قیمت طلا به بالاترین سطح دو هفته‌ای خود نزدیک شد!

طلا

قیمت طلا روز چهارشنبه (11 اکتبر) به دلیل ادامه کاهش بازدهی خزانه‌داری آمریکا در پی اظهارات غیرقانونی اعضای فدرال رزرو مبنی بر اینکه احتمالاً نرخ‌های بهره احتمالاً به اوج خود رسیده است، به بالاترین سطح خود در دو هفته اخیر رسید.

تا ساعت 1132 به وقت گرینویچ، طلای 0.6 درصد افزایش یافت و به 1871.90 دلار در هر اونس که بالاترین رقم از 29 سپتامبر است، رسید. معاملات آتی طلای ایالات متحده نیز  با 0.6 درصد افزایش به 1886.30 دلار رسید.

به گفته اوله هانسن، رئیس استراتژی کالا در بانک ساکسو، “نظرات چند عضو فدرال رزرو مبنی بر اینکه بازار  با توجه به افزایش اخیر بازده اوراق قرضه ضعیف است، اساساً برخی گمانه زنی‌ها را افزایش می دهد که آیا ما شاهد اوج نرخ بهره در ایالات متحده خواهیم بود یا خیر.”

رافائل بوستیک، رئیس بانک فدرال آتلانتا، در روز سه‌شنبه اظهار کرد که آمریکا دیگر نیازی به افزایش نرخ بهره ندارد. علاوه بر این، نیل کشکاری، رئیس بانک فدرال مینیاپولیس، توضیح داد که افزایش اخیر در بازده بلندمدت خزانه‌داری ممکن است به این معنی باشد که بانک مرکزی ایالات متحده نیازی به افزایش نرخ بهره ندارد.

درآمدهای خزانه داری آمریکا به مدت 10 ساله به 4.5582٪ کاهش یافتند و از بالاترین مقادیر سال 2007 که در هفته گذشته ثبت شده بود، فاصله گرفتند.

علاوه بر افزایش جذابیت طلای بدون بازده، کاهش نرخ بهره بر دلار و بازده اوراق فشار وارد می کند.

به گفته کلوین وانگ، تحلیلگر ارشد بازار آسیا و اقیانوسیه در OANDA، “حتی اگر عامل خطر ژئوپلیتیکی در پس زمینه باقی بماند، اکنون تمرکز بر روی داده های کلیدی CPI ایالات متحده در روز پنجشنبه معطوف شده است. “

گفتنی است فردا اطلاعات جدیدی در مورد سیاست فدرال رزرو در مورد تورم منتظر خواهد شد. 

در این میان تریدرهای فعال جنگ بین اسرائیل و سازمان اسلامگرای فلسطینی حماس را زیر نظر دارند. روز دوشنبه با افزایش تقاضا برای پناهگاه های امن به دلیل تنش های خاورمیانه، طلا 1.6 درصد افزایش یافت.

هانسن گفت: 

“اگر فردا داده‌های CPI مثبتی را دریافت کنیم، می‌توانیم شاهد تغییر رو به پایین دیگری در بازده اوراق قرضه باشیم و این امر باعث افزایش حمایت بیشتر از فلزات خواهد شد.”

هر اونس نقره با 1.3 درصد افزایش به 23.00 دلار رسید. این  در حالی است که پالادیوم با 0.7 درصد کاهش به 1161.44 دلار و پلاتین با 0.1 درصد کاهش به 879.95 دلار رسید.

 

منبع: روترز

دیدگاهتان را بنویسید