مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

سقوط قیمت نفت ؛ مروری بر نوسان قیمت نفت در سال ۹۸
اخبار اقتصادی

سقوط قیمت نفت ؛ مروری بر نوسان قیمت نفت در سال ۹۸ 

با شیوع ویروس کرونا و جهانی (پاندمیک) خوانده شدن آن از سوی سازمان بهداشت جهانی، بازارهای مالی شک های بسیاری را تجربه می کنند. شک هایی که هر روز یکی از رکورد های پیشین خود را می شکنند. نفت نیز از این امر مستثنا نیست و در این مدت سقوط قیمت نفت را شاهد بودیم. پنجشنبه مصادف با بیست و دوم اسفند ماه ۹۸ بازار نفت خام، بازار سرمایه و بازار سهام بدترین روزهای خود را گذراندند.

در آمریکا میزان سقوط ارزش سهام، سقوط آزاد مشهور دوشنبه سیاه در سال ۱۹۸۷ میلادی را یاد آور شد.

 

سقوط قیمت نفت : شروع روند کاهش

روز گذشته، پس از سخنرانی ترامپ و اعلام شرایط اضطراری ملی میزانی از افت قیمت نفت جبران شد. چرا که ترامپ رسما مجوز تخصیص ۴۵ میلیارد دلار برای حمایت از صنایع مختلف مخصوصا صنعت نفت شیل را صادر کرد.

دونالد ترامپ  از قیمت پایین  نفت استفاده کرد و به وزارت انرژی آمریکا مجوز داد تا نفت شیل خریداری کند.

ترامپ قصد دارد ذخایر استراتژیک نفت خام خود را پر کند.  هدف او از این کار کمک به تولید کنندگان نفتی ای است که با سقوط قیمت نفت دچار مشکل شده‌ اند.

آخرین بار جورج دبلیو بوش، پس از حادثه یازده سپتامبر و برخورد هواپیما با برج های تجارت جهانی در سال ۲۰۰۱، دستور پر کردن ذخایر استراتژیک نفت آمریکا را صادر کرد.

یکی از مقامات وزارت نفت آمریکا بعد از سخنرانی ترامپ گفت: «ذخایر استراتژیک نفت برای ذخیره ۷۷ میلیون بشکه نفت ظرفیت دارد.»  اما این مقام، توضیحی در خصوص سرعت خریداری این میزان نفت ارائه نداد.

ذخایر استراتژیک نفت آمریکا فعلاً ۶۳۵ میلیون بشکه نفت را در خود جا داده است.

در نتیجه ی این اقدامات،  قیمت نفت دیروز افزایشی بیش از ۵ درصد را تجربه کرد. بهای نفت برنت، با افزایش یک دلار و ۸۵ سنت که معادل ۵.۶ درصد است، وارد کانال ۳۵ دلار به ازای هر بشکه شد.

قیمت نفت خام آمریکا هم دیروز ۵.۵ درصد افزایش پیدا کرد و هر بشکه ی آن ۳۳ دلار و ۲۴ سنت معامله شد.

 

البته یکی دیگر از دلایل بهبود وضعیت بازار و رشد قیمت نفت در هفته‌ ی گذشته، کاهش اضطراری نرخ بهره ی آمریکا توسط فدرال رزرو بود.

 

سقوط قیمت نفت

سقوط قیمت نفت : نشست های پیش رو

 

پنج شنبه گذشته مصادف با ششم مارس الکساندر نواک با شرکت های نفت روسیه دیدار کرد و در مورد طرح های تولیدی گفتگو کرد. بر اساس گزارش های رسیده از این نشست به احتمال بازگشت به توافق اپک پلاس مطرح نشد.

وزیر انرژی روسیه در مصاحبه‌ای گفت: «در مرحله فعلی ما در این باره مذاکره نمی کنیم ما حتی وضعیت را برای مطرح شدن چنین پیشنهاد هایی مناسب نمی بینیم می‌بینید که کشورهای عضو اوپک چگونه رفتار می کند بنابراین پیشرفت در مقطع فعلی به سختی ممکن است. »

بعد از عدم نتیجه گیری نشست اپک پلاس، نشست کمیته فنی اوپک و غیر اوپک که قرار بود چهارشنبه هفته جاری مصادف با ۱۸ مارس برگزار شود، معلق شد و مشخص نیست برگزار می شود یا نه.

این نشست با هدف رسیدن به  توافقی برای کاهش تولید و شروع جنگ قیمتی بین عربستان و روسیه برگزار می شود.

بر طبق توافق کاهش تولید، کشورهای عضو و غیر عضو اوپک در قالب یک توافق نامه همکاری به اسم اپک پلاس، تصمیم به کاهش روزانه یک میلیون و ۷۱۰ هزار بشکه نفت گرفتند.  این توافق در پایان ماه مارس منقضی خواهد شد.

بنا بر اعلام یک منبع آگاه، احتمال دارد نشست این نهاد در وین به تعویق بیفتد.

به گفته یک منبع آگاه دیگر هم نماینده عربستان قصد ندارد در این نشست شرکت کند و شرکت او در تله کنفرانس هم در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

در واقع بی نتیجه ماندن نشسته ششم مارس  باعث شد که همکاری سه ساله اوپک و متحدانش با بحران بزرگی مواجه شود. در نتیجه‌ ی این بحران شک و شبهه های زیادی  در خصوص ادامه یافتن این توافق ایجاد شده است.

بیشتر بخوانید: بررسی قیمت طلا در اسفند ماه ۹۸

سقوط قیمت نفت : اقدامات شرکت های بزرگ

با وجود مشکلات پیش آمده در نشست اپک پلاس، شرکت ملی نفت ابوظبی از افزایش تولید روزانه یک میلیون بشکه نفت خام خبر داد.

عراق و کویت هم پس از عربستان سعودی قیمت نفت خود را کاهش دادند.

در گزارشی به نقل از بلومبرگ آمده است که عراق و کویت با کاهش قیمت فروش محموله‌های نفت خام در ماه آوریل، از عربستان سعودی پیروی کردند. البته کاهش قیمت عراق در مقایسه با عربستان بسیار کم است.

شرکت سعودی آرامکو که بزرگترین صادر کننده نفت جهان به شمار می رود اعلام کرد که قیمت نفت خام خود را کاهش داده است. این شرکت قصد دارد تولید خود را در ماه آوریل ۲۵ درصد افزایش دهد.

بیشتر بخوانید : آیا وعده حدف نفت از بودجه محقق شد؟

دنیای اقتصاد در گزارش خود به نقل از یک منبع آگاه که نمی‌خواهد نامش فاش شود نوشت: ‌«شرکت دولتی بازاریابی نفت عراق (سمو) به دنبال افزایش صادرات در ماه آوریل است. در این میان مکزیک که یکی از ده کشور غیر عضو در اپک پلاس است در تلاش است با میانجی‌ گری بین طرف‌های درگیر، آنها را به سوی توافقی جدید هدایت کند. »

دنیای اقتصاد اضافه می‌کند: « در این راستا آرتورو هه را، وزیر اقتصاد مکزیک روز سه شنبه با اشاره به تجربه های موفق پیشین این کشور در برقراری آرامش در نزاع ها و جدال ها میان تولیدکنندگان نفت اعلام کرد: مکزیک و دیگر کشورها به دنبال یافتن راهی برای میانجی گری بین مسکو و ریاض هستند تا بتوانند به جنگ قیمتی که سبب آسیب به بازارهای جهانی شده است، خاتمه دهند. »

با توجه به گفته ها، صلح میان روسیه و عربستان بسیار در آینده قیمت نفت تاثیر گذار خواهد بود.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *