جفت USD/JPY در روز پنجشنبه برای به دست آوردن هر گونه کشش معنی‌داری تلاش کرد و برای سومین روز متوالی در قرمز قرار گرفت، اگرچه روند نزولی کاهش یافت. بازارها گمانه زنی می‌کردند که مقامات ناخوشایند بودند و به افت اخیر ین ژاپن از نزدیک به 6 درصد در برابر دلار پاسخ خواهند داد.

• ترکیبی از عوامل به USD/JPY کمک کرد تا در روز جمعه کشش مثبت را به دست آورد.
• واگرایی سیاست فدرال رزرو و بانک مرکزی آمریکا در میان افزایش تقاضای دلار آمریکا به عنوان یک باد عقب عمل کرد.
• افزایش بازده اوراق قرضه ایالات متحده پیش از گزارش ماهانه مشاغل ایالات متحده حمایت‌کننده بود.

این امر، همراه با محو شدن امیدها برای کاهش تنش در جنگ اوکراین، برخی از جریانات بهشتی را به سمت ین سوق داد. در آخرین تحولات، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به تحریم‌های غرب واکنش نشان داد و تهدید کرد که قراردادهای تامین گاز طبیعی را متوقف می‌کند مگر اینکه به روبل پرداخت شود. این به نوبه خود تأثیر خود را بر احساسات ریسک جهانی گذاشت و تقاضا برای دارایی‌های امن سنتی را افزایش داد و به عنوان یک باد مخالف برای این جفت ارز عمل کرد.

با این حال، در بحبوحه ظهور خریدهای تهاجمی در اطراف دلار آمریکا، که توسط انتظارات تندرو فدرال رزرو تقویت شده بود، نزولی باقی‌ماند. به نظر می‌رسد بازارها متقاعد شده‌اند که فدرال رزرو واکنش سیاست تهاجمی‌تری را اتخاذ خواهد کرد و نرخ‌های بهره را در دو جلسه بعدی سیاست‌گذاری 100 واحد افزایش خواهد داد تا با تورم سرسختانه مبارزه کند. این شرط‌بندی‌ها با انتشار شاخص قیمت اصلی PCE در ایالات متحده در روز پنجشنبه تأیید شد که از 5.2 درصد قبلی به 5.4 درصد در ماه فوریه سالانه افزایش یافت.

در مقابل، بانک ژاپن همچنان متعهد به حفظ موضع سیاست تطبیقی فعلی خود است. مسیرهای واگرا که ین را در ماه مارس در برابر دلار آمریکا به ضعیف‌ترین سطح خود از آگوست 2015 رسانده بود، عاملی کلیدی برای ادامه حمایت از این بزرگ بود. جدای از این، افزایش دوباره بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده به این جفت کمک کرد تا در جریان نشست آسیایی روز جمعه، کشش مثبت خود را به دست آورند.

در حال حاضر، به نظر می‌رسد که این جفت عقب نشینی شدید اخیر خود را از سطح روانی 125.00 متوقف کرده است، زیرا اکنون تمرکز روی انتشار داده‌های شغلی ماهانه ایالات متحده است. NFP معروف بر چشم‌انداز سیاست فدرال رزرو و پویایی قیمت دلار تأثیر می‌گذارد. معامله گران همچنین از تحولات حماسه روسیه و اوکراین برای تعیین مرحله بعدی یک حرکت جهت‌دار سرنخ خواهند گرفت.

چشم‌انداز تکنیکال از منظر، ظهور خرید تازه و بازگشت به بالای منطقه 122.40-122.45 از چشم‌انداز از سرگیری روند صعودی قوی اخیر پشتیبانی می‌کند. برخی از خریدهای متعاقب فراتر از علامت 123.00، چشم‌انداز مثبت را مجدداً تأیید می‌کند و قیمت‌های نقطه‌ای را به سمت منطقه 123.75-123.80 باز می‌گرداند. این حرکت می‌تواند بیشتر به سمت رقم دور 124.00 در مسیر مانع مربوطه بعدی در نزدیکی منطقه 124.30 گسترش یابد.

از طرف دیگر، به نظر می‌رسد که علامت 122.00 از نزولی فوری محافظت می‌کند. هر کاهش بیشتر ممکن است همچنان حمایت مناسبی پیدا کند و خریدهایی را در نزدیکی منطقه 121.30-121.20 جذب کند. این از نزدیک توسط سطح 121.00 دنبال می‌شود، که اگر قاطعانه شکسته شود می‌تواند معاملات طولانی مدت را آغاز کند و راه را برای عقب نشینی عمیق‌تر هموار کند. سپس این جفت می‌تواند لغزش را تسریع کند و در نهایت برای آزمایش علامت روانی 120.00 پایین بیاید.

تحلیل تکنیکال ین ژاپن به دلار امریکا
تحلیل تکنیکال و فاندامنتال ین ژاپن به دلار امریکا

دیدگاهتان را بنویسید