت بیشتر در معاملات زعفران و کاهش ریسک تولیدکنندگان برای فروش این محصول است. اما در مورد این بازار باید گفت که این تنها یک قرارداد است که خرید و فروش می شود و در آن، برای خرید و فروش میزان مشخصی از زعفران در آینده و طی یک زمان مشخص، تعهداتی صورت می گیرد.

به عنوان مثال، در صورتی که شما قرارداد آتی زعفران با قیمت هر گرم ۶ هزار تومان را خریداری کنید، در واقع متعهد خواهید شد که در آینده و موعد مقرر، مقدار توافق شده زعفران را با همان قیمت قبل، بخرید و طرف دیگر معامله نیز موظف به فروش مقدار مشخص شده زعفران با همان مبلغ هر گرم ۶ هزار تومان خواهد بود. نکته قابل توجه اینکه، در تاریخ قرارداد آتی برای معامله زعفران، به جز، کارمزد معامله، شما موطف به پرداخت هیچ پولی نخواهید بود و تنها با یک تعهد برای خرید آینده، موقعیت خرید زعفران را برای خود و موقعیت فروش را برای تولیدکننده، فراهم نموده اید.

سقف مبلغ معامله آتی زعفران چقدر است؟

همانطور که گفته شد، در قرارداد آتی زعفران، خریدار موظف به پرداخت هزینه ای به جز کارمزد نخواهد بود. اما به طور حتم، انجام معامله بدون تعیین یک پشتوانه جهت ضمانت پرداخت این قرارداد، ممکن نخواهد بود. درواقع موقع ثبت قرارداد، مبلغی توسط بورس در یک حساب مشخص بلوکه خواهد شد. به این مبلغ، وجه تضمین اولیه اطلاق می گردد که تا سقف ده برابر نیز قابل افزایش و معامله خواهد بود. به عنوان مثال، در صورتی که وجه تضمینی شما شصت هزار تومان باشد، موقعیت خرید و فروشی معادل ده برابر یعنی ششصد هزار تومان، برای شما فراهم می شود. این کار عاملی برای جهش ده برابری سود شما در بورس می شود و اصطلاحأ اهرم مالی نام دارد.

بازار آتی زعفران -تصویر سازی شاخص زعفران

مزایای قرارداد آتی زعفران

  • پرداخت کمترین کارمزد برای معامله
  • امکان معاف شدن از مالیات
  • سرمایه گذاران با ورود به بازار آتی زعفران می توانند با قیمتی مشخص زعفران خریداری شده را بفروشند و در صورت وجود نوسان در هنگام فروش، تاثیری بر قیمت زعفران های آنها نخواهد داشت. این حالت، پوشش ریسک نام دارد.
  • مزیت دیگر بازار آتی زعفران که در قسمت قبل نیز به آن اشاره کردیم، اهرم مالی است که طی آن افراد با کمترین سرمایه می توانند تا ده برابر بیشتر، زعفران خریداری کرده و با قرارداد آتی، صاحب سودی چندین برابر شوند. البته باید توجه داشت که علاوه بر سود تصاعدی، امکان زیان نیز وجود دارد.
  • یکی دیگر از مزایای بازار آتی زعفران، تضمینی است که از جانب بورس برای این قراردادها در نظر گرفته می شود. درواقع اتاق پایاپای بورس، همان پشتوانه ای است که ضمانت اجرا شدن این تعهدات را برعهده دارد.
  • شفاف بودن قیمت ها
  • امکان نقدشدن بالا در قرارداد آتی زعفران

بازار آتی زعفران 3

مقررات قرارداد آتی زعفران

برای قرارداد آتی زعفران، قواعد خاصی نیز در نظر گرفته شده که بهتر است قبل از اقدام به سرمایه گذاری در بازار آتی زعفران، از آنها مطلع باشید. نکته اول اینکه در بازار بورس و به ویژه بازار آتی زعفران، همه چیز به صورت استاندارد و کاملا مشخص می باشد. مثلا از ویژگی های زعفران گرفته تا مواردی همچون، دامنه نوسان قیمت در روز که ۵ درصد است و یا مبلغ و کارمزد نیز برای هر قرارداد، کاملا مشخص و از قبل تعیین شده هستند.

مقدار خرید زعفران در قرارداد آتی، نمی تواند ۵۰ گرم باشد و حداقل این مقدار صد گرم بوده و مقدار بیشتر آن نیز باید به صورت عدد صحیح باشد. درواقع شما نمی توانید معامله ۱.۵ یا ۲.۵ قرارداد داشته باشید. همچنین یکی دیگر از مقررات قرارداد آتی زعفران، افزایش یا کاهش سه درصدی قیمت در تسویه روز قبل است و حداقل وجه تضمین، هفتاد درصد تضمین اولیه می باشد. ضمنأ زمان انجام معامله در بازار آتی زعفران نیز از شنبه تا چهارشنبه هرهفته از ساعت ۹ تا ۱۷ و پنجشنبه ها از ساعت ۱۰ الی ۱۶ است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *