انباشت سرمایه به افزایش دارایی حاصل از سرمایه گذاری یا سود اشاره دارد و یکی از ساختمان های یک اقتصاد سرمایه داری است. هدف افزایش ارزش یک سرمایه گذاری اولیه به عنوان بازده سرمایه گذاری است، خواه از طریق افزایش اجاره سود سرمایه و یا بهره باشد. در این مطلب به  بحث افزایش سرمایه از محل سود انباشته و مباحث پیرامون آن خواهیم پرداخت.

درک انباشته سرمایه

انباشت سرمایه در درجه اول بر رشد ثروت موجود از طریق سرمایه گذاری سود و پس انداز به دست آمده متمرکز است. این سرمایه گذاری به طرق مختلف در کل اقتصاد متمرکز شده است. یکی از روشهای رشد سرمایه از طریق خرید کالاهای ملموس که تولید را محرک می کنند. این می تواند دارایی های فیزیکی مانند ماشین آلات را شامل شود. تحقیق و توسعه همچنین می تواند تولید را هدایت کند و به عنوان سرمایه انسانی شناخته می شود. سرمایه گذاری در دارایی های مالی ، مانند سهام و اوراق قرضه، در صورت افزایش ارزش آن دارایی ها، وسیله دیگری برای انباشت سرمایه است. عامل مهم دیگر انباشت سرمایه تقدیر است. این به طور معمول سرمایه گذاری در دارایی های فیزیکی است که ارزش آنها با گذشت زمان رشد می کند، مانند املاک و مستغلات.

یک ایده مهم که باید توجه داشته باشید این است که جمع آوری سرمایه لزوماً از طریق هزینه پول حاصل نمی شود. این کار را می توان از طریق رو شهای ساده مانند سازماندهی بهتر انجام داد. به عنوان مثال، یک شرکت می تواند با سازماندهی بهتر کارخانه خود، بدون نیاز به خرید ماشین های اضافی یا استخدام کارگران بیشتر، تولید خود را افزایش دهد. پس از آن افزایش بازده سود را افزایش می دهد.

اندازه گیری جمع آوری سرمایه

روش اصلی برای اندازه گیری انباشت سرمایه اندازه گیری تغییر در ارزش دارایی ها است. در رابطه با یک شرکت، این به سرمایه گذاری مجدد سود در تجارت می پردازد. بسته به نوع مشاغل، این می تواند سرمایه گذاری مجدد به کالاهای ملموس یا سرمایه انسانی و تعیین ارزش افزوده سرمایه گذاری مجدد باشد. ساختار سرمایه و سلامت سرمایه یک شرکت را می توان از طریق تجزیه و تحلیل صورت های مالی آن شناسایی کرد.

شرکت صورت درآمد گزارش جامع در مورد سود را ارائه می دهد که همانطور که در بالا ذکر شد به انباشت سرمایه کمک می کند. صورت جریان پول به سه بخش تقسیم می شود.

جریان وجوه حاصل از فعالیتهای عملیاتی

فعالیتهای سرمایه گذاری

فعالیتهای تأمین مالی

معمولاً جریان نقدی ناشی از فعالیتهای عملیاتی مثبت است در حالیکه جریان نقدی حاصل از فعالیتهای سرمایه گذاری و تأمین مالی منفی است. جریان نقدی منفی خالص لزوماً نشانه یک تجارت ضعیف نیست بلکه می تواند نشان دهنده سرمایه گذاری در سلامت بلند مدت یک شرکت باشد. این امر به این دلیل ضروری است که انباشت سرمایه از استهلاک فراتر رود.

انباشته سرمایه و نابرابری

بسیاری از اقتصاد دانان معتقدند که انباشت سرمایه منجر به نابرابری در جامعه می شود. این یک مولفه اساسی تئوری مارکسیستی است. ایده این است که چون اکثر انباشت سرمایه ناشی از سود حاصل از تجارت یا سرمایه گذاری است و آن سود ها به طور مستمر سرمایه گذاری می شوند. با ایجاد یک چرخه تحقق بخش، ثروتمندان خود همچنان به جمع آوری سرمایه و ثروت بیشتر می پردازند و بنابراین جنبه های کنترل بیشتری دارند. اقتصاد و جامعه از سوی دیگر، استدلال می کنند که افزایش عمومی ثروت یک ملت منجر به توزیع مجدد ثروت کلی می شود.

نکات کلیدی

انباشت سرمایه رشد ثروت از طریق سرمایه گذاری یا سود است.

وسایل برای افزایش ثروت می تواند شامل تقدیر، اجاره، سود سرمایه و بهره باشد.

اندازه گیری انباشت سرمایه را می توان از طریق افزایش ارزش دارایی از طریق سرمایه گذاری و پس انداز مشاهده کرد.

نابرابری اغلب به عنوان یک نتیجه منفی از انباشت سرمایه دیده می شود.

افزایش سرمایه از محل سود انباشته به زبان ساده

افزایش سرمایه از محل سود انباشته به زبان ساده

درآمد حفظ شده کل درآمد خالص است که یک شرکت از تاریخ آغاز به کار تا تاریخ گزارش های مالی فعلی منهای هر سود سهام شرکت را در طول زمان انباشته کرده است. شرکت ها سودهای باقی مانده را در بخش سهام سهام داران ترازنامه گزارش می دهند. با افزایش سود با گذشت زمان، مقدار سود پسماند ممکن است از کل سرمایه مشارکت شده توسط سهام داران شرکت فراتر رود و به منبع اصلی سرمایه مورد استفاده برای جذب هر گونه ضرر در دارایی تبدیل شود. روند انباشت سرمایه اساس سرمایه داری را تشکیل می دهد و یکی از مشخصه های تعیین کننده سیستم اقتصادی سرمایه داری است.

سود و ضرر انباشته

علاوه بر استفاده از درآمدهای باقیمانده برای تأمین اعتبار سرمایه گذاری دارایی، شرکت ها برای ایجاد سود های سهام نیز به سود های باقیمانده متکی هستند. در حالی که توزیع سود سهام میزان سود حاصل از بازپرداخت را کاهش می دهد، زیان حاصل از سرمایه گذاری دارایی ها و عملیات باعث کاهش درآمد باقیمانده می شود. هنگامی که یک شرکت با گذشت زمان ضرر های قابل توجهی را متحمل شده است، می تواند سود های باقی مانده خود را که تاکنون انباشته شده است، کاهش دهد و به طور بالقوه باعث ایجاد مانده حساب منفی شود.

مطالعه مقاله افزایش سرمایه از محل صرف سهام چیست؟ را از دست ندهید

کسری انباشته شده

شرکت ها سود منفی را به عنوان کسری انباشته شده در ترازنامه گزارش می کنند. کسری انباشته شده یک یادداشت به حساب درآمد پس انداز اصلی است. برای هر گونه ضرر و سود بیشتر در بهره وری، شرکت ها همچنان برای افزایش کسری انباشته، ضمن حفظ مانده های حساب های سرمایه ای دیگر که در ابتدا ثبت شده بودند، آنها را در سود پسماند گزارش می دهند. با این حال، کسری انباشته با مانده حساب های سرمایه مشارکتی مقایسه می شود. اگر کسری انباشته بیش از میزان سرمایه مشارکت شده باشد، یک شرکت می تواند در معرض خطر ورشکستگی قرار گیرد.

فرمول قیمت بعد از افزایش سرمایه با یک مثال عددی

در صورتی که فرد سهام دار به دنبال محاسبه قیمت سهام خود بعد از افزایش سرمایه از محل سود انباشته شده باشد ابتدا باید میزان درصد افزایش سود انباشته شده را به دست آورد که از طریق فرمول زیر به دست می آید.

                          

بعد از محاسبه عدد به دست آمده باید قیمت سهام بعد از افزایش سرمایه از محل سود انباشته شده را به دست آورید.

برای درک راحت تر این موضوع با مثال عددی برای شما آن را توضیح می دهیم. شما فرض کنید قیمت یا ارزش هر سهم در بازار سرمایه گذاری 4000 ریال است و سود انباشته شده در هر یک از سهم ها 60 درصد افزایش یافته است. بنابراین طبق فرمول مقدار A را محاسبه می کنیم. 60 درصد را تقسیم بر 100 می کنیم و مقدار 0.6 به دست می آید. این مقدار را با یک جمع میکنیم، عدد 1.6 به دست می آید و 4000 ریال را بر مقدار به دست آمده یعنی 1.6 تقسیم می کنیم.

 

سود انباشته چیست؟

سود انباشته یک اصطلاح حسابداری است که برای سهام داران شرکت ها اعمال می شود. سود انباشته سود خالص یک شرکت پس از پرداخت سود سهام به سهام داران است و به عنوان معیار توانایی اقتصادی یک شرکت برای پرداخت چنین توزیع های نقدی عمل می کند.

سود انباشته چگونه کار می کند؟

سود انباشته شده در پایان سال مبلغ شروع سود انباشته و سال جاری سود انباشته مربوط به دوره فعلی است که توزیع های کمتری را برای سهام داران در طول دوره انجام می دهد. درآمد و ضرر بخشی از سود انباشته یک دوره است، اما موارد خاصی که برای اهداف حسابداری مالی شناخته می شوند اما برای اهداف گزارش مالیات بر درآمد شناخته نمی شوند، در معرض تعدیل هستند.

محاسبه سود انباشته در هر سال یک کار پر دردسر برای ادارات مالیاتی در یک شرکت است. اما نگه داشتن سوابق بسیار مهم است زیرا در بسیاری از معاملات شرکت ها بازی می شوند. به عنوان مثال تبدیل شرکت به یک اعتماد سرمایه گذاری در املاک و مستغلات نیاز به یک تحلیل حسابداری کامل از سود انباشته قبل از اجازه فعالیت دارد.

سود انباشته در مقابل سودهای حفظ شده

اگرچه ممکن است مترادف به نظر برسند اما از نظر فنی آن ها در درجه اول متفاوت هستند زیرا سود انباشته در توانایی یک شرکت برای تأمین اعتبار توزیع تعیین کننده است. یک شرکت می تواند میزان درآمد باقی مانده خود را از طریق توزیع سهام یا ایجاد ذخیره احتمالی پایین بیاورد، اما اینها تأثیر منفی بر ظرفیت مذکور شرکت برای پرداخت سود سهام به سهام داران نخواهد گذاشت.

مزایای افزایش سرمایه

اقتصادهای مدرن امروزه در بیشتر جامعه غربی امروز زیر پرچم سرمایه داری سازمان یافته اند. برخی از مهمترین جنبه های یک نظام سرمایه داری، مالکیت خصوصی ، کنترل خصوصی عوامل تولید ، انباشت سرمایه و رقابت است. به عبارت ساده ، یک سیستم سرمایه داری توسط نیروهای بازار کنترل می شود ، در حالی که یک سیستم کمونیستی توسط دولت کنترل می شود. در اینجا ما به برخی از این عوامل اصلی که اقتصاد سرمایه داری را توصیف می کند ، می پردازیم.

یک مقاله کاربردی دیگر نیز مطالعه کنید: افزایش سرمایه از محل آورده نقدی چیست؟

بهترین نوع افزایش سرمایه

شرکت های مختلف طبق اصول خود هر کدام از یک روش خاص برای افزایش سرمایه خود استفاده می کنند در نتیجه روند کاری هر شرکت با یکدیگر متفاوت است. اما بهترین روش برای افزایش سرمایه برای شرکت های مختلف روشی است که در آن منابع جدید با سهامی جدید وارد شرکت شوند. می توانیم نتیجه بگیریم که افزایش سرمایه از طریق سرمایه اورده نقدی و صرف سهام بهترین گزینه ها هستند. روش تجدید ارزیابی دارایی ها روشی است که پولی را مستقیما وارد شرکت نمی کند و برای حسابداری شرکت ها مفید است و یک نوع حسابداری مالی به شمار می آید. یکی از ویژگی های مهم سود انباشته این است که از خروج پول به خارج از شرکت جلوگیری می کند و توسز شرکت مصرف می شود.

ما در سایت نیک وست مقالاتی در زمینه آموزش بورس و آموزش سرمایه گذاری ارائه داده ایم برای کسب موفقیت بیشتر در این زمینه مقالات آموزشی ما را دنبال کنید.

thebalancesmb.com

دیدگاهتان را بنویسید