مشترک نیکوست شوید و از آخرین مقالات و تحلیل‌های حوزه سرمایه گذاری با خبر شوید

بلاگ نیک وست

کاهش بی سابقه قیمت نفت
اخبار اقتصادی

کاهش بی سابقه قیمت نفت 

 

از میان تمام نوسانات قیمتی در اقتصاد و بازار های جهانی و کاهش بی سابقه قیمت نفت که از زمان شیوع و گسترش ویروس همه گیر کرونا اتفاق افتاد، هیچکدام به اندازه نوسانات روز دوشنبه ۲۰ آپریل ۲۰۲۰ تعجب برانگیز و عجیب نبودند.

در بازار نفت چه اتفاقی افتاد؟

در این دوشنبه سیاه، قیمت قرارداد های آتی یا Future برای خرید نفت وست تگزاس اینترمدیت (WTI) که امروز منقضی میشدند، تا بشکه ای منفی ۳۷.۶۳ دلار پیش رفت.

 

سقوط قیمت نفت وست تگزاس

 

دلیل این سقوط چه بود؟

با گسترش ویروس فراگیر کرونا و اتفاقات اخیر اقتصادی، تقاضای نفت از طرف خریدار ها کاهش پیدا کرده و دیگر فضایی برای انبار کردن و ذخیره طلای سیاه وجود ندارد.

و با این وجود که فضایی برای ذخیره سازی وجود ندارد، هیچ مشتری ای متقاضی خرید چنین قراردادی که زمان آن نیز رو به اتمام است نیست.

 

قیمت نفت WTI در قرارداد های آتی چقدر است؟

با تأکید بر اینکه نگرانی شدید از عدم وجود فضای ذخیره‌ سازی چقدر حاد و قابل تامل است، قیمت قرارداد آتی که قرار است یک ماه بعد تسویه شود به ۱۴.۸۵ دلار برای هر بشکه رسیده است.

با این حال، گپ بین این دو قیمت پس از کاهش بی سابقه قیمت نفت در نوع خود بینظیر است.

 

 

رویداد های اخیر نفتی

گفتنی است که قیمت نفت از ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی افت و خیز های زیادی داشته و تاثیرات منفی زیادی از گسترش ویروس کرونا و رویداد های اوپک پلاس داشته است.

با نبود دید صحیح به پایان این موضوع واینکه تولید کنندگان نفتی به عرضه ادامی میدهند، این موضوع رخ داده که تریدر ها به فروش شدید نفت ادامه میدهند.

 

همچنین این اتفاقات ناگهانی به همه نشان داد که بازار نفت ایالات متحده چه مقدار فراتر از ظرفیت ها رفته و گنجایش ذخیره دیگری ندارد و اینکه توافقات رویداد اوپک پلاس بر سر کاهش تولیدات، هرچه زودتر باید اجرایی و تقویت شوند.

 

منبع:

Bloomberg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *